آموزش به دانش آموزان بیش فعال و بیش‌فعالی نقش مهمی را دارد.

تا به حال با اختلال کمبود توجه و بیش‌فعالی در کلاس درس برخورد کرده‌اید؟ این نکات به معلمان در غلبه بر چالش‌های رایج کمک کرده و به بچه‌های مبتلا به اختلال کمبود توجه و بیش فعالی کمک می کند تا در مدرسه موفق شوند.

دانش آموزان بیش فعال و چالش های کلاس درس

اگر معلم هستید، این بچه‌ها را می‌شناسید: کسی که از پنجره به بیرون خیره می‌شود و حرکت پرنده ها را از درس جذاب تر می داند. کسی که نمی تواند روی صندلی بنشیند.

دانش آموزان بیش فعال و چالش های کلاس درس

کسی که به این سوال که “کدام رود نقش مهمی در توسعه تمدن مصر باستان داشته است؟” جواب می‌دهد «خانم موهایت را رنگ می کنی؟»

دانش‌آموزانی که علائم بارز اختلال کمبود توجه و بیش فعالی مانند بی‌توجهی، بیش‌فعالی و تکانشگری را نشان می‌دهند، می‌توانند ناامیدکننده یا خسته کننده باشند.

می‌دانید که آن ها باهوش هستند، اما به نظر می‌رسد که نمی‌توانند روی مطالبی که شما برای ارائه آن ها سخت کار می‌کنید تمرکز کنند. بعلاوه، رفتار آن ها زمان را تلف و کل کلاس را مختل می کند.

نکاتی در مورد دانش آموزان بیش فعال

  • با صحبت کردن خارج از نوبت یا حرکت در کلاس درس، توجه را طلب کنند.
  • در دنبال کردن مراحل مشکل داشته باشند، به خصوص زمانی که مراحل یک فهرست باشند، و نیاز باشد که به ترتیب در هر مرحله یک عملیات انجام دهند، مانند تقسیم طولانی یا حل معادلات.
  • اغلب فراموش می کنند که تکالیف را یادداشت کنند، آن ها را انجام دهند یا کارهای تکمیل شده را به مدرسه بیاورند.
  • اغلب از کنترل حرکات خود ناتوان هستند، که باعث می شود یادداشت‌برداری را برایشان دشوار شود.
  • با پروژه های بلندمدت که در آن ها نظارت مستقیمی وجود ندارد مشکل دارند.
  • در طول کار گروهی مسئولیت خود را انجام نمی دهند و حتی ممکن است گروهی را از انجام وظیفه خود باز دارند.
  • به این فکر کنید که محیط مدرسه چه کاری را از کودکان می خواهد انجام دهند: آرام بنشین، آرام گوش کن توجه کن، برنامۀ کلاس را دنبال کن، تمرکز کن.

این ها همان کارهایی است که بچه‌های مبتلا به اختلال بیش‌فعالی کمبود توجه (ADD) برای انجام آن ها مشکل دارند، نه به این دلیل که آن ها مایل نیستند، بلکه به این دلیل که مغزشان به آن ها اجازه نمی‌دهد. بنابراین آموزش دادن به آن ها آسان نیست.

کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال کمبود توجه و بیش فعالی اغلب بهای مشکلات خود را با نمرات پایین، سرزنش و تنبیه، مسخره شدن توسط همسالان خود و عزت نفس پایین می پردازند.

در همین حال، شما به عنوان معلم، احساس گناه می کنید زیرا نمی توانید به کودک مبتلا به اختلال کمبود توجه و بیش فعالی توجه لازم را بکنید.

ترفندهایی وجود دارد که می‌توانید برای کمک به تمرکز دانش‌آموزان مبتلا به اختلال کمبود توجه و بیش فعالی از آن ها استفاده کنید تا با موفقیت و بدون ایجاد اختلال در یادگیری کودکان دیگر بر چالش‌های یادگیری آن ها غلبه کنید.

مشاوره تلفنی کودک

آنچه معلمان می توانند برای کمک به کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه و بیش فعالی انجام دهند

چگونه می توان به بچه ای که آرام نمی گیرد و گوش نمی دهد یاد داد؟ پاسخ: با حوصله، خلاقیت و ثبات فراوان. به عنوان یک معلم، نقش شما ارزیابی نیازها و نقاط قوت فردی هر کودک است. سپس می‌توانید تدابیری ایجاد کنید که به تمرکز دانش‌آموزان بیش‌فعال کمک می‌کند.

برنامه های موفق برای کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه و بیش فعالی ترکیبی از این سه مؤلفه است:

  • یادگیری آسان: چه کاری می توانید انجام دهید تا یادگیری برای دانش آموزان مبتلا به اختلال کمبود توجه و بیش فعالی آسان تر شود.
  • دستورالعمل: روش هایی که در تدریس استفاده می کنید.
  • مداخله: چگونه مانع رفتارهایی می‌شوید که تمرکز را مختل می کند یا حواس دیگر دانش آموزان را پرت می کند.

اما مؤثرترین ابزار شما برای کمک به دانش آموز مبتلا به اختلال کمبود توجه و بیش فعالی، نگرش مثبت است. با گفتن «بیا با هم راه‌هایی پیدا کنیم که به تو کمک کند»، دانش‌آموز را شریک کنید.

به دانش آموز اطمینان دهید که به دنبال رفتار خوب و کار با کیفیت هستید و وقتی آن را دیدید، آن را با تحسین فوری و صمیمانه تقویت کنید. در نهایت، به دنبال راه هایی برای ایجاد انگیزه در دانش آموز مبتلا به اختلال کمبود توجه و بیش فعالی با ارائه رفتار مناسب آن ها را تشویق کنید.

برخورد با رفتار مخرب کلاس

در برخورد با دانش‌آموزی که اختلال کمبود توجه و بیش فعالی دارد برای جلوگیری از رفتاری که وقت دانش‌آموزان دیگر را از بین می‌برد، چند علامت هشدار قرار دهید که می تواند شامل علامت دست، فشار نامحسوس شانه یا یادداشت روی میز دانش آموز باشد.

اگر باید در مورد رفتار دانش آموز صحبت کنید، این کار را در خلوت انجام دهید و سعی کنید رفتارهای نامناسب خفیف را در صورتی که غیرعمدی است و باعث حواس پرتی دانش آموزان دیگر یا اختلال در درس نمی شود، نادیده بگیرید.

دانش آموزان مبتلا به اختلال کمبود توجه

رفتار معلم با دانش آموزان مبتلا به اختلال کمبود توجه و بیش فعالی

به عنوان یک معلم، می توانید تغییراتی در کلاس درس ایجاد کنید تا حواس پرتی و دیگر اختلالات کمبود توجه و بیش فعالی را به حداقل برسانید.

رفتار معلم با دانش آموزان مبتلا به اختلال کمبود توجه و بیش فعالی

نشستن

دانش آموز مبتلا به اختلال کمبود توجه و بیش فعالی را دور از پنجره و دور از در بنشانید.

دانش آموز مبتلا به اختلال کمبود توجه و بیش فعالی را درست جلوی میز خود قرار دهید، مگر اینکه باعث حواس پرتی دانش آموز دیگری شود.

صندلی‌های چیده شده با تمرکز بر معلم، معمولاً بهتر از نشستن دانش‌آموزان دور میزها، روبروی یکدیگر یا روشهای دیگر چیدن صندلی‌ها، جواب می‌دهند.

یک منطقه آرام و عاری از حواس پرتی برای آزمون‌ یا مطالعه آرام ایجاد کنید.

ارائه اطلاعات

دستورالعمل ها را یکی یکی ارائه دهید و در صورت لزوم تکرار کنید.

در صورت امکان، اوایل روز روی سخت ترین موارد کار کنید.

از تصاویر بصری استفاده کنید: نمودارها، تصاویر، کدگذاری رنگ.

خطوط کلی برای یادداشت برداری ایجاد کنید که اطلاعات را در حین تحویل سازماندهی می کند.