۱۰ نکته برای غلبه بر حسادت

 طبیعی است که هر از گاهی حسادت کنیم. در واقع، برای بسیاری از افراد حسادت می تواند به عنوان یک آزمون عشق در نظر گرفته شود. با این حال حسادت ممکن است باعث شود زندگی افراد از حالت تعادل خارج شده و رابطه میان زوجین را خراب کنند، حتی می توانند باعث از هم گسیختگی آن شوند.

نکاتی برای غلبه بر حسادت

۱٫ باور کنید که مشکلی وجود دارد

اولین قدم برای مقابله با حسادت این است که بپذیرید که این یک مشکل واقعی است و بر رابطه شما تأثیر می گذارد.

حسادت می تواند هر دو نفر را در رابطه ضعیف کند و حتی مانع باهم بودن آن ها شود.

اگر دائماً شبکه های اجتماعی شریک زندگی یا تلفن و ایمیل او را چک می کنید و به دنبال نشانه هایی می گردید که نشان دهد او به شما خیانت می کند یا اگر احساس می کنید که همه زنان یا همه مردان قصد «دزدیدن» شریک زندگی شما را دارند، پس احتمالاً با مدیریت حسادت خود مشکل دارید.

۲٫ اعتماد به نفس خود را تقویت کنید

حسادت ناشی از ناامنی عاطفی و عزت نفس پایین است. بسیاری از اوقات حسادت از ترس از رها شدن، ترک شدن می باشد، تصور می‌کنید «کافی نیستید». به خاطر داشته باشید که افراد با اعتماد به نفس می دانند که حتی اگر طرد یا مسخره شوند، تقصیر آن ها نیست و همچنین اعتماد دارند که می توانند با آن کنار بیایند و بهبود پیدا کنند.

حتی اگر تقصیر آن ها باشد، این چیزی از آن ها کم نمی کند، فقط به این معنی است که آن ها کامل نیستند و باید چیز جدیدی یاد بگیرند.

۳٫ روحیه مثبت خود را حفظ کنید

روحیه مثبت و تثبیت نکردن حس حسادت و مشکلات ناشی از آن به شما کمک می کند تا بر حسادت غلبه کنید.

هر چه به حسادت اهمیت بیشتری بدهید، فرصت کمتری برای غلبه بر آن خواهید داشت بنابراین با باورهای مثبت جلوی پیشروی حسادت را بگیرید.

۴٫ باور داشته باشید که بهبود می یابید

حسادت ناسالم با ترس از رها شدن یا فریب خوردن ارتباط دارد. افرادی که به کارهایی که همسرشان انجام می دهد یا می گوید حسادت می کنند، اغلب بعد از گذر از حسادت تشخیص می دهند که دلایل کافی برای ابراز بی اعتمادی و حسادت وجود ندارد.

حسادت ناسالم، حسادت بی اساس است. به خاطر داشته باشید که این نوع ناامنی از دوران کودکی به وجود می آید. بسیاری از افراد حسود در دوران کودکی خود از بی تفاوتی اطرافیان رنج برده اند یا نادیده گرفته شدند و به مرور با ترس از رها شدن در بزرگسالی زندگی خواهند کرد.

بنابراین حسادت به معنای این است که تصمیم بگیریم با ترس از اینکه چیزی که در گذشته ما را رنج می‌برد دوباره ظاهر شود و با آن روبرو شویم زندگی کنیم. در واقع، حسادت به این معنی است که ما هنوز نتوانسته ایم گذشته را فراموش کنیم.

اگر از درمان حسادت فرار می کنید، به این دلیل است که متقاعد شده اید که راهی برای بهبودی وجود ندارد. اما واقعیت اینگونه نیست به عبارت دیگر می توان گفت ابراز حسادت مترادف با عدم بهبودی واقعی است.

۵٫ بازی

حسادت خیلی ناراحت کننده است. یکی از ریسک ها در مواجهه با حسادت دارید این است که به شریک زندگی خود را حسادت کنید.

  • اغوا کردن مردان یا زنان دیگر در حضور شریک زندگی خود،
  • یا ابراز جذابیت، بامزه و باهوش بودن در محل کار، همه اینها در درازمدت حال شما را بهتر نمی کند
  • یا وضعیتی را که از حسادت رنج می برد بهبود نمی بخشد.

منظور این نیست که وانمود کنید که هیچ آدم دیگری در این دنیا وجود ندارد ولی سعی نکنید با این کارها توجه همسر خود را جلب کنید.

غلبه بر حسادت

۶٫ شبکه های اجتماعی را رها کنید

این سایت ها، عمدتا فیس بوک و اینستا، با تصاویری که می توانند حسادت را برانگیزند پر شده اند. این به این معنا نیست که شما نمی توانید یک شبکه اجتماعی را به درستی مدیریت کنید.

این در مورد فراموش نکردن این است که شما در حال حاضر در مدیریت برخی از احساسات (حسادت) مشکل دارید و بنابراین چیزهایی وجود دارد که باید از آن ها اجتناب کنید.

۷٫ تشخیص دهید که حسادت یک دور باطل است

وقتی حسادت می‌کنید، واقعاً به رفتار کسی پاسخ نمی‌دهید. شما به آنچه فکر می کنید رفتار آن ها حاکی از آن است پاسخ می دهید.

به عبارت دیگر، شما به سناریویی واکنش نشان می دهید که شما را می ترساند، اما هنوز اتفاق نیفتاده است و در واقع ممکن است هرگز اتفاق نیفتد.

این واکنش منفی به آنچه فکر می‌کنید رفتار آن‌ها حاکی از آن است (مثلاً اینکه دیگری بهتر یا مهم‌تر از شماست) فرد را در حالت تدافعی قرار می‌دهد.

زیرا او متهم به انجام کار اشتباهی است و هر چه او بیشتر حالت تدافعی داشته باشد، بیشتر مشکوک و حسود خواهید شد. این یک دور باطل است که به سختی قابل برگشت است.