اعتیاد به الکل (الکلیسم) و ​​سوء مصرف الکل

آیا شما کسی را می شناسید که اعتیاد به الکل داشته باشد؟ در این مقاله یاد می گیرید که چگونه علائم هشدار دهنده را تشخیص دهید.

آیا اعتیاد به الکل دارید؟

نوشیدن الکل در بسیاری از فرهنگ‌ها رایج است و تأثیرات آن از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است، بنابراین تشخیص اینکه آیا مصرف الکل شما دردسرساز شده یا نه، دشوار است.

با این حال، اگر برای کنار آمدن با مشکلات روانی، الکل مصرف می‌کنید، در شرایط خطرناکی هستید. البته توجه داشته باشید که مصرف الکل به هر اندازه دردسر ساز و مخالف توصیه های دینی می باشد.

علائم اعتیاد به الکل:

 • احساس گناه یا شرمندگی از نوشیدن الکل.
 • دروغ گفتن به دیگران یا مخفی کردن عادت های خود در مصرف الکل.
 • نیاز به نوشیدن الکل برای استراحت یا احساس بهتر.
 • فراموش کردن کاری که در حین مستی انجام داده اید.
 • به طور منظم بیش از حد الکل بنوشید.

نکته اصلی این است که الکل چگونه و چه زمان بر شما تأثیر می گذارد. اگر مشروبات الکلی باعث ایجاد مشکل و اختلال در زندگی شما می شود، پس شما مشکل اعتیاد به الکل دارید.

مشکلات اعتیاد به الکل ممکن است پنهان باشد، بنابراین مهم است که از علائم هشداردهنده سوء مصرف الکل آگاه باشید و در صورت شناخت آن ها، اقدامات لازم برای کاهش مصرف را انجام دهید. درک مشکل اولین گام برای غلبه بر آن یا ترک کامل آن است.

اثرات اعتیاد به الکل و سوء مصرف الکل

اعتیاد به الکل

اعتیاد به الکل تمام جنبه های زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. مصرف طولانی مدت الکل عوارض جدی بر سلامتی ایجاد کند و تقریباً بر هر ناحیه از اندام بدن شما بخصوص مغز شما تأثیر می گذارد.

مشروب خواری همچنین به ثبات عاطفی، موقعیت مالی و شغلی و توانایی شما برای ایجاد و حفظ روابط رضایت بخش آسیب می رساند. اعتیاد به الکل همچنین بر خانواده، دوستان و افرادی که با آن ها کار می کنید، تأثیر می گذارد.

اثرات سوء مصرف الکل بر افرادی که دوستشان دارید

علیرغم آسیب های شدیدی که نوشیدن زیاد الکل به بدن وارد می کند، از جمله سرطان، مشکلات قلبی و بیماری های کبدی، پیامدهای اجتماعی آن به همان اندازه ویرانگر است.

مصرف کنندگان مشروبات الکلی احتمال بیشتری دارد که طلاق بگیرند، خشونت خانگی داشته ، بیکار باشند یا در فقر زندگی کنند.

اما حتی اگر بتوانید در کار موفق شوید یا ازدواج خود را با هم حفظ کنید، نمی توانید از تأثیراتی که اعتیاد به الکل بر روابط شخصی شما می گذارد، فرار کنید. مشکلات اعتیاد به الکل فشار زیادی بر نزدیک ترین افراد زندگی شما وارد می کند.

اغلب، اعضای خانواده و دوستان نزدیک خود را موظف می دانند که برای فردی که اعتیاد به الکل دارد، پوشش قرار دهند. بنابراین آنها آرام کردن آشفتگی های شما، دروغ گفتن بخاطر شما یا کار بیشتر برای گذران زندگی را بر عهده می گیرند.

تظاهر به اینکه هیچ اشتباهی رخ نداده و پنهان کردن همه ترس ها و رنجش ها تلفات زیادی را به همراه دارد. مخصوصا کودکان در این زمینه حساس ترند و زمانی که والدین یا سرپرست آن ها مشروب الکلی مصرف کنند، آسیب های عاطفی طولانی مدتی را متحمل  می شوند .

نیاز دارید با کسی صحبت کنید؟

شماره تماس جهت رزرو وقت مشاوره ازدواج در مرکز مشاوره ستاره ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲و ۰۲۱۲۲۲۴۷۱۰۰  و به وسیله موبایل از طریق شماره های ۰۹۰۳۵۶۷۳۰۵۰و ۰۹۱۰۸۳۴۷۵۹۷امکان پذیر است.

عوامل اعتیاد به الکل

بسیاری از عوامل مرتبط مانند ژنتیک، نحوه بزرگ شدن، محیط اجتماعی و سلامت عاطفی می تواند از عوامل اعتیاد به الکل باشد. برخی از گروه های نژادی، مانند سرخپوستان آمریکایی و بومیان آلاسکا، بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا به مشکلات اعتیاد به الکل هستند.

علاوه بر این دیده شده است که افرادی که سابقه خانوادگی اعتیاد به الکل دارند یا افرادی که زیاد الکل مصرف می کنند، بیشتر در معرض مشکلات الکلی قرار دارند.

در نهایت، کسانی که از مشکل سلامت روان مانند اضطراب، افسردگی یا اختلال دوقطبی رنج می برند نیز در معرض خطر هستند، زیرا الکل اغلب توسط فرد برای خوددرمانی نیز استفاده می شود.

سوء مصرف الکل تا اعتیاد به الکل

همه مصرف کنندگان الکل به معتاد الکلی کامل تبدیل نمی شوند، اما مصرف الکل نشانه خطر بزرگی است. گاهی اوقات اعتیاد به الکل برای کاهش به یک تغییر استرس زا، مانند جدایی، بازنشستگی یا فقدان دیگری ایجاد می شود. درموارد دیگر، با افزایش تحمل شما نسبت به الکل، مصرف الکل به تدریج به یک عادت برای شما تبدیل می شود، بنابراین اگر زیاد الکل و مشروب می خورید، خطر ابتلا به اعتیاد الکل در شما بیشتر است.

علائم و نشانه های اعتیاد به الکل

کارشناسان سوء مصرف مواد بین سوء مصرف الکل و اعتیاد به الکل (که وابستگی به الکل نیز نامیده می شود) تفاوت قائل می شوند. برخلاف معتادان به الکل، مصرف کنندگان الکل برای نوشیدن خود محدودیت هایی را تعیین می کنند. با این حال، مصرف الکل آن ها هنوز هم برای خود یا دیگران مخرب و خطرناک است.

علائم و نشانه های رایج اعتیاد به الکل

اعتیاد به الکل

نادیده گرفتن مکرر مسئولیت های خود در خانه، محل کار یا مدرسه به دلیل نوشیدن الکل. به عنوان مثال، عملکرد ضعیف در محل کار، حواس پرتی در کلاس‌ها، بی‌توجهی به بچه‌هایتان، یا نادیده گرفتن تعهدات به دلیل این‌که بیکار شده اید.

استفاده از الکل در شرایط خاص مانند، هنگام رانندگی، کار با ماشین آلات ، یا مخلوط کردن الکل با داروهای تجویزی بر خلاف دستور پزشک.

تجربه مشکلات قانونی و جرم های مکرر به دلیل نوشیدن الکل. به عنوان مثال: دستگیر شدن به دلیل رانندگی در حالت مستی.

با وجود مشکلاتی که الکل ایجاد می کند به نوشیدن ادامه می دهید. به عنوان مثال:  با دوستان خود مست می شوید با این که می دانید همسرتان بسیار ناراحت خواهد شد، یا با خانواده خود دعوا می کنید زیرا آن ها از رفتار شما هنگام مستی بدشان می آید.

استفاده از الکل به عنوان راهی برای آرامش و کاهش استرس

بسیاری از مشکلات مصرف الکل زمانی شروع می شود که افراد از آن برای آرامش و تسکین استرس خود استفاده می کنند، مثلاً بعد از هر روز استرس زا یا هر بار که با همسر یا رئیس خود دعوا و بحث می کنند، شروع به نوشیدن مشروبات الکلی می کنند تا آرامش پیدا کنند.

کمک به کسی که اعتیاد الکلی دارد

علائم و نشانه های اعتیاد به الکل (وابستگی به الکل)

الکلیسم شدیدترین شکل اعتیاد به الکل است. الکلیسم شامل تمام علائم سوء مصرف الکل است، اما عنصر دیگری را نیز شامل می شود: وابستگی فیزیکی به الکل. اگر برای آرامش خود به الکل وابسته هستید یا از نظر فیزیکی مجبور به نوشیدن هستید، شما دچار اعتیاد به الکل هستید.

تحمل| اولین علامت هشدار دهنده اصلی اعتیاد به الکل

آیا برای اینکه فعال بودخ یا احساس آرامش کنید باید خیلی بیشتر از میزان قبلی الکل بنوشید؟ آیا می توانید بدون مستی، بیشتر از افراد دیگر بنوشید؟

این ها همه نشانه های تحمل است که علامت هشدار دهنده اولیه اعتیاد به الکل می باشد. تحمل به معنی این است که با گذشت زمان، شما به الکل بیشتری نیاز دارید تا اثرات مشابه را احساس کنید.

خروج: دومین علامت هشدار دهنده اصلی

آیا برای تثبیت خود به نوشیدنی نیاز دارید؟ نوشیدن برای تسکین یا دوری از علائم ترک نشانه اعتیاد به الکل و یک خطر بزرگ است. وقتی زیاد الکل می نوشید، بدن شما به الکل عادت می کند و در صورت حذف آن علائم ترک را تجربه می کند.

علائم ترک عبارتند از:

 • اضطراب یا پرش
 • لرزش
 • تعریق
 • تهوع و استفراغ
 • بیخوابی
 • افسردگی
 • تحریک پذیری
 • خستگی
 • از دست دادن اشتها
 • سردرد

اعتیاد به الکل

در موارد شدید، ترک الکل همچنین می تواند باعث توهم، گیجی، تشنج، تب و بی قراری باشد. این علائم خطرناک است، بنابراین اگر به شدت الکل مصرف می کنید و می خواهید آن را ترک کنید، با پزشک یا مشاور خود صحبت کنید.

سایر علائم و نشانه های اعتیاد به الکل

 • کنترل خود را روی مصرف را از دست داده اید. برای مدت طولانی تر از آنچه در نظر داشتید، الکل می نوشید، باوجود اینکه به خود می گویید این کار را نمی کنید.
 • می خواهید الکل را ترک کنید، اما نمی توانید. شما دائما به دنبال راهی برای کاهش یا توقف مصرف الکل هستید، اما تلاش شما برای ترک ناموفق بوده است.
 • به دلیل مصرف الکل، زمان کمتری را صرف فعالیت هایی که قبلا برایتان مهم بوده، می کنید یا حتی به دلیل الکل کلا آن ها را کنار گذاشته اید. (خانواده و دوستان، رفتن به باشگاه، دنبال کردن سرگرمی های خود).
 • الکل انرژی و تمرکز زیادی را از شما می گیرد. شما زمان زیادی را صرف نوشیدن می کنید. بنابراین حضور کمتری در علایق یا مشارکت های اجتماعی که فاقد الکل است، دارید.
 • مشروب می نوشید حتی با این که می دانید مشکل ساز و مضر است. برای مثال، می‌دانید که مصرف الکل به ازدواج شما آسیب می‌زند، افسردگی شما را بدتر می‌کند یا به سلامتی شما لطمه وارد می کند، اما به هر حال به نوشیدن ادامه می‌دهید.