احترام گذاشتن به همسر و خانوادیمان را بیاموزیم

احترام به همسر باعث می شود که روابط پایدار شود و در خانواده هایی که احترام وجود ندارد دیر یا زود به سمت نابودی می رود که ساختن آن نیاز به تلاش و زمان بسیار زیادی دارد.

بین شما و همسرتان باید یک«ما» مشترک شکل بگیرد باید حقوق یکدیگر را بشناسید و با بایدها و نبایدهای زندگی آشنایی داشته باشید.

 احترام گذاشتن به همسر و خانواده

یکی از نیازهای درونی هر انسان احترام است که در صورت براورده نشدن آسیب های زیادی را به وجود می آورد که مهمترین آنها کاهش اعتماد به نفس است در این صورت زوجین احساس امنیت نمی کنند و وابستگی و دلبستگی عمیقی را نخواهند داشت و حتی اگر در کنار یکدیگر زندگی کنند از یکدیگر فاصله می گیرند

 احترام گذاشتن به همسر

 مهمترین راهکارها و اصول احترام گذاشتن به همسر

 • یک تیم تشکیل دهید

احترام گذاشتن به همسر، با نوع نگاه شما به رابطه شکل می گیرد شما باید باید مثل یک تیم فکر کنید حتی در تصمیم های شخصی از نظر همسرتان هم استفاده کنید .

در این صورت می‌توانید وحدت خانواده را تضمین کنید در تیم ها هم ممکن است اختلاف نظرهایی وجود داشته باشد ولی افراد به صورت محترمانه آن را حل می کنند بیشتر از کلمه ما استفاده می‌کنند.

 • بیان دلایل محترمانه برای احترام به همسر

همیشه قرار نیست که تصمیم زن و مرد یکسان باشد بنابراین مهم است که در صورتی که نظر شما با هم یکی نبود علت را برای او توضیح دهید و نظر او را بخواهید از کلمات اشتباه استفاده نکنید که باعث جدایی  شما و همسرتان می شود

 • برای احترام به همسر باید تفاوت ها را درک کنید.

در ابتدای زندگی تفاوت های بسیار زیادی وجود دارد اما در طول زندگی این تفاوت کاهش پیدا می کند تفاوت های جزئی از رابطه هستند زن و مرد باید این تفاوت را بپذیرند و به این تفاوت ها احترام بگذارند

 • برای احترام به همسر قدردان باشید.

وقتی از همسر خودتان تشکر کنید به او نشان می دهید که کارهای او برای شما با ارزش می باشد و قدردان کارهای او می باشید احترام هر کس به دست خود ساخته می شود شما می توانید به جای غرغر کردن با احترام و قدردانی از طرف ممقابلرابطه را به سمت خواسته‌های مشترک بکشانید .

 • برای احترام به همسر به خودتان احترام بگذارید

وقتی فردی برای خودش احترام قائل نیست نباید از دیگران انتظار احترام داشته باشد در مورد دوست داشتن هم همین موضوع صدق می کند برخی از افراد هستند که خودشان را دوست ندارند ولی به دنبال افرادی هستند که آنها را دوست داشته باشند احترام هم به همین شکل است وقتی شما به خودتان احترام نگذارید نباید از دیگران هم انتظار احترام را داشته باشید در این صورت شما در کوتاه مدت ممکن است موفق شوید اما به یک باره تنها خواهید شد.

 • آتش بس آخرین کار است.

بعضی اوقات با وجود اینکه از روش های مختلف صحبت کردن یا حل مسئله استفاده می کنید دعواها پایان نمی یابد در این مواقع لازم است آتش‌بس را اعلام کنید و اجازه ندهید دعوا و مشاجره ها بالا بگیرد مثلاً فیلم ببینید .

بازسازی اعتماد در رابطه
 • عذرخواهی در مقابل اشتباهات

بهتر است زمانی که فرد از شما عذرخواهی می کند به خاطر اشتباهاتش احترام بیشتری برای او قائل باشید افرادی که اشتباه خودشان را قبول نمی کنند و بابت آن عذرخواهی نمی کنندشعور فرد را زیر سوال میبرند.

 • آدم ها بیشتر وقت خود را با تکنولوژی می گذرانند.

و کمتر وقتی را برای درد و دل با دیگران می گذارند. وقتی شما برای همسرتان وقت بگذارید به درد و دل های او گوش دهید او می فهمد که برای شما ارزش دارد و به شما احترام می گذارد

 • شنونده خوبی باشید توجه کنید.

به حرف های او  و با جملاتی مثل میفهمم چی میگی، درکت می کنم می ‌توانید از او حمایت کنید .

 • خط قرمزهای رابطه را نشکنید وقتی به فردی که دوستش دارید احترام بگذارید.

در واقع شما به خط قرمزهای او احترام می گذارید مثلا اگر همسرتان می‌خواهد در مورد گذشته صحبت نکند به او فشار نیاورید بلکه در شرایط مناسب ازاو علت را بپرسید.

احترام گذاشتن به همسر

 • به او دروغ نگویید.

دروغ گفتن باعث می شود که احترام از بین برود وقت شما از فرد دروغ می شنوید  به بقیه حرفهای او هم شک می کنید دروغ گفتن یکی از خط قرمزهای زندگی زناشویی است و انجام آن زندگی را رو به نابودی می برد.

 • مهارت مدیریت خشم را بیاموزید.

بی احترامی به همسر، طعنه زدن ،بی محلی کردن نشان دهنده این است که فرد نمی تواند عصبانیت خود را کنترل کند احتمال بی احترامی کردن بالا می رود.

بنابراین تلاش کنید قبل از اینکه عصبانی شوید به گفتگو پایان دهید و چند نفس عمیق بکشید و حواس خودتان را از موضوع پرت کنید.

 • ارزشهای شخصی همسرتان را بشناسید.

تفاوت های فردی میان انسان ها باعث می شود که نسبت به برخی چیزها حساس تر باشند بنابراین مهم است که ارزشهای شخصی همسرتان را بشناسید و چیزی که باعث آزاراو می شود را انجام ندهید.

 • احترام گذاشتن به علاقمندی های یکدیگر را فراموش نکنید.

برخی فکر می‌کنند که احترام گذاشتن یعنی به صورت مودبانه  صحبت کنیم در حالی که نوع رفتار افراد هم می تواند نوعی احترام باشد. مسخره کردن ،سرزنش کردن نوعی بی احترامی به فرد است.

 • همسرتان را همانگونه که هست بپذیرید.

برخی از افراد تلاش می‌کنند که همسرشان را تغییر دهند که این کار باعث می شود اعتماد به نفس او کاهش پیدا ‌کند.

در برابر رابطه خود مسئول باشید اجازه ندهید چیزی آرامش رابطه تان را به هم بریزد این مسئله باعث می شود که نسبت به حساسیت ها هوشیار باشید و آنها را بشناسید.