افسردگی بعد از ترک اعتیاد، آشنایی با بهترین روش های درمانی

یکی از مهم ترین چالش هایی که فرد بعد از ترک اعتیاد به آن دچار می شود افسردگی می باشد، اعتیاد به طور معمول ریشه درون روانی دارد و بسیاری از افراد برای این که از حالات روحی ناخوشایند رهایی یابند به آن پناه می برند، به همین دلیل احتمال این که به خاطر افسردگی دوباره به سمت مواد مخدر بروند و لغزش مجدد داشته باشند وجود دارد.

مواد اعتیاد آور نه تنها در دوران مصرف مشکلات بسیاری را برای افراد به وجود می آورند بلکه بعد از ترک نیز او را درگیر مشکلات جسمانی، روانی مانند اضطراب، استرس و افسردگی خواهند کرد، برای این که عوارض جانبی به وجود آمده را درمان کنید نیاز به زمان و متخصص دارد و برای بهبود هر چه سریع تر باید از متخصص کمک بگیرید.

افسردگی بعد از ترک اعتیاد

بسیاری از افراد که مصرف مواد مخدر را ترک می کنند دچار احساساتی مانند تنهایی، خستگی و یکنواختی می شود و در بسیاری موارد ممکن است امید و انگیزه خودشان را برای آینده از دست بدهند و به طور مداوم در مورد اتفاقات حال و آینده نگرانی هایی را تجربه کنند، وجود این علائم هشدار دهنده می باشد و در مورد بروز افسردگی بعد از ترک هشدارهایی به شما می دهد.

در این زمان افسردگی با علائمی مانند عدم لذت از زندگی، تغییر اشتها، عدم تمرکز و تصمیم گیری و مشکلات خواب بعد از ترک اعتیاد نشان داده می شود این علائم در ماه های اولیه ترک با شدت بیشتری نشان داده می شود و به تدریج از شدت آن کاسته خواهد شد، در صورتی که افسردگی در این دوران درمان نشود به صورت مزمن ادامه خواهد داشت و باعث به وجود آمدن اختلالات و گرایش مجدد به سمت مصرف مواد خواهد شد.

علت افسردگی بعد از ترک اعتیاد

اعتیاد تغییراتی در سیستم مغزی ایجاد می کند که از نظر جسمانی و روانی فرد وابسته می شود، در این صورت اگر مصرف مواد مخدر قطع شود در عملکرد بدنی و روانی فرد اختلالاتی به وجود می آید، به عنوان مثال مواد توهم زا در فعالیت انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین که مسئول ایجاد شادی و نشاط در مغز هستند اختلالاتی به وجود می آورد به طوری که سطح این انتقال دهنده ها به صورت غیرطبیعی بالا می رود و باعث می شود تا فرد در زمان مصرف احساس سرخوشی و نشاط داشته باشد.

این تغییرات باعث می شود زمانی که شما ماده مصرفی را کنار می گذارید سروتونین به صورت ناگهانی افت کند و در نتیجه دچار غمگینی و افسردگی شود. البته عوامل محیطی و افکار آزار دهنده باعث تشدید افسردگی می شوند و بر روی آن اثر می گذارند که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • گذشته دردناک و حسرت کارهای انجام داده در گذشته و روزهای از دست رفته
  • ترس از آینده و زندگی بدون مواد مخدر
  • عدم دریافت حمایت اجتماعی کافی از جانب خانواده و اطرافیان
درمان شناختی رفتاری

چرخه معیوب افسردگی و اعتیاد

بر اساس نظر دانشمندان افرادی که به سمت مصرف مواد مخدر می روند در واقع زمینه هایی از افسردگی دارند، آن ها برای فرار از احساسات ناخوشایند مانند خستگی، فشار روحی و روانی و عدم لذت از زندگی  به سمت مصرف مواد مخدر روی آورده اند، به ظاهر مصرف مواد مخدر نشانه های افسردگی را پنهان می کند اما در واقع دوره های افسردگی را تشدید کرده و باعث می شود مقدار و شدت افکار منفی و آسیب رسان بسیار افزایش یابد.

افسردگی بعد از ترک اعتیاد

به همین دلیل بعد از این که فرد ترک مواد را انجام می دهد این نشانه ها با شدت بیشتری نشان داده می شوند، شدت این نشانه ها به قدری زیاد است که ممکن است فرد را به سمت مصرف مجدد مواد بکشاند و این چرخه معیوب به صورت مداوم تکرار شود.

شکستن این چرخه تنها با کنار گذاشتن مواد مخدر به وجود نمی آید بلکه فرد باید به روانشناس مراجعه کند و دوره های روان درمانی را به درستی طی کند تا از نظر روانی، ترک اعتیاد به خوبی صورت گیرد.

درمان افسردگی بعد از ترک اعتیاد

درمان افسردگی بعد از ترک اعتیاد بسیار مهم می باشد و در صورتی که درمان نشود بیماری و نشانه های آن شدت می یابد و فرد به سمت شروع مجدد اعتیاد کشیده می شود، هم چنین برای درمان این بیماری روش های متفاوت و متنوعی وجود دارد و برنامه ای به افرادی که ترک کرده اند داده می شود که شامل اهداف زیر می باشد:

  • کمک به فرد معتاد در جهت درک ماهیت اعتیاد
  • به وجود آوردن انگیزه در فرد معتاد جهت ایجاد تغییراتی در زندگی
  • آموزش روش هایی در جهت کنترل افکار منفی