مشاوره تلفنی کودک

اولین سالهای دوره کودکی دوره بسیار حساسی است و همانطور که عمده نظریه های روانشناسی بر اهمیت سالهای اولیه کودکی تاکید دارند بسیار مهم است که والدین در این دوران نسبت به رفع نیازهای کودک و همچنین برطرف کردن مشکلات رفتاری آن ها حساسیت بیشتری داشته باشند.

پرداختن به مشکلات رفتاری کودکان و تلاش برای اصلاح و رفع آن ها، اگر از ابتدا صورت بگیرد می توان نتیجه بهتری دریافت کرد، همچنین آگاهی از نحوه رفتار درست با کودک می تواند از بروز بسیاری از مشکلات در سالهای آتی جلوگیری کند.

قطعا هر والدی تمایل دارد که فرزندش را به بهترین نحو تربیت کند و آینده خوبی را برای او رقم بزند، از طرفی والدینی که با مشکلات رفتاری کودکشان روبرو می شوند تمام تلاششان این است که آن مشکل در کودک برطرف شود ولی در چنین مواردی، گاهی آگاهی والدین برای شیوه درست رفتار با کودک کافی نمی باشد و یا اینکه راه حل رفع مشکل را نمی دانند، بنابراین مشاور متخصص در این زمینه می تواند بهترین گزینه برای دریافت راهنمایی باشد.

مشاوره تلفنی کودک

مشاوره تلفنی کودک، فرایندی است که والدین می توانند به منظور دریافت مشاوره سریع و غیرحضوری در جهت دریافت راهنمایی برای رفع مشکلات فرزندشان از خدمات آن بهره مند شوند.

شاید تصور عموم از دریافت مشاوره در زمینه کودک این باشد که برای رفع مشکلات رفتاری کودک، نیاز است که حتما کودک در جلسات مشاوره حضور داشته باشند به همین دلیل مشاوره تلفنی را مناسب نمی دانند ولی این تصور درستی نیست.

از آنجا که والدین تاثیر گذارترین فرد در زندگی کودک هستند و شیوه تربیتی و رفتاری آن ها می تواند رفتار کودک را تعیین کند، مشاور می تواند با کمک به والدین برای اصلاح رفتارشان، مشکلات رفتاری کودک را برطرف کند، بنابراین حضور کودک در جلسات اولیه مشاوره الزامی نیست و والدین می توانند از طریق مشاوره تلفنی کودک، مشکل خود را با مشاور مطرح کنند و اگر نیاز بود با تشخیص مشاور به صورت حضوری مراجعه کنند و در صورت لزوم فرزندشان را نیز برای ارزیابی های دقیق بالینی همراه خود به جلسات مشاوره ببرند.

مشاوره تلفنی کودک در چه زمینه هایی از مسائل کودک می تواند کاربرد داشته باشد؟

  • آموزش شیوه صحیح تربیت کودک

همانطور که اشاره شد نحوه ی چگونگی رفتار با کودک در سالهای اولیه زندگی کودک اهمیت فراوانی دارد و از آنجا که ممکن است والدین با شیوه های تربیتی درست آشنایی نداشته باشند و یا اطلاعاتشان ناقص باشد می توانند از طریق مشاوره تلفنی کودک سوالهای خود را در این زمینه از مشاور بپرسند.

در واقع دریافت مشاوره در این زمینه جنبه پیشگیری دارد و سبب می شود والدین با آموزش شیوه های تربیتی اصولی از بروز بسیاری از مشکلات رفتاری در کودکشان جلوگیری کنند.

محتوای جلسات مشاوره تلفنی کودک در این زمینه می تواند شامل چگونگی استفاده از تشویق و تنبیه برای تثبیت رفتارهای درست در کودک و همینطور چگونگی برطرف کردن نیازهای عاطفی و مادی کودک باشد.

  • اختلالات خلقی

شاید اغلب اینگونه تصور کنند که افسردگی فقط مختص به دوران های نوجوانی و بزرگسالی است، در حالی که اختلالات خلقی در دوران کودکی نیز شیوع بالایی دارد.

در این زمینه برای تشخیص اولیه می توان از طریق مشاوره تلفنی کودک با مشاور مطرح کرد و از طریق مشاوره غیر حضوری اطلاعات لازم را به مشاور داد.

اختلالات خلقی کودکان اغلب ناشی از اختلالات خلقی پدر و مادر است و با رفع اختلالات خلقی والدین اختلالات کودک نیز رو به بهبودی می رود بنابراین در چنین شرایطی می تواند تشخیص مشاور این باشد که پدر یا مادر یا هر دو به روان درمانگر مراجعه کنند و دوره های درمانی خود را طی کنند.

  • حذف رفتارهای پرخاشگرانه در کودک به کمک مشاوره کودک

بسیاری از والدین با معضلی به اسم پرخاشگری کودکشان روبرو هستند، این مشکل علی الخصوص در کودکان پسر بیشتر است.

در این شرایط پرخاشگری کودک می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که برای ارائه راهکار در این مورد نیاز است که والد اطلاعات لازم را به مشاور بدهد و به مشاور در بررسی و آنالیز دقیق شرایط و محیط خانوادگی کودک کمک کند.

عواملی مثل خلق و خو و شخصیت کودک، شرایط نامساعد محیط خانوادگی، پرخاشگری والدین با کودک یا با یکدیگر، نحوه ی مقابله و برخورد والد با پرخاشگری کودک و … می توانند در بروز رفتار پرخاشگری و یا پایداری آن در کودک موثر باشد.

مثلا در بسیاری از مواقع والد به طور کلی شخص پرخاشگری است و این پرخاشگری لزوما با کودک نیست بلکه رفتار پرخاشگرانه والد با همسرو یا اطرافیان سبب می شود که کودک این رفتار را مشاهده کند و با الگو برداری از والد خود چنین رفتاری را از خود بروز دهد.

همچنین برخی از والدین به دلیل نااگاهی ممکن است به طور نادرستی با رفتار پرخاشگرانه کودک خود برخورد کنند، مثلا زمانی که کودک به صورت پرخاشگرانه رفتار می کند والد سعی می کنند در همان لحظه به کودک خود به اصطلاح باج بدهند و خواسته ی نادرستش را براورده کند تا رفتار پرخاشگرانه کودک را در لحظه از بین ببرد، غافل از اینکه این رفتار وی می تواند پرخاشگری را در کودک تقویت کند.

بنابراین والد در این شرایط می تواند از طریق مشاوره تلفنی کودک، با ارائه اطلاعات کافی به مشاور راهکارهای مناسب را برای حذف و کنترل این رفتار در کودک دریافت کند.

مشاوره تلفنی کودک

  • مشکلات بدغذایی و خواب در کودکان

زمانی که دوره ی شیردهی کودکان پایان می یابد والدین انتظار دارند که کودکشان به خوبی غذا بخورد و رشد کند ولی در بسیاری از مواقع والدین با خلاف این اتفاق روبرو می شوند یعنی همزمان با قطع دوره شیردهی، در نحوه غذا خوردن کودک نیز اختلال ایجاد می شود و کودکان از غذا خوردن سر باز می زنند، در این شرایط ممکن است والدین نگران و ناامید شوند و یا کودکشان را مجبور به غذا خوردن کنند ولی حقیقت این است که این یک امر طبیعی در دوره رشد کودک است که والدین با شیوه رفتاری درست می توانند این دوران را به خوبی پشت سر بگذارند.

از طرفی گاهی نیز پیش می آید که کودک به یکباره دچار مشکل خواب و یا بدغذایی می شود در این شرایط معمولا یک عامل روانی و یا محیطی دخیل است که نیاز به بررسی بیشتر دارد. مشاوره تلفنی کودک می تواند راهکار مناسبی برای دادن اطلاعات به مشاور در این زمینه باشد.

  • سایر موارد

مواردی که بیان شد کلیتی از مشکلاتی بود که والدین ممکن است در سالهای رشد کودک خود با آنها مواجه شوند، بی شک این موارد بسیار متنوع هستند و پرداختن به همه آنها در این مقاله از حوصله خارج است، در زیر به تعدادی از آنها به صورت موردی اشاره می کنیم:

  • مشکلات توجه و تمرکز کودک
  • اضطراب جدایی در کودکان (عدم توانایی کودک برای تحمل غیبت مادر یا مراقب اصلی حتی برای مدت کوتاه)
  • خجالتی و گوشه گیری کودک
  • کمبود اعتماد بنفس در کودکان
  • وجود ترس های شدید و استرس در کودکان