یوسترس چیست؟ همه استرس ها یکسان نیستند. برخی از استرس‌هایی که در زندگی با آن مواجه می‌شویم می‌تواند برای سلامتی مضرتر باشد و برخی از انواع استرس در واقع می‌توانند سالم باشند. انواع استرس های مفید به نام Eustress شناخته می شود.

یوسترس چیست؟

یوسترس به استرسی اشاره دارد که منجر به پاسخ مثبت می شود. این واکنش برعکس پریشانی است و می تواند به هر نوع استرس مفید اعم از جسمی یا روانی اشاره داشته باشد. این نوع استرس کوتاه مدت بوده و اغلب احساسی مانند هیجان دارد. مردم این نوع استرس را قابل کنترل و حتی باعث ایجاد انگیزه می دانند.

از نظر فیزیکی، یوسترس اغلب می تواند از بسیاری جهات شبیه پریشانی باشد. ممکن است عصبی شوید، قلب شما تندتر بزند و احساس اضطراب داشته باشید.

افراد درگیر یوسترس ممکن است احساس ناراحتی و غرق شدن داشته باشند. همراه با یوسترس، ممکن است احساس هیجان یا انتظار داشته باشید.

یوسترس می تواند مفید باشد و در واقع برای رفاه کلی ضروری است. این نوع استرس “مثبت” می تواند به احساس خوش بینی و هیجان در زندگی شما کمک کند.

کاهش اضطراب کنکور و امتحانات

نمونه هایی از یوسترس

Eustress با نتایج مثبتی همراه است. برای درک این نوع استرس مفید، در نظر گرفتن چند مثال مختلف از زمان وقوع آن می تواند مفید باشد. بر خلاف استرس مضر، eustress به طور معمول با احساس هیجان و چالش به جای اضطراب یا ترس همراه است.

  • تغییرات زندگی : تغییرات عمده زندگی می تواند باعث ایجاد eustress شود. نمونه هایی از تغییراتی که می تواند این نوع استرس مفید را ایجاد کند شامل شروع یک شغل جدید، درگیر شدن در رابطه و تربیت فرزندان می باشد.
  • چالش های کوچکتر : هیجان ترن هوایی، یک فیلم ترسناک یا یک چالش سرگرم کننده همگی نمونه هایی از eustress هستند. حتی یک تمرین بسیار سخت نیز می تواند نمونه ای از این نوع استرس باشد.
  • تجربیات جدید : سفر همچنین می‌تواند باعث ایجاد eustress شود. تجربیات جدید مانند سفر می تواند ناراحتی و ناآشنایی قابل توجهی را به همراه داشته باشد، اما اکتشافات زیادی را نیز به همراه دارد. انتظار اولین قرار ملاقات، اولین روز کاری جدید، یا سایر اولین های هیجان انگیز نیز جزو eustress می باشند.

در برخی موارد، پریشانی می تواند به eustress تبدیل شود. برای مثال، از دست دادن شغل یا جدایی در ابتدا ممکن است ناراحت کننده باشد، اما ممکن است به عنوان فرصتی برای تغییر و رشد در طول زمان تلقی شود.

تاثیر یوسترس یا استرس مفید

Eustress نوعی استرس است که باید در زندگی خود داشته باشیم. Eustress می تواند اثرات مثبت مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال، در موارد زیر می تواند به شما کمک کند:

  • کمک به تمرکز 
  • شما را تشویق می کند تا چالش های جدیدی را انجام دهید.
  • به شما انگیزه می دهد تا اهداف خود را دنبال کنید.
  • به شما کمک می کند در مواجهه با چالش ها انعطاف پذیری بیشتری داشته باشید.
  • به زندگی خود معنا و هدف بدهید.
  • به شما کمک می کند تا احساس سلامتی و شادی بیشتری داشته باشید.

مقدار معینی از استرس می تواند در مورد انگیزه و عملکرد مفید باشد. در واقع، قانون یرکس-دادسون پیشنهاد می کند که سطوح بهینه برانگیختگی (استرس) به بهبود عملکرد کمک می کند، اما فقط تا حد خاص و مشخصی.

Eustress اغلب به عنوان یک نوع استرس مفید در نظر گرفته می شود زیرا می تواند تأثیر مثبتی بر زندگی شما بگذارد. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که eustress هنوز هم نوعی استرس است. به همین دلیل، eustress می تواند به پریشانی یا حتی استرس مزمن تبدیل شود، که در صورت شدت گرفتن یا برای مدت طولانی ادامه می یابد.