بوسیدن نوزاد یک عمل محبت آمیز است که می تواند برای هر دو طرف لذت بخش باشد. با این حال، مهم است که از خطرات بالقوه بوسیدن نوزاد نیز آگاه باشید.

افراد به خصوص والدین بعد از این نوزادشان به دنیا می آید به طور غریزی دوست دارند او را در آغوش بکشند، نوازش کنند و ببوسند، اما برای بسیاری از پدر و مادر ها این سوال به وجود می آید که امکان دارد بوسیدن نوزاد ضررهایی برای او داشته باشد؟ آیا این کار در فرایند رشد کودک تاثیر دارد و به او کمک می کند؟

متخصصین کودک برقراری رابطه عاطفی صمیمانه با نوزاد از طریق اعمالی مانند نوازش کردن، بوسیدن برای رشد هیجانی او لازم و ضروری می دانند اما با این باید نکات بهداشتی رعایت شود تا سلامت نوزاد حفظ شود، در غیر این صورت احتمال دارد مضرات بوسیدن بیشتر از فواید آن باشد.

اگر به دنبال اطلاعات بیشتری در این زمینه هستید باید به مطالعه این مقاله بپردازید تا در مورد فواید و ضررهای بوسیدن اطلاعات لازم را به دست آورید.

بوسیدن نوزاد

بوسیدن یک نوع نوازش لمسی می باشد و نوزادی که متولد می شود آنقدر دوست داشتنی می باش که اطرافیان تمایل دارند او را ببوسند، به دلیل این که نوزاد از حساسیت بالایی برخوردار است باید تاثیرات مثبت و منفی این نوع نوازش ها را بدانیم. بوسیدن بر روی جسم و روح نوزاد تاثیرات بسیار عمیقی می گذارد و این تاثیرات می تواند موقتی، عمیق یا طولانی مدت باشد در ادامه این مقاله فواید کوتاه مدت و بلند مدت بوسیدن در ابعاد جسمانی و روانی را بیان می کنیم.

 • فواید کوتاه مدت: بوسیدن اگر به صورت لمس کوتاه مدت نوزاد، همراه با در آغوش کشیدن او باشد می تواند باعث کاهش سطح هورمون استرس کودک شود و زمانی که کودک بعد از بوسیدن ذوق زده می شود و خنده لحظه ای دارد نشان از احساس شادی و رضایت او می باشد و در این حالت دوپامین ( انتقال دهنده عصبی شادی) در بدن نوزاد افزایش می یابد. بر اساس تحقیقات پزشکی به اثبات رسیده است که بوسیدن نوزاد باعث ارتباط عاطفی عمیقی با او می شود که به تقویت دستگاه ایمنی بدن نوزاد کمک می کند و باعث می شود بدن وی در برابر بیماری ها مقاوم تر شود.
 • فواید بلند مدت: بوسیدن در دراز مدت باعث رشد هوش هیجانی نوزاد می شود، هوش هیجانی به معنی درک احساسات و ابراز همدلی با دیگران می باشد و به صورت اکتسابی به فرد منتقل داده می شود و وراثت سهم بسیار کمی در این قضیه دارد. بنابراین اطرافیان می توانند با ابراز کردن احساسات خود به کودک سهم به سزایی در رشد و پرورش هوش هیجانی او داشته باشند، هم چنین نوزادانی که مورد نوازش لمسی قرار گرفته اند در بزرگسالی به عارضه هایی که کودکان بی سرپرست و بد سرپرست دچار می شوند مبتلا نمی شوند.

زمان و علائم دندان درآوردن نوزاد

پوست نوزاد، آشنایی با حساسیت ها و مراقبت از پوست نوزاد

میزان نیاز نوزاد به بوسیده شدن

میزان نیاز به بوسیده شدن در نوزادان مختلف متفاوت می باشد و این که کودک به چه میزان به بوسیده شدن نیاز دارد برای هر نوزاد تفاوت می کند، هر فرد به خصوص پدر و مادر به صورت غریزی متوجه می شوند که در کجا زیاده روی کرده اند و در کجا کم گذاشته اند ولی آنچه در بوسیدن ونوازش کردن مهم است متناسب بودن این عمل با نیاز کودک می باشد که باید به درستی تنظیم شود.

در بسیاری از اوقات به خاطر علایق خودمان و تخلیه شدن احساساتمان کودک را می بوسیم و اصلا در نظر نمی گیریم که فرزندمان چه احساسی دارد در حالی که باید بر اساس نیازش او را ببوسیم. بهتر است بوسیدن به مقداری باشد که کودک احساس رضایت و آرامش داشته باشد و نسبت به بوسیدن و نوازش رغبت نشان دهد در صورتی که فرزند بی قراری کند و نوازش و بوسیدن تاثیری در آرام کردن او نداشته باشد در این هنگام باید نیاز های او را شناسایی کنید و از روش های دیگری برای آرام کردن دلبندتان استفاده کنید.

ایا نوزاد بوسیدن را میفهمد

بله، نوزادان بوسیدن را می‌فهمند. آنها از همان ابتدا به لمس حساس هستند و بوسیدن یک شکل از لمس است. نوزادان همچنین به احساسات واکنش نشان می‌دهند و بوسیدن می‌تواند احساس امنیت، عشق و محبت را در آنها ایجاد کند. نوزادان از حدود شش ماهگی شروع به درک معنای بوسیدن می‌کنند. آنها می‌توانند ارتباط بین بوسیدن و احساسات مثبت را تشخیص دهند و ممکن است لبخند بزنند، بخندند یا لبخند بزنند.

بوسیدن همچنین می‌تواند به نوزادان در رشد مهارت‌های اجتماعی آنها کمک کند. آنها یاد می‌گیرند که چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنند و چگونه عشق و محبت خود را نشان دهند. البته، همه نوزادان به یک شکل رشد نمی‌کنند. برخی از نوزادان ممکن است زودتر از دیگران بوسیدن را درک کنند. همچنین، برخی از نوزادان ممکن است بوسیدن را بیشتر از دیگران دوست داشته باشند.

چند راز پسران نوجوان که والدین_باید

فواید بوسیدن نوزاد برای اطرافیان

جالب است بدانید که بوسیدن نوزاد برای اطرافیان نیز لذت بخش می باشد و سلامت روحی و جسمی آن ها را افزایش می دهد به عنوان نمونه در مورد مادران نشان داده شده است که زمانی که نوزادشان را می بوسند هورمون اکسی توسین ( ماده شیمیایی افزایش دهنده احساس عشق و علاقه) و آندورفین ( ماده شیمیایی افزایش دهنده سرخوشی)  افزایش می یابد و در واقع بوسیدن به اندازه نوزاد یک بازی دو سر می باشد که هر دو با برد همراه بوده و بر روی والدین و کودک تاثیر مثبت می گذارد.

بوسیدن نوزاد

مضرات بوسیدن نوزاد

نکته مهم این است که تمام موارد فوق گفته شده زمانی صدق می کند که اطرافیان مسائل بهداشتی را رعایت کنند، در غیر این صورت چون سیستم ایمنی بدن نوزاد ضعیف است ممکن است مضرات بوسیدن بیشتر از فواید آن باشد و هر آلودگی و بیماری از طریق بوسیدن به کودک انتقال یابد و اطرافیان باید از بوسیدن لب نوزاد و برقراری ارتباط پوستی طولانی مدت با او پرهیز کنند.

بر اساس تحقیقات انجام شده نوزادانی که در این شرایط رشد کرده اند و در هنگام بوسیدن و نوازش نکات بهداشتی را رعایت نکرده اند دچار مشکلاتی می شوند که در زیر نمونه هایی از آن را بیان می کنیم.

 • دچار التهاب پوستی فراوان
 • پوسیدگی دندان و آسیب بافت زبان
 • آسیب به چشم: بوسیدن نوزاد می تواند باعث آسیب به چشم او شود. اگر فرد بوسنده دارای بیماری چشمی یا زخم باز در دهان باشد، می تواند باعث انتقال عفونت به چشم نوزاد شود.
 • گرفتار شدن به انواع بیماری ها و عفونت ها
 • وقوع بیماری سیاه سرفه
 • عفونت معده
 • تضعیف سیستم ایمنی بدن
 • تبخال زدن در نوزادان

والدین باید بدانند در صورت وقوع چنین مسئله سریعا بدن و صورت نوزاد را ضدعفونی کنند و دیگران را از بوسیدن و نوازش کودک منع کنند.

جوش صورت نوزاد در اثر بوسیدن

جوش صورت نوزاد در اثر بوسیدن، یک عارضه شایع است که معمولاً در اثر انتقال باکتری‌ها یا ویروس‌ها از دهان فرد بوسنده به پوست نوزاد ایجاد می‌شود. این عارضه می‌تواند در هر سنی از نوزادان رخ دهد، اما بیشتر در نوزادان تازه متولد شده و نوزادان زیر یک سال دیده می‌شود.

علائم جوش صورت نوزاد در اثر بوسیدن عبارتند از:

 • دانه‌های کوچک قرمز یا سفید روی صورت، گردن، یا قفسه سینه نوزاد
 • خارش یا سوزش پوست نوزاد
 • قرمزی و التهاب پوست نوزاد
 • در برخی موارد، جوش صورت نوزاد در اثر بوسیدن می‌تواند منجر به بروز عوارضی مانند عفونت پوستی یا تب شود.

برای پیشگیری از بروز جوش صورت نوزاد در اثر بوسیدن، توصیه می‌شود که از بوسیدن نوزادان توسط افرادی که دچار بیماری‌های پوستی یا تنفسی هستند، خودداری شود. همچنین، بهتر است از بوسیدن نوزادان توسط افراد سیگاری یا افرادی که از داروهای خاصی استفاده می‌کنند، نیز خودداری شود.