سن ازدواج، بهترین سن ازدواج چه زمانی است؟

بعضی افراد از روی سن تشخیص می دهند که وقت ازدواج رسیده است و یا نه و این سن نشان دهنده آمادگی فرد برای ازدواج می باشد.

این طرز فکر در گذشته بسیار متداول بوده است، اما امروزه مطالعات عمیق و گسترده روانشناختی و روحیات متفاوت انسان های عصر حاضر در این زمینه به نتایج مختلفی رسیده است.

بهترین سن ازدواج

در واقع سن ازدواج مجموعه ای از نشانه های آمادگی برای ازدواج می باشد اما برای رسیدن به آن نیاز به شناخت و خود آگاهی می باشد و فرد باید به شناخت خود برسد و معیارهای خود را برای ازدواج مشخص کند.

در برخی از مواقع افراد در مورد روحیات خود با مشکلاتی رو به رو می شوند که نشات گرفته از عدم آگاهی و شناخت آن ها می باشد.

در چنین شرایطی فرد باید به روانشناس و مشاور خانواده مراجعه کند تا با استفاده از راهکارهای موثر بتواند آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهد و تصمیم گیری صحیح و درستی داشته باشد.

بلوغ هیجانی و اجتماعی مهم تر از سن ازدواج

برای ازدواج کردن تنها بلوغ جنسی در پسران و دختران کافی نمی باشد و فرد باید به بلوغ عاطفی، هیجانی و روانی برسد منظور از بلوغ روانی تغییر نگاه او به زندگی است یعنی نگاه او به زندگی با نگاه یک کودک یا نوجوان به زندگی فرق داشته باشد.

خود فرد متوجه این موضوع نمی شود و بیشتر اطرافیان متوجه تغییر رفتار او خواهند شد، از جمله ویژگی ها و مشخصه های بلوغ عاطفی، هیجانی و اجتماعی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • اعتماد به نفس و عزت نفس دارد.
 • می تواند تکیه گاه باشد.
 • می تواند عادت های غلط خود را ترک کرده و قادر به تغییر رفتار و اصلاح آن باشد.
 • درک بالا دارد و می تواند با تغییرات و مشکلات سازگار شود. و برای حل آن ها تلاش کند.
 • بتواند به خوبی احساسات و هیجانات خود را کنترل کند.
 • آینده نگر و هدفمند است.
 • توانایی مدیریت خود و خانواده را دارد.
 • مسئولیت پذیر است.
 • می تواند نیازهای مالی، علمی و بهداشتی خانواده را تامین کند.
 • توانمند و پخته بوده و به خودباوری رسیده است.
 • مستقل است یا برای مستقل بودن تلاش می کند.
 • توانایی درک جنس مخالف و انسان های دیگر را دارد و متعصب و لجباز نیست.
 • تلاش گر، پر انرژی و دارای خلق متعادل است.
 • با وجدان و با اخلاق است و به منافع جمع احترام می گذارد و تنها به منافع خود فکر نمی کند.
 • از چیزی نمی ترسد و برای هر شکست و مشکلی، برنامه دارد.

نمی توان به آسانی تشخیص داد که آیا آن فرد به بلوغ روانی و اجتماعی رسیده است یا نه، در این زمینه مشاوره گرفتن از روانشناس می تواند به فرد بسیار کمک کند تا بهتر خود و شرایطش را بشناسد و زندگی خوبی را برای خود رقم بزند.

بهترین سن ازدواج چه زمانی است؟

سن ازدواج محدود به عدد خاصی نمی باشد برای برخی از افراد ممکن است ۲۰ سالگی سن مناسبی برای ازدواج باشد و فرد دیگری حتی در ۳۵ یا ۴۰ سالگی نیز آمادگی برای ازدواج نداشته باشد.

بهترین سن ازدواج چه زمانی است؟

بر اساس تفاوت های فردی هر شخص، سن ازدواج در هر شخصی متفاوت می باشد و نمی تواند برای همه افراد یک عدد را در نظر گرفت. به طور معمول سن ازدواج بر اساس جنسیت، سبک های فرزند پروری و تربیتی و رشد عقلی و عاطفی انجام می شود.

روانشناسان به طور معمول برای ازدواج دختران سن میان ۲۴ تا ۲۷ و برای پسران ۲۷ تا ۲۹ سال را در نظر می گیرند.

البته در نظر داشته باشید که این سنین معیارهایی برای تعیین سن ازدواج نمی باشد و همان طور که بیان شده است ویژگی ها و پارامترهای مختلفی برای ازدواج کردن دخیل می باشند.

برخی از ملاک هایی کلی که در ازدواج عبارتند از:

 1. اختلاف سنی مناسب

نباید اختلاف سنی زوجین بیش از ۷ یا ۸ سال باشد زیرا این مسئله می تواند هم در تربیت فرزند و هم در نگاه به زندگی و درک یکدیگر تفاوت ایجاد کند، با این حال نمی توان مناسب ترین اختلاف سنی میان زوجین را پیدا کرد و قانون کلی برای آن در نظر گرفت.

 1. بچه دار شدن تعیین کننده سن ازدواج

اگر تصمیم به بچه دار شدن دارید باید شرایط فیزیکی خودتان را در نظر بگیرید به طور معمول بچه دار شدن برای زنان بالاتر از ۳۵ سال می تواند سخت باشد و مشکلاتی را به وجود آورد، بالا رفتن سن موضوعی است که بسیاری از مادران آینده را نگران و برخی از آن ها را افسرده می کند.

 1. تجربه زندگی مستقل داشته باشید

کسی که همیشه زیر نظر خانواده می باشد و به وسیله خانواده حمایت و کنترل می شود نمی تواند مهارت های لازم برای ازدواج را کسب کند به همین دلیل توصیه می شود قبل از ازدواج تجربه استقلال را داشته باشید تا بتوانید زندگی مستقلی برای خود رقم بزنید.

 1. وضعیت مالی و پشتوانه مناسب

اگر توانایی تامین مستقل هزینه های زندگی ( نه تجملات عروسی و وسایل غیر ضروری) را ندارید، در هر سنی که هستید نباید به ازدواج فکر کنید. توجه داشته باشید پول خانواده پشتیبان خوبی برای ازدواج نمی باشد.

بلکه فرد باید هنر و تحصیلات و شغل داشته باشد و یا به صورت زود بازده به درآمد برسد تا بتواند زندگی را اداره کند اگر چه هنر و تحصیلات ممکن است به زودی به درآمد نرسد اما اطمینانی برای روزهای آینده می باشد.

سن ازدواج

البته توجه داشته باشید که ازدواج به خاطر پول یکی از آسیب های روانی و جامعه شناختی می باشد که عواقب ناخوشایندی برای فرد و جامعه به همراه خواهد داشت.

 1. خودشناسی

باید خودتان را به خوبی بشناسید و باید بفهمید که از زندگی چه چیزی می خواهید و ایده آل ها و رویاهای خودتان را به طور واضح بیان کنید.

نگاهتان به زندگی و آینده چگونه است و آیا همسری که می خواهید، پذیرش رویاها و اهداف شما را دارد یا نه. در صورتی که به شناخت خود برسید می توانید معیارهای مناسبی برای انتخاب همسرتان برگزینید.

 1. ازدواج با صلاح شما باشد و لاغیر

تا زمانی که از نظر روحی آمادگی لازم برای ازدواج ندارید به خاطر هنجارها، خانواده، جامعه و حتی بچه تن به ازدواج ندهید زیرا ازدواج باید با رضایت و تنها به صلاح خودتان باشد و بتوانید با ازدواج به آرامش برسید.

 1. تنهایی و فشار جنسی را کنترل کنید

هرگز به خاطر فرار از تنهایی، بی هدفی در زندگی و یا رفع نیازها جنسی به ازدواج تن ندهید، نیاز جنسی یکی از عواملی می باشد که باعث می شود بسیاری از افراد ازدواج زودهنگام داشته باشند.

 1. زندگی، سخت است

زندگی دائمی با یک نفر زیر یک سقف، با رویاها و آرزوهای شما زمین تا آسمان متفاوت است. و ممکن است آن طور که شما تصور می کنید پیش نرود، هر چند شخصیت خوش بینی داشته باشید و از خود مطمئن باشید اما تا چیزی را تجربه نکنید، نمی توانید آن را به خوبی درک کنید.

پس توجه داشته باشید که سختی های زندگی مشترک جز لاینفک تمام زیبایی ها و لحظات خوب زندگی زناشویی می باشد و زندگی زناشویی سختی و شیرینی خودش را دارد.

 1. از نظر جسمی و روانی سالم باشید

یکی از ملاک های مهم ازدواج، این است که از نظر جسمی و روانی شرایط خوبی داشته باشید و مشکلی که در زندگی زناشویی شما اختلال ایجاد می کند وجود نداشته باشد.

هم چنین از نظر روحی و روانی باید به ثبات کامل برسید و سلامت نسبی داشته باشید که این دو مسئله با یک چکاپ ساده پزشک و روانشناس قابل بررسی می باشد.

در این شرایط می توانید از مشاوره کمک بگیرید. بهداشت روانی در ازدواج یکی از مهم ترین ارکان تشکیل یک زندگی سالم می باشد.

 • فرار از خانواده و واقعیت زندگی خود

توجه داشته باشید که ازدواج، راه  مناسبی برای دور شدن از مشکلات شخصی زندگی شما نمی باشد و اگر در خانواده دچار تنش و مشکلات خانوادگی هستید، ازدواج برای فرار از خانواده تصمیم عاقلانه و خوبی نخواهد بود. زیرا عواقب آن بسیار بیشتر از مشکلات خانوادگی می باشد.

در صورتی که از خانواده خود، از کنترل های آن ها، از بی پولی ها و یا یکنواختی زندگی گلایه دارید و زندگی کردن با آن ها برای شما سخت است، ازدواج راه مناسبی برای رهایی از این مشکلات نمی باشد.