با احساس تنهایی در رابطه عاطفی چه کنیم؟ ( راه حل کاربردی)

حس تنهایی در رابطه عاطفی یک مسئله آزاردهنده می باشد که بسیاری از زوجین با آن رو به رو می شوند این احساس تنهایی در حالی که شما در کنار یکدیگر هستید می تواند به علت های مختلفی به وجود آمده و به مرور شکل گرفته باشد.

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث احساس تنهایی می شود کمبود مهارت های ارتباطی می باشد.

کمبود مهارت های ارتباطی در برخی از موارد ریشه در وجود خود فرد دارد که باید این مسئله مورد بررسی و درمان قرار گیرد. در صورتی که شما درگیر این مشکل می باشد در ادامه این مقاله توضیحات جامعی در مورد این موضوع بیان شده است که مطالعه آن می تواند برای شما مفید باشد.

در انتهای متن می توانید در مورد موارد زیر پرسش و پاسخ و مشاوره رایگان انجام دهید:

 • تنهایی اجتماعی چیست
 • درمان تنهایی
 • رهایی از تنهایی
 • عوارض تنهایی شدید
 • تنهایی و افسردگی
 • روانشناسی تنهایی
 • علت احساس تنهایی

احساس تنهایی در رابطه عاطفی

احساس تنهایی در رابطه عاطفی زمانی به وجود می آید که شما و فرد مقابل تان در یک مکان و در کنار یکدیگر زندگی می کنید اما نمی توانید با یکدیگر ارتباط برقرار کنید و هر دو شما از این که نمی توانید ارتباط فیزیکی و روانی مناسبی را با یکدیگر ایجاد کنید احساس ناخوشایندی دارید.

نداشتن دوست صمیمی و خوب هم می تواند مزید بر علت باشد بالاخره باید در زندگی کسی باشد که آدم با او احساس راحتی و درد دل کند.

همه این دلایل باعث می شود تا شما و همسرتان روز به روز از یکدیگر دورتر شوید و صمیمیت عاطفی شما و شریک تان بیش از پیش کمرنگ تر شود و در میان شما سردی و فاصله بیشتری به وجود آید.

در این شرایط شما به تدریج احساس تنهایی در کنار یکدیگر خواهید داشت و باید در این شرایط بر احساس تنهایی تان غلبه کنید زیرا شما با فردی رابطه عاطفی دارد و تنهایی برای شما و طرف مقابل دشوار خواهد بود.

تجاوز و سوء استفاده عاطفی

احساس تنهایی در رابطه عاطفی: دلایل اصلی

به وجود آمدن احساس تنهایی با وجود آن که در کنار یکدیگر هستید یکی از رایج ترین احساسات در بین مردم جهان می باشد البته در این زمینه تفاوت های جنسیتی وجود دارد، به طور مثال این احساس ناخوشایند در زنان بیشتر از مردان تجربه می شود که در ادامه این مقاله به برخی از دلایل اصلی این مشکل اشاره می کنیم:

 1. خشونت خانگی

متاسفانه خشونت خانگی در بین بسیاری از خانواده ها دیده می شود و افراد خانواده به جای آن که مشکلاتشان را با گفت و گو سالم و صمیمانه حل نمایند از روش های پرخاشگرانه کلامی مثل تهدید کردن، ترساندن و هم چنین از روش های پرخاشگرانه غیرکلامی مانند کتک زدن و پرت کردن اشیاء استفاده می کنند.

این رفتارها باعث می شود تا آسیب های روحی و روانی بسیاری بر روی زنان ایجاد شود و در رابطه آن ها شکاف هایی به وجود آید که ترمیم کردن آن به زمان و مداخلات بسیاری نیاز دارد، زوج هایی که در این شرایط زندگی می کنند و از نظر عاطفی از یکدیگر دور شده اند و در بسیاری از موارد در کنار یکدیگر احساس تنهایی و نا رضایتی می کنند.

پیشنهاد مشاور: هرگز با همسرتان رابطه جنسی نداشته باشید

 1. مشغله های زیاد کاری و زندگی

داشتن مشغله های زیاد باعث می شود تا فاصله عاطفی میان زوجین افزایش یابد و احساس تنهایی در میان آن ها زیاد شود. زوجینی که هر دو شاغل هستند و به طور همزمان کار می کنند در زمان با هم بودن احساس خستگی می کنند و نمی توانند زمان مناسبی را برای هم اختصاص دهند در نتیجه ارتباط صحیح و عمیقی میان آن ها شکل نخواهد گرفت.

برای این که از به وجود آمدن این مشکلات پیشگیری کنید باید میان کار و روابط عاطفی تان تعادل برقرار کنید و برای رابطه تان ارجحیت و اهمیت و احترام قائل باشید.

 1. عدم وجود حمایت های عاطفی

تصور کنید که حال مادرتان خوب نمی باشد و شما به خاطر مادرتان دچار اضطراب و نگرانی شده اید اما در این شرایط همسرتان هیچ تلاشی برای آرام کردن شما و کاهش اضطرابتان نمی کند و در این شرایط شما ترجیح می دهید که ساکت بمانید و احساسات خودتان را با او در میان نگذارید.

در واقع زوجینی که در شرایط سخت نمی توانند در کنار یکدیگر باشند و رابطه عاطفی مناسبی را با یکدیگر داشته باشند و از یکدیگر به خوبی حمایت کنند مسلما بیشتر در کنار یکدیگر احساس تنهایی خواهند کرد.

احساس تنهایی در رابطه عاطفی

 1. عدم وجود تماس جسمی کافی

در صورتی که تماس جسمانی مناسب و روابطه جسمانی صمیمانه ای برقرار کنید نه تنها به سلامت جسمانی شما کمک می شود بلکه بر روی ذهنم شما نیز تاثیری بسیاری خواهد گذاشت، اگر این تماس های جسمی در میان شما کاهش یابد فاصله عاطفی میان شما عمیق تر شده و روز به روز از یکدیگر دور تر خواهید شد.

 1. شبکه های اجتماعی

بر اساس تحقیقات انجام شده افرادی که بیشتر وقتشان را در شبکه های اجتماعی می گذرانند بیش از سایرین دچار احساس تنهایی در رابطه عشقی می شوند.

زیرا در شبکه های اجتماعی روابط افراد به صورت اغراق شده می باشد و فرد زندگی خود را با آن ها مقایسه می کند اگر چه ممکن است رابطه خوب و سالمی داشته باشد اما با این وجود احساس تنهایی می کند.

 1. ویژگی های شخصیتی

در بسیاری از موارد مشکل خاصی در رابطه زن و شوهر وجود ندارد و احساس تنهایی در وجود فرد می باشد و جز ویژگی های شخصیتی او است در این حالت برای رابطه کار خاصی نمی توان انجام داد.

چون مشکلی در رابطه وجود ندارد در این حالت باید فرد به درون خود رجوع کند و ریشه مشکلش را به درستی شناسایی نماید، شروع یک رابطه عاطفی برای این که احساس تنهایی اش را پر کند راهکار مناسبی نمی باشد زیرا این کار بر تنهایی او می افزاید و احساس تنهایی شدت می یابد.