رابطه با مرد متاهل، پیامدهای روانی و روش برخورد مناسب

ارتباط با مرد متاهل در اکثر موارد چالش و تنش های بسیاری را به همراه دارد و برای هر دو طرف مشکلاتی را به وجود خواهد آورد، زنان در این شرایط احساسات متعددی را تجربه می کنند که احتمال دارد به شدت ناراحت و آزرده خاطر گردند، زنانی که درگیر این روابط می شوند احساساتی مانند غم، شادی و خشم را تجربه می کنند و مردان در این شرایط دچار دوگانگی می شوند و نمی توانند تصمیم درستی در مورد زندگی شان بگیرند.

دلایل بسیاری وجود دارد که باعث می شود فرد تمایل به برقراری رابطه داشته باشد از جمله این عوامل می توان به عدم آگاهی و مشکلات اقتصادی اشاره کرد و در صورتی که شما در چنین شرایطی قرار گرفته اید و درگیر رابطه شده اید باید مراقبت های بیشتری را انجام دهید تا دچار آسیب های روحی و روانی نشوید و برخی از نکات را باید جدی بگیرید.

در ادامه این مقاله این موضوع را مورد بررسی قرار می دهیم و به توضیحات بیشتری در مورد ارتباط با مرد متاهل خواهیم پرداخت.

دلایل رابطه با مرد متاهل

برای بسیاری از افراد این سوال به وجود می آید که چرا بسیاری از زنان با وجود این که می دانند مردی متاهل می باشد اما باز هم حاضر هستند با او وارد رابطه شوند و جایگاه نفر سوم را داشته باشند، در این مقاله ما سعی می کنیم با توجه به چند دلیل اصلی به این سوال پاسخ دهیم.

 1. کمبود باورهای مانع ساز

در روانشناسی به باورهایی و عقایدی که مانع می شوند و به ما اجازه نمی دهند وارد رابطه های آسیب زا شویم، باورهای مانع ساز می گویند برای مثال فکر کردن به مسائلی مانند قرار گرفتن در رابطه با مرد متاهل یک امر غیر اخلاقی می باشد و باعث می شود تا به بنیان خانواده آسیب هایی وارد شود و یا ممکن است عواقب آن دامن گیر خودمان شود، نمونه هایی از باورهای مانع ساز می باشند که باعث می شود فرد از خود در برابر رابطه با مرد متاهل مراقبت کند که وارد این گونه روابط نشود.

اما بسیاری از افراد به خاطر دلایل مختلف مانند فرهنگی، اخلاقی و عقیدتی باورهای مانع ساز کمتری در این باره دارند و همین مسئله باعث می شود تا به خود مجوز ورود به چنین رابطه هایی را بدهند و برای آن ها مهم نباشد که جایگاه سوم یک رابطه می شوند و احتمال دارد زندگی آن زوج را به خطر بیندازند.

 1. عدم آگاهی در روابط پیش از ازدواج

برخی از دختران ممکن است در روابط دوستی قبل از ازدواج زیاد توجه و دقتی ندارند و بدون شناخت فرد وارد رابطه می شوند همین امر باعث می شود تا به طور ناخودآگاه خودشان را در ارتباط با فردی ببینند که متاهل می باشد، این مسئله می تواند باعث شود تا ضربه روحی و عاطفی سنگینی به دختر وارد شود بنابراین بسیار مهم است قبل از آن که وارد رابطه شوید سعی کنید طرف مقابل را به خوبی بشناسید و اطلاعات کافی در مورد تاهل و مسائل دیگر به دست آورید  و بدون آگاهی وارد رابطه عاطفی نشوید.

 1. وجود مشکلات اقتصادی و نداشتن حمایت مالی

بسیاری از زنان به این دلیل به ازدواج موقت با مردان متاهل تن می دهند و یا وارد رابطه عاطفی و جنسی با آن ها می شوند که از نظر اقتصادی وضع خوبی ندارند و مشکلات مالی و اقتصادی باعث شده است تا قید و بندهای اخلاقی را کنار بگذارند، به آن ها توجهی کمتری داشته باشند و برای این که پولی را به دست آورند در برابر درخواست های بیرونی تسلیم شوند.

 1. تجربه شکست و خیانت در زندگی قبلی

تجربه شکست های عاطفی مکرر و یا خیانت دیدن از جانب شریک عاطفی باعث می شود تا خشم های شدیدی در درون زنان به وجود آید و در صورتی که آن ها راه و مسیر سالمی برای ابراز خشم در زندگی پیدا نکنند در بسیاری از موارد ممکن است راه حل های ناسالمی را در پیش گیرند که از جمله این موارد می توان به روابط آسیب زا اشاره نمود.

در حقیقت این افراد به جای آن که خیانت به وجود آمده در زندگی خودشان را مورد بررسی قرار دهند و عواملی که باعث ایجاد خیانت شده است را پیدا کنند، وارد رابطه با فردی که متاهل است می شوند و می خواهند خشم خود را در آن جا بروز دهند و زندگی آرام آن ها را از هم بپاشند.

این الگوی رفتاری اشتباه نه تنها آسیب زیادی را به سایرین وارد می کند بلکه باعث می شود  که احساس گناه و عذاب وجدان فرد دو چندان شود و مشکلات او افزایش یابد ، در نتیجه بسیار مهم می باشد در صورتی که در زندگی دچار شکست عاطفی می شوید روش های سالمی را برای عبور از آن ها بشناسید و در صورتی که به تنهایی از پس مشکلات بر نمی آیید می توانید از متخصص روانشناس کمک بگیرید تا در این خصوص به شما کمک کنند.

 1. ناتوانی در کنترل خود

برخی افراد به دلیل تربیت غلط خانوادگی شان نمی توانند محدودیت ها را بپذیرند و فکر می کنند هر چیزی را که دوست دارند به راحتی باید به دست آورند و هیچ چیز نمی تواند مانع رسیدن آن ها شود و در صورتی که آن ها به فردی علاقه داشته باشند و یا فرد بتواند نیازهای آن ها را تامین کند با هر هزینه ای خواهان برقراری رابطه با او می باشند و برای آن ها مهم نیست که این فرد متاهل می باشد و متاهل بودن او تاثیر چندان زیادی روی پافشاری آن ها بر خواسته شان نمی گذارد.

در واقع این افراد مهارت خود کنترلی را به خوبی یاد نگرفته اند و هم چنین خودشان را مستحق همه چیز می دانند و هر چیزی که دوست دارند می خواهند آن را داشته باشند اگر فکر می کنید این روحیه در شما وجود دارد لازم است قبل از آن که درگیر آن شوید از روانشناس کمک بخواهید تا بتواند برای تعدیل ویژگی های رفتاری به شما کمک کند.

شکست عشقی

رابطه با مرد متاهل و پیامدهای روانی آن

ارتباط با مرد متاهل، چه به صورت رابطه دوستی، چه ازدواج و عقد موقت باشد برای فرد دشواری هایی را به همراه خواهد داشت، احساس وابستگی به مرد متاهل و نامعلوم بودن آینده پیش رو بسیار آزاردهنده و سخت می باشد و هر چه این رابطه جلوتر می رود حساسیت های آن نسبت به رابطه اصلی بیشتر می شود و زمانی که مرد باید در کنار خانواده اش باشد برای زن بسیار سخت و عذاب آور خواهد بود، زیرا زن در این شرایط فکر می کند نادیده گرفته شده است و نسبت به آینده خود بسیار نگران می باشد.

در این شرایط احساسات و هیجانات منفی بسیاری به سراغ فرد می آید که کنار آمدن با آن بسیار سخت خواهد بود و ارتباط با فرد متاهل باعث می شود تا زندگی با اضطراب مزمن، احساس گناه در مورد خود، بلاتکلیفی برای ادامه رابطه در فرد به وجود آید که نمونه هایی از آثار روانی می باشد.

هم چنین بسیاری از مردان به دلیل ترس از مشکلات خانوادگی بعد از مدتی رابطه شان را قطع می کنند و یا دائما نوسانات رفتاری از خودشان نشان می دهند که حس ناامنی را برای زن به وجود می آورد و بسیاری از زنان در ارتباط با مردان متاهل دچار مشکلات روانی مانند افسردگی و اضطراب می شوند و برای آن که این موارد را درمان کنند باید از مشاوره کنترل اضطراب و استرس کمک بگیرند.

چگونه با احساسات منفی رابطه با مرد متاهل کنار بیایم؟

ممکن است بدون این که به آینده این رابطه ها فکر کنید خودتان را در وسط ارتباطی ببینید که احساس می کنید هیچ راهی برای آن وجود ندارد و از طرف دیگر ارتباط داشتن با مرد متاهل برای شما آزاردهنده است و از طرفی باعث به وجود آمدن وابستگی احساسی شده و نمی توانید به این راحتی از او جدا شوید.

در این شرایط افراد احساس درماندگی شدید می کنند اما باید در نظر داشته باشند که این پایان راه نمی باشد و آن ها باید هیجانات و احساسات خودشان را به درستی مدیریت و کنترل کنند تا بتوانند از این مشکل رهایی یابند.

تا زمانی که هیجانات قدرتمندی در شما ایجاد شده باشد نمی توانید تصمیم درستی بگیرید و استفاده از روش هایی مانند تکنیک های ذهن آگاهی، مراقبه و تکنیک های تنفسی در کنترل هیجانات به شما کمک خواهد کرد، در این خصوص موثرترین روش این است تا از روانشناس کمک بخواهید تا در این شرایط به شما کمک کند تا به درستی بتوانید آن را کنترل کنید در واقع با کنترل و مدیریت احساسات می توانید به موفقیت برسید.

درمانگر به شما کمک خواهد کرد تا در زندگی تان تصمیم درستی بگیرید و بتوانید با شرایط به خوبی کنار بیایید.

رابطه با مرد متاهل

رابطه با مرد متاهل را چگونه مدیریت کنم؟

ممکن است به هر دلیلی قصد داشته باشدی رابطه خود را با مرد متاهل ادامه دهید در این شرایط باید نکاتی را در نظر بگیرید تا رابطه تان را بهتر مدیریت کنید و آسیب کمتری به شما وارد شود که در زیر نمونه از این نکات بیان شده است:

 • در مورد رابطه خود، نیاز ها و خواسته هایتان واضح و روشن با فرد مقابل تان صحبت کنید.
 • علاوه بر رابطه تان ابعاد دیگر زندگی را در نظر بگیرید و سعی کنید آن ها را رشد دهید، این کار به شما کمک می کند تا در صورت از دست رفتن رابطه وضعیت روانی بهتری را داشته باشید.
 • در مورد آینده رابطه و شرایط ایده آلتان با فرد مورد نظرتان حرف بزنید و سعی کنید تکلیف این موضوع را هر چه زودتر مشخص کنید.
 • در صورتی که رابطه شما پنهانی می باشد سعی کنید آمادگی لازم را برای آشکار شدن آن محیا کنید.
 • در صورتی که احساس آسیب دیدن می کنید صادقانه در مورد آن موضوع با آن ها صحبت کنید.
 • در صورتی که مجبور هستید رابطه را ادامه دهید اما هیچ حمایتگری در زندگی ندارید حتما از روانشناس و مشاور خیانت کمک بگیرید تا در این خصوص به شما کمک کند، روانشناس متخصص با فراهم کردن فضایی امن و عاری از قضاوت به شما کمک می کند تا با دید باز در مورد رابطه تان تصمیم بگیرید.