تست سنجش استرس و اضطراب

تست سنجش استرس و اضطراب

تست سنجش استرس و اضطراب یکی از معروف ترین روش های سنجش میزان اضطراب است.

در پرسشنامه زیر لیستی از علائم رایج اضطراب ذکر شده اند.

لطفا هر کدام را به دقت مطالعه نموده و نشان دهید که تا چه اندازه هر کدام از این علائم شما را در طول هفته گذشته تا به امروز اذیت کرده است.

**سایت مشاورانه در زمینه آموزش تشخیص، درمان استرس و اضطراب مقالاتی را با عنایت به جدیدترین روش های درمانی در اختیار شما قرار داده است.**

قبل از زدن تست سنجش استرس و اضطراب مطالعه کنید

در اینجا برخی از نکات کلیدی در مورد استرس وجود دارد:

 • استرس به بدن کمک می کند تا با خطر مواجه شود.
 • علائم می توانند به صورت فیزیکی و روانی باشند.
 • استرس کوتاه مدت می تواند مفید باشد، اما استرس بلند مدت با شرایط سلامتی مختلف مرتبط است.
 • ما می توانیم برای یادگیری بعضی از نکات مدیریت خود، برای استرس آماده شویم.

 

۱٫احساس کرختی یا مورمور شدن
۲٫احساس داغی و گر گرفتگی (نوشیدن داغ نخورده باشید)
۳٫شلی و سستی در پاها دارم
۴٫نمی توانم آرامش خود را حفظ کنم
۵٫استرس و ترس از وقوع حادثه ای بد و ناگوار
۶٫سرگیجه و احساس سبکی در سر
۷٫تپش قلب یا احساس اشوب در دل
۸٫لرزان و متزلزل بودن
۹٫وحشت زده بودن
۱۰٫عصبی بودن و پرخاشگری
۱۱٫احساس خفگی کردن
۱۲٫لرزش دست ها (بخاطر سکته و یا بیماری قبلی نباشد)
۱۳٫مردد و دو دل بودن
۱۴٫ترس از دست دادن کنترل
۱۵٫دشواری در نفس کشیدن و تنگی نفس
۱۶٫ترس از مردن و یا مرگ عزیزانم
۱۷٫نگران بودن
۱۸٫احساس ناراحتی در شکم یا سوءهاضمه
۱۹٫غش کردن یا از حال رفتن
۲۰٫برافروختگی صورت (یعنی قرمزی گونه ها ویا پیشانی)
۲۱٫عرق کردن بجز بخاطر گرمی هوا یا پرکاری تروئید

181 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
  • مشاور 24 ساعته گفته:

   سلام به شما آقا حسن اضطراب اگر از حد نرمال خودش بیشتر شود می تواند با مشکلاتی در عملکرد شغلی و اجتماعی و حتی درسی همراه شود و در این مسیر اگر این اضطراب در مسائل مختلف و حتی یک موضوع خاص تداوم پیدا کند نیاز است که برای درمان به صورت حضوری به روان درمانگر مراجعه کرد.

   پاسخ
 1. ناشناس گفته:

  سلام من اتنا هستم من خیلی استرس دارم که امتحان هارو خراب کنم دستام میلرزه ونمیتونم اصلا مغز ام رو به خوبی به درس جمع کنم

  پاسخ
  • مشاور 24 ساعته گفته:

   سلام به شما آتنا جان
   اکثر مردم گاهی اوقات استرس و اضطراب را تجربه می‌کنند. منظور از استرس، هرگونه فشاری است که بر ذهن و یا جسم شما وارد می‌شود. منشاء احساس “استرس” می‌تواند رویدادی باشد که به شما احساس عجز داده یا شما را عصبی می‌کند. اما اضطراب به معنی احساس ترس، نگرانی و یا ناراحتی است. این احساس می‌تواند واکنش به استرس باشد و یا در افرادی بروز کند که قادر به تشخیص عوامل استرس‌زای قابل توجهی در زندگی خود نیستند.
   استرس و اضطراب داشتن همیشه بد نیست. این حالات در کوتاه مدت می‌تواند به شما کمک کند تا بر یک چالش و یا وضعیت خطرناک غلبه کنید. اگر ما قدری اضطراب را تجربه نمی‌کردیم، ممکن بود انگیزه‌ای برای انجام کارهایی ضروری خود نداشتیم برای مثال، مطالعه برای امتحان مهم. با این حال اگر استرس و اضطراب در زندگی روزانه اختلال ایجاد کند، ممکن است نشان‌دهنده یک مسئله جدی‌تر و زمان کمک گرفتن از یک متخصص باشد در این مسیر با توجه به اینکه این اضطراب عملکرد شما را تحت تاثیر قرار داده است و با علایم جسمی هم همراه شده است بهتر است به کمک متخصص مورد بررسی قرار گیرد.

   پاسخ
  • نسیم گفته:

   سلام خسته نباشید. من ۲۱ سالمه . وقتی توی جمع مخصوصا غریبه میشینم و میخوام حرف بزنم بدنم میلرزه صدام خیلی میلرزه و حتی نمیتونم کلماتمو درست بگم و همه چی یادم میره . حتی توی خونه هم وقتی میخوام حرف بزنم ی جمله رو کامل و درست نمیتونم بگم. ادمی نیستم برم تو جمع یه گوشه بشینم چیزی نگم همیشه میخوام شرکت کنم ولی نمیتونم. حتی وقتی مهمان میاد یا میریم جایی میخوام غذا بخورم قاشقو ک بلند میکنم غذا بخورم سرم میلرزه خیلی خجالت میکشم دست خودم نیست ولی تو خونه خیلی راحت غذا میخورم. ادمی نیستم ک برم جایی همش خجالت بکشم راحتم ولی این حرکات دست خودم نیست. مخصوصا میخوام حرفی بزنم خیلی تپق میزنم و میلرزم کل بدنم میلرزه نمیتونم ی جمله درست بگم از این بابت خیلی خیلی ناراحتم اگه کمکی هست ک بتونید انجام بدید واقعا ممنون میشم

   پاسخ
   • مشاور 24 ساعته گفته:

    سلام به شما نسیم جان
    لطفا در پاسخ به فرد دیگری سوال خود را مطرح نکن مگر در پاسخ به جواب روانشناس و یا ادامه صحبت های خود در این حالت راحت تر می توانی به سوال خودت دسترسی پیدا کنی.
    سوال شما در لینک دیگری که با نام نسیم ارسال کرده بودید پاسخ داده شد .
    ببین عزیزم این لرزش دست و یا تپق زدن و یا حتی اینکه شما کلمات را یادتان می رود همه نشان می دهد که شما از نظر روحی در این موقعیت ها اضطراب زیادی را تجربه می کنید به همین دلیل هم عملکرد شما تحت تاثیر این شرایط روحی قرار می گیرد.
    در این مسیر بهتر است که برای بررسی این اضطراب به روانشناس مراجعه کنید چون افکار و احساسات شما و انچه در روان شما تجربه می شود که می تواند قسمت زیادی ار ان حتی هشیارانه نباشد از اهمیت زیادی برخودار می باشد و کمک می کند تا ما با اگاهی از آن در طی جلسات بتوانیم به شما کمک کنیم تا بتوانید با بهبود این مشکلات عملکرد بهتری را در روابط اجتماعی خود تجربه کنید.
    در هرصورت ما افراد اجتماعی هستیم و حضور در اجتماع در مسیر رشدی از اهمیت زیادی برخودار می باشد پس نمی توان این مشکلات را نادیده گرفت و در کنار اینکه تنها حضور پیدا کردن در جمع کافی نیست چون اگر این مشکل حل نشود ممکن است شما به مرور دیگر لذت در جمع بودن را کنار بگذارید و برای اینکه با این موقعیت ها روبرو نشوید میزان ارتباطات خود را کاهش بدهد .
    پس اینکه این مشکلات در همین سطح بررسی و درمان شوند از اهمیت زیادی برخودار می باشد و می تواند در مسیر رشدی شما کمک زیادی کند.

    پاسخ
 2. دنیا گفته:

  سلام من خیلی استرسی ام همش ترس از دست دادن عزیزام و استرس شدید امتحان که نکنه امتحان و خراب کنم موقع استرس لرزش می گیرم تپش قلب و….
  وقتی کسی بیرون میره خیلی نگرانش میشم و فکر های منفی به سرم هجوم میاره
  و اینکه ۱۴ سالمه

  پاسخ
  • مشاور 24 ساعته گفته:

   سلام به شما دنیا جان
   ببین عزیزم در این مورد با توجه به میزان اضطرابی که شما تجربه می کنید بهتر است از پدر و مادر بخواهید که در همین زمان برای شما شرایط مراجعه به روانشناس را ایجاد کنند تا بتوانیم در این به شما کمک کنیم با شرایط روحی بهتری بتوانید مسیر رشدی خودتان را دنبال کنید.
   این افکاری که شما تجربه می کنید احتمالا نشان از وسواس فکری دارد به همین دلیل هم شما اضطراب زیادی را تجربه می کنید بهتر است که در همین سن روند درمانی را طی کنی.

   پاسخ
 3. ریبین گفته:

  من خیلی دلنگرانم از مرگ عزیزانم خدایه نکرده همیشه ترس در دل دارم و خیلی ازیت می کنه همیشه استرس دارم ممنون می شم کمک کنید

  پاسخ
  • مشاور 24 ساعته گفته:

   سلام به شما دوست عزیز
   این ترس هایی که بیان می کنید می تواند نشان از وسواس فکری داشته باشد در این مورد بهتر است که برای درمان به صورت حضوری به روانشناس مراجعه داشته باشید تا بتوانیم به شما کمک کنیم با بررسی شرایط خود توسط متخصص نتیجه گیری بهتری داشته باشید.
   این اضطراب شما به دلیل افکار و احساساتی هست که تجربه می کنید.

   پاسخ
 4. مارال گفته:

  استرس خیلی بدی دارم با اینکه ۱۳ ساله هستم و میترسم توی مسابقه تکواندو یا امتحان خراب کنم حتی بخواتر استرس مسابقه میبردم باختم و دست صورتم رنگش پریده بود نمیدونم چیکار کنم میشه کمکم کنید حداقل تا فردا وقت دارم

  پاسخ
  • مشاور 24 ساعته گفته:

   سلام به شما مارال جان
   ببین عزیزم این میزان از اضطراب نیاز به درمان دارد و بهتر است که در این مورد حتما به روانشناس مراجعه کنید تا بتوانیم به شما کمک کنیم چون آنچه در روان شما تجربه می شود از اهمیت زیادی برخودار هست.
   اما در این مسیر خب اگر میزان اضطرابی که تجربه می کنی به اندازه ای بالا هست که امکان می دهی بر عملکردت تاثیر بگذارد خب بهتر است فعلا و موقتا از متخصص اعصاب یک دارو برای فردا درخواست کنید و بعد به صورت دقیق روند درمانی خود را طی کنید.

   پاسخ
 5. Mana گفته:

  سلام،من‌۱۷‌سالمه‌وخیلی‌استرس‌دارم‌بخاطرهمین‌درسامونمیتونم‌حفظ‌کنم‌وچندماه‌پیشم‌۱۴تاقرص‌خواب‌خوردم‌که‌متاسفانه‌هیچ‌اتفاقی‌نیفتادفقط‌چندساعت‌خواب‌بودم‌،بعدازاونم‌چندبارباشیشه‌دستاموخط‌خطی‌کردم:)💔

  پاسخ
  • مشاور 24 ساعته گفته:

   سلام به شما عزیزم
   این علایم یعنی خودزنی و یا اقدام به خودکشی و همچنین کاهش تمرکز در درس خواندن و اضطرابی که از آن صحبت می کنی همه علایم مشکلات روحی شما می باشد و خب این باعث می شود که در عملکردهای مختلف و حتی راحل های حل میئله با مشکل مواجهه شوی بخاطر همین هم از خودکشی و یا خودزنی استفاده می کنید بهتر است در این مسیر برای بهبود شرایط روحی خود روند درمان را با روان پزشک و روانشناس شروع کنی .
   با بهبود شرایط روحی می توانی هم از نظر درسی و هم روبرو شدن با مشکلات و اتفاقات زندگی عملکرد بهتری را تجربه کنید.

   پاسخ
 6. محمد گفته:

  سلام من حدود دوساله که بی دلیل دچار تپش قلب رنگ پریدگی بیحالی دست و ماهان یخ میکنن وبعد از نیم ساعت دیگه خوب میشم دکتر مغ ز اعصاب رفتم برایم سیتالوپرام بیست نوشت حدود ۳ماه خوب بودم و دوباره حملات ب سراغ م آمدند روز داروها را دوبرابر کرد وآلپروزولام سیتالوپرام ۴۰ داد حدودا ۸ماه خوردم سیتالوپرام را گذاشتم کنار الان دو باره همون حالتها بهم دست میدد ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  پاسخ
  • مشاور 24 ساعته گفته:

   سلام به شما آقا محمد
   در این مورد بهتر است در کنار مصرف دارو دوره های روان درمانی خود را نیز شروع کنید چون احتمال حملات پانیک برای شما وجود دارد و این مواردی که بیان می کنید هم شاید نشانه های از همین حملات باشد که حتما دلیل روان شناختی برای آن وجود دارد.
   بیماری پانیک یا اختلال وحشت زدگی (panic disorder ) یعنی حملات مکرر وحشت یا اضطراب. این حملات با بعضی نشانه های فیزیکی همراه هستند، از جمله تپش قلب، تنفس سریع، سرگیجه، تعریق زیاد، تهوع، و لرزش. علاوه بر آن، ممکن است فرد به شدت رعب و دی پرسونالیزیشین احساس کند. (مسخ شخصیت حالتی است که در آن فرد احساس می‌کند “خودش نیست”، اعمال خود را از نگاه فرد دیگری تماشا می‌کند و هیچ کنترلی روی شرایط محیطی ندارد).
   بیشتر مردم، در زندگی خود، حداقل یک بار به حمله پانیک دچار می‌شوند، اما اختلال وحشت زدگی زمانی تشخیص گذاری می‌شود که حملات پنیک به طور دایم و غیر منتظره روی بدهند و تا یک ماه بعد، احتمال روی دادن دوباره آنها وجود داشته باشد. حملات پنیک برای بعضی افراد غیر قابل پیش بینی هستند ولی ممکن است برای دیگران با موقعیت‌ها یا رویدادهای خاص (مثلاً، سوار اتوبوس یا مترو شدن) تداعی شود.افزایش ناگهانی می‌تواند از یک حالت یا وضعیت آرام، یا از یک حالت اضطراب، شروع شود.

   پاسخ
 7. زهرا گفته:

  سلام من ۱۸ سالمه از بچگی تنها و حساس بودم اما بشدت خوش خنده و خوش رو طوری که همیشه میترسیدم احساساتم رو بروز بدم
  سال اول دبیرستان اضطراب و بیشتر شد و تبدیل به وحشت و افسردگی شد منو بردن پیش روانپزشک اما قرصهارو نخوردم چون حالمو خیلی بد تر میکرد ووقتی میخوردم احساس خفگی شدیدی میکردم وکم کم سعی کردم که خودم حالمو خوب کنم
  امسال هم هنوز مشکلات فکری دارم اما خانوادم شرایط بردن پیش روان شناس رو ندارن به اضافه حاضر نیستن هزینه بدن واصلا قبول ندارن
  بنظرتون چه راهی دارم؟

  پاسخ
  • مشاور 24 ساعته گفته:

   سلام به شما زهرا جان
   ببین عزیزم در هزصورت شما به شکل های مختلف این اضطراب را تجربه می کنید و نیاز است که روند درمانی خود را با روانشناس شروع کنید چون نادیده گرفتن و طی نشدن روند درمان می تواند باعث شود که شکل دیگری از این مشکل را تجربه کنید بهتر است در این مورد در احترام در زمان مناسبی با پدر و مادر صحبت کنید تا روند درمانی و شرایط شما برای آن ایجاد شود.

   پاسخ
 8. دنی گفته:

  سلام
  ۱۷ سالمه و دارم نابود میشم از درون. میرم بیرون روی هر حرفی که میزنم بعدش حالت و استرس بدی نسبت بهم دست میده.بسیار باهوشم همین اول بگم. هر حرفی دیگران بزنن یعنی هیچ منظوری نداشته باشند فکرم درگیر میشه . استرسو و هزار نشکل دیگه و واقعا طوری فکرم درگیر میشه که تا ۲ ۳ روز حالت روحیمو تخریب میکنه. نرم بیرون و ارتباط نداشته باشم دیگه بدتر , فکر مال ۵ سال پیش سال قبل اتفاق ۶ ماه قبل همه ابنا تکرار میشه و تفکرات تلخ سراغم میاد که بی دلیل باعث نفرت به اون اشخاص میشه و کلا فکرم درکیر میشهو ممکنه سوال باشه چرا باید بگم باهوشم , چون داهل مدرسه تیزهوشان میخونم کلاس یازدهم و نسبت به بثیه هیج نمیخونم و فقط به خاطر همین هوشه که سر پا هستم و با این خوندن اگر کس دیگه ای بود کلا محو میشد.من فوق الاعاده ام داخل مسایل ولی خب لحظه ای یعنی فراموش میکنم بعدا ولی با خوندن دوباره خیلی خوبم . دوست دارم بخونم ولی نمیتونم یعنی واثفا میخوام میرم سراغ درس افکاری که گفتم میان سمتم و کلا فکر و انگیزمو لرای درس خوندن نیگیره. همه ازم انتظار دارن چون باهوشم میخوام تلاش کنم , تلاش میکنم ولی این ذهن نمیزاره و خواهشن کمک کنید فشاری ک رومه طوریه ک واقعا هیچ انگیزه ای برای زنده بودن ندارم و ۳ سالی میشه اینطوریم و واقعا میگم خیلی وقنه به خاطر این فشار ارزوی مرگ میکنم. سال قبل وقنی خیلی این فشار زیاد شد قلبم گرفت و برای ۱ هفتع داخل بیمارستان بستری ببودم و تنها حرفی که میزدن این بود ک به خاطر استرس زیاد اینطوری شده. خواشن کمک کمید دارم میمیرم اینقدر فشار رومه و بگم که مثلا اگر من واقعا بخونم میپکونم و همه اینو میدونن و خوانوادم هعی تلنگر میزنه در مورد این موضوع و من میهوام اینو واقعا ولی کسی نمیدونه چه فشاری رومه و چه تفکراتی سراغم میاد و وقتی میخوام درسی رو تموم کنم اخرش ولش میکنم چون فشارش نالودم میکمه و بگم با اینکه من درسی رو تموم نمیکنم کامل ولی بیشتر از بثیه بهتر میزنم .خواهشن کمک کنید ابن پرخواشگری و فشار و تفکرات داره ایندم و زندگیمو ازم میگیره

  پاسخ
  • دنی گفته:

   و اضافه کنم من مشکلم همبن فشار و تفکران هست که باعث میشه اخرش ول کنم درسو و واقعا فشار طوری نیست که بتونم تحمل کنم

   پاسخ
  • مشاور 24 ساعته گفته:

   سلام به شما دوست عزیز
   این شرایطی که شما بیان می کنید نشان از اضطراب بسیار شدید دارد که با نشخوارهای فکری هم همراه می باشد رد این مسیر نیاز است که شما روند درمانی خود را با روان پزشک و روانشناس شروع کنید تا بتوانیم در این مسیر کمک کنیم در شرایط روحی بهتری این مسیر رشدی را طی کنید.
   کاهش تمرکز و حتی مشکلات جسمانی می تواند نشعت گرفته شده از شرایط روحی شما باشد و با بهبود شرایط روحی می توانید در این مسیر نیز نتیجه گیری بهتری داشته باشید.
   درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵

   پاسخ
    • مشاور 24 ساعته گفته:

     بله بهتر هست که حمایت و همراهی خانواده را در این مسیر داشته باشی. نیازی به بیان جزئیات نیست تا زمانی که فکر میکنی آمادگی آن را نداری اما اینکه شرایط مراجعه را برای شما ایجاد کنند و یا بیان کلیاتی از شرایط روحی خود می تواند به شما کمک کند .

     پاسخ
    • دنی گفته:

     احساس میکنم حتما باید دارویی چیزی بخورم اصلا خیلی داره ازارم میده
     اگر بگین یکی دو رووز هست و بعدش نیست و بعد یه مدت طولانی دوباره میاد یه حرفی ولی هر روز این فشار رومه فقط برخی روز ها سنگین تر ولی همون سبکشم ادم رو از ریشه در میاره

     پاسخ
     • دنی گفته:

      بعد همین افکار برای دوروی ازشون مجبور میشم اخلاق و رفتارمو تغییر بدم که باعث دوروییم میشه

     • مشاور 24 ساعته گفته:

      ببین عزیزم در این مورد برای هرگونه تجویزی نیاز به مراجعه حضوری شما می باشد و به این صورت ما اصلا نمی توانیم تشخیص گذاری و یا تجویزی برای شما داشته باشیم.

 9. محمد جواد ایزدی گفته:

  سلام من ۱۴ سالم هست ۲ ماه میشه که واکسن دوز دوم رو زدم ولی از اون موقع. من استرس و اظطراب دارم. تپش قلب. بدنم داغ می‌کنه. مغزم انگار سوت می‌کشه. سرگیجه. ولی دیگه خیلی طول بکشه یک ساعت تموم میشه الان باید چیکار کنم؟

  پاسخ
  • مشاور 24 ساعته گفته:

   سلام به شما آقا محمد جواد
   در این مورد با توجه به اینکه شما بیان می کنید ماه از این زدن واکسن می گذرد به نظر نمی رسد این علایم مربوط به خود این واکسن باشد اما می تواند نشعت گرفته شده از افکار، احساسات و هیجانات شما باشد که در آن زمان تجربه کرده اید اگر قبل از آن این علایم را در جاهای دیگری تجربه نکرده باشید اما در هرصورت با هر تشخیص گذارید تجربه این علایم از اهمیت زیادی برخودار می باشد و نیاز است که این مورد بررسی دقیق شود تا بتوانیم به شما کمک کنیم تا بتوانید نتیجه گیری بهتری داشته باشید.

   پاسخ
 10. مونا گفته:

  سلام من ۱۵ سالمه و کلاس نهم تیزهوشانم و استرس شدید دارم و افسردگی خفیف ولی به هیچ کس نگفتم شب ها موقع خواب اروم گریه میکنم که کسی نفهمه به حدی که بالشتم خیس میشه که شاید اروم بشم اما حالم بدتر میشه نمیدونم چکارکنم امتحان های مستمری رو خراب کردم و از امتحان های نوبت اول میترسم که خراب کنم

  پاسخ
  • مشاور 24 ساعته گفته:

   سلام به شما مونا جان
   درک میکنم که این شرایط برایت با مشکلات زیادی در شرایط درسی همراه شده است اما عزیزم شرایط روحی شما از اهمیت زیادی برخودار می باشد و با توجه به اینکه باعث کاهش عملکرد درسیت هم شده است در این مسیر نیاز است با پدر یا مادر صحبت کنی و بخواهی که شرایط مراجعه شما به روانشناس را برای شما ایجاد کنند تا بتوانیم در طی جلسات به شما کمک کنیم در طی شرایط روحی بهتری مسیر رشدی خودت را ادامه بدهی .

   پاسخ
  • مشاور 24 ساعته گفته:

   سلام به شما آقا هادی
   در این مورد بهتر است از پدر و مادر بخواهی تا کمک کند تا بتوانید با مراجعه به روانشناس در این مسیر با بهبود این شرایط مسیر رشدی بهتری را نیز در امتحانات تجربه کنید و بتوانی عملکرد بهتری داشته باشید.
   اضطراب امتحان علائم بسیار متفاوتی دارد که برخی از آن‌ ها خفیف و برخی شدید هستند. برخی دانش آموزان فقط علائم خفیف اضطراب امتحان را تجربه می کنند و عملکرد نسبتا خوبی هم در امتحان دارند. اما اضطراب امتحان برخی از دانش آموزان را تبا کاهش عملکرد روبرو می کند. این دسته از دانش آموزان قبل یا در حین امتحان دچار حمله پانیک (اضطراب شدید) می شوند، و امتحان خود را بسیار بد می‌دهند.اغلب به خاطر ارزیابی‌ها و باورهای غلط آن‌ها از امتحان و نتایج مربوط به آن است.
   اضطراب امتحان سه دسته علایم در فرد ایجاد می کند:
   علائم فیزیکی اضطراب امتحان عبارت است از عرق کردن، لرزش بدن، افزایش ضربان قلب، خشک شدن دهان، غش کردن، و استفراغ کردن ، دل پیچه ، تهوع و بیماری های جسمی این علایم منشع جسمی ندارد و بیشتر بخاطر شرایط روحی ایجاد می شود و اگر آن را تجربه می کنید خب با رفع اضطراب این موارد هم ردمان می شود.
   بی­قرار شدن یا اجتناب از امتحان دادن از علائم شناختی و رفتاری اضطراب امتحان هستند. گاهی اضطراب امتحان به قدری شدید می شود که برخی دانش آموزان ترک تحصیل می کنند تا دیگر با منبع ترسشان مواجه نشوند.
   بسیاری از افرادی که اضطراب امتحان را تجربه کرده اند می‌گویند اگرچه مطالب مربوط به امتحان را کامل خوانده بوده و مطمئن بوده اند که به سئوالات پاسخ می‌دهند، اما ناگهان سر جلسه امتحان همه چیز را فراموش می کنند. خود گویی منفی، ناتوانی در تمرکز کردن روی امتحان، و پرش افکار هم از علائم متداول اضطراب امتحان به شمار می‌آیند.
   برخی علائم هیجانی اضطراب امتحان عبارتند از افسردگی، اعتماد به نفس پایین، عصبانیت، و احساس ناامیدی. گاهی دانش آموزان مبتلا به اضطراب امتحان از تغییر وضعیت ­شان ناامید می شوند، و خودشان را به خاطر علائم اضطراب و عملکرد ضعیف در امتحان سرزنش می کنند.

   پاسخ
 11. فاطمه گفته:

  سلام من ۲۹ سالمه حدود ۳ هفته پیش یک مشکلی برام پیش اومد ولی تا الان همش دلشوره اضطراب دارم وقتی که با طرف مقابلم تلفنی هم صحبت میکنم دست و پا هام مبارزه و حالم بد میشه چه کار کنم

  پاسخ
  • مشاور 24 ساعته گفته:

   سلام به شما فاطمه جان
   با توجه به اینکه این اضطراب در این سه هفته برای شما ادامه داشته است نیاز است که شرایطی که تجربه کرده اید و افکار و احساسات شما در همان زمان و زمان فعلی مورد ارزیابی قرار گیرد تا بتوانیم در این مسیر به شما کمک کنیم در شرایط روحی بهتری مسیر ارتباطی خودتان را تجربه کنید.

   پاسخ
 12. شبنم گفته:

  سلام وقت بخیر
  من یه مدت طولانیه دچار استرس شدم و استرسم دلیل خاصی هم ندارع مثلا میخام فمر کنم آب بخورم یا کاری کنم شدید استرس میگیرم همه راه هارو هم امتحان کردم اما فایده ای نداره
  درواقع استرسم لحظه ای هستش یهو میگیرم و

  پاسخ
  • مشاور 24 ساعته گفته:

   سلام به شما شبنم جان
   در این مورد نیاز است که اضطراب شما مورد بررسی دقیق قرار گیرد تا بتوانیم در این مورد به شما کمک کنیم تا شرایط بهتری را تجربه کنید شانه اصلی اختلال اضطراب فراگیر ، اضطراب بیش از حد و اغراق شده و نگرانی در مورد حوادث روزمره زندگی است بدون آنکه دلیل روشن و منطقی برای این نگرانی ها وجود داشته باشد.افرادی که علائم اختلال اضطراب فراگیر را دارند معمولا همیشه منتظر رخ دادن فاجعه ای هستند و نمی توانند از نگرانی خود درباره مسایلی مثل سلامتی، پول، خانواده، کار یا مدرسه جلوگیری کنند.میزان نگرانی این افراد معمولا غیر واقعی و یا نامتناسب با آن موقعیت است و شدت اضطراب آنها آنقدر زیاد است که در عملکرد روزانه، از جمله کار، مدرسه، فعالیت های اجتماعی و روابط آنها اختلال ایجاد می­کند.
   غیر از بی‌تابی، خستگی زودرس، عدم تمرکز و مشکلات خواب، اختلال اضطراب فراگیر نشانه‌های بدنی هم دارد: تپش قلب، خشکی دهان، ناراحتی معده، سفتی و گرفتگی عضلات، تعریق، لرزش و پرخاشگری. با گذر زمان، ادامه اضطراب و علائم آن روی سلامتی فرد تاثیر بدی می‌‌گذارد. برای نمونه مبتلایان به اختلال اضطراب فراگیر بیش از سایر افراد در معرض خطر حمله قلبی و بیماری‌های قلبی هستند. دو سوم مبتلایان به اختلال اضطراب فراگیر با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنند. در این مورد نیاز است که بررسی دقیق صورت گیرد تا بتوانیم هم تشخیص گذاری داشته باشید و هم کمک در مسیر درمان کنیم.

   پاسخ
 13. زهرا گفته:

  من در یک مدرسه شبانه روزی درس می خوانم و اینکه وقتی می خواهم به آنجا بروم. حالم خیلی خراب است و همش گریه می‌کنم و وقتی که هم اونجا هستم همش یک بغز گلوم رو می گیره و همش دوست دارم گریه کنم

  پاسخ
  • مشاور 24 ساعته گفته:

   سلام به شما زهرا جان
   درک می کنم که زندگی در مدرسه شبانه روزی و دوری از خانواده برایت با فشار روحی زیادی همراه شده است اما عزیزم در این مسیر بهتر است که به شرایط روحیت توجه بیشتری کنی و احساساتی که داری را با پدر و مادر در میان بگذاری در هرصورت اینکه شما احساسات خودت را بشناسی کمک زیادی در این مسیر می کند در کنار اینکه بهتر است بررسی کنی این مسیر را برای چه هدفب دنبال می کنی تا بتوانی با در نظر گرفتن همه شرایط تصمیم گیری کنی.

   پاسخ
 14. الینا گفته:

  سلام من دو ماه به شدت استرس دارم تپش قلب دارم و شبا خوابم نمیبره سردردای مکرر هم پیدا کردم و همچنین معده درد زمانی که درس میخونم نکات یادم نمیمونه گریه زیاد میکنم و همش احساس فشار دارم و من درس زیاد میخونم ولی تمرکزم خیلی کاهش پیدا کرده و سر امتحانات بخاطر استرس هیچ چیزی یادم نمیاد

  پاسخ
  • مشاور 24 ساعته گفته:

   سلام به شما الینا جان
   همه این مواردی که بیان کردید نشان های جسمی و روحی و تاثیرات اضطراب شدید می باشد در این مسیر با توجه به اینکه میازن اضطراب شما به اندازه ای می باشد که عملکرد درسی شما را نیز تحت تاثیر قرار داده است بهتر است که به صورت حضوری به روانشناس و روان پزشک مراجعه کنید .

   پاسخ
 15. انسان گفته:

  من از شدت استرس و اضطراب ، مشکلات گوارشی ، تپش قلب ، کرختی ، جویدن ناخن ، کندن مو های سرم ، پرخاشگری و … دارم .
  حتی درست نمی توانم بخوابم و خواب های آشفته میبینم . از وقتی که یادم میاد همیشه اینطور بودم .
  پیش هم مشاور رفتم و هم روانشانس . یه مدت استرسم کم شده بود . اما الان شدت گرفته و حتی از قبل هم بیشتر شده . ۱۴ سالم است و کلاس هشتم .

  پاسخ
  • مشاور 24 ساعته گفته:

   سلام به شما دوست عزیز
   خب اضطراب در حالت شدید می تواند مشکلات زیادی را از نظر روحی و جسمی با خود به همراه داشته باشد این علایمی که بیان می کنید می تواند نشان از اضطراب فراگیر داشته باشد و برای این موضوع نیاز است که شما روند رمانی خودتان را با روان درمانگر و روان پزشک در کنار هم ادامه بدهید و دقت کنید که روند درمانی گاهی می تواند برای بعضی از افراد و مشکلات طولانی تر باشد پس نمی توان بیان کرد که بعد از چند جلسه همه مشکلات حل می شود پس بهتر است که مسیر درمان و قطع و یا هنوز ادامه دادن با روان درمانگر و روان پزشک چک شود.
   یشتر اختلالات اضطرابی یک عامل محرک دارند. برای مثال در اختلال اضطراب اجتماعی، شلوغ بودن یا خلوت بودن محیط و در اختلال هراس یا همان فوبیا یک حیوان خانگی ممکن است موجب نگرانی شود. اما در اختلال اضطراب فراگیر، نگرانی و بی‌قراری ناتوان‌کننده درباره همه‌چیز و هیچ‌چیز، زندگی عادی را مختل می‌کند. موضوع نگرانیِ مبتلایان به اختلال اضطراب فراگیر، هر روز و هر ساعت در حال دگرگونی و بیشتر در مورد مسائل روزمره است.
   به این معنی که در اختلال اضطراب فراگیر وقتی دوره های نگرانی زیاد طول می‌کشند، سطح اضطراب و رنج بالا رفته و قدرت تفکر فرد پایین می‌آید، آنگاه فرد کوچکترین مشکل را به شدیدترین حالتی که ممکن است روی دهد تفسیر می کند و آن را فاجعه آمیز می‌پندارد.
   به عنوان مثال اگر فرد، منتظر شخصی است تا ساعت ۷ به سر قرار برسد، حال اگر آن شخص فقط ده دقیقه تاخیر داشته باشد، فرد مضطرب ممکن است این تأخیر را به بدترین وجه ممکن تفسیر و تعبیر کند (چرا دیر کرد؟ نکنه تصادف کرده و یا …).
   اضطراب فراگیر می تواند با علایم زیر همراه شود و اگر به مدت ۶ ماه شما این علایم اضطرابی را داشته باشید و در عملکرد درسی و یا روابط شما و.. تاثیر گذاشته باشد طی کردن روند درمان نیاز می باشد:
   بی صبری و بی قراری و احساس دلواپسی
   دشواری در تمرکز کردن
   بروزاشکال در ریتم خواب
   احساس تشویش ناگهانی
   تنش عضلانی
   خستگی زود هنگام
   زودرنجی
   تحریک پذیری زیاد و گوش به زنگی (این افراد عموما منتظر شنیدن خبرهای بد هستند و با کوچکترین محرکی در محیط، جا می‌خورند)
   نگران شدن از نگرانی ها (فرد از اینکه تا این حد نگران است، نگران می‌شود)
   عدم تحمل ابهام (اگر نکاتی مبهم و حل نشده باقی بماند فرد را دچار اضطراب زیادی می‌کند)
   دشواری در کنترل نگرانی ها و نگهداشتن اضطراب
   مختل شدن برخی عملکردهای روزمره و احساس پریشانی،نقص در عملکردهای اجتماعی

   پاسخ
  • مشاور 24 ساعته گفته:

   سلام به شما آقا سجاد
   اضطراب یک تجربه معمول در مسیر زندگی می باشد اما اگر میزان آن به اندازه ای باشد که مسیر زندگی و عملکرد شما را تحت تاثیر قرار بدهید نیاز است که شما برای بررسی آن به روانشناس مراجعه کنید.
   شانه های اضطراب را می توان به دو بخش طبقه بندی کرد : روان شناختی و جسمانی، نشانه های روان شناختی اضطراب عبارتند از : دلواپسی، تحریک پذیری ، هراس، بی تابی، احساس خطر غریب الوقوع، بی قراری، ترس ، ناتوانی در حفظ آرامش، دشواری در تمرکز، مشکلات خواب و فقدان لذت .
   نشانه های جسمانی نیز مشتمل است بر : خشکی دهان، سرخ شدن، تهوع و استفراغ، غش و ضعف، اسهال، یبوست، سرگیجه، تنش عضلانی، تکرر ادرار، تحرک بیش از حد، مشکلات جنسی، لرزش، طپش قلب، افزایش ضربان قلب یا بی نظمی ضربان آن، آه کشیدن، تنفس تند و سریع، تعریق به ویژه در کف دست ها ، تنفس های کوتاه، رنگ پریدگی و احساس خفگی .
   بهتر است در این مسیر برای بررسی شرایط روحی خود به روانشتاس مراجعه کنید.

   پاسخ
 16. آشنا گفته:

  سلام. من موقع امتحان استرس دارم یعنی کل مطالب درس رو حفظم اما درهمون موقع دستم وکلا عرق میکنم وحس میکنم که هنگ کرده ام وچیزی ب یادم نمیاد

  پاسخ
  • مشاور 24 ساعته گفته:

   سلام به شما دوست عزیز
   اضطراب می تواند تاثیر مستقیمی بر عملکرد افراد داشته باشید و اینکه خب شما با میزانی اضطراب مواجهه می شوید که عملکرد شما را تحت تاثیر قرار می دهد و با کاهش تمرکز شما همراه می شود این موضوع مهمی می باشد و نیاز است که در این مورد شما به درمانگر مراجعه کنید و روند درمانی را طی کنید.
   انچه در روان شما به عنوان افکار، احساسات و هیجانات تجربه می شود تاثیر زیادی بر عملکرد شما خواهد داشت .

   پاسخ
 17. Sania گفته:

  خیلی استرسی ام به حدی ک دستام عرق میکنه تپش قلب شدید تا ۵ ساعت بعدش دارم سر درد شدید نفس تنگی شدید دارم اضطراب خیلی زیاد …..

  پاسخ
  • مشاور 24 ساعته گفته:

   سلام به شما دوست عزیز
   با توجه به علایم جسمی که در اضطراب تجربه می کنید و کاهش عمکردی که احتمالا دارید نیاز است که برای درمانی به صورت حضوری به روانشناس مراجعه داشته باشید تا بتوانیم با بررسی شرایط و افکار و احساساتی که دارید کمک کنیم تا بتوانید مسیر درمانی خود را بهتر طی کنید و بتوانید در شرایط روحی بهتر مسیر رشدی خودتان را طی کنید.

   پاسخ
 18. sorena گفته:

  یه موقع هایی هم دچار توهم میشم که پدر مادرم دارن دعوا میکنن و صدای خفیفی از گریه و جیغ و شیحه مادرم میشنوم چون یه ماهی کلا شما کابوس از گذشتش میدید و خیلی شدی از خاب مب پرید و گریه میکرد

  پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

hello