احتمالا شما نیز در شبکه های اجتماعی، اخبار و یا در بین دوستان و آشنایان تان با مخدری به نام “گل مخدر” که به انگلیسی Cannabis نامیده شده یا همان گل ماریجوانا آشنا شده اید.

این ماده که در اصلاح علمی با نام کانابیس شناخته می شود از دانه ی گیاه شاهدانه به دست می آید و یکی از توهم زا ترین و خطرناک ترین روان گردان ها محسوب می شود.

کانابیس به طور کلی از ۴۲۰ ترکیب مختلف تشکیل شده که چیزی در حدود ۶۰ نو عاز آن ها را کانابینوید نام گذاری می کنند.

به طور کلی میزان THC موجود در این گیاه مشخص کننده ی اصلی میزان قدرت روان گردانی آن است.

از گل شاهدانه فرآورده های مخدر دیگری مانند حشیش و روغن حشیش نیز تولید می شود.

گل ماریجوانا چگونه بر بدن تان اثر می گذارد؟

اگر از مصرف کنندگان گل سوال کنید که پس از مصرف چه علایمی را تجربه می کنند ممکن است پاسخ های متفاوتی بشنوید.

نحوه ی اثر ماریجوانا بر بدن به گونه است که THC موجود در ان بین یک تا هفت روز در بدن فرد مصرف کننده باقی می ماند و متابولیت های ان نیز تا بعد از ۱۰ هفتع پس از قطع مصرف، همچنان در ادرار دیده می شوند.

در حقیقت باید بدانید که THC و متابولیت های ماریجونا بسیار آهسته و کند از بدن خارج می شوند و به همین دلیل، فرد پس از هربار مصرف تا ماه های زیادی با عوارض مصرف اولیه ی خود دست و پنجه نرم می کند.

مصرف کنندگان گل مخدر، دنیا را چگونه ادراک می کنند؟

به طور کلی می توان نحوه ی ادراک خود، دیگران و محیط از منظر ذهنی یک مصرف کننده ی ماریجوانا را به دو دسته تقسیم کرد:

۱٫ تغییرات سریع و حاد پس از مصرف

۲٫ تغییرات دراز مدت و پایدار

پس از گذشت ۲ الی ۳ ساعت از مصرف گل مخدر (در برخی افراد ۱۰ الی ۴۵ دقیقه)، حالت نشئگی آغاز می شود.

در این حالت فرد احساس گیجی، بالا رفتن ضربان قلب، خشکی چشم ها، دهان و گلو، قرمز شدن چشم ها و حساسیت به نور را تجربه می کند و به صورت همزمان احساس می کند که ذهنش فعال تر شده است، شوخ تر و اجتماعی تر است و تمایل به صحبت کردن در جمع دارد.

درطی ۲ الی ۳ ساعت ابتدایی مصرف، او احساس می کند فعالیت های مغزی اش بسیار پر سرعت شده اند و از این وضعیت شگفت زده خواهد شد.

البته لازم به ذکر است که این حالات در مصرف کنندگان حرفه ای کمی متفاوت است.

احساس آرامش بیشتر، جذابیت یافتن رنگ ها و محیط، بهبود خودآگاهی، افزایش شناخت خود و دیگران و افزایش تمایلات جنسی در این زمان کوتاه، از جمله دلایلی است که فرد را قانع می کند تا باز هم به مصرف ادامه دهد.

عوارض پایدار گل ماریجوانا را بهتر بشناسید!

مشاهدات انجام شده در گروه مصرف کنندگان آماتور و حرفه ای نشان دهنده ی ان است که علایم سرخوشی فوق، پس از سه ساعت فروکش می کند و فرد تا ۶ هفته با عوارضی از جمله کندی فکر، انفعال و مشکلات هوشیاری مواجه است.

در صورتی که مصرف کننده بیشتر از ۶ هفته به مصرف ماریجوانا ادامه دهد، این عوارض می تواند به مدت ۲ سال، وضعیت شناختی، مغزی و ادراکی او را به صورت منفی تحت تاثیر قراردهد.

در مصرف کنندگان حرفه ای، این علایم تبدیل به وضعیتی دایمی شده و عملکرد فرد را برای همیشه مختل خواهد کرد.