مشاوره در زمینه:

پرخاشگری بیشتر در آقایان و دورران پریود خانم ها  و یا در دوران بلوغ نوجوانان رخ می هد.

مدیریت خشم : خشم سبب می شود که رفتارهای غیرکنترل شده و هیجانی از خود بروز دهید.

دگرخواهی : تمایل به هم جنس و یا تمایلات همجنس گرایانه

اوتیسم : به شما آموزش داده می شود که با یک فرد اوتیسم چگونه رفتار کنید.

فوبیا : آیا نمی دانید که ترس های شما خوب هستند یا بد؟ سبب آسیب به شما می شود یا حفاظت از شما؟

و غیره

مشاوره شخصیت

ورود هیجان انگیز قهرمان را به صحنه یاد بیاورید، زمانی که او می خواهد با جنایتکاران بجنگد. تجربه سینمایی که بیان گر شخصیتی ارزشمند در زندگی است و هیچ نقص عادی انسانی ندارد. جذابیت آن همیشه این است که انسان کاملی را به نمایش بگذاریم!

به همین دلیل است که در بسیاری از حرفه‌ها مانند هنرهای نمایشی، سیاست و حتی کسب‌وکار، رهبران رشته‌های خود سعی می‌کنند شخصیتی جذاب، جذاب و قابل اعتماد برای خود بسازند، پرورش دهند و بسازند. بهترین مثال، استیو جابز فقید مالک اپل است.

شخصیت مجموعه‌ای از ویژگی‌هایی است که در طول زمان خود را نشان می دهد و شامل احساسات، خلق و خو، نحوه واکنش به موقعیت ها و تمایلات رفتاری می شود که در مدت طولانی به دیگران نشان می دهید.

شخصیت شما از خلق و خوی هیجانی یا واکنش عاطفی فرد قابل پیش بینی تر و سازگارتر است و هم بر خلق و هم بر احساسات تأثیر می گذارد.

شخصیت ما هر چه که باشد، همیشه در افرادی که با آن ها در تعامل هستیم، در موقعیت‌ها و آینده ما موثر می باشد.

به همین دلیل است که برای ما ضروری است که بدانیم چه کسی هستیم ویژگی‌هایمان را بشناسیم و بدانیم که چگونه شخصیت‌هایمان بر زندگی ما تأثیر می‌گذارد. طبیعت ما بسته به نوع رفتاری که از خود نشان می‌دهیم ممکن است به نفع ما یا ضرر ما باشد.

تجارب زندگی ما شخصیت را شکل می‌دهد، همانطور که افکار و تفکر فعالیت ما را هدایت می‌کند، می‌فهمیم که تجربیات و تفسیری که از آن ها داریم، به ما کمک می‌کند تا از تأثیری که هر تصمیم بر زندگی‌مان می‌گذارد، آگاه شویم.

فرض کنید شما فردی صبور هستید. در این صورت سفر را به تعویق می اندازید تا پاسخی برای مشکلات خانواده، محل کار، روابط و به ویژه در شخصیت خود پیدا کنید.

ما به تشویق و مداخلات مثبت منظم و مستمر نیاز داریم تا شخصیتی مثبت و دلگرم کننده را پرورش دهیم که فرصت ها، دوستی و عشق را جذب کند.

بهبود شخصیت خود

اگر فکر می کنید که برای بهبود شخصیت خود به کمک نیاز دارید، به احتمال زیاد حق با شماست. احساس ناتوانی در انجام کار، نداشتن دوست قابل اعتماد یا همسر دوست داشتنی همه موانعی هستند که بر سر راه ما برای دستیابی به پتانسیل کامل مان قرار دارند.

بهبود شخصیت با پذیرفتن اینکه چه کسی هستیم، بدون قضاوت، و جستجوی مشاوره و راهنمایی شخصیتی برای حل مسائل جدی که برای مدت طولانی وجود داشت، حاصل می شود.

رشد شخصیت همیشه موضوعی برای گروه های خودیاری بوده است که مدتها به افراد ساده لوح کمک کرده و آن ها را فریب داده اند.

با یادگیری‌ و پیشرفت‌های جدید در رشته‌های سلامت روان، علوم اعصاب و روان‌شناسی، ما اکنون رویکردی مبتنی بر علم برای بهبود شخصیت، اصلاح اختلالات و رفع کمبودها داریم.

مشاور شخصیت می تواند با کمک به شما در درک ویژگی های شخصیتی متمایز و تأثیر آنها بر زندگی و روابط شما به شما کمک کند تا بهترین ها را در خود جستجو کنید.

با مشاوره رشد شخصیت می‌توانید به تعادل ظریف در عوامل طبیعی، ژنتیکی و محیطی دست پیدا کنید که بر احساسات و واکنش‌های شما تأثیر می‌گذارد.

جنبه های شخصیت انسان

رفتار پیچیده انسان عمیقاً با مکانیسم‌های متعددی در هم تنیده است.

همه افراد توانایی ها، انرژی و از خود گذشتگی متفاوتی برای مشاهده، حفظ، یادآوری و تجزیه و تحلیل فعالیت ها و اعمال مختلف در اطراف خود دارند. این تفاوت دلیل واکنش های متفاوتی است که از افراد در یک موقعیت می بینیم.

رشد شخصیت به یکی از جنبه های ضروری مشاوره و آموزش روانشناسی و درمانی تبدیل شده است که عموماً در گروه های آموزشی کوچک صورت می گیرد.

با مشاوره شخصیت، مشاور به شما کمک می‌کند تا بفهمید که توسعه شخصی راهی برای افزایش خودآگاهی می باشد.

روانشناسان و عصب شناسان چهار دسته وسیع از تیپ های شخصیتی را که نام های متفاوتی دارند، شناسایی کرده که برای سهولت  آن ها را تیپ های شخصیتی A، B، C و D می نامیم.

  • تیپ شخصیتی A : این افراد هدف گرا، منطقی، متمرکز، ریسک پذیر هستند و در شرایط استرس بهترین عملکرد را دارند. آن ها همیشه به دنبال بهترین ها هستند و می خواهند در اوج باشند. این افراد به دنبال مشاغل و حرفه هایی می گردند که بتوانند در موقعیت های فرماندهی مانند مدیر عامل شرکت، افسر نظامی، افسر پلیس، سیاستمدار و غیره قرار گیرند.

آن ها همیشه عجله دارند و می خواهند همه افراد اطرافشان به اندازه آن ها کارآمد و سریع باشند. نیاز آن ها به کنترل و اختیار بسیار زیاد است و می تواند برای خودشان و بیشتر برای دیگران خطرناک می باشد.

  • تیپ شخصیتی B : این دسته از افراد قطب مخالف افراد تیپ A هستند. آن‌ها آرام‌ هستند و چشم‌اندازی ساکن برای خود، دیگران و زندگی دارند. آن ها دارای کاریزما هستند و افرادی ایده آل می باشند. افراد تیپ B محرک، گرم، خودجوش و متقاعد کننده هستند. بسیاری از اوقات حتی در مورد مسائل ضروری تعلل می کنند.

ناتوانی در جدی گرفتن مسائل و تمسخر هر موقعیتی باعث می شود رفتار آن ها آسیب هایی را به همراه داشته باشد. تکانشگری و طغیان عاطفی یکی از ویژگی های این افراد می باشد، علاوه بر این آن ها به سرعت از هر چیزی خسته می شوند و همیشه به دنبال جدیدترین گرایش ها هستند. شما این افراد را در حرفه هایی مانند رسانه و سرگرمی، خدمات مشتری، مهمان داری و غیره می یابید.

  • تیپ شخصیتی C : این افراد بسیار جزئیات گرا هستند و باید همیشه محیطی کنترل شده و پایدار در اطراف خود ایجاد کنند. افراد نوع B به ریاضی، منطق و عقلانیت علاقه مند هستند. آن ها از دیگران انتظار دارند رفتار مشابهی از خود نشان دهند و به راحتی از افراد عادی که مهارت بالایی ندارند منزجر می شوند. آن ها معمولاً نمی توانند احساسات خود را کنترل کنند و به دلیل تغییر در دنیای اطرافشان به راحتی آزار می بینند.

احساسات دیگران برای آن ها اولویت ندارد. این باعث می شود. چنین افرادی معمولاً در آزمایشگاه های تحقیقاتی، بخش های مهندسی و شرکت های نرم افزاری یافت می شوند. آن ها به عنوان خلبان، تحلیلگر، حسابدار، و حسابداری علاقه دارند.

  • تیپ شخصیتی D : این افراد سرعت کمتری دارند و برای رسیدن به جایی عجله ندارند. آن ها به آرامی در کار و زندگی خود به طور کلی پیشرفت می کنند. این افراد بیش از هر چیز دیگری به امنیت، ایمنی و دوام نیاز دارند. اگر ثبات شغل از یک کار تکراری و روزانه ناشی شود، آن ها از انجام آن خوشحال می شوند. اگر دوام و امنیت در یک رابطه به دلیل کم بودن و ماندن در موقعیت سازش‌کننده باشد، معمولاً از آن شکایت نمی‌کنند و آن را توجیه نمی‌کنند.

با تکرار آن ها در کاری که انجام می دهند بسیار ماهر می شوند و بنابراین تغییر را چندان دوست ندارند. آن ها در هر شرایطی یک منطقه آسایش ایجاد می کنند و دائماً از ناشناخته ها ترس دارند. این افراد در مشاغلی مانند کارگران کارخانه، نمایندگان بیمه، فروشندگان، مکانیک ها، کتابداران و غیره موفق می باشند.

پنجمین نوع شخصیت X برای افرادی است که ویژگی های بیش از یک تیپ شخصیتی را به مقدار قابل توجهی دارند و ممکن است هر از گاهی یا بسته به موقعیت آن را نشان دهند.

مشاور شخصیت می تواند با کمک تست ها، مصاحبه ها و تجزیه و تحلیل افکار شما، تشخیص دهد که شما به کدام تیپ شخصیتی تعلق دارید. با این درک، شما همچنین یاد می گیرید که با چه نقص هایی دست و پنجه نرم می کنید و چگونه آ نها را اصلاح کنید.

مشاوره رشد شخصیت یک مکانیسم رشدی و مبتنی بر قدرت است که در آن مشاور از طریق شخصیت شناسی به خانواده، زوجین یا خود فرد کمک می کند.

رشد شخصی خلاق باید نیروی محرکه ای برای یافتن راه هایی برای بهبود خود، کشف راه های مثبت تغییر عادات و بیان بهتر خود باشد. این جلسات همچنین به شما کمک می کند تا برای دیگران قابل قبول تر شوید و با آن ها به خوبی کنار بیایید.

مشاوره رشد شخصیت به شما کمک می کند تا مسائل را از منظری متفاوت ببینید و رشد عاطفی، پذیرش و پیشرفت را ممکن می سازد.  این جلسات شما را قادر می سازد تا از شر فرآیندهای فکری مضر یا مشکل ساز برای همیشه  خلاص شوید و در موقعیت های غیر قابل تحمل گیر نکنید.

روشهای مشاوره رشد فردی

مشاوران از طیف وسیعی از روش‌ها و ابزارها برای افزایش خودآگاهی در مراجعان خود استفاده می‌کنند. مشاوران رشد فردی فضای امنی را برای همه شرکت‌کنندگان فراهم می‌کنند تا آزادانه درک خود را از شخصیت خود و تأثیر منفی آن بر آن ها و دیگران تبادل کنند. این جلسات فرصتی برای تمرین گوش دادن فعال و همدلانه را ارائه می دهند.

در این جلسات به مراجعان یاد داده می شود که اهدافی با ویژگی های زیر برای خود تعیین کنند.

  • خاص یا معقول
  • معنادار
  • قابل اندازه گیری
  • دست یافتنی 
  •  واقع بینانه
  • محدود به زمان