معرفی بهترین روانشناس معروف جهان بر اساس تاثیرگذاری آن ها است. کلمه روانشناسی در لغت به معنای مطالعه روح است (از یونانی: ψῡ́χω یا psukhē ). به این ترتیب، این یک رشته دانشگاهی است که از نظر روشی که در علوم (طبیعی و اجتماعی) و علوم انسانی قرار دارد، منحصر به فرد است. این مطلب با همکاری بهترین روانشناس تهران در مرکز مشاوره ستاره ایرانیان تهیه شده است.

از یک سو، همانطور که زیگموند فروید اولین کسی بود که اذعان کرد، انبوهی از بینش روان‌شناختی در اسطوره‌ها و اشعار حماسی مردمان باستان وجود دارد (به حسادت عیسو، نفرت مدیا، ناامیدی دیدو فکر کنید)، و همچنین در ادبیات دوران جدیدتر (جاه طلبی لیدی مکبث و غرور شیطان در بهشت گمشده ؛ کسالت مادام بواری و حسادت چارلز سوان). چیزی که روان‌شناسی مدرن بتواند در مورد عمیق‌ترین چشمه‌های قلب انسان – یا به بیان علمی‌تر، ماهیت و علل انگیزه و کنش انسان – به ما بیاموزد که قبلاً توسط شاعران به مراتب بهتر بیان نشده است، وجود ندارد. نمایشنامه نویسان و رمان نویسان در طول اعصار.

از سوی دیگر، ما مدرن‌ها دیگر به سختی به روحی که همه آن نویسندگان بدیهی می‌پنداشتند باور می‌کنیم. روح از میدان نبرد فرهنگی که علم مدرن در آن روز را به پیش برده است، فرار کرده است و در بهترین حالت، موجودی غیرقابل وصف را که ما آن را ذهن می نامیم، پشت سر گذاشته است – که خود چیزی بیش از یک اراده است که روی سه پوند معلق است. از ماده خاکستری خمیری داخل جمجمه مانند روحی که مدتها پس از تشییع جنازه در اطراف یک قبرستان مانده است.

به این دلایل، روانشناسی به عنوان یک رشته دانشگاهی بسیار متنوع است. این رشته شامل طیفی است که در یک انتها با رشته های نرمی مانند قوم شناسی، جامعه شناسی، و حرفه های مددکاری، و در سر دیگر با رشته های سخت مانند ژنتیک، غدد درون ریز و علوم اعصاب ادغام می شود. علاوه بر این، در هر نقطه از طیف، بسیاری از مشهورترین روانشناسان اغلب یک گام به عقب برداشته اند تا در مورد ماهیت این رشته به عنوان یک کل تأمل کنند – پیش فرض های ضمنی که افکار و عملکرد روانشناسان را هدایت می کنند، و در نتیجه فرض می کنند که نقش فیلسوف

برای اهداف این مقاله، ما افرادی را که وابستگی تحصیلی اولیه آنها در یک گروه فلسفه، یا در یکی از علوم انسانی دیگر، یا در برخی علوم اجتماعی دیگر نهفته است، حذف کرده ایم. در حالی که بسیاری از افراد در لیست ما در بیش از یک اردوگاه انضباطی حضور دارند، برای اینکه در اینجا درج شوند، موقعیت علمی اصلی آنها باید در یک بخش روانشناسی یا یک گروه روانپزشکی (در یک دانشکده پزشکی) قرار داشته باشد.

چرا بهترین روانشناسان حال حاضر جهان هستند؟

مطمئناً، ما امیدواریم و معتقدیم که کار افراد ذکر شده در اینجا فقط به خاطر خودش جذاب باشد. به هر حال، ما انسان‌ها نمی‌توانیم در مورد خودمان کنجکاو نباشیم – در مورد آنچه که ما را وادار می‌کند  - و این ۳۰ نفر دقیقاً در این موضوع متخصصان شناخته شده هستند.

اما ما معتقدیم که مقاله ارزشی حتی فراتر از جذابیت ذاتی خود موضوع روانشناسی دارد. این مهم است زیرا، چه بدانیم و چه ندانیم، ایده های روانشناسان در جامعه ما نفوذ زیادی دارد و برای سیاست عمومی، به ویژه در زمینه هایی مانند عدالت کیفری و اقتصاد، از مهمترین اهمیت عملی برخوردار است.

همانطور که اقتصاددان بزرگ جان مینارد کینز معروف است:

مردان عملی، که خود را کاملاً از هرگونه تأثیرات فکری معاف می‌دانند، معمولاً بردگان برخی از اقتصاددانان منقرض شده هستند.

او ممکن است به همین خوبی گفته باشد روانشناس.

این فهرست شامل افراد تقریباً مساوی از هر یک از پنج زیررشته زیر است:

 • شخصیت و روانشناسی بالینی؛ روانپزشکی
 • روانشناسی رشد و کودک
 • روانشناسی اجتماعی
 • روانشناسی زیستی، تطبیقی و تکاملی
 • روانشناسی شناختی؛ روانشناسی زبان؛ اقتصاد رفتاری

فهرست کلی به ترتیب حروف الفبا است.

۵۰ روانشناس تأثیرگذار در جهان

۱٫ جان آر اندرسون | بهترین روانشناس  شناختی

اندرسون در سال ۱۹۴۷ در ونکوور، بریتیش کلمبیا، کانادا به دنیا آمد. او مدرک لیسانس خود را در سال ۱۹۶۸ از دانشگاه بریتیش کلمبیا و دکترای خود را دریافت کرد. در روانشناسی از دانشگاه استنفورد در سال ۱۹۷۲٫ امروز، او استاد روانشناسی (با یک انتصاب مشترک در علوم کامپیوتر) در دانشگاه کارنگی ملون است.

اندرسون پیشگام در استفاده از رایانه برای مدل سازی معماری ذهن انسان است، رویکردی که به عنوان تحلیل عقلانی شناخته می شود.او شاید بیشتر به خاطر پیشنهاد ACT-R (کنترل تطبیقی تفکر-عقلانی) در مورد ساختارهای محاسباتی فرضی زیربنای هوش عمومی انسان شناخته شده است. اندرسون همچنین با استفاده از فناوری fMRI، در تلاش برای ارائه پشتیبانی تجربی برای مدل‌های نظری خود، درگیر مطالعات تجربی دقیقی شد. از این کار تعدادی بینش که اکنون برای علوم شناختی اساسی در نظر گرفته می شود، به دست آمد، مانند، به ویژه، نظریه مرحله حل مسئله (مراحل رمزگذاری، برنامه ریزی، حل و پاسخ)، و نظریه تجزیه یادگیری (تجزیه یک مسئله). به اجزای با قابلیت مدیریت بیشتر، همچنین به عنوان chunking شناخته می شود). اندرسون در کارهای اولیه راهگشای خود با هربرت سایمون و دیگر غول های تاریخ علوم شناختی همکاری کرد. در سالهای اخیر،

اندرسون نویسنده یا نویسنده بیش از ۳۲۰ مقاله مجلات و فصل های کتاب با داوری همتا، و نویسنده، نویسنده، یا ویراستار شش کتاب بسیار تاثیرگذار، جوایز، کمک هزینه ها، کمک هزینه های تحصیلی، دوره های سخنرانی و درجه های افتخاری متعددی دریافت کرده است. در سال ۲۰۱۶، آکادمی ملی علوم ایالات متحده (NAS) جایزه معتبر اتکینسون را به او اعطا کرد.

Academic Website

کتاب های منتخب اندرسون

Language, Memory, and Thought (Lawrence Erlbaum, 1976)

The Architecture of Cognition (Harvard University Press, 1983)

The Adaptive Character of Thought (Lawrence Erlbaum, 1990)

Learning and Memory: An Integrated Approach (John Wiley and Sons, 2000)

How Can the Human Mind Occur in the Physical Universe? (Oxford University Press, 2007)

Cognitive Psychology and Its Implications (۸th ed., Worth Publishers, 2014)

دکتر سارا نامجو

دکتر سارا نامجو

درمانگر کلینیک ستاره ایرانیان

دکترای روانشناسی
کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی
عضو انجمن هیپنوتراپی ایران
عضو کانون مشاوران ایران
عضو سازمان نظام روانشناسی
رزرو وقت ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵

دکتر یاسر دادخواه

دکتر یاسر دادخواه

عضو اصلی کانون مشاوران ایران

دکترای اعصاب و روان شناختی(IRICSS (Institute for Cognitive Science Studies
دکترای تخصصی حرفه ای روانشناسی از مرکز ارتقاء و تعیین سطح دانشگاه تهران (Tehran University)
عضو رسمی سازمان جهانی مغز و اعصاب (IBRO (International Brain Research Organization
عضو رسمی سازمان جهانی اعصاب و روان (SFN (Society for Neuroscience
عضو رسمی انجمن علوم اعصاب ایران (Iranian Neuroscience Society) inss
هیئت مدیره مرکز مشاوره ستاره ایرانیان(Setareh Iranian Counseling Center)MMSI
رزرو وقت: ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲

دکتر کمال آزمدیان

دکتر کمال آزمدیان

مدیرگروه روانپزشکی

فارغ التحصیل رشته پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ۱۳۷۲
دکترای حرفه‌ای پزشکی - متخصص اعصاب و روان از دانشگاه جندی شاپور اهواز ۱۳۷۹
دوره ویژه ترک اعتیاد
دوره درمان با آگونیست (MMT)
عضو انجمن روانپزشکان ایران
۲۵سال سابقه پژوهشی، آموزشی و درمانی در حوزه روان پزشکی
روانپزشک برتر مرکز مشاوره ستاره ایرانیان
مدیر گروه روانپزشکی بیمارستان عرفان نیایش
مدیر گروه روانپزشکی بیمارستان سوم شعبان
رزرو وقت ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ و ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲

جان اندرسون بهترین روانشناس

۲٫ یکی از بهترین روانشناسان دن آریلی | اقتصاد رفتاری

آریلی در سال ۱۹۶۷ در شهر نیویورک در یک خانواده اسرائیلی به دنیا آمد که به طور موقت در آنجا زندگی می کردند. او در سه سالگی با خانواده اش به اسرائیل بازگشت و در شهر رامات هاشارون بزرگ شد. او مدرک لیسانس خود را در رشته روانشناسی در سال ۱۹۷۱ از دانشگاه تل آویو و دکترای خود را دریافت کرد. در روانشناسی شناختی در سال ۱۹۹۱ از دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل. آریلی در سال ۱۹۹۸ موفق به کسب دومین دکترای مدیریت بازرگانی از دانشگاه دوک شد. او در حال حاضر استاد روانشناسی و اقتصاد رفتاری جیمز بی دوک در دانشکده تجارت فوکوا دانشگاه دوک است.

کار آریلی بر بینش‌هایی از روان‌شناسی زیست‌شناختی و شناختی، از یک سو، و اقتصاد، از سوی دیگر، مبتنی است – در زمینه‌ای جدید در حال رشد که به عنوان اقتصاد رفتاری شناخته می‌شود. اقتصاد رفتاری همان موضوعی را که اقتصاد بررسی می‌کند – انتخاب و تصمیم‌گیری در شرایط کمیابی – را بررسی می‌کند، اما فرض اصلی اقتصاد جریان اصلی را تسکین می‌دهد، که این است که انسان‌ها عوامل منطقی هستند که ممکن است روی آنها حساب شود تا در راستای منافع خود عمل کنند. آریلی و سایر اقتصاددانان رفتاری (به دانیل کانمن، زیر مراجعه کنید) این پیش فرض بسیار ساده شده را با تحلیلی واقع بینانه تر از انگیزه انسانی جایگزین می کنند که بسیاری از عوامل دیگر را در تصمیم گیری های دنیای واقعی در نظر می گیرد. به ویژه، او راه های بسیاری را که در آن انسان ها مستعد توهمات شناختی هستند، تحلیل می کند. و چگونه چنین اشتباهاتی بر زندگی ما تأثیر می گذارد. به طور خلاصه، او معتقد است، همانطور که ما دنیای مادی ساختمان ها، ابزارها، وسایل نقلیه و غیره را با در نظر گرفتن محدودیت های فیزیکی خود می سازیم، ما نیز باید دنیای اجتماعی خود را از نهادهای آموزشی، مالی، حقوقی و سیاسی طراحی کنیم. با در نظر گرفتن محدودیت های شناختی ما

آریلی که بنیانگذار تعدادی از سرمایه گذاری های خصوصی انتفاعی است، به خاطر کتاب های پرفروش محبوب خود (نگاه کنید به زیر)، سخنرانی های TED و ستون مشاوره وال استریت ژورنال که به طور گسترده خوانده شده است، فراتر از دنیای آکادمیک شناخته شده است.

۳٫ دکتر روانشناس الیوت آرونسون | روانشناسی اجتماعی

آرونسون در سال ۱۹۳۲ در حومه بوستون چلسی به دنیا آمد. او مدرک لیسانس خود را در سال ۱۹۵۴ از دانشگاه براندیس و مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه Wesleyan – جایی که با دیوید مک کللند کار می کرد – در سال ۱۹۵۶ گرفت. او دکترای خود را دریافت کرد. در سال ۱۹۵۹ از دانشگاه استنفورد، جایی که مشاور پایان نامه او لئون فستینگر بود. او در حال حاضر استاد بازنشسته روانشناسی در دانشگاه کالیفرنیا، سانتا کروز است.

کار آرونسون بر بعد اجتماعی سیستم‌های انگیزشی انسان، مانند دلایل ساختاری تعصب و پرخاشگری، و همچنین ابعاد شناختی‌تر، مانند ناهماهنگی شناختی (ناراحتی که زمانی که برخی از باورهایمان در تضاد با سایر باورهایمان هستند، احساس می‌کنیم) تمرکز کرده است. آرونسون یکی از معروف‌ترین نام‌ها در رشته روان‌شناسی اجتماعی است که به دلیل پرفروش‌ترین بررسی او در کل این حوزه، با عنوان The Social Animal ، اولین بار در سال ۱۹۷۲ منتشر شد. متقاعد شده است که رفتار به‌ظاهر غیرمنطقی معمولاً جنبه‌ی عقلانی دارد. توضیح، آرونسون همچنین به دلیل آنچه قانون اول خود می نامد شناخته می شود – یعنی افرادی که کارهای دیوانه کننده انجام می دهند لزوماً دیوانه نیستند.او همچنین به دلیل کمک هایش در درک و کاهش درگیری های بین فردی و بین قومی، از جمله ایده کلاس درس اره منبت کاری اره مویی، که تکنیکی برای کاهش تنش های ناشی از رقابت بین فردی و بین قومیتی در کلاس درس با سازماندهی دانش آموزان در کلاس درس است، مشهور است. تیم های متنوعی که هر یک از اعضای آنها مسئول یک تکه از تکالیف کلی هستند (از این رو اصطلاح اره منبت کاری اره مویی به آن می گویند ). این تکنیک در تقویت حس اتکای متقابل و روحیه تیمی در محیط های آشفته مدرسه موثر بوده است.

علاوه بر «حیوان اجتماعی »، آرونسون حدود دوجین کتاب را با هدف مخاطبان محبوب و دانشگاهی، و همچنین یک زندگی‌نامه و یک اثر داستانی برای کودکان تألیف، تألیف یا ویرایش کرده است. او جوایز بسیار زیادی دریافت کرده است که نمی‌توان به آن اشاره کرد، از جمله جایزه ویلیام جیمز همکار برای مشارکت‌های برجسته در طول عمر در روان‌شناسی علمی.

Academic Website

Selected Books

 • The Social Animal (Macmillan, 1972; 11th ed., 2011)
 • Nobody Left to Hate (Henry Holt, 2000)
 • Age of Propaganda (Henry Holt, 2001)
 • The Adventures of Ruthie and a Little Boy Named Grandpa (iUniverse, 2005)
 • Not by Chance Alone: My Life as a Social Psychologist (Basic Books, 2010)
 • Cooperation in the Classroom: The Jigsaw Method (۳rd ed., Pinter & Martin, 2011)
 • Mistakes Were Made (But Not by Me) (Harcourt, 2007; 2nd ed., 2015)
 • Social Psychology (۹th ed., Pearson, 2015)