علائم خودکشی پیچیده است و عوامل زیادی وجود دارد که ممکن است فرد را به سمت افکار یا رفتارهای خودکشی سوق دهد. افکار خودکشی می تواند نتیجه عوامل روانی، اجتماعی، محیطی یا موقعیتی باشد.

علائم خودکشی 

هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که چه کسی قصد خودکشی دارد. اما برخی از عوامل خطر وجود دارد که باید به آن ها توجه کرد که می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • رویدادهای استرس زا در زندگی، مانند مشکلات مالی یا حقوقی
  • سوگواری
  • بیماری جسمی
  • بیماری روانی فعلی، مانند افسردگی
  • سابقه بیماری روانی یا اقدام قبلی به خودکشی
  • استفاده نادرست از مواد مخدر یا الکل بیش از حد معمول فرد
  • شرایط بد زندگی، بی خانمانی یا فقر
  • خشونت خانوادگی، تجاوز جنسی یا آزار جنسی

خودکشی چیست؟

خودکشی عمل پایان دادن عمدی به زندگی می باشد. سالانه بیش از ۶۵۰۰۰ استرالیایی اقدام به خودکشی می کنند، ۳۱۳۹ استرالیایی در سال ۲۰۲۰ بر اثر خودکشی جان خود را از دست داده اند. در استرالیا، خودکشی عامل اصلی مرگ و میر در بین افراد ۱۵ تا ۴۹ ساله شناخته می شود.

خودکشی می تواند از تفکر در مورد خودکشی، تا برنامه ریزی و سپس اقدام به خودکشی متغیر می باشد.

چرا تهرانی‌ها خودکشی می‌کنند؟

پیشگیری از خودکشی با آشنایی از علائم خودکشی

راه هایی وجود دارد که می توانید به محافظت از خود و دیگران در برابر افکار خودکشی کمک کنید.

داشتن روابط قوی و سالم با خانواده و دوستان انعطاف‌پذیری را بهبود می‌بخشد و برای زمانی که شرایط سخت می‌شود، قدرت کافی را ایجاد می‌کند.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد تمرین های مذهبی یا معنوی می تواند تأثیر مثبتی بر سلامت روان داشته باشد و به شرایطی مانند درمان اضطراب و افسردگی کمک کند. برای برخی از افراد، معنویت می تواند ارتباط و انعطاف پذیری را افزایش دهد و از آن ها در برابر پریشانی روانی محافظت می کند.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر خودکشی هستند؟

عوامل خطرناک مشخصی برای خودکشی وجود دارد. با این حال بسیاری از افراد علائم خاصی را نشان نمی دهند بنابراین باید دقت بیش تری داشته باشید:

افراد در گروه های زیر بیشتر در معرض خطر خودکشی هستند:

علائم خودکشی، مردان

از هر ۴ مرگ بر اثر خودکشی در استرالیا ۳ نفر مرد می باشند. این ممکن است به این دلیل باشد که مردان استرالیایی کمتر به دنبال کمک گرفتن از دوستان، خانواده یا متخصصان سلامت روان هستند. صحبت آشکار با مردان ها ممکن است آن ها را تشویق کند تا احساسات خود را به اشتراک بگذارند.

علائم خودکشی

کودکان و جوانان

کودکان و جوانان ممکن است پس از خودکشی یکی از اعضای نزدیک خانواده خود اقدام به خودکشی کنند. اگر کودکانی را می شناسید که در خانواده خود تحت تأثیر خودکشی قرار گرفته اند حتما با مشاور تماس بگیرید و با کمک متخصص به آن ها کمک کنید.

کودکانی که مورد آزار و اذیت قرار می گیرند بیش تر در معرض خطر افکار خودکشی قرار دارند.

خودکشی قبلی

احتمال خودکشی در افرادی با هر گونه سابقه خودکشی ۳۰ برابر بیشتر از افراد عادی است. بنابراین مهم است که از هر کسی که در گذشته اقدام به خودکشی کرده است حمایت کنید و کنار آن ها باشید.

افراد مبتلا به بیماری روانی

ارتباط قوی بین خودکشی و بسیاری از اختلالات سلامت روان مانند افسردگی، اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی، الکل، سایر اختلالات مصرف مواد و اختلالات شخصیت وجود دارد.

از علائم دیگر آگاه باشید زیرا افرادی که افکار خودکشی دارند اغلب علائم آشکار بیماری روانی را نشان نمی دهند.

افراد مسن تر

کاهش سلامتی، درد مزمن، انزوای اجتماعی، فقدان حمایت اجتماعی و احساس افسردگی یا ناامیدی در میان افراد مسن ممکن است به افکار خودکشی منجر شود.

با این حال، افراد مسن تمایل به مراجعه به پزشک دارند که می تواند به محافظت در برابر خودکشی کمک کند. مهم است که مراقب سلامتی افراد مسن در خانواده، محله و جامعه خود باشید زیرا این افراد بیش تر علائم خودکشی را تجربه می کنند.