کنترل اضطراب، چند روش کاربردی

کنترل اضطراب چگونه ممکن می باشد؟ اضطراب به معنی ترس و دلهره ی بی دلیل می باشد که به خاطر اتفاقات و وقایع پیش رو به وجود می آید، در بعضی موارد افراد آینده شان به طور وحشتناکی پیش بینی می کنند و همین مسئله باعث می شود تا اضطراب های دائم و بی موردی به وجود آید.

علائم و نشانه های اضطراب شامل مواردی مانند بالا رفتن تپش قلب، عدم تمرکز در کار و تحصیل، اختلالات خواب و بد اخلاقی با خانواده، دوستان و همکاران می باشد که باعث به خطر انداختن سلامت جسمی و روحی فرد می شود.

شما باید ابتدا منشا اضطراب را شناسایی کنید در صورتی که موفق به این کار نشدید و به طور مداوم دچار اضطراب می شوید در این صورت باید از روانشناس کمک بگیرید، در این حالت باید به فکر درمان اضطراب و کنترل آن باشید در این مقاله روش های درمان اضطراب بیان شده است که به وسیله آن تا میزان زیادی می توانید اضطراب را کنترل کنید.

خواب کافی برای کنترل اضطراب

در صورتی که می خواهید اضطراب تان را کنترل کنید باید ابتدا ساعت خواب را تنظیم نمایید و خوابتان را به بهترین کیفیت برسانید زیرا خواب ناکافی و نامناسب پیامدهای ناخوشایندی برای سلامت شما خواهد داشت، گاهی خواب ناکافی به چرخه معیوب تبدیل خواهد شد.

در صورتی که خواب کمی داشته باشید اضطراب شما افزایش می یابد و اضطراب زیاد باعث به وجود آمدن اختلالاتی در خوابتان خواهد شد، میزان خواب برای افراد متفاوت می باشد اما به طور عادی بزرگسال باید ۶ تا ۸ ساعت در شبانه روز بخوابد در این شرایط باید شما خودتان را ملزم کنید که زودتر از ساعت ۱۲ بخوابید تا خواب کافی داشته باشید. بعد از مدتی تاثیرات مثبت خواهد گذاشت و اضطراب شما کاهش می یابد.

نظم دادن به آشفتگی های ذهنی

زمانی که دچار به هم ریختگی جسمی و یا محیطی شده باشید ذهن و روان شما دچار آشفتگی می شود و باعث می شود آرامش خود را از دست بدهید و هم چنین فضای کاری و شغلی به هم ریخته و میز نامرتب آرامش شما را از هم می پاشد.

در صورتی که دچار آشفتگی ذهنی شوید به طور ناخودآگاه احساس می کنید که کارها زیاد می باشند و هیچ وقت این کارها تمام نخواهند شد شما باید قسمتی از مغزتان را به مرتب کردن محیط اطرافتان اختصاص دهید این کار باعث می شود تا آشفتگی ذهنی شما از بین برود و مرتب کردن ذهن ۱۵ دقیقه بیشتر طول نمی کشد.

پس از مدتی عادت می کنید که محیط خودتان را تمیز و عاری از هر گونه شلوغی و آشفتگی نگه دارید در این حالت شما باید منطقی فکر کنید و استرس و اضطراب تان را کاهش دهید و آن را کنترل نمایید.

تاثیر استرس بر بدن

کنترل اضطراب با تغذیه مناسب

از دیگر راه های کنترل اضطراب توجه کردن به تغذیه سالم و مناسب می باشد زمانی که دچار اضطراب می شوید ممکن است در عملکرد بدنی تان اختلالاتی به وجود آید، مثلا دچار کم اشتهایی یا پرخوری می شوید اما برای این که اضطراب تان را کنترل کنید باید با این علائم و نشانه ها مبارزه کنید.

در صورتی که دچار اضطراب شده اید باید از مواد غذایی که شامل مواد مغذی مانند اسید چرب امگا۳، غلات کربوهیدرات دار و ویتامین ها می باشد استفاده نمایید. هم چنین به این نکته توجه داشته باشید که میان مصرف ویتامین” ب” و سلامت روان ارتباط مستقیمی وجود دارد و امگا ۳ باعث می شود تا اضطراب و استرس شما کاهش یابد، کربوهیدرات ها سروتونین هورمون حس خوب شناخته می شوند میزان این هورمون در مغز افزایش می یابد، استفاده از غذاهای شیرین و فرآوری شده عوارض و آسیب های بیشتری به همراه دارد.

هدایت تصورات برای کنترل اضطراب

یکی دیگر از راه های کنترل اضطراب این است که در صورتی که به اضطراب دچار شده اید افکار خودتان را به سمت تصورات مثبت هدایت کنید شاید در ابتدا این امر کار بسیار سختی باشد اما بر روی ذهن شما تاثیرات عمیقی خواهد گذاشت، تصور کنید که با آرامش کامل در حال رسیدگی به وضعیت اضطراب آور می باشید و به درستی و با موفقیت کامل می توانید آن را پشت سر بگذارید.

هر چه جزئیات بیشتری را در تصورات خود داشته باشید در این حالت بیشتر می توانید اضطراب خودتان را کنترل نمایید سعی کنید هر روز این کار را انجام دهید تا برای لحظاتی از موقعیت های تنش زا و اضطراب آور دور شوید، در تصورات خود موفقیت های که مربوط به گذشته می شود را مرور نمایید، این کار باید برای مدت زمان طولانی انجام شود اما از همان ابتدا نیز نشانه های کوچکی پیدا خواهید کرد که نشان دهنده کاهش اضطراب می باشند.

کنترل اضطراب

کنترل اضطراب با طبیعت گردی

پیاده روی در جنگل و استشمام بوی خوش چوب، چمن و گوش دادن به صدای آب به شما کمک می کند تا ذهن آرامی داشته باشید هم چنین می توانید اکسیژن مورد نیاز بدنتان را از طبیعت دریافت نمایید، اکسیژن باعث می شود در مقابل با اضطراب به گونه ای موثر عمل نمایید. بنابراین بهتر است روزهای آخر هفته را به طبیعت گردی و گردش اختصاص دهید و سعی کنید روزانه به پارک بروید و پیاده روی انجام دهید در این صورت آرامش خاصی خواهید داشت.

قبول کنید که توانایی کنترل همه امور را ندارید

در بسیاری از مواقع افراد برای این که موضوعات و شرایطی که می خواهند به کنترل خود در آورند و تحت کنترل و اختیار آن ها نمی باشد دچار اضطراب و استرس می شوند و در صورتی که آن ها این موضوع را درک کنند که این مسائل در زندگی همه افراد وجود دارد و آن ها نمی توانند آن را کنترل کنند حس بهتری نسبت به این موضوع خواهند داشت و می توانند اضطراب شان را کنترل نمایند.

بنابراین یکی از راه های موثر برای کنترل اضطراب این است که بر امور تحت کنترل تمرکز داشته باشید و سعی نکنید به موضوعات مختلف و متفاوت فکر کنید.

ترس و اضطراب خود را بپذیرید

در صورتی که بپذیرید ترسیده اید و دچار اضطراب شده اید در این صورت قدرت ترس در برابرتان از بین خواهد رفت و دیگر نمی تواند بر روی شما تاثیر بگذارد و شما را کنترل کند، دلیل  به وجود آمدن اضطراب مهم نمی باشد تنها باید آن را بپذیرید و در آن غوطه ور شوید تا متوجه شوید بسیاری از ترس های تان خیالی می باشد و ارزش نگرانی را ندارد، زمانی که منشا اضطراب را کشف کردید در این حالت می توانید آن را به نقطه قدرت خود تبدیل کنید، در این خصوص یک روانشناس با تجربه به شما کمک می کند تا بتوانید زودتر و دقیق تر به شناخت ریشه اضطراب خود برسید.