از دیدگاه مشاور ازدواج چرا شکست در ازدواج اتفاق می افتد؟

بسیاری از زوجین مهارت های ارتباطی لازم را بلد نیستند و به دلیل نداشتن مهارت های ارتباطی نمی توانند مشکلاتشان را حل کنند، در نتیجه کوچک ترین مشکلات و مسائل برای آن حل نشده باقی می ماند.

بر اساس آمارهای به دست آمده بسیاری از ازدواج ها پس از مدت کوتاهی به جدایی یا سردی زوجین می انجامند.

مشکلات زندگی و شکست ازدواج ها

عوامل بسیار زیادی در این امر دخیل هستند، که از آن ها می توان به مسائل مالی، مسائل اخلاقی، عدم تفاهم، دخالت خانواده ها و شرایط سخت زندگی اشاره کرد.

بر اساس نظر مشاوران و روانشناسان، مشکلات عضوی جدا نشدنی از زندگی زناشویی را تشکیل می دهند و ازدواج های سالم و پایدار نیز در گیر این مسائل و مشکلات می شوند.

اما آن چه مهم است نوع رسیدگی به مسائل و حل آن ها به صورت صحیح می باشد. همان طور که گفته شد اگر به مشکلات به خوبی رسیدگی نشود، زندگی زوجین رو به سردی یا طلاق می رود.

ارتباط چیست و چه نقشی در ازدواج دارد ؟

ارتباط سالم برای داشتن ازدواجی موفق بسیار لازم می باشد. به طوری که اگر افراد نتوانند با یکدیگر ارتباط درست و صحیحی برقرار کنند، درگیر مشکلات و تعارضاتی پیچیده ای می شوند و کوچک ترین مشکل بین آن ها حل نشدنی باقی می ماند. این موضوع اثرات منفی زیادی بر روی زندگی آن ها می گذارد.

مهارت های ارتباطی

زوجین باید مهارت های ارتباطی خود را تقویت کنند تا بتوانند به راحتی با یکدیگر صحبت کرده و مسائل و مشکلات خود را با یکدیگر در میان بگذارند. اگر آن ها ارتباط صحیح و مفیدی داشته باشند به راحتی می توانند در مورد نگرانی ها، علایق، امید ها و آرزوهای خود صحبت کنند.

گفت و گوی میان زوجین می تواند در مورد هر موضوعی باشد.

این نوع تعامل باعث می شود که زوجین هنگام تصمیم گیری در مورد مسائل زندگی مشارکت لازم را با یکدیگر داشته باشند و به این شکل روابطشان به درستی رشد کند و شکوفا شود.

زوجین باید تمام مهارت های ارتباطی را به خوبی یاد بگیرند، در غیر این صورت نخواهند توانست در مورد مسائل زندگی به نتیجه درستی برسند و با یکدیگر صمیمی نخواهند شد.

در صورتی که زوجین فاقد مهارت های ارتباطی باشند، نمی توانند یکدیگر را درک کنند. در نتیجه مشکلات و تعارضات بین آن ها باقی می ماند و این امر اثرات بدی بر روی زندگی آن ها می گذارد.

اگر می خواهید به طلاق عاطفی برسید، طلاق جنسی بگیرید!

آیا مشکلات مالی منجر به شکست ازدواج می شود ؟

در زندگی مشترک ممکن است برای افراد مشکلات مالی به وجود بیاید و نگرانی هایی در زمینه مالی پیدا کنند، شاید نگرانی های مالی علت اصلی طلاق نباشد، اما باعث ایجاد تنش ها و تعارضات پی در پی می شود که در نهایت ممکن است منجر به شکست در ازدواج شود.

بر اساس نظر مشاوران هنگام ایجاد مشکلات مالی زوجین تلاش می کنند تا با کمک یکدیگر این بحران را پشت سر بگذارند و تنش ها و نگرانی های مالی را رفع کنند، بعضی اوقات فشار های مالی به قدری زیاد است که حتی به ازدواج سالم نیز آسیب وارد کند و آن را به خطر بیندازد.

شکست ازدواج

مثلا ممکن است اگر یک همسر با مشکلات مالی رو به رو شود تمام فشارها و تنش های مالی را یک نفره به دوش بکشد و به این دلیل در جنبه های دیگر زندگی نتواند وظیفه اش را به خوبی انجام دهد و در انجام بعضی امور کوتاهی کند. این رفتار او تاثیرات منفی بر همسر می گذارد و احساس تنهایی و بی مهری پیدا می کند و باعث می شود آسیب هایی در زندگی و ازدواج برای فرد به وجود بیاید.

هنگامی که زوجین در چنین شرایطی قرار می گیرند، احتمال دارد که یکی از آن ها از نظر روحی تحلیل پیدا کند و ازدواج آن ها با خطرات و مشکلاتی رو به رو شود.