مشاور ازدواج چیست؟

مشاوران ازدواج به مشاوران حرفه ای گفته می شود که به راهنمایی و حمایت از زوجین از طریق آموزش و مکالمه می پردازند.

مشاور مشکلات و اختلافات و یا حتی تفاوت سلیقه ها را انتخاب می کند و با همکاری دو نفر راهکارهایی را جهت سازش و بهبود رابطه ارائه می دهد.

مشاوران ازدواج غالباً نقش راهنما دارند، آن ها نظر شخصی و عقاید خود را بیان نمی کنند بلکه به زوج کمک می کنند تا نیازها و درگیری های خود را کشف کنند.

با درک بهتر از اینها، زن و شوهر می توانند استراتژی هایی را برای مقابله با مشکلات یا کاهش نزاع و درگیری پیدا کنند.

مشاورین ازدواج می توانند روابط طولانی مدت با زوجین برقرار کرده و با آنها همکاری کنند تا مسائل موجود را حل کنند و همچنین مکانی امن و قابل اعتماد برای بحث در مورد موضوعات جدید یا در حال توسعه فراهم کنند.

آنها همچنین می توانند در صورت تلاش برای انجام این کار، یک خروجی کوتاه مدت برای زوج هایی که باید در مورد یک موضوع خاص بحث کنند یا با هم به تصمیم گیری برسند، فراهم کند.

بعضی اوقات زوجین وقتی تصمیم به جدایی می گیرند به دنبال مشاورین ازدواج هستند و یک بار دیگر مشاور ازدواج به آنها کمک می کند تا احساسات خود را بروز دهند.

وظیفه مشاور ازدواج چیست؟

اگرچه مشاوران ازدواج با جمعیت نسبتاً مشخصی کار می کنند، اما با این وجود خدمات متنوعی را به مشتریان ارائه می دهند.

اصلی ترین وظیفه آنها ارائه خدمات مشاوره به زوجینی است که پیش از ازدواج باید یکدیگر ار شناخته و مشکلات خود را پیش از ازدواج درمان کنند.

این خدمات ممکن است شامل مشاوره فردی برای هر دو شریک باشد، مشاوره زوجین با یکدیگر و مشاوره خانواده با فرزندی که ممکن است یکی از زوجین از ازدواج قبلی خود داشته باشند.

تمرکز در اینجا به طور معمول بر پویایی خانواده و نحوه ارتباط بین اعضای خانواده در کاهش اختلال عملکردی خانواده است.

برای تعیین علت مشکلات بین همسران در حال ازدواج، مشاوران می توانند به ارتقاء مهارت های ارتباطی یا ایجاد اعتماد پرداخته و برای آن ها برنامه آموزشی نوشته و تجویز کند.

تشخیص و درمان اختلالات روانی نیز روشی بسیار رایج برای مشاورین ازدواج است.

شامل انجام تست هایی برای تعیین سطح سلامت روان مراجعان، وجود اختلالات شخصیتی یا حتی وجود ناتوانی ذهنی است.

مشاوران ازدواج باید برای تفسیر نتایج این آزمون ها، استفاده از نتایج برای تدوین برنامه های درمانی و کار با مراجعان و تکمیل موفقیت آمیز برنامه درمانی خود، به منظور داشتن یک ازدواج پایدار و کامل، تلاش کنند.

بسیاری از مشاوران ازدواج نیز به طور خاص با زوجین و خانواده هایی که تحت تأثیر الکل  مواد مخدر یا خشونت خانگی قرار گرفته اند، کار می کنند.

مشاورین ازدواج ممکن است پیشنهاد دهد که یک یا هر دو عضو روابط زناشویی در برنامه های درمانی مانند کمپ اعتیاد شرکت کنند.

در موارد دیگر، مشاورین ازدواج با همسرانی که مورد آزار قرار گرفته اند همکاری خواهند کرد تا به آنها در غلبه بر آسیب های سوءاستفاده ای متحمل شده اند، کمک کنند.

وظیفه دیگر مشاورین ازدواج این است که با همسرانی که مرتکب اعمال اهانت آمیز شده اند همکاری کنند تا به آنها از طریق کنترل عصبانیت یا سایر مسائل اساسی که منجر به رفتار آنها شده اند، کمک کنند.

چرا ما به مشاوران ازدواج احتیاج داریم؟

ازدواج ها، مانند هر رابطه، اغلب بدون مشکل نیست. در اینجاست که یک مشاور ازدواج می تواند یک منبع ارزشمند برای کمک به زوجین برای بهبود روابطشان باشد.

اغلب اوقات، یک اختلال در ارتباطات رخ می دهد و این باعث می شود زوج ها احساس اختلاف کنند و با یکدیگر دعوا و نزاع داشته باشند.

یک مشاور ازدواج می تواند ابزارهای مفیدی را برای پر کردن شکاف در هنگام بروز اختلال در ارتباطات یا سایر چالش های روابط ایجاد شده در روابط، فراهم کند.

بعضی اوقات مشاوران می توانند به صورت فردی و یا گروهی با هم همکاری کنند و این امکان را برای درک عمیق تر از نگرانی ها و مسائل مربوط به روابط زوج فراهم می کنند.

مشاوران ازدواج همچنین وظیفه تشخیص و درمان اختلالات روانی را بر عهده بگیرند، این امر می تواند به رفع مشکلات اساسی زوجین کمک کند.

نقش خانواده در ازدواج

مشاور ازدواج در کجا کار می کند؟

به طور مشابه برای اکثر کسانی که در زمینه بهداشت روان کار می کنند، به عنوان مشاور ازدواج  شما قادر خواهید بود در انواع مختلفی از مکان ها کار کنید.

برخی از مناطق پرطرفدار شامل مراکز مشاوره ازدواج و خدمات فردی و خانوادگی و بیمارستان ها.

برخی از مشاوران ازدواج تصمیم می گیرند که حریم خصوصی خود را حفظ کرده و فقط از طریق مرکز مشاوره با مراجع در ارتباط باشند، در حالی که برخی دیگر امکان برقراری تماس شخصی و ملاقات با مراجعان خود را در خانه های خود ارائه می دهند.

البته به دلایل حرفه ای و بسیاری از موارد مشاوران گروه اول (که فقط در مرکز مشاوره و از طریق مرکز مشاوره با مراجع در ارتباط هستند) می تواند موفق تر باشند و خدمات بهتری به مراجعان خود ارائه دهند.

بیشتر مشاورین ازدواج تمام وقت کار می کنند، که ممکن است شامل ساعات تعطیلات آخر هفته و عصر باشد تا دسترسی بیشتر مشتریان به خدمات مشاوره را برای مشتری فراهم می کند.

الزامات برای تبدیل شدن به یک مشاور ازدواج چیست؟

تحصیلات

برای تبدیل شدن به یک مشاور ازدواج حداقل مدرک کارشناسی ارشد احتیاج دارید البته مدرک کارشناسی و گذراندن دوره های آموزشی و تخصصی و کارگاه ها هم این امکان را برای فرد فراهم می کند.

مدارک کارشناسی در زمینه هایی از قبیل روانشناسی، کار اجتماعی و مشاوره می تواند به شما در ایجاد یک بنیاد آموزشی کمک کند.

به عنوان مشاور ازدواج، شما وارد یک برنامه تخصصی می شوید که نیازهای منحصر به فرد ممکن است هنگام کار با زوجین را برطرف کند.

علاوه بر درک اصول مشاوره عمومی، پیامدهای فرهنگی که ممکن است در مسائل زناشویی نقش داشته باشد، غالباً در جلسات مشاوره مورد استفاده قرار می گیرد.

البته میزان تسلط مشاوره و دوره های آموزشی و مطالعه بیش از مدرک تحصیلی در کارکرد مشاور تاثیرگذار است.

مشاور ازدواج

در مقطع مشاوره ازدواج چه می آموزید؟

نظریه های مشاوره

علاوه بر حوزه تحصیلی خاص، بیشتر دوره ها با معرفی دوره تئوری مشاوره آغاز می شوند.

این به شرکت کنندگان می دهد قبل از شروع به یادگیری تکنیک های تخصصی تر، درک اساسی از موضوعات نظری پیرامون مشاوره را ارائه دهند.

رویکردهای مختلف مشاوره

رویکردهای مختلفی در زمینه مشاوره وجود دارد و مهم این است که شرکت کنندگان تفاوت ها را بدانند و درک کنند ، تا آنها بتوانند یک انتخاب آگاهانه در مورد رویکردی که می خواهند در عمل خود داشته باشند را انتخاب کنند.

زمینه های مورد علاقه متخصصان

مشاوران در برخی زمینه ها تخصص کسب کرده تا در صورت نیاز بتوانند درمان موثرتری ارائه دهند.

روش های مختلف درمانی و کارگاه های مختلفی برای دستیابی به این مهم وجود دارد.

تکنیک های گروه درمانی

این مهارت ها نیز آموزش داده می شوند زیرا مشاوره ازدواج معمولاً با یک زوج در کنار هم انجام می شود.

چالش های خاص درگیر نگه داشتن دو نفر درگیر و احساس حضور در یک جلسه مشاوره وجود دارد.

مباحث اجتماعی و فرهنگی

همچنین ممکن است دانش آموزان امروز در مورد مسائل اجتماعی و فرهنگی مؤثر بر زوجین در جوامع مختلف تدریس شوند تا زمینه گسترده تری فراهم آورند که در آن بتوانند موضوعات مربوط به روابط را در نظر بگیرند و امکان اجرای مناسب ترین تکنیک ها را فراهم آورند.

ارتباطات

و همچنین یادگیری در مورد روشهای مختلف ارتباطی ، مشاوران ازدواج نیز باید در مورد شیوه های مختلف ارتباطی بیاموزند.

بیشتر زوج ها به دلیل داشتن مشکلاتی که درمورد مشکلات خود با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند به یک مشاور مراجعه می کنند.

یک مشاور باید بتواند سبکهای مختلف ارتباطی را شناسایی کند و به آنها کمک کند تا با اقتباس از آنها بتوانند با موفقیت بیشتری در کنار هم کار کنند.

بهداشت روانی

ممکن است به دانش آموزان آموزش داده شود که چگونه برخی از رایج ترین موضوعات بهداشت روان را تشخیص دهند.

مشکلات بهداشت روان تشخیص داده نشده می تواند یک فشار خاص در رابطه باشد و قادر به تشخیص ، تشخیص و بحث در مورد این موضوعات یک مهارت حیاتی است که توسط دانش آموزانی که به دنبال کار در این زمینه هستند باید بیاموزند.