دعوای کودکان را مدیریت کنیم؟ دعوا برای کودکان خوب است یا بد؟

آیا کودکان شما درهنگام بازی با یکدیگر دعوا می کنند؟

معمولاً کودکان در هنگام بازی با یکدیگر دعوا می کنند و حتی ممکن است که دعوای بین آن ها بالا بگیرد.

اغلب والدین سریع وارد میدان می‌شوند و اجازه نمی‌دهند که کودکان مسائل را خودشان حل کنند، در این شرایط والدین باید راه های مناسب برای برخورد با کودکان خود را بشناسند.

در بعضی مواقع والدین نباید در امور مربوط به فرزندانشان و روابط آن ها با خواهر برادرها دخالت کنند.

دعوای کودکان و ترس والدین

دعوای بین کودکان یک امر طبیعی و رایج است، مخصوصا کودکانی که ساعات بیشتری در کنار یکدیگر هستند و باهم بازی می کنند.

برخی از والدین از دعوای فرزندان خود می ترسند و فکر می کنند که کودکانشان باید همیشه با یکدیگر دوست باشند، در تصور آن ها این دعوا نشانه ضعف تربیتی و عدم موفقیت خانواده است.

باید به دوران کودکی خود نگاهی بیندازید و به یاداورید که شما هم دعوا های زیادی با خواهر و برادر خود داشته اید که پس از چند دقیقه یا چند ساعت به آشتی ختم شده است.

رابطه خواهر برادری رابطه ای در حال نوسان است، به یاد داشته باشید که کودکان در عین حال که به یکدیگر محبت می کنند با یکدیگر احساس رقابت هم دارند.

راه های برخورد با دعوای کودکان

مهم ترین کار این است که آرامش خود را حفظ کنید و بدانید که این دعوا جدی نیست، بنابراین بهتر است که شما در این موارد دخالت نکرده و اجازه دهید که خود آن ها موضوعات را حل کنند، گاهی اوقات نیز این دعواها تنها برای جلب توجه والدین است.

با رعایت این نکات می‌توانید تنش‌ها را کاهش دهید.

 • والدین باید الگویی برای فرزندانشان باشند و مهارت حل مسئله را به آن ها آموزش دهند. ( به طور مثال والدین نباید رفتارهای پرخاشگرانه نشان دهند.)
 • والدین باید به کودکان خود یاد بدهند که نیازها و مشکلات خود را بدون خشم و دعوا بیان کنند.
 • بهتر است که از ابزار و وسایل جذاب و سرگرم کننده برای آموزش حل مسئله استفاده شود. ( به طور مثال آموزش می تواند از طریق یک بازی یا نمایش عروسکی انجام شود.)
 • عدالت باید بین فرزندان برقرار شود، تا هیچ یک احساس حسادت پیدا نکنند.
 • هیچ گاه فرزندان خود را مورد سرزنش و قضاوت قرار ندهید.

والدین می توانند به جای اینکه نکات را به کودکان بگویند، در مورد آن ها از فرزندشان سوال کنند بپرسند. این کار باعث می شود که کودکان اشتباهات خود را بشناسند و از والدین خود معذرت خواهی کنند.

بوسیدن نوزاد

 چه زمانی لازم است در دعوای کودکان مداخله کنیم؟

اگر دعوای بین کودکان شدید باشد باید در دعوا مداخله شود، اگر در دعوا شاهد موارد زیر بودید، حتما مداخله کنید:

 • زمانی که دعوا فیزیکی باشد.
 • احتمال آسیب به فرزندان وجود داشته باشد.
 • فحش و حرف هایی رد و بدل شود که فراتر از رابطه خواهر و برادری باشد.
 • در دعواهایی که یک شخص به دیگران زورگویی کند.

 چه اقداماتی زمان مداخله لازم است ؟

زمانی که کودکان با یکدیگر دعوا می کنند اولین کار این است که آن ها را از هم جدا کنید و در مورد دلیل این اتفاق از آن ها سوال بپرسید، به خاطر داشته باشید که در این شرایط باید عدالت را رعایت کنید، یعنی اگر تنبیهی برای آن ها در نظر گرفتید باید عادلانه و برای هر دو طرف باشد.

هیچ گاه از تنبیه بدنی برای کودکان استفاده نکنید، شاید این کار در کوتاه مدت برای شما مفید باشد ولی در دراز مدت اثرات منفی بیش تری به همراه دارد.

اگر کودکان دیگر با فرزندتان بدرفتاری کردند، هرگز به او یاد ندهید که او نیز همان کار را انجام دهد. بلکه دلیل دعوا را از او بپرسید و با او همدلی کنید. باید مهارت حل مسئله و جرأت ورزی را به او آموزش دهید ولی در عین حال می توانید به سراغ والدین کودک بروید و به او بگویید که حواسشان به رفتارهای فرزندشان باشد و اگر رفتار پرخاشگرانه کودکشان ادامه پیدا کند به ضررشان تمام می شود.

تعیین قوانین

با تعیین برخی از قوانین می توانید این شرایط را مدیریت کنید:

 1. در درگیری ها صدمه زدن به یکدیگر به هیچ عنوان مجاز نیست. (حتی برای دفاع)
 2. اگر بچه ها بر سر عروسک یا اسباب بازی دعوا کنند. آن اسباب بازی را برای مدتی از آن ها بگیرید تا رفتار درست را بیاموزند.
 3. اگر بر سر یک صندلی یا جای نشستن خاص دعوا می کنند برای هرکدام روزی را انتخاب کنید تا از آن استفاده کنند.
 4. کودکان حق ندارند در ماشین با یکدیگر درگیر شده و از صندلی خود بلند شوند.
 5. اگر رفتار غلطی از آن ها دیدید اخطار بدهید که مثلا پس از سه بار اسباب بازی آن ها را می گیرید و واقعا این کار را بکنید.
 6. اگر کودک شما به حرفتان گوش نمی دهد و لجوج است به او حق انتخاب بدهید مثلا بگویید اتاق خود را تمیز کن یا مشق هایت را بنویس.
 7. به کودکان اجازه دهید تا مشکلاتشان را خودشان حل کنند، البته لازم است که در این راه به آن ها مشورت دهید اما تصمیم نهایی را به انتخاب کودکتان بگذارید.
 8. سخنرانی نکنید و داد نزنید زیرا این دو کار را بسیار بدتر می کنند.
 9. اگر همیشه طرف یکی از فرزندان خود را بگیرید بقیه احساس حسادت می کنند و دعوا بالا می گیرد. سعی کنید عدالت را در میان فرزندان خود اجرا کنید.

دعوای کودکان

مشاجده منجر به یادگیری می شود

شاید به نظر شما دعوا و درگیری بین کودکان نگران کننده باشد اما در حقیقت این مشکل بسیار عادی است و به کودکان خردسال کمک می کند تا ضمن کسب مهارت های اجتماعی نحوه ارتباط با دیگران را نیز بیاموزند.

حل مسالمت آمیز درگیری ها چگونه است؟

حل تعارض مسالمت آمیز به گونه ای شکل می گیرد که کودک از نظر جسمی، عاطفی یا اجتماعی آسیب نبیند.

در درگیری ها حل مسالمت آمیز، فرصت هایی را در اختیار کودکان قرار می دهد تا در اداره موقعیت ها و روابط توانمند شوند. این کار باعث افزایش احساس احترام و عزت نفس کودک می شود.