دعوای بین زوجین، انواع اختلافات و دعواهای بین زن و شوهر

دعوای بین زوجین گاهی اوقات باعث بهبود ارتباط و سبک زندگی زن و شوهر و گاهی باعث خراب شدن روابط زناشویی می شود. ارتباطی که افراد با همسرشان در جریان زندگی مشترک شان دارند یکی از تاثیرگذارترین روابط در طول زندگی آن ها می باشد.

دعوای بین زوجین

این روابط بر روی میزان رضایت از زندگی، سطح بهداشت و سلامت روان فرد تاثیر می گذارد. در صورتی که فرد نتواند تعارضات و اختلاف نظرها را به درستی مدیریت کند و در این زمینه ناتوان باشد، درگیری ها و کشمکش های آزاردهنده ای در میان زوجین به وجود می آید. در صورتی که این اختلافات برای شما دردسرساز شود باید هر چه زودتر برای حل آن اختلافات اقداماتی را انجام دهید.

هم چنین در این خصوص می توانید از مشاوره خانواده کمک بگیرید تا مشکل شما را ریشه یابی کرده و به ارائه راهکارهای مناسب و کاربردی برای رفع آن بپردازند.

عوامل رایج در ایجاد دعوای بین زوجین

در میان زوجین اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد و همین امر باعث درگیری و کشمکش در میان زوجین می شود.

مشاجره های خانوادگی

عواملی که در ایجاد دعوا و درگیری رایج هستند عبارت اند از ویژگی های شخصیتی، اختلاف در ازدواج و موضوعات اجتماعی. که در ادامه این مقاله به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم:

عوامل رایج در ایجاد دعوای بین زوجین

  1. دعوای بین زوجین، فقدان درک متقابل از خلق و خوی یکدیگر

بسیار مهم است که شما در جریان زندگی مشترک تان به شناخت دقیق و عمیقی از ویژگی های شخصیتی و خلق و خوی همسرتان دست یابید و به خوبی او را بشناسید.

اما چیزی که در این جا اهمیت دارد این است که درک متقابلی از خصوصیات همسرتان داشته باشید و همسرتان را آن طور که هست بپذیرید. به این صورت می توانید سبک زندگی خودتان را تغییر داده و به مرور آن را بهبود بخشید.

به جای این که سعی کنید همسرتان را بعد از ازدواج تغییر دهید بهتر است تلاش کنید تا یکدیگر را کامل کنید، توجه داشته باشید که تفاهم در زندگی مشترک به معنی خصوصیات مشترک و شبیه به هم نمی باشد بلکه به این معناست که شما تا حد چه می توانید تفاوت های یکدیگر را بپذیرید و با آن ها کنار بیایید.

در صورتی که درک درستی نسبت به یکدیگر نداشته باشید این امر باعث بی توجهی همسرتان به خواسته ها و نیازهای شما می شود.

  • مشکلات مالی دلیل بسیاری از دعواهای زوجین

در صورتی که زوجین نتوانند هزینه های زندگی را تامین کنند سختی های زندگی دو چندان خواهد شد، در این شرایط امنیت روانی زوجین به خطر می افتد، مشکلات اقتصادی بر خانواده تاثیرات منفی بسیاری می گذارد که ممکن است باعث فروپاشی خانواده شود در زیر نمونه هایی از این مشکلات را بیان کرده ایم:

  • تهدید سلامت روان
  • ایجاد عقده های روانی برای فرزندان
  • کاهش اعتماد به نفس
  • گرایش نوجوانان به رفتارهای ضد اجتماعی برای کسب درآمد
  1. تفاوت های فرهنگی و خانوادگی

شما باید به این نکته توجه کنید که ازدواج تنها پیوند دو نفر نمی باشد، بلکه رویدادی است که خانواده ها را هم درگیر کرده و باعث پیوند میان خانواده ها می شود به طوری که ارتباط نزدیکی با یکدیگر برقرار می کنند.

شما قبل از ازدواج باید به این نکته توجه داشته باشید و اختلاف سطح خانواده ها را برای ازدواج در نظر بگیرید.

این که دو خانواده از دو قشر کاملا متفاوت باشند اما بتوانند روابط سالم و با ثباتی با یکدیگر برقرار کنند به قدرت سازگاری و انعطاف پذیری اعضای خانواده ها بستگی دارد که تا چه حد بتوانند با تفاوت های یکدیگر کنار بیایند و یکدیگر را تحمل کنند.

در صورتی که زوجین به خاطر تفاوت های فرهنگی درگیر مشکلاتی شدند باید سعی کنند انعطاف پذیری بیشتری داشته باشند در صورتی که هر فرد بر روی سنت ها و آداب رسوم خاص خود تمرکز داشته باشد باعث می شود دعواها و درگیری های بسیاری به وجود آید و دعواها با شدت بیشتری صورت گیرد.

در واقع تعصبات طرفین انسجام خانوادگی را از هم می پاشد و آن را مورد تهدید قرار می دهد و این مسئله بسیاری از زوجین را تا مرز جدایی و طلاق پیش می برد.

مدیریت این مسئله در برخی از اوقات بسیار پیچیده می شود به طوری فرد دچارکلافگی و سردرگمی می شود و ارتباط عاطفی با همسرش به طور کلی تحت تاثیر مسائل فرهنگی و خانوادگی قرار می گیرد.

دعوای بین زوجین

در این شرایط توصیه می شود تا از مشاور خانواده کمک بگیرید تا در این خصوص شما را راهنمایی کند و برای حل تعارضات راهکارهایی را ارائه دهد.

  1. دعوای بین زوجین، درگیر شدن با آسیب های اجتماعی

آسیب های اجتماعی نظیر اعتیاد رفتاری همچون درگیری با اعتیاد، قماربازی و شرط بندی های بیمارگون باعث فروپاشی بسیاری از خانواده ها می شود.

بسیاری از این آسیب ها به خاطر مشکلات های عاطفی به وجود می آید. در این شرایط برخی از زوجین برای فرار از محیط هایی که ارتباطات عاطفی عمیق و سالمی در آن وجود ندارد به محیط های دیگری پناه می برند و درگیر مشکلات اجتماعی مختلف می شوند.

در صورتی که در معرض آسیب های اجتماعی قرار گرفتند به مرور زمان مشکلات مالی و مشکلات مرتبط با شغل همسر به سختی های زندگی مشترک آن ها افزوده می شود و با چالش های بسیاری رو به رو خواهند شد.

امروزه یکی از اساسی ترین مشکلاتی که زوجین را به جلسات مشاوره و دادگاه می کشاند اعتیاد همسر می باشد، در صورتی که شما رابطه عمیق و صمیمانه با همسرتان داشته باشید و بتوانید با یکدیگر به طور مسالمت آمیز گفتگو کنید خواهید توانست برای رفع اختلافات خود اقداماتی را انجام دهید و به بهبود کیفیت زندگی تان کمک کنید.

در غیر این صورت ممکن است به صورت غیر مستقیم همسرتان در برابر معضلات اجتماعی قرار گیرد و احتمال قرار گرفتن همسرتان در برابر معضلات اجتماعی بسیار زیاد خواهد بود.

تاثیر اختلافات و دعواهای زناشویی بر بروز خیانت زوجین

اختلاف نظر در زندگی مشترک وجود دارد و یک امر اجتناب ناپذیر است و تقریبا برای همه زوج ها به دفعات زیادی اتفاق افتاده است، اما چیزی که در این شرایط اهمیت دارد برخورد صحیح زمان دعوا با همسر و چگونگی بحث بر سر این اختلافات می باشد و این مسئله از اهمیت بسیاری برخوردار است.

اگر شما همسرتان را به خاطر موضوعات مختلفی که با او اختلاف دارید مورد سرزنش و تحقیر قرار دهید در واقع باعث تخریب عزت نفس او شده اید. افرادی که در جریان تجربیات ناخوشایند، عزت نفسشان را از دست می دهند.

به طور مداوم در تلاش هستند تا باور از دست رفته را بازسازی کنند و عزت نفس خود را حفظ کنند در این شرایط آن ها ممکن است به دنبال روابط بروند که آن ها را مورد تایید و احترام قرار دهد. زیرا این روابط باعث می شود تا تصور تخریب شده افراد بهبود یابد.

زمانی که فرد درگیر این روابط می شود به مرور زمان احتمال خیانت عاطفی افزایش می یابد، اگر چه خیانت مورد تایید نمی باشد اما توجه داشته باشید که خیانت از گسست های رابطه با همسر خبر می دهد و در صورتی که فرد نسبت به این مسئله آگاهی داشته باشد می تواند مانع از طلاق به دلیل خیانت شود.