تنبیه همسر یا حمایت از همسر؟ کدام رویکرد موثر است؟

تنبیه همسر یا حمایت از همسر دو رویکرد متفاوت است که باید در جای خود استفاده شود. در هر زندگی مسائل و مشکلاتی وجود دارد که مرد یا زن برای اینکه به خواسته خودشان برسند به فکر تنبیه می افتند.

زمانی که همسر شما کار اشتباهی را انجام می‌دهد شما به فکر این میافتد که  او تنبیه کنید وفکر می کنید  اگر این کار را نکنید او کارش را تکرار می کند .

قهر اولین و راحت ترین تنبیه همسر

وقتی از صحبت کردن با همسرتان ناامید می‌شوید و فکر می‌کنید که هرچقدر با اوصحبت می‌کنید تاثیری ندارد  بهترین راه از نظر شما قهر کردن است شاید این روش جواب دهد اما به مرور زمان به یک عادت تبدیل می‌شود و به رابطه شما آسیب می زند و او در شرایط ضروری و بحرانی به چیزهای دیگری پناه می برد.

بی اعتنایی و باج گیری از همسر

هر زن و مرد رابطه خاصی با یکدیگر دارند برخی از افراد همسرشان را با بی اعتنائی متوجه رفتار اشتباه می کنند که این یک نوع سوء استفاده است و متاسفانه در بین زنان و مردان بسیاررایج است.

حقیر کردن همسر در جمع

به گفته مرکز مشاوره مشاورانه، برخی از زوجین سعی می‌کنند که همسرشان را در جمع خراب کنند یا پشت سر شوهر خود حرف بزنند تا ناراحتی خود را نشان بدهند.

باید به این نکته توجه کنید که همسر شما جزئی از خانواده شماست اگر شما از همسر خود پیش دیگران صحبت کنید اجازه بدگویی به دیگران در مورد شوهرتان را می دهید و هر کسی اجازه توهین و تحقیر شوهر شما را به خود می دهد.

مشخص کنید که به چه علت تنبیه می کنید؟

برای شما مثالی می‌زنم تا متوجه شوید اگر زنی شوهرش را به خاطر دیر آمدن تنبیه کند مثلاً با او صحبت نکند شوهرش علت قهر او را نمی داند و فکر می کند همسرش ناراحت است و یا خسته .

پس دقیقا مشخص کنید به خاطرکدام رفتار اشتباه همسرتان ناراحت هستید

چرا نباید قهررا طولانی کرد؟

استفاده از تنبیه ها ممکن است باعث شود که زوجی که رابطه و زندگی خوبی در کنار هم داشته اند با یک قهر سادهاز بین برودو از یکدیگر فاصله بگیرند و مدت زمان زیادی را به قهربپردازند و حتی بعد از آشتی نتوانند رابطه گرم گذشته خود را دوباره برقرار کنند .لجبازی به جای تنبیه همسر

گاهی اوقات دیگر روشهای تنبیه پاسخ نمی‌دهد و زوجین دست به روش‌های عجیب می‌زند مثلاً ظرف های خانه را می شکند یا تمام پس انداز خانه را خرج می‌کنند یا خیانت میکنند که این روش ها نه تنها باعث خراب تر شدن رابطه می‌شود بلکه باعث می‌شود که شما مقصر آخر ماجرا باشید.

 پس چه تنبیهی باید کرد ؟

به جای اینکه به فکر تنبیه همسرتان باشید او را تشویق کنید. رابطه خودتان را گرم نگه دارید تا صمیمیت در بین شما بیشتر شود خواسته های خود را به صورت معقول به او بگویید شاید خواسته های شما بیش از حد معقول باشد.

هرفردی علاوه بر ویژگی‌های مثبت ویژگی‌های منفی هم دارد هیچ کس کامل نیست مراقب صحبت های خود باشید .حد و مرزها را رعایت کنید.

یک عامل مهم که باعث آرامش در زندگی و علاقه زن و مرد به یکدیگر می‌شود حمایت کردن از یکدیگر است.

اگر زن و مرد در هر شرایطی از یکدیگر حمایت کنند روز به روز زندگی موفق تر و شادتری را خواهند داشت.

اگر در محیطی استرس زا و اضطراب آور قرار بگیرند با حمایت همسر خود دشواری‌ها کاهش پیدا می‌کند.

کودک خود را به خاطر شب ادراری تنبیه نکنید- راه حل را به ما بسپارید…

راههای حمایت از همسر

حمایت از همسر باعث آرامش روحی و روانی افراد می شود اما شاید برخی از راه های حمایت از یکدیگر را ندانند و به جای پشتیبانی از هم باری هم به گردن او بیاندازند.

۸راه برای پشتیبانی و حمایت از همسر

 1. پیش‌بینی استرس و مشکلات

ابتدا باید از برنامه هفتگی و روزانه همسرتان اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید زمینه را برای آرامش او فراهم کنید مثلاً اگر همسر شما در این هفته امتحانی را داشت و برای آن استرس داشت از روزهای قبل کارهایی برای کاهش استرس و اضطراب  او انجام دهید .

 1. در آغوش گرفتن

در آغوش گرفتن همسر خود باعث آرامش روحی و روانی او می‌شود با توجه به تحقیقاتی که انجام دادند به این نتیجه رسیدند که افرادی که با همسرانشان تماس بدنی بیشتری دارند در مقابل اتفاقاتی که باعث استرس و اضطراب می شود عکس العمل کمتری نشان می دهند و فشار روحی و روانی آن ها کمتر است .

 1. صمیمیت با همسر

صمیمیتی که بین زن و مرد است باعث آرامش روحی و روانی می‌شود و با توجه به تحقیقات انجام شده متوجه شدند که صمیمیت افراد هر چه بیشتر باشد سلامت جسمی و روانی بیشتری دارند.

تنبیه همسر

 1. داشتن رابطه جنسی

رابطه جنسی می‌تواند تا حد زیادی استرس و ناراحتی ها را کاهش دهد و در هنگام وجود مشکلات با برقراری رابطه جنسی استرس  کاهش پیدا کند که ماساژ جنسی باعث آرام کردن فرد میشود .

 1. امیدواری دادن

وقتی که همسرتان دچار مشکلات می شود او را تشویق کنید و به او بگویید که من به تو ایمان دارم می توانی به بهترین شکل از پس این مشکلات بربیایی.

 1. اجازه دهید زمانی برای خودش داشته باشد.

هم خانم ها و هم آقایان احتیاج دارند ساعتی از روز را تنها باشند و آن را به خودشان اختصاص دهند مثلاً مردها زمانی را با دوستان خودشان بگذراند.

       ۷٫شریک و همدم بودن

در برابر رفتارهای هیجانی همسرتان واکنش های مشابه نشان دهید یعنی اگر همسر شما ناراحت است از ناراحتی او ابراز ناراحتی بکنید و اگر همسرتان شاد و خوشحال است خوشحال باشید و با او جشن بگیرید نشان دهید که احساسات و هیجانات او چقدر برای شما ارزشمند است

 1. گوش دادن

وقتی که همسر شما دچار مشکل می شود نیاز به گوش شنوا دارد تا خودش را تخلیه کند و سبک شود بنابراین تنها کاری که شما می توانید بکنید این است که به او گوش دهید و به دنبال یک راه چاره باشید .

عوارض و پیامدهای عدم حمایت از همسر

وقتی که شما از همسرتان حمایت نکنید کم کم عشق و علاقه بین شما کم می شود و نسبت به یکدیگر بی تفاوت می شوید و گاهی ممکن است باعث طلاق عاطفی شود و وقتی زن و شوهر نسبت به یکدیگربی تفاوت شوند و به نیازهای جسمی ،عاطفی و مالی آن ها توجهی نشود اعضای خانواده و خود طرف آسیب می بینند.

 حمایت همسر در مقابل خانواده

حمایت کردن از همسر در مقابل خانواده یک مرحله مهم است که راه کارهایی را دارد :

 • اختلافات و دعوا های خود را پیش خانواده های خود نبریدزیرا باعث می‌شود که دید آنها نسبت به همسرتان تغییر کند.
 • برای اینکه رضایت خانواده خود را بگیرید همسرتان را تحقیر نکنید .
 • برای همسرتان و خانواده تان مشخص کنید که هر کدام جایگاه مخصوص خودشان را دارندو اگر شما از یکی از آنها طرفداری می‌کنید به معنای علاقه بیشتر شما نیست.
 • اجازه دخالت اطرافیان در زندگی خودرا ندهید.
 • از مرکز مشاوره مشاورانه کمک بگیرید.