در دوره نامزدی چه رفتارهایی داشته باشیم؟

دوران نامزدی به دوره ی قبل از عقد و ازدواج رسمی گفته می شود که دو نفر و خانواده ها به قصد شناخت بیشتر با هم ارتباط و تعامل برقرار می کنند.

اگرچه خیلی ها دوران عقد و نامزدی را یکسان فرض می کنند اما بین عقد و نامزی تفاوت وجود دارد.

رفتارهای دوره نامزدی

برعکس دوره ی نامزدی در دوران عقد، دختر و پسر از نظر شرعی و رسمی به هم متعهد بوده و معمولا هم به صورت جشن یا مهمانی این اتفاق را علنی اعلام می کنند.

اگر تعهد را اصلی ترین ویژگی دوره عقد عنوان کنیم، شناخت را باید اصلی ترین وظیفه در دوره نامزدی مطرح نمود.

همچنین رابطه ی جنسی در دوره عقد البته نه کامل، می تواند جایز باشد در صورتی که در دوره نامزدی برقراری رابطه جنسی و وابستگی عاطفی آسیب زا و مانع شناخت منطقی می گردد.

پرداخت مهریه بعد از جدایی در دوره ی عقد و همچنین احساس شکست و از دست دادن آبرو از مشکلات جدایی و عدم سازش در دوره ی عقد است که در دوره ی نامزدی  وجود ندارد.

آیا نامزدی برای شما به عنوان بهترین دوره و همراه با عشق بازی یا خوش گذرانی تلقی می گردد؟

آیا نامزدی را دوره ای همراه با استرس و ابهام یا چالش شناخت طرف مقابل و تصمیم گیری برای ازدواج می دانید؟

حد و مرز و رفتار درست در این دوره چیست؟ نامزدی طولانی یا کوتاه مدت؟

نقش خانواده در ازدواج

چالش زمان دوره نامزدی

یکی از چالش های اصلی در دوران نامزدی، طول مدت این دوره است.

معمولا به دلیل مشکلات شرعی ناشی از نامحرم بودن دختر و پسر، نگرانی از روابط جنسی یا وابستگی عاطفی  خانواده ها تمایل چندانی به طولانی شدن این مرحله ندارند.

البته بعضی خانواده ها با خواندن خطبه محرمیت یا صیغه ی موقت، نگرانی بابت مشکلات شرعی را کم کرده و به ادامه ی شناخت دو طرف رضایت می دهند.

در دوره  نامزدی در صورتی که دو طرف به توافق یا تفاهم لازم نرسند و تصمیم به خاتمه رابطه داشته باشند به دلیل رسمی نبودن آن می توان به آسانی صورت گیرد.

البته این فایده و فرصت برای عده ای از افراد یا خانواده ها به عنوان یک تهدید تلقی می شود و به همین علت سعی در کوتاه بودن نامزدی و عجله در عقد و ازدواج رسمی دارند.

با توجه به این که هدف از نامزدی شناخت بهتر دو طرف و خانواده ها از یکدیگر است، روانشناسان حدود ۶ الی ۸ ماه را زمان مناسب برای نامزدی و شناخت یکدیگر پیشنهاد می کنند.

این موضوع تا حد زیادی به  اصول خانواده ها و فرهنگ هر خانواده بستگی دارد.

نامزدی طولانی برای دانشجویانی که منتظر فارغ التحصلی، و خانواده های که به دنبال شرایط مالی بهتر برای تامین هزینه های عروسی و تهیه ی جهیزیه هستند می تواند کمک کننده باشد.

کاهش میل و اشتیاق طرفین و افزایش دخالت ها و حسادت اطرافیان و فشار روانی از جمله معایب طولانی شدن دوره نامزدی است.

رابطه دوره نامزدی تا نحوه رفتار با نامزد (2)