نوروساینس و علوم اعصاب در واقع به مطالعه سیستم های عصبی و شناختی ذهنی انسان ها می پردازند.

به طور کلی می‌توان گفت که سامانه عصب شناسی در زیر مجموعه های پزشکی زیست شناسی و نیز داروسازی می باشد.

به هر حال می‌توان این رشته را یکی از رشته‌ هایی که با سایر علوم مرتبط با آن در ارتباط است دانست.

در واقع می‌توان به آن یک دانش میان رشته ای نام نهاد که در ارتباط با سایر رشته ‌ها مانند

  • شیمی
  • رایانه
  • ریاضی
  • مهندسی کامپیوتر
  • زیست‌ شناسی
  •  پزشکی
  • علوم اعصاب

نوروساینس و علوم اعصاب

نوروساینس و علوم اعصاب به دنیال چیست؟

پرسش هایی مانند این که مغز انسان به چه ترتیبی کار می کند و نیز در زمان های متفاوت چه واکنش هایی از خود بروز می ‌ده.

سوالاتی مانند اینکه مردم در زمان های مختلف چه احساساتی دارند و در زمان احساسات مختلف چگونه تغییراتی در سیستم عصبی و مغزی آنها رخ می دهد.

هم چنین علت اختلالات روانی و عصبی و ذهنی چیست و چرا به مرور زمان ممکن است در یک فرد رو به افزایش بوده و او را با مشکلات فراوانی روبه‌رو نماید. همگی مرتبط با این رشته و علم می باشند.

به دلیل افزایش روز افزون مشهوریت و محبوبیت این رشته امروزه دانشمندان و محققان زیادی در زمینه علوم نوروساینس و علوم اعصاب مشغول به فعالیت هستند تا بتوانند جنبه های جدیدی از این رشته را کشف نموده و شرایط بهتری را برای بهبود وضعیت رشته به عنوان یکی از علوم مهم در جهت بهبود شرایط مغزی و شناختی انسان ها بردارند.

دانش نوروساینس و علوم اعصاب به سوالات متعددی در زمینه با شناخت و دستگاه درک عصبی انسان که مجموعه ای از نورون ها و سلول های حسی است و همچنین به مغز و مخ و مخچه ارتباط دارد پاسخ می‌دهد.

این دانش از دانش های نوپا و جدیدی است که روز به روز در حال محبوبیت بیشتری نزد مردم برای درمان بیماری های خود در زمینه علوم اعصاب و مغز می‌باشد.

در گذشته های نه چندان دور محقق چندان با این زمینه آشنایی نداشته و از آن برای درمان بیماری‌های خود استفاده نمی‌کردند.

اما با توسعه علوم و دانش در این زمینه امروزه دغدغه های بسیار زیادی از مردم را کاهش داده و سبب بهبود شرایط آنها در زمینه های مغزی و مشکلات مربوط به آن شده است.

رابطه نوروفیدبک با علوم شناختی

نوروفیدبک امروزه یکی از روش های محبوب برای شناخت ذهنی در حالات رفتاری انسان می باشد نیز برگرفته از این رشته بوده و با آن ارتباط تنگاتنگ و نزدیکی دارد.

در واقع در روش نوروفیدبک که برگرفته از شاخه‌های نوروساینس و علوم اعصاب است.

تلاش می‌کند تا نقشه‌های ذهنی بیمار را بر روی کامپیوتر نمایش دهد و این مهم از طریق اتصال الکترودهای به مغز انسان متصل می شود و در واقع افراد در این حالت امواج مغزی مختلف خود اعم از بتا گاما دلتا آلفا را به نمایش گذاشته که هر کدام از آن‌ها و سطح هر کدام از آنها می تواند نمایش دهنده ی حالت خاصی از احساسات انسانی مانند ترس آرامش اضطراب و استرس و نیز حالت های هوشی متفاوت باشد.

البته افراد باید دقت کنند که از آنجایی که رشته نوروساینس و علوم اعصاب بسیار حساس و نوپا بوده بایستی از افرادی که در این زمینه تخصص و مهارت کافی و دانش لازم را دارند بهره گرفته و از مراجعه به کسانی که صرفاً جهت تبلیغات از دستگاه‌های مرتبط با نوروفیدبک و این رشته استفاده می کنند به شدت خودداری نمایند.

چرا که فردی که به این دانش مسلط است می تواند زمینه های گوناگون آن را مورد بررسی قرار داده و به شناختی کامل از مشکلات عصبی و ذهنی و مغزی فرد مقابل و بیمار دست یافته و ابعاد گوناگون ان را مشخص کند تا بتواند در مراحل بعدی و در صورت نیاز به استفاده از روانشناس و یا حتی روان پزشک درمان مناسبی بر روی فرد مقابل صورت بگیرد.

جایگاه علوم شناختی در روانشناسی و روانپزشکی

در واقع با شناخت مطلوب و مناسب از وضعیت های ذهنی و مغزی و عصبی انسان است که می توان به مراحل موفق بعدی که شامل درمان نزد روانپزشک و یا حتی روانشناس است دست یافت و بدون این مهم امکان درمان مناسب وجود ندارد.

بنابراین به دلیل اهمیت این مرحله که زیر مجموعه ای از علوم نوروساینس و علوم اعصاب است بایستی حتما به متخصصین مربوطه که در این زمینه دانش و اطلاعات لازم را دارند مراجعه نمود مرکز مشاوره ما با بهره گیری از متخصصان و افرادی که در زمینه علوم نوروساینس و علوم اعصاب متبحر و شناخته شده هستند توانسته است گوشه ای از دغدغه بیماران محترم در این زمینه را کاهش دهد.

لذا به راحتی می توانید با مراجعه به مرکز مشاوره ما در صورت وجود مشکل در زمینه مورد نظر و مشکلات ذهنی و مغزی و عصبی به راحتی با مشاوره و مشورت با متخصصان علوم نورو ساینس مشکلات خود را مرتفع نموده و طی جلسات متفاوت و پی در پی و گام به گام مشکلات و دغدغه های خود را در آن زمینه حل و فصل نمایید.

جایگاه علوم شناختی در روانشناسی و روانپزشکی -مشاورانه

تعریف ساده از نوروساینس و علوم اعصاب

اگر بخواهیم خیلی ساده علوم شناختی را تعریف نماییم بایستی بگویم که علوم شناختی به تمام پژوهش های علمی در زمینه مرتبط با ذهن و مغز گفته می شود و از جمله شاخه ها و رشته های میان رشته ای بوده که با سایر علوم از جمله انسان شناسی زبان شناسی روانشناسی فلسفه و حتی علوم رایانه و هوش مصنوعی در ارتباط می باشد و در واقع این علم به بررسی این می پردازد که نحوه تفکر و فعالیت‌های ذهنی انسان به چه ترتیبی صورت می گیرد و فرآیند آن چگونه است.

در ابتدا پژوهش گرانی که در این زمینه مشغول به فعالیت بودند تلاش می کردند تا بتوانند نحوه تفکر و طرز تفکر انسان را به گونه ای تقسیم بندی و به اجزای کوچکتری مبدل نمایند و قوانین مشخصی را برای بررسی از هر کدام از آنها تدوین نمایند.

چرا که اعتقاد داشتند که تفکرات مختلف ناشی از آرایش های متفاوت قسمت های مختلف مغزی انسان می باشد که هر کدام از آنها به قسمت های کوچکتری تقسیم می‌شوند و در اتصالاتی با سایر اعضا قرار دارند.

مطالعه در حوزه علوم شناختی و نوروساینس می ‌تواند توسط استفاده از دستگاه هایی مانند نوروفیدبک که از دستگاه الکترونسفالوگرافی استفاده می کنند متکی باشد که این بررسی ها می تواند بر روی ذهن و مغز افراد سالم و همچنین بررسی ذهن و مغز افراد ناتوان و کسانی که دچار آسیب مغزی شده‌اند بپردازد.

چه کسانی می توانند به شناخت مغز بپردازند؟

کسانی که از این دستگاه ها برای شناخت مغز انسان استفاده می کنند نه تنها بایستی با نوروساینس و علوم اعصاب به اندازه کافی آشنا باشند بلکه باید با سایر علوم مرتبط همچون روانشناسی انسان شناسی و نیز خوانش نقشه های ذهنی و تا حدودی با اسکن‌های مغزی و همچنین علوم کامپیوتر نیز آشنایی داشته باشند تا بتوانند به خوبی به بررسی نقشه های حاصل از امواج مغزی انسان پرداخته و بتوانند به درستی آن را در جهت شناخت هرچه مطلوب تر وضعیت ذهنی و مغزی فرد تجزیه تحلیل نمایند تا در مرحله بعدی به درمانی مناسب مرتبط با شناخته مربوطه برسیم.

در واقع بدون شناختی مطلوب از وضعیت ذهنی و مغزی و عصبی فرد قادر به درمان مناسب توسط روانپزشک، پزشک و یا روانشناس مربوطه نخواهیم بود.

لذا به صورت اجمالی و کلی می‌توان گفت که نوروساینس و علوم اعصاب به صورت کلی به بررسی وضعیت ذهنی و مغزی و تفکرات انسان می ‌پردازد در نتیجه می‌ تواند نقش بسزایی را در توسعه و بسط علوم روانشناسی انسان شناسی و زبان شناسی داشته باشد و کمک مهمی را به این افراد در جهت شناخت هر چه بهتر و نیز درمان مناسب تر بیماران خود بنماید.

جلب اعتماد خانواده پس از ترک اعتیاد
روش استارت استاپ برای جلوگیری از زود انزالی
برنامه 12 قدم ترک اعتیاد
اختلاف سطح خانواده ها در ازدواج
پیامد ها و عوارض اعتیاد به مواد مخدر
روانکاوی اعتیاد
علل گرایش به ماریجوانا