زندگی مستقل

مقدمه

در این مقاله زندگی مستقل را مورد بررسی قرار می دهیم، هر چه بزرگتر می شویم، مسئولیت های اجتماعی ما بیشتر می شود.

دغدغه های فکری مان هم بیشتر خواهد شد و دنبال آرامش می گردیم و دوست داریم در محیطی زندگی کنیم که خودمان رئیسش باشیم و هر شکلی که دلمان می خواهد آن را دیزاین کنیم، کسی به کارمان کاری نداشته باشد و مزاحمان نشود و هر کاری می خواهیم انجام دهیم.

چند ماه پیش تصمیم گرفتم از خانواده جدا شوم و مستقل زندگی کنم اما غافل از عواملی بودم که برای شروع مستقل شدن لازم بود و در زندگی مستقل باید به آن توجه می کردم.

در حقیقت زمانی که تصمیم قطعی برای مستقل شدن را گرفتم مسئولیت همه چیز با خودم بود حتی خورد و خوراکم!

با کمی بررسی و تحقیق متوجه شدم که باید خودم را برای زندگی مستقل آماده کنم و قدم گذاشتن در زندگی مستقل آن هم در این بازه زمانی چیزی جز یک کار بیهوده نمی باشد.

در این صورت تصمیم گرفتم تا تجربیات و مطالعاتی که در این خصوص به دست آورده ام در اختیار شما قرار دهم تا در صورتی که تصمیم به شروع زندگی مستقل هستید، به این نکات توجه داشته باشید و آن ها را در نظر بگیرید.

چرا زندگی مستقل؟

با گذشت زمان دیگر جدا زندگی کردن و زندگی مستقل یک تابوی اجتماعی نمی باشد، و امروزه بسیاری از خانم ها به خاطر دلایل مختلف مانند کار، تحصیل و غیره در یک شهر دیگر زندگی مستقل خود را شروع می کنند.

تابوهای اجتماعی

در واقع هر چه انسان بزرگتر می شود نیاز به استقلال بیشتری دارد و نیاز است تا برای خودش یک زندگی مستقل به پا کند در این صورت اعتماد به نفس او افزایش می یابد.

اگر چه در برخی از خانواده ها این موضوع تابو باقی مانده است و نمی توانند دل از فرزندشان بکنند و راضی به زندگی مستقل آن ها نیستند. اگر تصمیم شما برای جدایی جدی باشد آن ها هم در نهایت مجبور می شوند که با شما کنار بیایند و راضی به این جدایی شوند.

قبل از آن که تصمیم خود را به دیگران اعلام کنید باید صددرصد از خودتان مطمئن شوید که آیا می توانید به صورت مستقل زندگی کنید؟ این توانایی مستقل شدن در شما وجود دارد؟

ما انسان ها وقتی به دنبال یک حس بهتر و آرامش هستیم به نکات منفی آن توجهی نداریم، به طور مثال زمانی که با سوال “تو می توانی از پس خودت بر بیایی؟” رو به رو می شدم می گفتم کاری ندارد! یک غذا پختن که چیزی نیست از پس آن به راحتی بر می آیم و تنها موضوع سخت از نظر من تنها مسئله غذا پختن بود.

مشکلات زندگی مستقل

اما باید به مشکلاتی که در زندگی مستقل برای شما پیش می آید توجه داشته باشید، درست است که زندگی مستقل مزایای زیادی دارد.

اما مسائلی وجود دارد که شما باید قبل از مستقل شدن خودتان را آماده کنید وگرنه در زندگی مستقل شکست خواهید خورد و این شکست عواقبی به همراه دارد که در زیر نمونه هایی از آن را بیان می کنیم.

  • اعتماد به نفس شما کاهش می یابد زیرا در انجام تصمیم تان موفق نبوده اید.
  • ممکن است خانواده تصمیم های دیگرتان را جدی نگیرند.
  • ممکن است دوستانی داشته باشید که تنها به خاطر شرایطتان در کنار شما هستند.
  • گرفتار مسائلی مانند سوء تغذیه و کم شدن ایمنی بدن خواهید شد.

همه این مسائل واقعی هستند و افرادی بسیاری دیده ام که به خاطر عدم آمادگی برای زندگی مستقل درگیر این موضوعات شده اند، به همین دلیل باید به این مسائل توجه داشته باشید و آگاهی لازم را کسب کنید تا با اطلاعات کافی برای مستقل شدن قدم بردارید.

چطور برای یک زندگی مستقل آماده شویم؟

برای این که با زندگی مستقل آماده شوید باید در مواردی آمادگی لازم داشته باشید که در زیر نمونه هایی از این ویژگی ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

استقلال مالی در زندگی مستقل

فردی که تصمیم به زندگی مستقل می گیرد باید استقلال مالی هم داشته باشد، بسیاری از جوانان جدا از خانواده زندگی می  کنند اما هزینه آب، برق، محصولات غذایی و خوراک و پوشاک شان را از خانواده دریافت می کنند.

باید توجه داشته باشید شما وارد زندگی مستقل شده اید تا از آن اعتماد به نفس بالاتری به دست آورید نه این که هنوز به خانواده تان وابسته باشید و اسم این زندگی را زندگی مستقل بگذارید.

یکی از مهم ترین شرایط برای شروع زندگی مستقل داشتن استقلال مالی می باشد که بسیار مهم بوده و با اهمیت می باشد.

طراح زندگی خود باشید

اهمیت به سلامتی

زمانی که زندگی مستقل تان شروع شد دیگر کسانی نخواهند بود که شما را برای ناهار یا شام صدا بزنند.

اهمیت به سلامتی در زندگی مستقل

قرار نیست در وسط کار کردن کسی به شما آبمیوه و چایی بدهد.

کسی نخواهد بود تا برای شما وسایلی خریداری کند که برای ادامه زندگی به آن نیاز دارید.

زمانی که مستقل نیستید شما متوجه تمام شدن گوشت و برنج خانه تان نشوید و یا این که چه کسی آن ها را خریداری می کند، اما در زندگی مستقل توجه به این موارد بسیار مهم است زیرا تنها خودتان زندگی می کنید.

اگر وقت آشپزی ندارید و قرار است روزها، هفته ها لب به غذای سالم نزنید بهتر است به زندگی مستقل فکر نکنید، زیرا استفاده بیش از اندازه از غذاهای بیرونی برای شما مناسب نمی باشد و باعث مسمومیت یا بیماری می شود.

زیرا کسی نیست که به سلامتی شما توجه کند و حواسش به سلامتی شما باشد، در این جا فقط خودتان هستید و خودتان.

اگر زمانی مریض شدید باید خودتان به تنهایی به دکتر بروید.( آگر آنقدر حالتان بد نیست.) داروهایتان را باید به موقع استفاده کنید و باید به خوبی از خودتان مراقبت کنید و برای خود ارزش قائل شوید.

آگاهی از وظایف خانه

بر اساس مطالبی که بیان شد ممکن است در حال حاضر خانه ای که در آن زندگی می کنید ندانید که چه مشکلاتی برای آن پیش آمده است و چطور قرار است حل شود.

اما با شروع زندگی جدید با وظایف جدید رو به رو خواهید شد، به طور مثال مجبور می شوید بسیاری از وسایلی که خراب می شود از جمله لامپی که می سوزد را خودتان عوض کنید، لوله آب بترکد و نیاز باشد کسی به عنوان تعمیرکار به خانه بیاورید، در این شرایط باید نسبت به هزینه ها و دستمزدها آگاهی داشته باشید تا کسی شما را گول نزد.

زندگی مستقل

ممکن است خانه تان سوسک داشته باشد و کسی جز شما برای جنگیدن با او نباشد، با توجه به این مثال باید همه جوانب را در نظر بگیرید و آن ها را بررسی کنید، هم چنین مواردی مانند پرداخت قبوض، تمیز کردن و گردگیری، شستن سرویس بهداشتی، پختن غذا، تهیه محصولات غذایی و غیره بر عهده شما می باشد.

به همین دلیل قبل از شروع زندگی مستقل نسبت به آن آگاهی پیدا کنید و خودتان را برای زندگی مستقل و جداگانه آماده کنید.

مدیریت مالی در زندگی مستقل

یکی از مهم ترین مسائل در زندگی مستقل، مدیریت مالی می باشد، زیرا شما نمی توانید به طور آزادانه پول هایتان را خرج چیزهایی که دوست دارید بکنید، بلکه باید به فکر هزینه های خانه، خوراک و هزینه های انتظار نرفته مانند خرابی دستگاه یا هر چیز دیگری باشید.

برای این که مخارج خانه را به خوبی مدیریت کنید باید به طور دقیقی میزان درآمد خود را بدانید و در صورتی که درآمد ثابتی ندارید میانگین و یا حداقل آن را  بدانید تا زمانی که با مسئله ای رو به رو شدید شگفت زده نشوید.

به طور مثال هزینه قبوض، شارژ ساختمان، مواد غذایی، وسایل شست و شو و چیزهایی از این قبیل، هزینه هایی هستند که همیشه باید به آن ها توجه کرد و آن ها را در نظر گرفت، هم چنین در برخی از اوقات مسائلی پیش می آید که نمی توان از قبل پیش بینی کرد و باید به مسائل هم توجه داشت و برای آن مبلغ مورد نظر را پس انداز داشته باشید.

علاوه بر مخارج خانه ممکن است علاقه مند باشید در کلاسی ثبت نام کنید یا چیزی برای خودتان بخرید در این شرایط باید درآمد و پولی که خرج می کنید را از قبل مورد بررسی قرار دهید تا آمادگی لازم برای خرید وسایل مورد نظرتان را داشته باشید.