کنترل ذهن چیست، تو همانی که می‌اندیشی

بسیاری از افراد دارای افکار منفی هستند ، و برای اینکه به موفقیت و پیشرفت برسند و افکار منفی را از خود دور نگه  دارند می توانند از کنترل ذهن استفاده کنند.

کنترل ذهن برای افزایش تمرکز و یادگیری بسیار مفید است و تاثیرات مثبتی در کاهش علائم ذهنی مخرب و منفی دارد و اختلالات روانی را کاهش می دهد و عملکرد ذهن را درجهت مثبت پیش می برد.

کنترل ذهن برای روان درمانی استفاده می شود و باعث آرام شدن ذهن افراد شده و فکر و ذهن آن ها به سمت افکار مثبت می رود.

افراد برای اینکه ذهنی مثبت داشته باشند و آن را کنترل کنند باید از کنترل ذهن بهره ببرند در این مقاله باتکنیک ها و روش های کنترل ذهن آَشنا می شوید و اگر در کنار آن از مشاور هم کمک بگیرید تاثیر آن بسیار بهتر خواهد بود.

کنترل ذهن، فرمانروای شما کیست؟

ذهن ابزاری بسیار قدرتمند می باشد و بر روی افکار انسان تاثیر می گذارد افراد ابتدا باید به کمک مشاور شناخت درستی در مورد ذهن خود داشته باشند.

آیا تسلط کامل بر ذهن خود دارند یا ذهن آن ها را احاطه کرده و اسیر ذهن می باشند.

فرد اگر تسلط کلفی بر ذهنش داشته باشد می تواند فردی قوی بوده و با آرامش زندگی کند و برای رسیدن به اهدافش تلاش کند ولی اگر اسیر ذهن باشد می تواند با افکار منفی باعث شکست و ویرانی خود شود.

افراد می توانند انتخاب کنند که فرمانروای زندگیشان چه چیزی باشد و تصمیم بگیرند در کدام جهت از ذهن خود استفاده کند و آن را کنترل نماید.

افرادی هستند که اجازه می دهند افکار منفی به سراغشان بیاید و آرامش زندگی را ازهم بزند و بسیاری از افراد با استفاده از روش ها و راهکارهای صحیح ذهنشان را کنترل می کنند تا آرامش را به دست بیاورند.

کنترل ذهن برای کاهش اختلالات روانی مورد استفاده قرار می گیرد و روش های درمانی دیگر از کنترل ذهن بهره می برند که یک از آن ها درمان های مبتنی بر پذیرش و تعهد می باشد که یک نوع روان درمانی کوتاه مدت است و به تازگی مورد توجه روان درمان قرار گرفته است.

ذهن آگاهی

راه های کنترل ذهن

ذهن اگر دارای افکار منفی باشد و یا دچار آشفتگی گردد باعث می شود فرد آرامشش را از بین ببرد و تغییراتی در رفتار او به وجود آید.

برای کنترل ذهن و تغییر رفتار درست می توانید از تکنیک های زیر بهره ببرید.

جلوگیری از نشخوار فکری

گاهی افکار منفی بدون مقدمه به سراغ انسان می آیند و ذهن انسان درگیر کرده و آرامشش را از بین می برد.

به افکار منفی که در درون فرد به وجود می آید و ذهن فرد درگیر آن می شود نشخوار فکری می گویند، برای آنکه بتوانند با نشخوارفکری مقابله کنید باید در آن هنگام به بدترین حالت ممکن که می تواند اتفاق بیفتد فکر کنید.

شما اگر بدترین حالت یک اتفاق را تصور کنید در ذهنتان خواهید توانست با آن کنار بیایید و دیگر مانند سابق برایتان ترسناک نخواهد بود و به مرور زمان عادی می شود.

بسیاری از افراد شاید این روش را نقض کنند ولی برای کنار آمدن با افکار بهترین راه است.

روش دیگر که برای اینکه راحت تر بتوانند افکار منفی را کنترل کنند گذاشتن وقت و داشتن برنامه زمانی برای فکر کردن به موارد منفی است.

وقتی به یک موضوع منفی به طور جدی فکر کرده اید و کامل آن را برای خود تجزیه و تحلیل نموده اید دیگر نگران آن نیستید و بهتر می توانید با آن کنار بیایید.

گفتگوی درونی منفی که همان نشخوار ذهنی است اگر به مدت طولانی ادامه یابد باعث می شود که فرد دچار اضطراب و استرس شده و به بیماری افسردگی مبتلا شود.

ممکن است در کنار بیماری روانی به بیماری های جسمی مانند سردرد ، ناراحتی معده ، مشکلات گوارشی و روده گرفتار شود.

افراد باید به افکاری که از ذهن آن ها می گذرد توجه کنند تا بتوانند آن ها را کنترل کنند. و انجام روش ها و راهکارهای مناسب افکار منفی را از ذهن خود دور کنند.

کنترل ذهن

اطمینان از تغییر کردن

افرادی که به خود اطمینان داشته باشند که می توانند بر اساس موقعیت و شرایط و مشکلات ، خودشان را تغییر دهند و به خوبی با آن شرایط وفق دهند به راحتی می توانند با مشکلات مقابله کنند و افکار منفی را از ذهنشان حذف کنند.

در واقع این افراد به خودشان اطمینان می دهند که میتوانند با مشکلات مقابله کنند.