علائم افسردگی که به ما  هشدار می دهند. آیا فکر می کنید افسرده هستید؟ در اینجا برخی از علائم افسردگی که باید به دنبال آن ها باشید و نکاتی برای دریافت کمک مورد نیاز آورده شده است.

افسردگی چیست؟

هر از گاهی احساس ناراحتی بخشی طبیعی از زندگی است، اما زمانی که احساساتی مانند ناامیدی بر شما حاکم شود و از بین نرود، ممکن است دچار افسردگی شوید.

افسردگی نحوه تفکر، احساس و عملکرد شما را در فعالیت های روزانه تغییر می دهد. این می تواند در توانایی شما برای کار، مطالعه، خوردن، خوابیدن و لذت بردن از زندگی اختلال ایجاد کند. تلاش برای گذراندن روز ممکن است طاقت فرسا باشد.

در حالی که برخی افراد افسردگی را به عنوان “زندگی در سیاهچاله” یا داشتن احساس عذاب قریب الوقوع توصیف می کنند، برخی دیگر احساس بی روحی، پوچی و بی تفاوتی می کنند.

به ویژه مردان احساس عصبانیت و بی قراری کنند. درمان نشدن آن می تواند به یک وضعیت سلامتی جدی تبدیل شود. اما مهم است که به یاد داشته باشید که احساس درماندگی و ناامیدی از علائم افسردگی هستند نه واقعیت زندگی شما.

مهم نیست چقدر احساس ناامیدی می کنید، می توانید بهتر شوید. با درک علل و شناخت علائم و انواع مختلف افسردگی، می توانید اولین قدم ها را برای بهتر شدن احساسات و غلبه بر مشکل بردارید.

علائم و نشانه ها

افسردگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما علائم و نشانه های رایجی نیز وجود دارد. مهم است که به یاد داشته باشید که این علائم می تواند بخش طبیعی زندگی باشد. اما هر چه علائم بیشتر باشد، احتمال اینکه با افسردگی سر و کار داشته باشید بیشتر می‌شود.

۱۰ علامت رایج افسردگی

 1. احساس ناامیدی. چشم انداز تیره و تار و باور به اینکه هیچ چیز هرگز بهتر نخواهد شد و هیچ کاری نمی توانید برای بهبود وضعیت خود انجام دهید.
 2. از دست دادن علاقه به فعالیت های روزانه. دیگر به سرگرمی ها، فعالیت های اجتماعی یا رابطه جنسی قبلی اهمیت نمی دهید، در حقیقت شما توانایی خود را برای احساس شادی و لذت از دست داده اید.
 3. تغییر اشتها یا وزن کاهش یا افزایش وزن قابل توجه، تغییر بیش از ۵٪ وزن بدن در یک ماه.
 4. تغییر برنامه خواب. بی خوابی، به خصوص بیدار شدن در ساعات اولیه صبح یا پرخوابی از نشانه های افسردگی می باشد.
 5. عصبانیت یا تحریک پذیری. احساس آشفتگی، بی قراری یا حتی خشونت نشان دهنده سطح تحمل پایین شما است.
 6. از دست دادن انرژی. احساس خستگی، تنبلی و تخلیه فیزیکی. ممکن است باعث شود که بدن شما احساس سنگینی کند، و حتی کارهای کوچک خسته کننده بشوند.
 7. تنفر از خود 
 8. رفتار بی پروا شما درگیر رفتارهایی مانند سوء مصرف مواد، قمار اجباری، رانندگی بی احتیاطی یا ورزش های خطرناک هستید.
 9. مشکلات تمرکز مشکل در تمرکز، تصمیم گیری یا به خاطر سپردن چیزها.
 10. دردها و دردهای غیر قابل توضیحافزایش شکایات فیزیکی مانند سردرد، کمردرد، درد عضلات و درد معده.

افسردگی اغلب بر اساس سن و جنسیت متفاوت است و علائم آن بین مردان و زنان یا جوانان و بزرگسالان متفاوت می باشد.

علائم افسردگی در مردان

مردان افسرده کمتر احتمال دارد که احساس تنفر از خود و ناامیدی را بپذیرند. در عوض، آن ها تمایل دارند از خستگی، تحریک پذیری، مشکلات خواب و از دست دادن علاقه به کار و سرگرمی ها شکایت کنند. همچنین احتمال بیشتری دارد که علائمی مانند عصبانیت، پرخاشگری، رفتار بی پروا و سوء مصرف مواد را تجربه کنند.

علائم افسردگی در مردان مجرد

همانند بقیه مردان است و بییشتر در قالب انزوا و تنهایی و دوری از ازدواج رخ می دهد. علائم افسردگی در مردان مجرد شامل خود کشی و اختلال شدید خلقی است.

افسردگی یک اختلال خلقی است که بر افکار، احساسات، بدن و رفتار فرد تأثیر می گذارد. پزشکان ممکن است از افسردگی به عنوان افسردگی اساسی، اختلال افسردگی اساسی یا افسردگی بالینی یاد کنند.

افسردگی در زنان شایع‌تر است و ۱۰٫۴ درصد زنان را در مقایسه با ۵٫۵ درصد مردان در ایالات متحده تحت تأثیر قرار می‌دهد، با این حال، تعداد مردانی که بر اثر خودکشی می‌میرند چهار برابر تعداد زنان است.

یکی از دلایل این امر می تواند این باشد که مردان کمتر به تشخیص افسردگی مبتلا می شوند. افسردگی یک عامل خطر مهم برای خودکشی است.

افسردگی مردان متاهل

آنچه باعث نارضایتی مرد در ازدواج می شود می تواند ذهنی باشد، اما نشانه ها تا حدودی مشابه هستند. طبق مطالعات، شایع ترین علل طلاق عدم تعهد، خیانت و یا مشاجره های مداوم است.

۶ عامل که باعت افسردگی و نشانه نارضایتی مردان از رابطه شامل:

 1. اگر مرد از ازدواج خود ناراضی است.
 2. اگر او تمام وقت خود را دور از شما می گذراند .
 3. وارد رابطه ی موازی و خیانت شده است.
 4. خلق و خوی او تغییر می کند.

پیشنهاد مشاور: علائم افسردگی شدید در زنان و مردان چیست؟ و چگونه درمان می شود؟

علائم افسردگی در زنان

زنان بیشتر احتمال دارد علائمی مانند: احساس گناه، خواب زیاد، پرخوری و افزایش وزن را تجربه کنند.

افسردگی در زنان نیز تحت تأثیر عوامل هورمونی در دوران قاعدگی، بارداری و یائسگی است.

پیشنهاد مشاور: علت افسردگی زنان در دوران قاعدگی و پریود چیست؟

در واقع، افسردگی پس از زایمان از هر ۷ زن، ۱ نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.

اختلال افسردگی دوران زایمان /چه باید کرد؟

علائم افسردگی در زنان خانه دار

 • احساس گناه،
 • بی ارزشی،
 • درماندگی،
 • ناامیدی،
 • بدبینی،
 • بی هویتی
 • خواب زیاد یا خیلی کم،
 • صبح زود بیدار شدن.
 • کاهش اشتها و یا وزن،
 • یا پرخوری و افزایش وزن.
 • انرژی کمتر،
 • خستگی،
 • احساس بی حالی

مطلب پیشنهادی مشاور : افسردگی شدید در زنان

علائم افسردگی در دختر جوان

تحریک پذیری، عصبانیت و بی قراری اغلب قابل توجه ترین علائم در نوجوانان افسرده است. آن ها همچنین ممکن است از سردرد، معده درد یا سایر دردهای فیزیکی شکایت داشته باشند.

پیشنهاد مشاور: علائم افسردگی در نوجوانان دختر و پسر و راه تشخیص آن

علائم افسردگی در زنان مجرد

بر اساس پژوهش (Associations between relationship status and mental well-being, 2021) در مقایسه با متاهل، مجرد بودن یا طلاق یا بیوه بودن با علائم افسردگی در هر سنی در مردان بیشتر بود. برای زنان، به نوبه خود، مجرد بودن با علائم افسردگی شامل:

 • خستگی،
 • انرژی کم،
 • ناامیدی
 • احساس تنهایی
 • احساس غمگینی، گریه، پست، گناه، یا پوچی
 • از دست دادن لذت در فعالیت های لذت بخش
 • از دست دادن اشتها یا تغییرات وزن
 • خواب خیلی کم یا زیاد
 • احساس آشفتگی یا خستگی
 • مشکل در تمرکز

بزرگسالان مسن

سالمندان بیشتر از علائم و نشانه‌های جسمی شکایت دارند تا عاطفی: چیزهایی مانند خستگی و دردهای غیرقابل توضیح و مشکلات حافظه. آن ها همچنین ممکن است ظاهر شخصی خود را نادیده بگیرند و از مصرف داروهای حیاتی برای سلامتی خود دست بکشند.

علائم افسردگی متاهل