دلایل مشکلات خانوادگی چیست؟

همه ی ما از خانواده تصوری با جمعیت حداقل ۳ یا ۴ نفر داریم که مشکل از پدر و مادر و فرزندان می باشد. در چنین خانواده هایی نیز اختلافاتی وجود دارند اما بروز اختلاف و مشاجره تنها مختص چنین خانواده هایی نیست.

زوج هایی که هنوز صاحب فرزند نشده اند نیز یک خانواده حساب می شوند و با بروز کوچک ترین مشکل میان آن ها، می توانیم ادعا کنیم که نوعی مشکل خانوادگی پیش آمده است.

همان طور که مشکلات انواع و موضوعات خاص و متفاوتی دارند به طبع راه حل های متفاوتی به تناسب موضوع آن ها وجود دارد. ریشه یابی و یافتن علت مشاجرات خانوادگی از حیاتی ترین و سخت ترین کارهایی است که یک زوج درمان گر باید آن را به خوبی انجام دهد تا به مراجعین خود کمک کند.

علل رایج اختلافات خانوادگی

به خوبی تشخیص داده شده است که برخی از مراحلی که خانواده طی می کند می تواند باعث ایجاد تعارض شود. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • یادگیری زندگی به عنوان یک زوج جدید
 • تولد نوزاد
 • تولد فرزندان دیگر
 • مدرسه رفتن فرزندان
 • دوران بلوغ فرزندان
 • بالغ شدن فرزندان

هر یک از این مراحل می تواند استرس های جدید و متفاوت و تعارض احتمالی ایجاد کند. تغییر در وضعیت خانواده نیز می تواند بر خانواده تأثیر بگذارد و به درگیری کمک کند. این ممکن است شامل رویدادهایی مانند:

 • جدایی یا طلاق
 • نقل مکان به یک خانه یا کشور جدید
 • سفر مسافت های طولانی تا محل کار
 • رفت و آمد بین شهری برای کار
 • تغییر در شرایط مالی

نظرات، ارزش ها و نیازهای هر یک از والدین نیز می تواند تغییر کند و آنها ممکن است متوجه شوند که دیگر با هم سازگار نیستند(منبع).

دلایل مشکلات خانوادگی

مهمترین دلایل مشکلات خانوادگی

با انواع مشکلات خانوادگی آشنا شوید. آن چه با هم می خوانیم طبق تحقیقات انجام شده جمع آوری شده است اما برای حل مشکلات خود فقط به چنین مقالاتی اکتفا نکنید و به زوج درمانگر مراجعه فرمایید:

۱) ازدواج نادرست :

وقتی یک دختر و پسر از جهات مختلفی مثل: اجتماعی، فرهنگی، مذهبی، تحصیلی، اقتصادی و … تفاوت هایی دارند پس در زندگی پیش رو چالش های زیادی خواهند داشت.

وقتی فرزند این زوج به دنیا بیاید تمام این مشکلات دو چندان شده و دغدغه دیگری به نام اختلاف بر سر سبک فرزندپروری و تربیت به میان می آید. کودکی که در میان چنین کشمکش هایی چشم باز کند، مسلما سلامت روان نخواهند داشت.

۲) مشکلات معیشتی و اقتصادی :

اقتصاد در زندگی جامعه امروز نقش به سزایی را ایفا می کند چرا که با گرانی های موجود در بازار مشکلات زیادی متوجه قدرت خرید مردم شده است. طبق آمارهای بدست آمده، اختلاف مالی یکی از موثرترین دلایل طلاق فیزیکی و عاطفی بین زن و شوهر است.

البته گاهی مشکلاتی مثل بیکاری نیز موجب اختلاف میان زوجین می شود و هر دوی آن ها را تا مرز افسردگی می برد. در نتیجه با توجه به فشاری که زوجین متحمل می شوند از نظر روانی آسیب پذیر خواهند شد و با کوچک ترین جرقه ای مشاجره می کنند.

۳) تعارضات حل نشده | دلایل مشکلات خانوادگی

به عنوان مثال فرض می کنیم که غذای بسیار مطبوع و خوشمزه ای درست کرده ایم اما آن را برای مدتی بیرون از یخچال و در ظرف بسته ای قرار داده ایم. پس از گذشت چند روز وقتی به سراغ آن می آییید متوجه بوی بسیار بد و زننده ای می شوید و علاوه بر آن روی کپک های زیادی را مشاهده می کنید.

این مثال با تعارضات حل نشده چندان هم بی ربط نیست. وقتی شما یک مشکل حل نشده را برای مدت زیادی در اعماق مغز خود رها کرده اید بی شک بعد ها در مواجهه با آن، اذیت خواهید شد.

۴) تعارضات و اختلاف با خانواده همسر :

اختلاف و مشکلات خانوادگی با خانواده همسر یکی از عوامل تهدید کننده زندگی زوجین است. این مشکلات می تواند به علت دخالت های نا به جای آنان، رفت و آمد زیاد و یا حتی رفتار غیر محترمانه آنان باشد.

۵) فاصله زیاد فرهنگی :

شاید با شنیدن فاصله زیاد بگویید زن و شوهر که در یک مکان زندگی می کنند پس منظور از فاصله زیاد چیست؟

فاصله همیشه درباره بعد مسافت به کار نمی رود، زوجین هر کدام منطق و ایده ی زندگی خاص خود را دارند اما اگر فاصله بین منطق آنان بیشتر از حد لازم باشد می گوییم آنان نسبت به یکدیگر فاصله فرهنگی دارند.

اگر این فاصله با گفت و گو و مذاکره حل نشود ناخودآگاه بین آنان طلاق عاطفی اتفاق می افتد.

۶) قدرت حل مشکلات|انواع مشکلات خانوادگی

بعضی از افراد وقتی با یک مشکل مواجه شوند واکنش های شدید هیجانی از قبیل خشم بیش از حد یا گریه از خود نشان می دهند و بعضی از آنان، با واکنش های فیزیکی ناخودآگاه مثل سردرد، تیک عصبی یا معده درد مواجه می شوند.

این افراد باید تلاش کنند تا ضمن کنترل هیجانات خود به حل مشکل فکر کنند.

۷) عدم توانایی در تصمیم گیری :

قدرت تصمیم گیری برای هر یک از زوجین بسیار حیاتی و حائز اهمیت است چرا که ریشه برخی از مشکلات در تصمیم گیری اشتباه و ضعیف نهفته است.

چگونه به مشکلات خانوادگی ام پایان دهم

زوجینی که نتوانند برای حل مشکلات خود تصمیم بگیرند، در آینده و نسبت به فرزند خود نیز نمی توانند تصمیم بگیرند و این قضیه ضعف آنان را هویدا می کند.

۸) عدم توانایی در مسئولیت پذیری :

هر کدام از زوجین در زندگی مشترک مسئولیت های خاص خود را دارند و اگر نسبت به آنان بی توجه باشند پایه های زندگی متزلزل خواهد بود.

علاوه بر آن ممکن است هر دوی آنان به علت خودخواهی، عدم بلوغ روانی و یا علل دیگر مسئولیت فرزندان را نپذیرند که در این صورت بنیادهای زندگی مشترک آنان به طور کلی متزلزل خواهد شد.

۹) خشونت های خانگی :

گاهی اوقات اختلال شخصیت می تواند فرد را به یک فرد پرخاشگر تبدیل کند. چنین شخصی محیط امن و صمیمی خانه را به میدان جنگ تبدیل می کند و آرامش سایر افراد را بر هم می زند.

این فرد ممکن است مادر پدر و یا حتی فرزندان خانواده باشد. عدم کنترل این رفتار لطمات جبران ناپذیری را به دنبال دارد.

۱۰) تعارضات روانی حل نشده :

یکی از انواع مشکلات خانوادگی حل تعارضات و اختلالات روانی می باشد. گاهی اوقات یکی از زوجین یا هر دوی آن ها مبتلا به یک مشکل روانی هستند که باید در همان زمان مجردی حل می شده و از ادامه آن جلوگیری می شده اما با بی توجه از کنار آن رد شده اند.

به عنوان مثال بدبینی یکی از مشکلات رایج است که بسیاری از افراد به آن مبتلا هستند و در زندگی مشترک به وسیله آن آسیب روانی زیادی به همسر خود نیز وارد می کنند.

۱۱) اعتیاد :

اعتیاد یکی از دلایل مشکلات خانوادگی می باشد و نوعی بیماری قابل درمان به حساب می آید و نسبت به ماده مخدر و مدت ابتلا متفاوت است. اعتیاد می تواند به روحیه فرد مغز و شخصیت او تاثیرات منفی و مضری بگذارد. بسیاری از جوانان با ابتلا به اعتیاد زندگی خود را باخته اند و آینده خود را تباه کرده اند.

همه ی مواردی که ذکر شد برای شناخت راه حل مشکلات خانوادگی شما موثر است اما کافی نیست بنابراین برای حل مشکلات زناشویی و خانوادگی به زوج درمانگر مرجعه کنید.

نمونه هایی از مسائل خانوادگی

چالش های مختلفی در زندگی خانوادگی وجود دارد. هر یک از اعضای یک خانواده فردی منحصر به فرد است، با شخصیت، انتظارات، نقش ها، مسئولیت ها و دوست داشتن ها و ناخوشایندهای خاص خود. نمونه هایی از مسائل خانوادگی عبارتند از:

مسائل مالی:

مشکلات مربوط به مسائل مالی شامل مشکلات مربوط به فقر و یا مشکلات درآمدی خانواده و یا هزینه های غیرقابل پیش بینی می شود، که می تواند شامل اختلاف نظر در مورد تصمیمات مالی همچون مانند خرید دوچرخه برای کودک یا نوجوان باشد.

خدمت سربازی:

خدمت سربازی فرزندان و یا همسر می تواند باعث مشکلات خانوادگی شود. مشکلات ممکن است ناشی از رویدادهایی مانند استقرار یا تخصیص مجدد به یک مکان جدید باشد.

سلامت روان:

بیماری‌های روانی که اغلب استرس‌زا هستند، می‌توانند منجر به مشکلات خانوادگی شوند. به عنوان مثال، اگر کودکی یک بیماری روانی را تجربه کند، ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید، اما والدین او تمایلی به درمان نداشته باشند یا نتوانند.

مواد مخدر و الکل:

اعتیاد به مواد مخدر یا الکل یک مبارزه خانوادگی به دلایل مختلف است. اعتیاد می تواند باعث رفتار نامنظم، مسائل مالی یا درگیری شدید شود.

فقدان ارتباط:

زمانی که اعضای خانواده نیازها، انتظارات یا خواسته های خود را به وضوح بیان نمی کنند، مشکلات خانوادگی بسیار محتمل تر است.

مشکلات مربوط به کار:

زندگی کاری اغلب می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی خانوادگی شود. چنین مشکلاتی ممکن است ناشی از تعادل ضعیف کار-زندگی و خانواده-زندگی، از نارضایتی از کار گرفته تا بیکاری باشد.

نقش‌های متمایز:

زمانی که اعضا در مورد نقش‌هایی که در خانواده انجام می‌دهند یا باید بازی کنند، اختلاف نظر داشته باشند، مسائل مبتنی بر نقش ممکن است به وجود بیایند.

به عنوان مثال، یک مثال رایج ممکن است شامل اختلاف نظر همسران در مورد اینکه چه کسی مسئول برخی از کارهای خانه است.

تفاوت های سنی یا فرهنگی:

تفاوت های سنی یا فرهنگی می تواند منجر به انتظارات، رفتارها یا نظرات متضاد شود. به عنوان مثال، زمانی که دو نفر با پیشینه های فرهنگی متفاوت ازدواج می کنند، ممکن است تفاوت های غیرمنتظره ای در سبک زندگی خود پیدا کنند. کشمکش مشترک بین نوجوانان و والدین آنها نمونه ای از مشکلات خانوادگی مرتبط با سن است.

اینها تنها تعدادی از مشکلات روزمره است که بر زندگی خانوادگی تأثیر می گذارد. بسیاری از خانواده ها ممکن است تحت تأثیر دو یا چند موضوع به طور همزمان قرار گیرند، که می تواند کشمکش آنها را تشدید کند(منبع).

شرایطی که می تواند باعث مشکلات شدید خانوادگی شود شامل طلاق، خانواده های مختلط و خشونت است. که می توانید از مشاوره خانواده کمک بگیرید.