ترک سیگار، روش های ترک سیگار

بر اساس تحقیقات انجام شده ۷۰ درصد از سیگاری ها تمایل به ترک سیگار دارند، اما چرا همه مصرف کنندگان برای ترک سیگار هیچ اقدامی انجام نمی دهند و تنها ۶ تا ۳۰ درصد از افراد موفق به ترک طولانی مدت سیگار می شوند؟

در واقع ترک سیگار آسان است و افراد بسیاری موفق به ترک آن شده اند اما چیزی که در این روند اهمیت دارد ترک سیگار به طور کامل و همیشگی می باشد. اعتیاد به مصرف سیگار مشکل و سخت اما قابل درمان می باشد.

روش های ترک سیگار

برای این که ترک سیگار موفقیت آمیزی داشته باشید بابد به عوامل زیادی مانند جنبه های جسمی و روانی توجه کرد و همه جوانب را باید مورد بررسی قرار داد.

احتمال شکست در این راه زیاد است اما بالاخره می توانید راه پیروزی را پیدا کنید و مطمئن باشید در صورتی که اصولی و درست تصمیم بگیرید می توانید ترک موفقیت آمیزی را پیش رو داشته باشید.

اگر هنوز تصمیم به ترک سیگار نگرفته اید و یا با چند بار ترک باز هم شکست خورده اید بهتر است این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

تصمیم گیری برای ترک سیگار

اولین و مهم ترین قدم برای ترک سیگار، تصمیم گیری برای ترک آن می باشد. اهمیت این مرحله در روزهای آتی که سختی ترک و غلبه بر وسوسه بعد از ترک است نشان داده می شود. برای این که بتوانید تصمیم درستی در این خصوص بگیرید و انگیزه لازم برای ترک داشته باشید بهتر است به راهکارهای زیر توجه نمایید.

مهم ترین مرحله برای ترک سیگار، انگیزه لازم برای ترک می باشد که یکی از عوامل موفقیت این کار است به همین دلیل باید با عوارض سیگار کشیدن آشنا شوید تا بتوانید در این خصوص تصمیم درستی بگیرید.

مزایا و معایب مصرف و ترک سیگار

می توانید جدولی بسازید که شامل چهار ستون باشد و در آن مزایا و معایب ترک و مزایا و معایب مصرف آن را یادداشت نمایید. در این مقاله می خواهیم سیگار کشیدن و سیگار نکشیدن را به صورت بی طرفانه مورد مقایسه قرار دهیم.

سیگار کشیدن معایب بسیاری دارد که برخی از آن ها عبارت اند از:

  • احتمال دارد باعث سرطان شود و عمر شما را کوتاه کند.
  • سیگار و مواد مخدر باعث سرطان و بیماری های قلبی و تنفسی می شود.
  • سیگار و دخانیات باعث از بین رفتن زیبایی ظاهری پوست و لبها و دندان ها می شودو
  • بوی نامطبوع سیگار اطرافیان را آزار می دهد و باعث اعتراض اعضای خانواده و شاید دوستانتان شود.
  • به خاطر تنگی نفس امکان ورزش و فعالیت های بدنی را از شما می گیرد.

از مزایای مصرف سیگار می توان به آرام کردن و افزایش تمرکز در کارها اشاره نمود اما در صورتی که آن را ترک کنید مزیت های بسیاری خواهد داشت و از بسیاری از بیماری ها پیشگیری می شود.

هم چنین تاکید اطرافیان و خانواده را به همراه دارد، با ترک سیگار می توانید با انرژی و توان بیشتری به فعالیت و ورزش بپردازید. البته ترک سیگار سختی های خودش را دارد و در مواقعی که دچار اضطراب و عصبانیت می شوید باید به دنبال راه دیگری به جز سیگار باشید و یا ممکن است در تمرکزتان اختلال ایجاد کند و دچار مشکل شوید.

بعد از نوشتن معایب و مزایا از صفر تا صد به هر کدام امتیاز بدهید و در آخر جدول تان را کامل کنید تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید، توجه داشته باشید که امتیاز کدام کفه بیشتر از دیگری می باشد.

چیزهایی را که به دست می آورید مرور کنید

در صورتی که تصمیم به ترک سیگار گرفتید، لیستی از مزایای ترک و معایب مصرف تهیه نمایید و آن را هر روز برای خودتان مرور نمایید. این روش به شما کمک می کند تا با وسوسه و سختی های ترک به خوبی کنار بیایید و با آن ها رو به رو شوید.

هم چنین سعی کنید اهداف و ارزش های خود را در زندگی بنویسید. این سوال را از خودتان بپرسید که آیا سیگار کشیدن به اهداف و ارزش های شما کمک می کند؟

به طور مثال اگر دوست دارید خانواده سالم و شادی داشته باشید کدام انتخاب، شما را به هدفتان نزدیک می کند و توجه داشته باشید که خطرات سیگار تنها برای شما نیست بلکه اعضای خانواده و کودکان در معرض مضرات دود سیگار قرار می گیرند، دود سیگار تاثیرات بدی بر روی فرزندان به خصوص نوزادان دارد.

شربت تریاک

آیا توانایی ترک سیگار را دارم؟

باید توجه داشته باشید که ترک هر اعتیادی کار سخت و دشواری می باشد و احتمال برگشت اعتیاد بسیار زیاد است بنابراین نیاز به مراقبت و استفاده از کمک های روانشناختی به صورت بلندمدت دارد.

البته بسیاری از افراد هستند که به وسیله روش های درمانی و با کمک گرفتن از متخصص توانسته اند به مدت طولانی سیگار را ترک کنند و آن را کنار بگذارند. در نتیجه شما هم اگر بخواهید، می توانید.

پس سعی کنید روش های مناسب خود را پیدا کنید تا در این زمینه موفق شوید و ترک آسان تری داشته باشید، یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید استفاده از جایگزین سیگار می باشد.

برای ترک سیگار چه کنم؟

برای ترک سیگار روش های درمانی جسمی و غیر جسمی بسیاری وجود دارد و هم چنین ار انواع داروهای شیمیایی و گیاهی، روش های تغذیه و ورزش، روش های روانشناختی و گروه درمانی برای ترک سیگار استفاده می کنند. البته انتخاب بهترین روش به شرایط بدنی، شرایط روحی و شخصیتی خودتان بستگی دارد.

برای ترک سیگار چه کنم؟

پس باید در انتخاب روش کمی تحمل کنید و بهترین را انتخاب نمایید و توجه داشته باشید برای انتخاب بهترین روش ترک سیگار باید موانع سیگار را پیدا کنید و برای رفع آن اقداماتی را انجام دهید.

در این شرایط باید از متخصص کمک بگیرید وبا روانشناس و روانپزشک مشورت کنید تا ترک موفقیت آمیزی داشته باشید و بهترین مشاوره را دریافت نمایید در این راستا مرکز مشاوره ستاره ایرانیان خدماتی را به صورت تلفنی و حضوری ارائه می دهند.

ترک سیگار

ترک سیگار؛ ناگهانی یا تدریجی؟

ترک ناگهانی روشی است که در آن به طور یکباره سیگار را ترک می کنید و از تاریخ مشخصی دیگر به سمت سیگار نمی روید و آن را به طور کامل کنار می گذارید. البته استفاده از این روش و یا ترک تدریجی سیگار به جنبه های روانی و شخصیتی شما بستگی دارد.

برای این که بهترین انتخاب را داشته باشید و بتوانید در این خصوص تصمیم درستی بگیرید تا کمترین فشار و آسیب را تحمل کنید لازم است از روانشناس متخصص کمک بگیرید تا در این خصوص شما را راهنمایی کند، هم چنین برای آگاهی بیشتر در مورد مضرات سیگار توصیه می شود مطالعه داشته باشید تا بتوانید راحت تر با ترک آن کنار بیایید.

روش های جسمانی ترک سیگار

نیکوتین اما بدون سیگار

یکی از روش های جسمی ترک سیگار، استفاده از ماده جایگزینی نیکوتین (NRT) می باشد که از طریق راه های دیگری به جز سیگار استفاده می شود، این روش از ساده ترین راه ها می باشد زیرا ماده نیکوتین که ماده اصلی اعتیادآور سیگار است از بدن شما گرفته نمی شود و تنها از شر دود سیگار خلاص می شوید.

به طور مثال استفاده از موادی مانند چسب ها، آدامس ها و اسپری های نیکوتین از محصولاتی هستند که در بازار وجود دارند. هم چنین سیگار الکترونیکی هم یکی از روش های موثر می باشد که باید آگاهی خود را در مورد معایب و مزایای آن افزایش دهید.