مخدر جدید و عوارض آن | در این مقاله به بررسی انواع مختلف مخدرهای جدید و پر استفاده در سطح جهان پرداخته شده است.

مخدر های بررسی شده در این پژوهش شامل:

 • الکل
 • چای توهم زا Ayahuasca
 • کوکائین
 • DMT
 • GHB
 • هالوسینوژن
 • هروئین
 • استنشاق شونده ها
 • کاتامین
 • خط
 • کراتوم
 • ال اس دی

آیا الکل یک مخدر است؟

افراد به منظور اجتماعی شدن، جشن گرفتن و ریلکس شدن از الکل استفاده می کنند.

الکل در اغلب مواقع یک تاثیر قوی بر روی افراد می گذارد – و در طول تاریخ، افراد برای شناخت و مدیریت قدرت الکل با یک سری چالش هایی مواجه بوده اند.

چرا الکل باعث می شود که افراد واکنش ها و احساسات متفاوتی داشته باشند؟ چه میزان مصرف از الکل، بیش از حد می باشد؟ چرا برخی افراد اعتیاد پیدا می کنند، در حالیکه سایر افراد اعتیاد پیدا نمی کنند؟

موسسه ملی سو مصرف الکل و الکلیسم در مورد پاسخ های مربوط به این سوالات و سایر سوالات مربوط به حوزه الکل یک سری تحقیقاتی انجام داده است. یافته های به دست آمده از این تحقیقات به صورت زیر می باشند:

تاثیرات الکی به چه عواملی بستگی دارد

الکل تاثیرات مختلفی بر روی افراد مختلف دارد و این تاثیر به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از:

 • میزان الکلی که مصرف می شود
 • دفعات مصرف الکل
 • سن شما
 • وضعیت سلامتی شما
 • سابقه خانوادگی شما

هر چند که مصرف الکل ضرورتا یک مشکل نمی باشد، ولی مصرف بیش از اندازه آن می تواند یک سری پیامدهایی را به دنبال داشته باشد و ریسک مربوط به ایجاد یک سری از مشکلات را در شما افزایش دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مور تاثیرات الکل بر روی بدن، لطفا به صفحه وب مربوط به موسسه ملی سوء مصرف الکل و الکلیسم[۱] (NIAAA) مراجعه کنید که در آن تاثیرات الکل بر روی بدن بحث شده است.

همچنین NIAAA یک سری اطلاعاتی را در مورد ترکیب کردن الکل با یک سری مواد مخدر بیان کرده است.

چای توهم زا Ayahuasca

یک چای توهم زایی می باشد که در آمازون و از طریق ترکیب کردن گیاه دارای DMT (Psychotria viridis) با یک درخت انگور دیگری (Banisteriopsis caapi) به دست می آید که شامل بازدارنده MAO است و از شکسته شدن طبیعی DMT در سیستم گوارشی پیشگیری می کند و در نهایت فعالیت سرتونرژیک[۲] را افزایش می دهد.

این ماده مخدر در گذشته در فرهنگ آمازونی ها و روش های معالجه قدیمی مورد استفاده قرار می گرفته است. برای کسب اطلاعات بیشتر به گزارش علمی مربوط به مواد مخدر توهم زا و تجزیه کننده مراجعه کنید.

اسم های خیابانی اسم های تجاری حالت های رایج روش های معمول مصرف DEA جدول
Aya, Yagé, Hoasca هیچ نوع استفاده تجاری ندارد Brewed as tea همانند چای جوشانده می شود. DMT دارای یک جدول است، ولی گیاهان دارای این ماده مخدر، تحت کنترل نمی باشند.

تاثیرات احتمالی چای توهم زا بر روی سلامتی

مدت زمان و نوع تاثیرات
کوتاه مدت توهمات شدید شامل درک بصری و شنیداری تغییر یافته، افزایش ضربان قلب و فشار خون، استفراغ، احساس سوزش در معده، احساس خارش یا سوزش داشتن بر روی پوست و افزایش حساسیت آن
بلند مدت تغییرات احتمالی در سیستم های سرتونین و ایمنی، هر چند که برای مشخص شدن آن به تحقیقات بیشتری نیاز وجود دارد
سایر مشکلات مرتبط با سلامتی ناشناخته
در ترکیب با الکل ناشناخته
علائم ترک ناشناخته

گزینه های درمانی

داروها تابحال اعتیاد آور بودن ayahuasca مشخص نشده است. هیچ دارویی وجود ندارد که کاربرد آن در درمان اعتیاد به ayahuasca یا سایر مواد توهم زا، مورد تایید FDA قرار گرفته باشد
روش های رفتار درمانی به منظور شناسایی اعتیاد آور بودن ayahuasca به تحقیقات بیشتری نیاز وجود دارد؛ در صورتی که ayahuasca اعتیاد آور باشد، باید کاربرد روش های درمان رفتاری مورد بررسی قرار بگیرند.

عوامل کاهش دهنده فعالیت مربوط به سیستم عصبی مرکزی

داروهایی که منجر به کاهش فعالیت مغز می شوند، در درمان اضطراب و مشکلات خوابی مفید می باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر، به گزارش علمی در مورد سوء مصرف مواد مخدر تجویز شده[۳] مراجعه کنید.

اسم های خیابانی اسم های تجاری حالت های رایج روش های مصرف رایج جدول DEA
Barbs, Phennies, Red Birds, Reds, Tooies, Yellow Jackets, Yellows Barbiturates: pentobarbital (Nembutal®) قرص، کپسول، مایع بلعیدن، تزریق کردن II, III, IV
Candy, Downers, Sleeping Pills, Tranks Benzodiazepines: alprazolam (Xanax®), chlorodiazepoxide (Librium®), diazepam (Valium®), lorazepam (Ativan®), triazolam (Halicon®) قرص، کپسول، مایع بلعیدن، دود دادن (کشیدن) IV
Forget-me Pill, Mexican Valium, R2, Roche, Roofies, Roofinol, Rope, Rophies Sleep Medications: eszopiclone (Lunesta®), zaleplon (Sonata®), zolpidem (Ambien®) قرص، کپسول، مایع بلعیدن، دود دادن IV

تاثیرات احتمالی مخدرهای تاثیرگذار بر اعصاب

تاثیرات احتمالی بر روی سلامتی
کوتاه مدت خواب آلودگی، صحبت کردن نامفهوم، تمرکز ضعیف، دست پاچگی، سرگیجه، مشکلات حرکتی و حافظه ای، فشار خون پایین، تنفس کُند
بلند مدت ناشناخته
سایر مشکلات مربوط به سلامتی داروهای مربوط به خواب در برخی مواقع به عنوان مواد مخدر تاریخ گذشته استفاده می شوند.

ریسک مربوط به HIV، هپاتیت ها و سایر بیماری های عفونی در نتیجه استفاده کردن از یک سوزن مشترک

در ترکیب با الکل کاهش قابل توجه ضربان قلب و تنفس که می تواند به مرگ فرد منجر شود
علائم ترک باید در مورد آن با یک متخصص سلامت روان بحث شود؛ ترک کردن داروهای خواب آور می تواند منجر به ایجاد یک سندرم پرهیز جدی شود که حتی می تواند شامل حمله های (قلبی) باشد.

گزینه های درمانی

داروها هیچ دارویی که بتواند برای درمان اعتیاد به آرامش بخش های تجویز شده به کار گرفته شود، مورد تایید FDA قرار نگرفته است؛ کاهش میزان مصرف این داروها در طول زمان، باید تحت نظر یک متخصص سلامت روان صورت بگیرد.
روش های رفتار درمانی به منظور مشخص کردن کارایی روش های رفتار درمانی در درمان اعتیاد مربوط به آرامش بخش های تجویز شده، به تحقیقات بیشتری نیاز وجود دارد.

[۱] National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism’s

[۲] serotonergic

[۳] Misuse of Prescription Drugs Research Report

موانع ترک سیگار

کوکائین Cocaine

کوکائین یک ماده مخدر محرک اعتیاد آور و قدرتمندی است که از برگ های درخت کوکای بومی آمریکای جنوبی به دست می آید. برای کسب اطلاعات بیشتر به گزارش علمی کوکایین مراجعه کنید.

اسم های خیابانی اسم های تجاری حالت های رایج روش های مصرف رایج جدول DEA
Blow, Bump, C, Candy, Charlie, Coke, Crack, Flake, Rock, Snow, Toot Cocaine hydrochloride  که به صورت موضعی به کار گرفته می شود.    (anesthetic  به ندرت در فرآیندهای پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.) پودر سفید، کریستال سنگی تقریبا سفید کشیدن از دماغ، کشیدن (مثل سیگار و از طریق دهان)، تزریق کردن II**

تاثیرات احتمالی کوکائین بر مصرف کنندگان

کوتاه مدت باریک شدن رگ های خونی؛ بزرگ شدن مردمک های چشم؛ افزایش دمای بدن، ضربان قلب و فشار خون؛ سردردها؛ درد شکمی و استفراغ؛ خوشحالی؛ انرژی و هوشیاری زیاد؛ بی خوابی؛ بی قراری؛ اضطراب؛ رفتارهای نامنظم و خشن، حملات وحشت زدگی، پارانویا، روان پریشی؛ مشکلات مربوط به ضربان قلب، حمله های قلبی؛ سکته، صرع، کما.
بلند مدت از دست دادن حس بویایی، خون دماغ شدن، آسیب دیدن دماغ و مشکلات مربوط به خروپف کردن؛ عفونت و مرگ بافت های شکمی به دلیل کاهش یافتن جریان خونی؛ تغذیه نامناسب و کاهش وزن؛ آسیب دیدن شش ها در نتیجه مصرف کوکایین
سایر مشکلات مربوط به سلامتی بارداری: زایمان زود هنگام، پایین بودن وزن نوزاد، مشکلات مربوط به کنترل کردن خود و توجه کردن در سنین مدرسه ای مربوط به کودکانی که قبل از موعد به دنیا آمده اند
در ترکیب با الکل ریسک بیشتر مسمومیت قبلی در مقایسه با حالت مصرف کردن هر دو این مواد مخدر به صورت مجزا
علائم ترک افسردگی، خستگی، افزایش اشتها، بی خوابی، خواب های نامناسب واضح، کاهش تفکر و حرکت، بی قراری.

روش درمانی اعتیاد به کوکائین

داروها FDA کاربرد داشتن هیچ دارویی را در درمان اعتیاد به کوکایین تایید نکرده است
روش های رفتار درمانی ·         درمان شناختی رفتاری (CBT)

·         مدیریت وابستگی، یا انگیزه های تهییجی، که شامل مدارک هم می باشد

·         مدل ماتریکس[۲]

·         گروه های بهبود مبتنی بر جامعه، همانند برنامه های ۱۲ مرحله ای

·         برنامه های پزشکی موبایلی

دی ام تی یا مولکول روح DMT

یک ماده مخدر ترکیبی می باشد که منجر به ایجاد تجربیات توهم آور شدید، ولی نسبتا کوتاه مدتی می شود؛ همچنین این ماده مخدر در برخی از گیاهان آمریکای جنوبی به صورت طبیعی ایجاد می شود (به Ayahuasca مراجعه کنید). برای کسب اطلاعات بیشتر به گزارش تحقیقی مواد مخدر توهم زا و تجزیه کننده مراجعه کنید.

اسم های خیابانی اسم های تجاری حالت های رایج روش های رایج مصرف جدول DEA
DMT, Dimitri هیچ نوع کاربرد تجاری ندارد پودرهای کریستالی سفید یا زرد رنگ دود دادن، تزریق کردن I**

عوارض دی ام تی بر بدن

کوتاه مدت توهمات بصری شدید، افسرده شدن، درست نشنیدن، و درک نادرست از زمان و تصویر بدن، معمولا بعد از گذشت ۳۰ از مصرف شدن آن به صورت چای، این تاثیرات به بالاترین میزان خودشان می رسند. تاثیرات فیزیکی شامل فشار خون بالا، افزایش ضربان قلب، بی قراری، صرع، مردمک های گشاد می باشند.
بلند مدت ناشناخته.
سایر مشکلات مربوط به سلامتی مصرف مقدار زیاد آن منجر به ایجاد مشکلاتی در عملکرد قلبی و تنفسی می شود.
در ترکیب با الکل ناشناخته
علائم ترک ناشناخته

راه های درمان اعتیاد به مولکول روح

داروها تا به حال اعتیاد آور بودن DMT مورد تایید قرار نگرفته است. همچنین FDA هیچ دارویی را تایید نکرده است که در درمان اعتیاد به DMT یا سایر مواد توهم زا کاربرد داشته باشد.
روش های رفتار درمانی به منظور بررسی اعتیاد آور بودن DMT به تحقیقات بیشتری نیاز وجود دارد؛ در صورتی که تحقیقات آینده اعتیاد آور بودن این ماده مخدر را تایید کنند، کاربرد روش های رفتار درمانی در درمان آن باید مورد بررسی قرار گرفته شود.

[۱] coca

[۲] The Matrix Model

انواع مواد مخدر جدید از تشخیص تا درمان – زمان و نوع آن