با مادر وسواسی چه کنیم؟ یک کار را بارها ناخودآگاه انجام می دهد؟

وسواس یک اختلال روانی خطرناک است که می تواند سبب به وجود آمدن مشکلات زیادی برای افراد باشد.

وسواس یک ایده، تصور، احساس یا یک حرکت مکرر و مضر است که همراه با احساس زور و اجتناب ناپذیری ذهن و تمایل به مقاومت در برابر آن است.

شخص وسواس بسیار از بیگانگی حادثه به شخصیت او آگاه است و از ماهیت غیر معمول رفتار او آگاه است.

اختلال وسواسی-اجباری یک اختلال روانشناختی و رفتاری است و برای او سازگاری با محیط زندگی دشوار است.

وسواس بیماری های روانی یکی از اختلالات تشخیصی است که اغلب تشخیص داده می شود اما متاسفانه اکثر افراد اطلاعات زیادی در مورد آن ندارند.

بسیاری به عنوان یک قاعدگی وسواسی می شنوند که افرادی که بیش از حد شستشو می دهند، در حالی که اختلال وسواس فکری انواع مختلف داشته و علت اصلی آن اضطراب است و می تواند منجر به کوتاه تر شدن طول عمر شود.

در ایران، دو الی سه درصد از افراد مبتلا به این اختلال هستند و شیوع آن از سن بیست سالگی است و ایجاد آن با بلوغ سازگار است.

روانکاران معتقدند که وسواس نوعی غریزه ناخودآگاه است که در آن افکار و باورهای خاص اغلب اشتباه می شوند و خواست فرد را مختل می کنند.

به طوری که مادر وسواسی، به رغم اراده و میل خود از رفتارهایی را که سبب ناامیدی کار است نمی تواند آزاد شود.

مقایسه وسواس در زنان و مردان

مطالعات نشان داده اند که اگر چه اختلالات روانی در مردان و زنان مساوی است، وسواس در زنان بیشتر شایع است، به خصوص وسواس فکری، که یک اختلال وسواسی اجباری است، در میان زنان بسیار رواج دارد.

شستشوی بیش از حد، دقت خاص بیمار و بررسی های منظم، حوادثی است که شخص و فردی را که دارای بیماری وسواس فکری است را ایجاد می کند.

یک زن به عنوان همسر و مادر در زندگی خانوادگی می تواند در مرکز خانواده بسیار تاثیر گذار باشد و در این راستا وسواس می تواند عواقب ناشی از زندگی خانوادگی خود را ایجاد کند و همسر و فرزندان و زندگی خصوصی، خانوادگی و اجتماعی و آینده اش را تحت تاثیر قرار دهد.

وسواس در زندگی مشترک ممکن است وسواس به خیانت باشد و فرد همواره احساس می کند که همسرش به او خیانت می کند و این می تواند یکی از دلایل فروپاشی مرکز خانواده باشد.

وسواس را می توان به عنوان یک احساس تحقیر و گناه در اعمال و اشتباهاتی که در زندگی اتفاق افتاده دانست در این صورت فرد هر گونه اشتباه در هر یک از اعضای متخلف را به جرم گناه بر گردن خود می اندازد.

مادران وسواس فکری و مادران بسیار حساس هستند و به طور ناخودآگاه آمادگی خود را برای وسواس فرزندشان تحریک می کنند.

در واقع، این زنان دارای استانداردهای زیادی هستند و آنها همه چیز را دقیق و کامل می خواهند تا انعطاف پذیری بیشتری در زندگی و آموزش فرزندان خود داشته باشند و این امر در آموزش کودکان در توسعه اختلال وسواسی-اجباری بسیار موثر است.

مادرانی که بیش از حد مقصر هستند، مجازات و تحقیر شده اند، می توانند وسواس در کودکان خود را در آینده بیشتر کنند.

با مادر وسواسی چه کنیم؟ یک کار را بارها ناخودآگاه انجام می دهد؟

اختلال وسواس فکری

وسواس در حقیقت زیر مجموعه ای از اختلال اضطراب است زمانی که یک فرد درگیر اضطراب می شود.

اضطراب او را به وسواس منجر می شود.

با توجه به عوامل موثر بر اختلال وسواسی-اجباری، نقش ژنتیکی و ارثی بسیار زیاد است و سایر عوامل مانند عوامل آموزشی، رفتاری و اجتماعی، تحقیر کودکان، ناامنی در دوران کودکی، مجازات والدین بیش از حد در رشد کودکان، شکایات و انتقادات از کودک آنها می توانند زمینه ای برای اختلال وسواس فکری فراهم کنند.

در این راستا، اگر در طول سالها با فرد مضطرب زندگی کنید، احتمال داشتن فردی که شروع به رفتارهای وسواسی و عجیب و غریب می کند بسیار زیاد است.

به عنوان مثال، مردان نظامی عادت کرده اند که از خواب بیدار شوند تا صبحانه بخورند و به روال روزانه خود برسند.

درواقع، پسران این افراد رفتار مشابهی دارند و الگوی وسواس هم همین است، و این باعث می شود آنها در مقابل همه چیز انعطاف پذیر باشند.

در نهایت، کودکان در محیط خانواده خود این ویژگی، و این نوع وسواس از خانواده به فرزند منتقل خواهد شد.

درمان وسواس فکری

وسواس در حقیقت بخش زیرین اختلال اضطراب است

آیا همه کسانی که در مورد سفارش مراقب هستند، وسواس هستند.

ما باید بین نظم و وسواس تمایز قائل باشیم.

دین اسلام بر خلوص و نظم تأکید دارد.

در واقع، پاکیزگی و نظم نشانه ای از سلامت روان است، اما اگر بیماری بر عملکرد و کارکردهای شغلی و اجتماعی فرد تاثیر می گذارد، این بیماری در نظر گرفته می شود.

به منظور تمایز بین نظم و وسواس، باید به این واقعیت توجه کرد که در یک فرد وسواسی، توجه زیادی به نظم و مسائل این نوع وجود دارد، و این بسیار تکراری است و در این زمان آن نظم محل خود را مختل می کند.

هنگامی که نظم و رفتار این از حالت عادی حذف می شود و فرم بالینی را می گیرد، مشکلی را ایجاد می کند.

در واقع ما همه انواع اختلالات ذهنی در زندگی ما تجربه می کنیم، اما زمانی که این اختلالات به یک بیماری تبدیل می شوند، شدت و مدت آن تفکر یا رفتار وسواسی-اجباری بیش از حد نرمال و مداوم تکرار می شود.

به عنوان مثال، شاید یک روز به دلیل اضطراب و استرس، یک روز به طور مداوم فکر می کند که در خانه بسته شده است یا نه؟

و تمام روزها ذهن او با این مسئله مشغول است، اما زمانی که روز پایان می یابد و استرس او پایین می آید، دیگر مشکل نیست که در آن صورت نمی توان گفت.

اختلال وسواسی-اجباری می تواند به دسته های عملی و فکری تقسیم شود.

وسواس عملی مادر وسواسی

وسواس تجربی بیشتر به رفتار فرد باز می گردد و قابل مشاهده است.

به عنوان مثال، یک نفر چند بار به مدت دو ساعت به حمام می رود، یا یک ساعت برای رفتن به حمام می رود، یا او در جهت اشتباه حرکت می کند.

این افراد احساس می کنند که آنها دائما در معرض آلودگی محیط زیست قرار می گیرند و نمی توانند از طریق شستشو آنها را از بین ببرند و در این راستا، بسیاری از مردم بدن خود را با چنین اندیشه هایی می بینند که بیماری های پوستی یکی پس از دیگری ظاهر می شوند.

یک وسواس عملی ممکن است با زمینه افکار وسواسی همراه باشد، اما گاهی اوقات ذهنیت ذهنی وجود ندارد و فرد مکررا و بدون تفکر عملی است.

وسواس فکری

در وسواس، یک مشکل بزرگتر دارد و با سیل عظیمی از مشکلات فکری مواجه است که او می داند اشتباه است و نباید در نظر گرفته شود، اما نمی تواند بر آن غلبه کند.

در حقیقت موضوع موضوع کل تفکر است.

به عنوان مثال، زمانی که او از خانه بیرون می آید، به طور مداوم فکر می کند که آیا شعله گاز را خاموش کرده ام ، حیاط را بسته است، شیر را بسته است، و این گونه اندیشه ها چنان فرسوده و ناراحتش می کنند که با آن سخت کنار می آید.

در اختلال وسواسی اجباری، در مقایسه با اختلال وسواسی-اجباری که قابل مشاهده است، با بیماری فرد مبتلا تشخیص داده می شود.

درمان وسواس فکری مادر وسواسی

راه های درمان این بیماری بسیار متفاوت بوده و می‌تواند بسته به شدت وسواس اعمال گردد یکی از این راه‌ها می‌تواند استفاده از مشاوره و انواع مشاوره ها مانند مشاوره تلفنی برای برطرف کردن مشکلات شخص دارای اختلال باشد.

درمان رفتاری

در واقع، یکی از گزینه های درمان این افراد این است که با فردی که با آن وسواس می شود، مواجه شود.

به تدریج با ترس و اضطراب مواجه می شود، و این تکرار بیش از حد از ترس و اضطراب فردی است.

به عنوان مثال، فردی که دارای ضد عفونی وسواس فکری است، باید به تدریج به چیزی که آلوده نشده است استفاده شود و می تواند بدون شستشو زندگی کند، مثلا هنگامی که بدون شستن دستان خود غذا خورد، یا اگر دست خود را لمس نکند ، و به این ترتیب، فرد به آرامی به این درمان پاسخ می دهد و با بیماری خود مبارزه می کند.

مشاورانه

درمان پزشکی

درمان دارویی همچنین یکی از استراتژی های کنترل بیماری است که نقش مهمی در کنترل بیماری دارد و اگر همراه با رفتار درمانی باشد، کاهش علائم بسیار موثر است.

درمان های جدیدی به نام سومین موج روان درمانی وجود دارد که بسیار مفید است و در موارد بسیار شدید، پزشک با اختیار به یک شوک پزشکی نیاز دارد.

لازم به ذکر است که به دلیل اینکه وسواس در سن پاییم، پیش آگهی و پاسخ به درمانش دشوارتر است و از سوی دیگر با توجه به اینکه اختلال وسواسی-اجباری اغلب در خانواده های وسواسی ایجاد می شود و به همین دلیل است که این رفتارها بسیار فراگیر هستند.

پدر و مادر وسواسی-اجباری باید در مورد وسواس کودکی خود بسیار مراقب باشند.

در نهایت می توان گفت که آنها نقش مهمی در درمان اختلال وسواس فکری دارند.

در نهایت می توان نتیجه گرفت که اختلال وسواس فکری یک بیماری مزاحم، مزمن و طولانی مدت است که در درمان آن و طول مدت آن مهم است و مدت زمان درمان معمولا از سه تا شش ماه است و در این مورد نیاز به مشارکت و همراهی با بیمار، خانواده، روانپزشک و روان درمانگر دارد.

درمان غذایی

با توجه به مطالعات و مطالعات، غذاهای سرد مانند ماهی، یا شیر گاو با عسل، خاک شیر، روغن زیتون، کاهو، میوه های ترش و شیرین، انواع آبمیوه ها، به خصوص لیمو، جو، در درمان اختلال وسواسی-اجباری توصیه می شود و از این جهت باید از خوردن غذاهای گرم و غذاهای پر چرب و سرخ شده اجتناب کرد.

کم خونی و کمبود ویتامین و مواد معدنی خاص، از جمله ویتامین های گروه ب و منیزیم، در ایجاد اختلال وسواس فکری نقش دارند.

درمان گیاهی

برای جلوگیری از وسواس توصیه می شود که دارچین، برنج، کاسنی، بنفش، گل رز نیز توصیه می شود.

دارو و راهنمایی های عملی برای مقابله و جلوگیری از وسواس مهم است.

داروهای و این توصیه ها، اگر به درستی انجام شوند، می توانند سطح اعتماد به نفس فرد را افزایش دهند و اضطراب را با تغییر سطح هورمون های هورمون های شاد، انرژی بخش و آرام بخش باعث ازدیاد سطح هورمون های سروتونین و اندورفین شوند.

هم چنین این اختلالات روانی می‌توانند سبب به وجود آمدن مشکلات بسیار زیادی برای افراد شده و اطرافیان آنها را نیز مجبور به استفاده از راهکارهایی دیگری نیز برای درمان آن ها کنند.

مشاورانه : مرکز روانشناسی مشاوره آنلاین

سایت مشاورانه : مرکز روانشناسی مشاوره آنلاین در زمینه های تخصصی خانواده درمانی و مشاوره خانواده در زمینه دعوای زناشویی و خیانت و طلاق ، مشاوره جنسی و آموزش های پیش از ازدواج، دوره نامزدی و عقد و اولین رابطه جنسی ، اختلال روانی و بیماری هایی همچون افسردگی ، اضطراب ، سایکو ، وسواس، مشاوره ازدواج در دروه پیش  از ازدواج و مشاوره روانشناسی با استفاده از تست روانشناسی روایی شده به صورت حضوری ، مشاوره تلفنی و مشاوره آنلاین می پردازد. شماره تماس ۰۲۱۲۲۲۴۷۱۰۰ و ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ جهت رزرو وقت و مشاوره حضوری ، تلفنی می باشد.

منابع :

  1. توکلی سامان, قاسم زاده حبیب اله. نظریه ها و درمان های شناختی رفتاری وسواس. تازه های علوم شناختی :   بهار ۱۳۸۵ , دوره  ۸ , شماره  ۱
  2. شمس گیتی, صادقی مجید. تازه های حوزه شناخت در اختلال وسواس فکری – عملی. تازه های علوم شناختی : زمستان ۱۳۸۵ , دوره  ۸ , شماره  ۴
  3. صرامی زهرا, امیری شعله, نشاط دوست حمیدطاهر, مولوی حسین. اختلال وسواس-بی اختیاری مادر و اضطراب در کودکان. روانشناسی تحولی روانشناسان ایرانی:   تابستان ۱۳۸۸ , دوره  ۵ , شماره  ۲۰

 

0 0 رای ها
امتیاز شما (روی ستاره سمت چپ بزنید↓)
اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها