چهره خوانی، شخصیت شناسی از روی چهره چیست؟

چهره معمولا حرف زیادی برای گفتن دارد;

یادگیری چهره خوانی نسبت به یادگیری و تشخیص زبان بدن سخت تر است.

باید برای تشخیص شخصیت مردان و زنان از روی چهره،تلاش و دقت بیشتری انجام شود.

چهره خوانی علم ثابت شده و دقیقی نیست و نمی توانید به همه ویژگی های شخصتی طرف پی ببرید اما اگر در این علم به تسلط برسید مهارت شما در تشخیص شخصیت و ویژگی افراد بسیار زیاد می شود.

با چهره خوانی می توانید به باطن و سیرت افراد نفوذ کرده و شخصیت پنهانی آن ها را درک کنید.

برای اینکه با ویژگی های شخصیتی افراد آشنا شوید باید از یک روانشناس کمک بگیرید.

چهره خوانی چیست؟

چهره خوانی یک مهارت ارتباط غیرکلامی می باشد و با نگاه کردن به افراد و بر اساس ویژگی های چهره آنها،میتوان به خصوصیات شخصیتی ،اخلاق و افکار طرف پی برد.

چهره خوانی از زمان قدیم در فرهنگ های مختلف وجود داشته است.و به عنوان علم چهره شناسی شناخته شده و گسترش یافته است.

نمونه های از آن ها متوپوسکپی ، فرنولوژی و فیزیوگنومی (چهره شناسی) می باشد که در زیر به بررسی آن می پردازیم.

متوپوسکپی :از طریق خطوط روی پیشانی می توانند به ذات و درون انسان پی ببرند.

فرنولوژی:به معنی جمجمه خوانی است و با طرز تشکیل جمجمه رو مورد بررسی قرار داده و به پایه های شخصیتی فرد و علایق و میل های ذاتی و روحی و روانی فرد کمک می کند.

فیزیوگنومی (چهره شناسی): از طریق نگاه کردن به چهره افراد می توانند به شخصیت آن ها پی ببرند.

چگونه می توان با چهره خوانی شخصیت افراد را فهمید؟

اگر مهارت ارتباطی قوی داشته باشید می توانید با چهره خوانی،شخصیت افراد را تا حدودی بشناسید و عکس العمل و رفتارهای آتی آن ها را پیش بینی کنید.

در ذیل به بررسی اجزا صورت می پردازیم تا آن ها را تفسیر کنیم.

 1. چهره خوانی از شکل صورت

 • افرادی که فرم صورت آن ها دراز و کشیده است در مقابل مشکلات صبر و تحمل زیادی دارند و به راحتی می توانند با مشکلات مقابله کنند اگر این افراد چهره جذاب و خوش ترکیبی داشته باشند به این معنا است که بسیار کمال گرا هستند یعنی کار های خود را به طور دقیق و کامل به پایان می رسانند.
 • افرادی که فرم صورت آن ها گرد است بسیار افرادی خونگرم و پرانرژی هستند این افراد مثبت اندیش و امیدوار بوده و اگر در جمعی خشک و جدی قرار گیرند به راحتی می توانند با شوخی های خود محیط آن جمع را خودمانی، شاد و نشاط آور کنند.
 • افرادی که فرم صورت آن ها پهن است بسیار افرادی بردبار و مهربان و روشن فکر هستند.
 • افرادی که فرم صورت آن ها مربعی است افرادی مستقل و فردگرا هستند این افراد باهوش و زیرک و فعالند.و برای رسیدن به هدف ها و آرزوهای خود امیدوارند و بسیار تلاش می کنند.
 1. چهره خوانی پیشانی

پیشانی صاف و بدون خطوط:کسانی که پیشانی صاف و بدون خطوط دارند.افرادی منطقی و عقل گرا هستند و این افراد در تصمیم گیری خیلی منطقی بوده و عاقلانه رفتار می کنند.

پیشانی چروکیده و با خطوط:افرادی که پیشانی آن ها چروکیده خطوطی بر روی پیشانی آن ها وجود دارد افرادی هیجانی و احساسی هستند و خیلی زود آشفته و پریشان می شوند.

اختلال شخصیت دوری گزین

۳- معنا در چشم ها

یکی از مهمترین اجزای صورت چشم است که هیچوقت دروغ نمی گوید و همیشه از صداقت کامل برخوردار است و با نگاه کردن به چشم همه احساسات طرف نمایان می شود.

 • اگر مقداری سفیدی بین عنبیه و پلک پایین باشد در صورتی که در هر دو چشم وجود داشته باشدآن فرد دارای استرس بوده وشخصی مضطرب و نگران است
 • اگر اطراف عنبیه رو سفیدی فرا گرفته باشد به معنی این است که آن فرد دارای تعادل روحی و روانی نیست.
 • اگر بالای عنبیه مقداری سفیدی وجود داشته باشد آن فرد شخصیتی تندخو و پرخاشگر دارد و بسیار استرسی و مضطرب است.
 • اگر خارج از چشم خطوط کوچکی دیده شود نشانگر شاد بودن و خنده رویی طرف است.و به دلیل اینکه طرف صورت بشاشی دارد و همیشه می خند خطوط ریزی در کنار چشمش ایجاد شده است.

۴- ابرو چه نشان می دهند؟

 • ابرو صاف و مستقیم:این افراد بسیار متفکر هستند و ابروهای صاف نشان دهنده ایده گرایی این افراد می باشد
 • ابرو کمانی و خمیده:عاشق حکایت و داستان هستند وبه زندگی نامه های واقعی علاقه ی بسیاری دارند.
 • ابرو باریک:این افراد اعتماد به نفس و عزت نفس پایینی دارند.
 • ابرو پیوسته و صاف:این افراد بسیار متفکر هستند و فکرهای اندیشمندی دارند و می توانید از این افراد ایده های جالبی را یاد بگیرید چون ایده های جذابی در سرشان هست و ابتکارات جالبی انجام می دهند.

۵- پلک ها را زیر نظر بگیرید

 • افرادی که بین پلک و مژه آن ها فاصله کمی وجود دارد این افراد از استقلال کافی برخوردار هستند و کارهای خود را به تنهایی انجام می دهندو تا حدامکان به دیگران نزدیک نمی شوند.
 • افرادی که دارای پلک بزرگ هستند معمولا به اطرافیان وابسته هستند و دوست دارند همیشه در کنار آن ها باشند.

۶- بینی در چهره

 • بینی کوچک:افرادی که بینی آن ها کوچک است در علم چهره شناسی معمولا ضعیف هستند و نمی توانند بر سر تصمیم های خود ثابت قدم باشند و آن ها را تغییر می دهند.
 • بینی بزرگ: این افراد شخصیت آن ها بسیار قوی و قدرتمند است و از عزم و اراده بسیاری برخوردار هستند . از نظر ابتکار و خلاقیت همیشه حرفی برای گفتن دارند.
 • بینی تیز: این افراد زیاد خودشان را درگیر آداب و رسوم نمی کنند و پای بند رسم ورسومات و عقاید نیستند.و به راحتی با مردم برخورد می کنند.
 • بینی عقابی:این افراد در علم چهره خوانی بسیار حساس و خودخواه هستند و نمی توانند به راحتی تصمیم بگیرند و در تصمیم گیری دودل هستند و قدرت تصمیم گیری آن ها پایین است.

۷- به گوش ها توجه کنید

 • افرادی که گوش کوچک دارند بسیار افرادی سخت کوش هستند و احساس امنیت ندارند و نشانه هایی از تزلزل در آن ها وجود دارد.
 • افرادی که دارای گوش بزرگ و درازی هستند نسبت به افراد دیگر عمر طولانی تری را دارند و در کارها بسیار جدی هستند این افراد به راحتی بی خیال مسئله ای نمی شوند و تا جایی که امکان دارد آن را به پایان می رسانند. یکی دیگر از نشانه ها عدم انعطاف پذیری آن ها می باشد.

۸- گونه نیز معنا دارند

 • افرادی که گونه برجسته ای دارند دارای ویژگی های خوبی هستند که مهم تر از همه داشتن قدرت،انرژی و شادی و اعتماد به نفس بالا می باشد.
 • افرادی که چال گونه دارند زیبایی خاصی دارند چون این چال به گونه آن ها جذابیت و قشنگی می بخشد و این افراد بسیار اجتماعی هستند و با اطرافیان سازگار و خوش مشرب هستند آن ها شخصیتی خونگرم دارند و به راحتی با افراد به هم صحبتی می پردازند.