انتخاب عشق اشتباه امری است که بسیاری از افراد در طول زندگی آن را تجربه کرده اند، عشق یک احساس پیچیده می باشد  که می تواند انسان را بسیار گمراه کند و با احساسات مختلفی اشتباه گرفته شود، عشق در صورتی که حقیقی باشد باعث تکامل و قوی تر شدن افراد می شود اما عشق و عاشقی اشتباهی زمینه تخریب و نابودی انسان را به وجود می آورد.

اولین اصلی که باید به آن توجه کرد عاشق شدن به زمان نیاز دارد و عشق یک شبه و در یک نگاه ایجاد نمی شود، افرادی که کم تجربه و کم سن و سال هستند در ارتباط با دیگران سریع تر درگیر عشق نادرست می شوند و در صورتی که فرد در مورد احساسات اشتباه آگاهی داشته باشد راحت تر می تواند اعمال و رفتارش را کنترل کند، در ادامه این مقاله به بررسی کامل موضوع عاشقی غلط و احساسات مشابه با آن می پردازیم.

انتخاب عشق اشتباه

در ابتدا باید عناصر عشق واقعی را بشناسید و بدانید که عشق واقعی چگونه می باشد زیرا بسیاری از احساسات هستند که شبیه عشق اند ولی با عشق واقعی فاصله بسیاری دارند که در این مقاله برخی از این احساسات اشتباه را بیان می کنیم.

  1. شهوت

شهوت یا به عبارتی میل جنسی زنان و مردان احساسی می باشد که برخی از افراد آن را به اشتباه عشق در نگاه اول می دانند، اما باید توجه داشته باشید که شهوت احساس شدید و ناگهانی می باشد و به دلیل جاذبه بسیار زیادی که دارد با عشق اشتباه گرفته می شود و هم چنین شهوت بر مبنای جاذبه های فیزیکی می باشد و به مراحل اولیه رابطه مربوط می شود.

برای این که دو نفر واقعا عاشق یکدیگر شوند به زمان نیاز دارد و عشق واقعی در زمان کوتاه به وجود نمی آید و جاذبه های فیزیکی و شهوت بخش مهمی از رابطه عاشقانه می باشد. نباید آن ها را محدود کرد، عشق واقعی شامل شهوت می شود ولی مدت زمان بیشتری برای شناخت و عشق واقعی لازم است و در صورتی که می خواهید با احساسات خود آشنا شوید و آن ها را عمیق تر بشناسید باید از مشاوره جنسی کمک بگیرید.

  1. عشق وسواسی

افرادی که دچار عشق وسواسی می شوند، احساسات اشتباه و بی اساس خودشان را به صورت منطقی تحلیل می کنند و آن ها فکر می کنند اگر کسی همیشه در فکر آن هاست یعنی عاشق او شده است این احساس تا حدودی شبیه به شهوت می باشد اما از آن مخرب تر است به طوری که بعد از مدتی شهوت از بین می رود اما عشق وسواسی هم چنان به قوت خود باقی می ماند.

فردی که تمام انرژی اش را صرف علاقه وسواسی می کند به تدریج هویت خود را فراموش کرده و بیش از پیش به فرد مقابل خود وابسته می شود، اگر درگیر رابطه ای هستید که فکر می کنید خودتان را گم کرده اید و همواره به دنبال خوشحال کردن طرف مقابل تان هستید ( در حالی که او مثل شما برخورد نمی کند) بدانید که درگیر یک رابطه وسواسی شده اید.

  1. رابطه برگشتی

رابطه برگشتی به رابطه ای می گویند که به سرعت و بعد از رابطه عاشقانه دیگر شروع می شود، در این رابطه فرد به خاطر لذت و امنیتی که در رابطه قبل تجربه کرده است تمایل دارد همواره عاشق باشد و خودش را متقاعد می کند که عاشق فرد جدیدی شده است، در صورتی که رابطه قبلی تمام نشده است و فرد رابطه جدید را با رابطه قبلی مقایسه می کند و سعی می کند تا مشکلات رابطه قبلی را حل نماید.

به عبارت دیگر رابطه قدیمی مانع از پیشرفت رابطه جدید می شود و رابطه برگشتی حسی شبیه به عشق در فرد به وجود می آورد اما در واقع این احساسات تحت تاثیر احساسات ناراحت کننده رابطه قبلی می باشد در صورتی آگاهی خود را در مورد عشق بیشتر کنید می تواند در روابطتان تصمیمات صحیح تری را بگیرید.

فراموشی عشق اول در مردان

روابط عاشقانه بی سرانجام

برخی از مواقع رابطه عاشقانه با مشکلاتی رو به رو می شود که باعث بی سرانجامی در رابطه می گردد در این شرایط باید افراد از روابط و پیامدهای ناگوار آن اطلاع داشته باشند تا از ادامه دادن آن خودداری کنند، برای این که از این روابط جلوگیری شود باید علل عاشقی نادرست به درستی شناخته شود.

  1. عشق یک طرفه

عشق یک طرفه متعادل و طبیعی نمی باشد در رابطه عاطفی باید تعادل برقرار شود و هر دو طرف به یک اندازه عشق را به یکدیگر انتقال دهند در غیر این صورت تعادل آن ها از هم می پاشد و یک رابطه تعقیب شونده و تعقیب کننده به وجود می آید.

در این مواقع یکی از طرفین از عشق بیش از حد کلافه شده و دیگری احساس می کند که به او و احساساتش خیانت شده است در این شرایط فرد نمی تواند احساس آرامش داشته باشد و پس از مدتی دچار درماندگی می شود و هم چنین نسبت به عشقش دلسرد می شود.

عشق اشتباه

  1. عشق آرمانی

یک رابطه در صورتی تبدیل به عشق می شود که فرد طرف مقابلش را همانطور که هست دوست داشته باشد و او را بپذیرد، اگر عاشق کسی شده اید که می تواند باشد یا ممکن است در آینده بشود درگیر احساس اشتباهی شده اید در این حالت شما عاشق فرد مقابل خود نمی باشید بلکه عاشق کسی شده اید که ممکن است در آینده به او برسید.

  1. عاشق ظاهر کسی بودن

در صورتی که احساس کردید طرف مقابل تان را به خاطر ظاهر زیبا، وضع مالی خوب، موقعیت اجتماعی و سایر ویژگی های ظاهری انتخاب کرده اید در این شرایط از خودتان بپرسید اگر این ویژگی ها را نداشت عاشق او می شدید؟ در صورتی که جوابتان منفی باشد و تنها عاشق ویژگی های ظاهری او شده باشید دچار عشق اشتباهی شده اید که سرانجامی نخواهد داشت و احتمال این که به شکست ختم شود بسیار زیاد است.

  1. عشق اشتباه : عدم رهایی از رابطه قبلی

برای این که عشق و رابطه صحیحی داشته باشید باید احساسات و عاطفه هر دو طرف در دسترس باشد، در صورتی که خودتان یا نامزدتان درگیر عشق دیگری هستید و نتوانسته اید عشق گذشته تان را فراموش نکرده اید بهتر است فکر جدیدی برای رابطه تان بکنید زیرا این عشقی که شما درگیر آن هستید اشتباه می باشد و سرانجامی خوبی نخواهد داشت.