همه چیز درباره صداقتکه باید بدانید. آیا دروغ گفتن همواره اشتباه است؟

صداقت چیست؟

صداقت یعنی زمانی که فرد میان افکار، صحبت ها و رفتارهایش تناسب و هماهنگی وجود داشته باشد و صحبت ها با رفتار و افکار تفاوت نکند، برای این که فرد یک زندگی موفق و با آرامش داشته باشد داشته صداقت لازم و ضروری است.

زمانی که فرد از حرف ها و رفتارهایش مطمئن است که نسبت به تعهداتش صادقانه عمل کرده است، احساس رضایت داشته و هیچ ترس و نگرانی در خود راه نمی دهد، افرادی که راستگو و صادق هستند به خوبی می توانند از تنش ها و درگیری ها دوری کنند و زندگی آن ها سرشار از لذت و شادی می باشد.

همه چیز درباره صداقت

اگر تمایل دارید فردی راستگو و صادق باشید باید رفتار، صحبت ها و افکارتان با یکدیگر مطابقت داشته باشد در صورتی که بتوانید به خوبی این هماهنگی را ایجاد کنید خواهید توانست فردی صادق باشید و شما را به عنوان انسان راستگو می شناسند.

دروغ چیست؟

کلمه دروغ مترادف با جعل اطلاعاتی است که به شخص دیگری یا گروه بزرگتری از مردم منتقل می شود. فریبکاری که از طریق عمل دروغ میسر می شود(منبع)

تحقیقات بین المللی نشان میدهد که افراد به صورت میانگین روزانه یک تا دو (۱٫۵۶) دروغ می گویند(منبع)

آیا دروغ یک رفتار ضداجتماعی است؟

هر دروغی را نمی توان به عنوان یک اقدام ضد اجتماعی طبقه بندی کرد. مفهوم طرفدار اجتماعی یا “دروغ سفید” در آثار اخیر مورد اشاره قرار گرفته است، که نشان می دهد که دروغگویی ممکن است در برخی شرایط، راهبردی برای آسیب رساندن به فرد دیگری نباشد(منبع).

حتی گاهی می تواند جان یک نفر را نجات دهد و یا به دیگران کمک کند.

در روسیه، گفتن یک ورانیو به معنای بازگویی داستانی خارق العاده و دروغین است که برخی از شنوندگان وانمود می کنند که به آن باور دارند(منبع).

صداقت یا دروغگویی رفتار ضد اجتماعی است؟

فرهنگ تعارف ایرانی در نگاه بین المللی

سیمپسون-هربرت، انسان شناس، خاطرنشان کرد که در برخی مناطق ایران مردم می توانستند یک دعوت نادرست(تعارف الکی)  برای شام انجام دهند و این عمل توسط کسانی که چنین دعوتی را دریافت می کردند، به طور قابل قبولی نادرست است(منبع).

در واقع فردی به دروغ شما را برای شام دعوت میکند و شما هم می دانید که تعارف الکی و دروغ است ولی آن را نشانه احترام می دانید!

تعارف کردن از صداقت یا دروغگویی

اگر همه افراد جامعه صادق بودند چه اتفاقی می افتاد؟

اگر همه افراد در اعمال و رفتارشان صادق بودند، فساد در جامعه از بین می رفت و هر کس می توانست به خوبی وظیفه اش را انجام دهد و در کارش موفق باشد،.

فردی که در کارش صداقت داشته باشد، فداکاری او نشان داده می شود و فداکاری باعث افزایش یافتن بهره وری در مشاغل می شود، در نتیجه بهره وری توسعه اقتصادی افزایش می یابد و فرد از نظر اقتصادی آینده روشنی خواهد داشت.

اگر همه افراد جامعه صادق نبودند چه اتفاقی می افتاد؟

در صورتی که افراد صداقت نداشته باشند به دلیل خودخواهی افراد، فساد در جامعه افزایش می یابد و در این شرایط هر کدام از افراد به فکر خودش بود و به فعالیت های گروهی و اهداف دیگران هیچ توجهی نمی کرد، هم چنین عدم صداقت، مشکلاتی را در جامعه به وجود می آورد که برخی از آن ها عبارت اند:

 • هیچ رابطه دوستانه در جامعه پایدار نبود و ثبات نداشت.
 • افراد به یکدیگر بی اعتماد بودند.
 • خشونت ها، دزدی ها و فعالیت های پلیس ها افزایش پیدا می کرد.
 • در صورت عدم صداقت بین رهبران و بزرگان جامعه، توسعه ملی و رفاهی کشور با مشکلاتی رو به رو می شد و هیچ کس به آن اهمیت نمی داد و هر کس تنها به فکر منافع خودش بود.

امروزه بسیار واضح است که بسیاری از افراد جامعه صادق نیستند و به صداقت اهمیتی نمی دهند و نمی توانند این موضوع را درک کنند که رفتارهای آن ها باعث ناهنجاری در جامعه می شود و مشکلاتی را به وجود می آورد.

صداقت یک سرمایه اجتماعی در جامعه محسوب می شود.

صداقت و سرمایه اجتماعی

چرا صداقت اهمیت دارد؟

 1. زمانی که صداقت وجود نداشته باشد، هیچ پایه و اساس ثابتی وجود نخواهد داشت و افراد جامعه نسبت به یکدیگر بی اعتماد می شوند و نمی توانند حرف های یکدیگر را باور کنند و این امر باعث به وجود آمدن مشکلاتی می شود.
 2. زمانی که شخصی از موضوعی به اطلاع است سعی می کند به دنبال اصل و حقیقت ماجرا باشد، در این میان ممکن است با شایعات و دروغ های دیگران رو به رو شود این امر باعث به وجود آمدن سوء تفاهم و اتفاقات بدی در میان آن ها می شود.
 3. شاید صادق و راستگو بودن در ابتدا سخت و دشوار باشد اما باعث می شود تا افراد به یکدیگر نزدیک شوند و احساس امنیت در میان آن ها ایجاد شود.

همه چیز درباره صداقت

زندگی کردن با دروغ سخت است، صداقت در میان افراد باعث می شود تا اعتماد میان آن ها بیشتر شود و از زندگی شان لذت ببرند.

 1. شنیدن حقیت توسط افراد اگر چه سخت است اما از پنهان کردن آن بهتر می باشد چون افراد در نهایت متوجه واقعیت می شوند. در صورتی که دروغ بر ملا شود فرد احساس می کند که او بازی داده اید و او را احمق و کودن فرض کرده اید و از این مسئله بسیار ناراحت می شود.

راهکارهای افزایش صداقت

 1. سعی کنید خودتان را دوست داشته باشید زیرا این افراد کمتر دروغ می گویند.
 2. اعتماد به نفس تان را افزایش دهید و در صورتی که دیگران از شما در خواست های نا به جا دارند به طور جدی به آن ها نه بگویید.
 3. در صورتی که کارمند شرکتی هستید به منافع آن شرکت توجه داشته باشید و فقط به فکر منافع خود نباشید.
 4. اگر دانش آموز و دانشجو هستید هرگز تقلب نکنید و صداقت خودتان حفظ کنید زیرا با تقلب به جایی نمی رسید.
 5. برای این که توجه دیگران را جلب کنید و آن ها از شما خوششان بیاید دروغ نگویید و وانمود به چیزی که نیستید نکنید.
 6. اگر در کارتان اشتباهی صورت گرفت آن را بپذیرید و مسئولیت اصلاح آن را بر عهده بگیرید در این صورت نتیجه صداقت تان را خواهید دید.
 7. بسیاری از انسان ها تمایل دارند که زمانی تعریف کردن موضوعی اغراق کنند و آن ها فکر می کنند که این مقدار اغراق کردن به ضرر کسی نخواهد بود، اما در صورتی که نسبت به این موضو بی توجه باشیم به مرور زمان برای ما تبدیل به عادت شدن و صادق نبودن برای ما سخت و دشوار می شود.

صداقت

در این شرایط ابتدا باید در مورد مسائل کوچک که به شجاعت کمتری نیاز دارد، صداقت داشته باشید تا در مورد مسائل بزرگ تر و مشکلات دیگر به چالش نخوریم.

 1. اگر در شرایطی قرار گرفته اید که رک بودن برای شما آسان نمی باشد و به نفع همه نیست و یا تحت فشار هستید در این صورت باید شهامت داشته باشید که بگویید ترجیح می دهم صحبتی در این باره نکنم و یا تمایل ندارم در این باره نظر بدهم.

این روش زمانی که احساسات کسی در خطر است و یا فردی سعی می کند شما را وارد بحث بی نتیجه کند بسیار کاربرد دارد و مفید خواهد بود.

عدم صداقت به چه ارزشی؟

این موضوع درست است که با عدم صداقت و بی توجهی به صادق بودن می توانیم به موفقیت های بسیاری برسیم و یک شبه معروف و ثروتمند شویم اما توجه داشته باشید که این خوشی همیشگی نمی باشد و روزی نتیجه عدم صداقت خودمان را خواهیم دید.

زمانی که صادق هستیم اهمیتی ندارد که چقدر ثروتمند و قوی هستیم، مهم این است که در مورد مسئله ای استرس نداریم و می توانیم با آرامش زندگی کنیم و از زندگی مان لذت ببریم.

در صورتی که فردی صادق باشید می توانید افراد صادق را به سمت خودتان جذب کنید و روابط محکم و قوی داشته باشید اما زمانی که در عمل و رفتارتان صداقت ندارید نمی توانید آن ها را جذب کنید و در این صورت هیچ اعتماد و ثباتی در روابط شما وجود نخواهد داشت.

تفاوت جالب صداقت و راستگویی که کسی نمیداند