تست سنجش استرس و اضطراب

تست سنجش استرس و اضطراب

تست سنجش استرس و اضطراب یکی از معروف ترین روش های سنجش میزان اضطراب است.

در پرسشنامه زیر لیستی از علائم رایج اضطراب ذکر شده اند.

لطفا هر کدام را به دقت مطالعه نموده و نشان دهید که تا چه اندازه هر کدام از این علائم شما را در طول هفته گذشته تا به امروز اذیت کرده است.

**سایت مشاورانه در زمینه آموزش تشخیص، درمان استرس و اضطراب مقالاتی را با عنایت به جدیدترین روش های درمانی در اختیار شما قرار داده است.**

قبل از زدن تست سنجش استرس و اضطراب مطالعه کنید

در اینجا برخی از نکات کلیدی در مورد استرس وجود دارد:

 • استرس به بدن کمک می کند تا با خطر مواجه شود.
 • علائم می توانند به صورت فیزیکی و روانی باشند.
 • استرس کوتاه مدت می تواند مفید باشد، اما استرس بلند مدت با شرایط سلامتی مختلف مرتبط است.
 • ما می توانیم برای یادگیری بعضی از نکات مدیریت خود، برای استرس آماده شویم.

 

۱٫احساس کرختی یا مورمور شدن
۲٫احساس داغی و گر گرفتگی (نوشیدن داغ نخورده باشید)
۳٫شلی و سستی در پاها دارم
۴٫نمی توانم آرامش خود را حفظ کنم
۵٫استرس و ترس از وقوع حادثه ای بد و ناگوار
۶٫سرگیجه و احساس سبکی در سر
۷٫تپش قلب یا احساس اشوب در دل
۸٫لرزان و متزلزل بودن
۹٫وحشت زده بودن
۱۰٫عصبی بودن و پرخاشگری
۱۱٫احساس خفگی کردن
۱۲٫لرزش دست ها (بخاطر سکته و یا بیماری قبلی نباشد)
۱۳٫مردد و دو دل بودن
۱۴٫ترس از دست دادن کنترل
۱۵٫دشواری در نفس کشیدن و تنگی نفس
۱۶٫ترس از مردن و یا مرگ عزیزانم
۱۷٫نگران بودن
۱۸٫احساس ناراحتی در شکم یا سوءهاضمه
۱۹٫غش کردن یا از حال رفتن
۲۰٫برافروختگی صورت (یعنی قرمزی گونه ها ویا پیشانی)
۲۱٫عرق کردن بجز بخاطر گرمی هوا یا پرکاری تروئید

92 پاسخ
دیدگاه های جدیدتر »
 1. محمد گفته:

  در گذشته اتفافات خیلی بدی رو گذروندم و الان دیگ کاملا تنهام ولی وقتی به کسی نزدیک میشم همش نگران ترد شدن رو دارم همش دلشوره و استرس دارم نمیتونم تمرکز کنم و همش در حال فکر کردنم خسته شدم دیگ

  پاسخ
 2. جهان گفته:

  سلام من زمان دانشگاه استرس زیادی تحمل کردم بعد از دانشگاه متاسفانه متوجه شدم که تو همه ی کار هام استرس میگیرم ینی بعد از دانشگاه کلا آدم استرسی شدم و توی بعضی کار ها قلبم خیلی محکم میزنه به حدی که احساس میکنم قفسه سینم درد میکنه بیشتر هم مکان های عمومی اوجوری میشم قبلا ها شاید یکم خجالتی بودم ولی اصلا استرس نداشتم اما الان استرس مجال حرف زدن هم بهم نمیده من الان روان پزشک لازمم یا متخصص قلب?

  پاسخ
  • روانشناس گفته:

   سلام به شما
   دوست عزیز این مشکل شما ارتباطی به متخصص قلب نداره و نیاز هست که شما به روانشناس مراجعه کنید و یک دوره درمان شناختی – رفتاری رو طی کنید. ممکن هست با ارزیابی های بالینی که در جلسات صورت می گیره و با توجه به اطلاعاتی که روان درمانگر از شدت و نوع مشکلتون به دست بیاره این تشخیص رو بده که شما در کنار درمان شناختی – رفتاری نیاز به دارو درمانی هم دارین که در اینصورت با تشخیص روان درمانگرتون به روانپزشک ارجاع داده میشین ودر عین حال که دوره های درمانی شناختی – رفتاری رو طی می کنید برای اینکه نتیجه با ثباتی دریافت کنید دارو نیز مصرف می کنید. البته تمام این موارد بستگی به نظر روان درمانگرتون داره.
   روانشناس
   ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲

   پاسخ
 3. ف ه گفته:

  سلام من ۱۴ سالمه دچار استرس و استراب میشم من عصبی هستم و اینکه همیشه استرس و استراب دارم قبل هر اتفاق بدی من نگران میشم استرس و استراب میگیرم و واقعا بدش یه اتفاق میفته

  پاسخ
  • مشاور 24 ساعته گفته:

   سلام به شما دوست عزیز
   در این مورد نیاز است که شما از والدین خود بخواهید که برای بررسی اضطرابی که بیان می کنید شما را به روانشناس ارجاع بدهند اینکه شما بیان می کنید بعد از آن اتفاق بدی رخ می دهد می تواند نشان از افکار وسواسی باشد که با خود اضطراب زیادی را ایجاد می کند .
   در این مسیر به صورت حضوری به روانشناس مراجعه کنید تا با بررسی افکار ، احساسات و شرایطی که شما تجربه می کنید بتوانیم در طی جلسات به شما کمک کنیم تا بتوانید با بهبود شرایط روحی خود مسیر رشدی را ادامه بدهید .
   داشتن میزانی اضطراب در انسان طبیعی می باشد به اندازه ای که باعث حرکت و محرک محسوب می شود تا فرد برای زندگی خود تلاش کند و با آینده نگری پیش برود اما اضطراب بیش از اندازه می تواند با کاهش عملکرد و بهم ریختگی شرایط روحی همراه شود .
   درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۶۸۵۷۴۱

   پاسخ
   • روانشناس گفته:

    سلام به شما
    عزیزم ناخن جویدن در مواقعی که قرار هست تحت ازمون قرار بگیرید، جزء اختلالات وسواس فکری- عملی به حساب میاد یعنی شما زمانی که امتحان دارید دچار اضطرای و تنش میشید و این افکار و احساسات برای شما ناخوشایند هستند و شما برای رفع این احساسات ناخوشایند به عملی رو میارید تا ذهنتون رو از این احساسات منفی منحرف کنید و عملی که شما به اون رو میارید ناخن جویدن هستش. برای رفع اون نیاز هست که ابتدا اضطراب شما کنترل بشه و همچنین در کنار کنترل اضطرابتون مورد آموزش های رفتاری قرار بگیرید تا بتونید رفتار ناخن جویدن رو در خودتون از بین ببرید. بنابراین نیاز هستش که با مراجعه ی حضوری به روان درمانگر در جهت رفع این اختلال اقدام کنید.
    روانشناس
    ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲

    پاسخ
 4. نازنین گفته:

  سلام من همیشه موقع به امتحانات که در این شرایط هست استرس یا سر گیج می کریم و می ترسم که ۰ بشم و یا شاید هم از امتحان غش کنم میشه جوابم را بدید

  پاسخ
  • مشاور 24 ساعته گفته:

   سلام به شما نازنین جان
   اگر میزان اضطراب شما به این میزان باشد که باعث غش کردن شما شود و یا به افت عملکرد درسی شما منجر شود نیاز است که این اضطراب به صورت دقیق مورد بررسی قرار گیرد تا بتوانیم در این مسیر به شما کمک کنیم تا شرایط بهتری را تجربه کنید .
   اضطراب امتحان یک شرایط روانشناختی است که باعث می شود فرد در موقعیت های امتحانی بسیار پریشان و مضطرب شود. اگرچه بسیاری از افراد قبل و در طی یک امتحان تاحدی دچار استرس و اضطراب می شوند اما اضطراب امتحان می تواند در یادگیری اختلال ایجاد کند و به عملکرد فرد در امتحان آسیب برساند البته این در صورتی هست که شما تنها در زمان امتحان اضطراب را تجربه کنید و در زمان های دیگر به این شدت وجود نداشته باشد .
   داشتن اندکی اضطراب مفید است چون باعث می شود از نظر روانی هوشیار باشید و برای مقابله با چالش‌ هایی که در امتحان پیش می ‌آیند آماده گردید. طبق قانون یرکس-دادسون، سطوح برانگیختگی و عملکرد همبسته هستند. در واقع، افزایش سطح برانگیختگی به شما کمک می کند ا
   اضطراب می تواند با علایم زیر در سه بعد رفتاری ، شناختی و هیجانی خود را نشان بدهد که در زیر به یک سری از این علایم اشاره می کنم که در متن کوتاهی که شماهم ارسال کردی چند مورد فیزیکی آن مشاهده می شود :
   علائم فیزیکی اضطراب امتحان عبارت است از عرق کردن، لرزش بدن، افزایش ضربان قلب، خشک شدن دهان، غش کردن، و استفراغ کردن ، دل پیچه ، تهوع و بیماری های جسمی
   علائم هیجانی اضطراب امتحان عبارتند از افسردگی، اعتماد به نفس پایین، عصبانیت، و احساس ناامیدی. گاهی دانش آموزان مبتلا به اضطراب امتحان از تغییر وضعیت ­شان ناامید می شوند، و خودشان را به خاطر علائم اضطراب و عملکرد ضعیف در امتحان سرزنش می کنند.
   بی­قرار شدن یا اجتناب از امتحان دادن از علائم شناختی و رفتاری اضطراب امتحان هستند.بسیاری از افرادی که اضطراب امتحان را تجربه کرده اند می‌گویند اگرچه مطالب مربوط به امتحان را کامل خوانده بوده و مطمئن بوده اند که به سئوالات پاسخ می‌دهند، اما ناگهان سر جلسه امتحان همه چیز را فراموش می کنند. خود گویی منفی، ناتوانی در تمرکز کردن روی امتحان، و پرش افکار هم از علائم متداول اضطراب امتحان به شمار می‌آیند البته این علایم در شدت های مختلف برای افراد وجود دارد .
   یک سری راحل های کلی وجود دارد که در زیر بیان خواهم کرد اما موضوع مهم این است که شما افکار و احساسات خود را به درستی بشناسید و بتوانید در مسیر بهتری به انها پاسخ بدهید تا بتوانید نتیجه گیری بهتری داشته باشید :
   ۱٫برای این کار باید قبل از امتحان به اندازه­ ای مطالب را خوانده باشید که یادآوریشان برایتان راحت باشد. درس خواندن را برای شب امتحان نگذارید. اگر روش صحیح مطالعه را بلد نیستید، از معلم یا والدینتان کمک بگیرید. آماده بودن برای امتحان اعتماد به نفس ­تان را قوی می کند و علائم اضطراب امتحان در شما کاهش می‌یابد.
   ۲٫ خواب کافی و خوب در شب قبل از امتحان به شما کمک می کند روی امتحان متمرکز شوید و مطالب را به خاطر بیاورید.
   ۳٫ اگر در حین امتحان دچار استرس شدید، چند نفس عمیق بکشید. هوا را از بینی به داخل کشیده، و از دهان بیرون دهید. هر بار فقط روی یک مساله یا سئوال متمرکز شوید، و در صورت نیاز میان هر سئوال یک نفس عمیق بکشید. مطمئن شوید که مقدار زیادی اکسیژن به ریه هایتان وارد کرده اید. این کار احساس تمرکز و آرامش شما را تقویت می کند روش هایی چون گویا و آرام سازی می تواند به شما کمک کند تا شرایط بهتری را تجربه کنید .
   ۴٫انتظار نداشته باشید که عالی باشید. همه ما اشتباه می‌کنیم و هیچ اشکالی هم ندارد. کامل بودن شما اهمیتی ندارد، مهم این است که بدانید تمام تلاشتان را کرده اید این مواد می تواند نشان از کمالگرایی باشد و در این حالت می تواند بر عملکرد تاثیر بگذارد
   ۵٫ عوامل محیطی نیز می تواند در تاثیر زیادی داشته باشد مانند برخوردهای دوستان و خانواده
   در این مسیر توصیه من به شما این است که جلسات حضوری یا تلفنی را تجربه کنید تا بتوانید شرایط بهتری را با شناخت دقیق تر تجربه کنید .
   درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۷۹۰

   پاسخ
   • ناشناس گفته:

    من دوباره نازنین هستم ولی هر روز احساس لرزش میکنم و مخصوصا امسال که پیام هارا می خوانم به طور شدی می لرزم و هر وقت سر کلاس حاضر میشوم خانم من را صدا میزند استرس می کریم و همه چیز یادم می رود و شی ها در خواب از هوش میروم میشه کمک کنید ممنون میشم

    پاسخ
    • مشاور 24 ساعته گفته:

     ببین عزیزم همانطور که در پیام قبلی برات توضیح دادم این میزان اضطراب با افکار و احساسات زیادی برای تو همراه هست که می تونه با علایم جسمی ، شناختی و فیزیولوژیک همراه شود و در این مسیر برای اینکه بتونیم به شما کمک کنیم نیاز به مراجعه حضوری و طی کردن روند درمانی هست .
     درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
     ۰۲۱-۲۲۳۵۴۷۶۲

     پاسخ
 5. رها گفته:

  سلام من ۲۱ سالمه موقع امتحانای شفاهی اینقدر استرس میگیرم که کلا دستام میلرزه و جواب سوالا یادم میره
  من این سابقه استرسی بودنو ازکودکی تاحالا به همراه دارم
  از۶۳_۱۹شدم
  بعداینکه زیادیم به فکر آیندمو نگرانم

  پاسخ
 6. رها گفته:

  سلام من ۲۱ سالمه موقع امتحانای شفاهی اینقدر استرس میگیرم که کلا دستام میلرزه و جواب سوالا یادم میره
  من این سابقه استرسی بودنو ازکودکی تاحالا به همراه دارم
  از۶۳_۱۹شدم

  پاسخ
  • روانشناس گفته:

   سلام به شما
   رها جان با توجه به اینکه میفرمایین این میزان استرس از کودکی همراه شما بوده نیاز هست که برای درمان به صورت حضوری به روانشناس مراجعه کنید تا با استفاده از تکنیک های کاربردی مورد درمان قرار بگیرید و همینطور در صورت لزوم در کنار روان درمانی دارو نیز مصرف کنید.
   روانشناس
   ۰۲۱۲۲۵۴۲۸۲

   پاسخ
 7. ... گفته:

  من از امتحان میترسم در حالی که همشو خوندم و بلدم و همیشه سر کلاس بیست هستم
  یه حس بهم دست میده که دست و پام یخ میزنه و سرم درد میگیره

  پاسخ
  • روانشناس گفته:

   سلام به شما
   عزیزم این شرایط شما میتونه به علت وجود فوبی خاص (فوبی امتحان) در شما باشه که برای رفع اون نیاز هست تحت روان درمانی قرار بگیرید بنابراین بهتون پیشنهاد میکنم به صورت حضوری به روانشناس مراجعه کنید و برای دریافت درمان تخصصی اقدام کنید.

   پاسخ
 8. مبین گفته:

  سلام.
  من پونزده سالمه.بخاطر اوضاع کرونا و اینکه اصلا از خونه بیرون نمیرفتم دچار یه سری ناراحتی ها استرسایی شدم که برام وحشتناک بودن جدا.قرار شد برم پیش یه روانشناس.اما حس میکردم که آمادگیه حرف زدن با یه رواشناسو ندارم و بخاطر اوضاع کرونام میترسیدم برم بیرون. حالت هایی که توی ماه پیش تجربشون کردم اینجوری بود: میترسیدم اتفاق بدی بیفته،من توی سیزده دوازده سالگیم به خودکشی و فکرای احمقانه که الان واقعا به خودم میگم با کدوم عقلت بهشون فک میکردی فکر میکردم.خب من گذشتمو سعی میکنم فراموش کنم.بهرحال اون فکرای چند ساله پیش اومدن توی سرم.نه اینکه بخوام دس به خودکشی یا کارای احمقانه بزنم دوباره نه…فقط از خودم میپرسیدم چرا اینجوری بودی. من آروم و قرار نداشتم و نوسانات خلقیو تجربه میکردم.از خودم میترسیدم و مدام بی دلیل گریه میکردم.با کسیم حرف نزدم هیچ وقت.ولی تصمیم گرفتم با مامانم و یکی از دوستام راجب احساساتم حرف بزنم اونا خیلی بهم کمک کردن و خیلی حالم بهتر شد.چند ماهی از اون نوسانات خلقی میگذره.نمیدونم اسم حس و حالی که داشتمو چی بزارم استرس ترس افسردگی یا هرچی.ـفقط فک میکردم که یه هیولام .صحنه های دلخراش و قتل ادمای اطرافم میومدن توی ذهنم و منو جدا میترسوندن. الان بعد چندماه حالم خوبه.میتونم افکارمو کنترل کنم و به خودم مسلط باشم.
  تازگیا تپش قلب دارم که به دکتر مراجعه کردم و گفتن ممکنه بخاطر تنش و استرس باشه.
  ولی من استرسیو حس نمیکنم …الانم فک میکنم و به خودم میگم نه تو داری خودتو گول میزنی و شاید جدا استرس داری
  ممکنه این استرسه یه استرس نهان باشه که خودم حسش نکنم؟
  و اینکه..
  من یه هیولا..یا یه دیوونم؟

  پاسخ
  • مشاور 24 ساعته گفته:

   سلام به شما آقا مبین
   در این مورد بهتر است که برای بررسی دقیق افکار و احساساتی که دارید حتما مراجعه به روانشناس را داشته باشید چون با توجه به اینکه در سن رشدی هستید نیاز است که با شرایط روحی بهتری در این مسیر گام بردارید و تجربه این اضطراب ها و افکار و حتی سوالی که به صورت هیولا بودن مطرح می کنید همه نشان از این دارد که در شرایط روحی مناسبی قرار ندارد .
   هیولا که یک خیالپردازی ذهنی هست آنچه در شما مشاهده می شود شرایط روحی نامناسب هست که ممکن است برای هر فردی رخ بدهد و مانند هر بیماری جسمی دیگری با طی کردن روند درمانی شرایط شما نیز بهبود پیدا می کند پس بهتر است از برچسب زدن و سرزنش خود خوداری کنید و روند درمانی خود را طی کنید .

   پاسخ
 9. سوگند رضایی گفته:

  سلام وقت بخیر اخیرا دچار مشکلی شده ام
  بدنم دچار درد و بی حسی میشه احساس گرما شدید میکنم دستم دچار لرزش میشه دچار سر درد و سرگیجه میشم بلند کردن اجسام واسم سخت میشه و بعضی مواقع اجسام از دستم میوفته
  راه رفتن خندید و حرف زدن خیلی واسم سخت میشه به سختی میتونم تکون بخورم
  اخیرا متوجه شدم که همه این علایم از استرس چون زمانی که گذشته ام یادم میاد دردم شروع میشه
  گذشته خوبی نداشتم و مدام گذشتم یادم میاد و نمیتونم فراموش کنم
  ادم به شدت خجالتی هستم زمانی که نمیتونم با دیگران ارتباط برقرار کنم یا زمانی که استرس میگیرم دردم با شدت بیشتری شروع میشه
  همیشه ترس و دلهوره عجیبی دارم از بچگی مادرم من میترسوند مادرم قصد خودکشی داشت و ترس از دست دادن مادرم هنوز باهامه
  حرف زدن در مورد احساسی که دارم واسم سخته و نمیتونم موضوعی که همیشه باعث استرسم میشه به زبان بیاورم
  با کوچک ترین موضوعی من استرس میگیرم و بعد درد بدنم شروع میشه

  ممنون میشم کمکم کنید😢🌷

  پاسخ
  • روانشناس گفته:

   سلام به شما
   سوگند جان با توجه به اینکه چنین علائم جسمانی دارین در ابتدا نیاز هستش که حتما به یک پزشک عمومی مراجعه کنید و با توجه به تشخیص پزشک یکسری آزمایشات داده بشه و در ابتدا از سلامت جسمانیتون مطمئن بشید و بعد از اطمینان از شرایط جسمانی نیاز هست که حتما به صورت حضوری به روانشناس مراجعه کنید و روان درمانیتون رو شروع کنید. در واقع این میزان از استرس نیاز به مداخله ی درمانی زیر نظر متخصص داره و نیاز هست که حتما کنترل بشه. بنابراین نیاز است که به ترتیب این اقدامات رو انجام بدین. همچنین تمرینات ریلکسیشن، مدیتیشن و یوگا و تنطیم تنفس خیلی میتونه به شما کمک کنه. میتونید این تمرینات رو دانلود کنید و در منزل انجام بدین ولی لطفا از اهمیت مراجعه به پزشک و روانشناس غافل نشید تا بتونید روند درمانیتون رو شروع کنید.
   روانشناس
   ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵

   پاسخ
 10. k.k گفته:

  با سلام و خسته نباشید من ۳۴ سال دارم الان مدت ۹ ماه است که دچار سرگیجه و منگی شدید در سر هستم ،استرس و اضراب شدیدی دارم و قدت ادامه دادن زندگی رو برایم دشوار کرده،و از همه جالب تر اینکه اصلا دلیلی بزای استزس نمی بینم و نمی دونم برای چه اضطراب دارم.اصلا در حالت عادی نیستم انگار در مستی زندگی میکنم،همیشه حس این رو دارم که داخل حباب هستم.لطفا راهنمایی کنید ممنونم

  پاسخ
  • روانشناس گفته:

   سلام به شما
   عزیزم بیشتر در چه زمینه هایی استرس دارید؟ یعنی نگرانی های شما بیشتر معطوف به چه مواردی هستن؟

   پاسخ
   • k.k گفته:

    با سلام مجدد و ممنون بابت وقتی که گذاشتید
    معمولا بی دلیل هستند
    احساس منگی در سر دارم و نمی توانم مثل قبل وجود در لحظه را احساس کنم
    ازمایش سی تی اسکن
    ار ام ای و
    نیوروژی هم انجام دادم
    الان دکتر مغز و اعصابم داروی رودومیکس ۱۰ میلی گرم(redomex 10 ,g) را برایم تجویز کرده تا مدت یک ماه شبی سه عدد مصرف کنم ولی تا الان که هفته دوم است هیچ تغییری احساس نکرده ام

    پاسخ
    • روانشناس گفته:

     عزیزم‌ نگرانی و اضطراب بی دلیل در شرایط مختلف میتونه نشون دهنده ی اختلال اضطراب فراگیر یا GAD باشه که در این شرایط معمولا بهتر هستش که فرد بعد از انجام آزمایشات پزشکی لازم و اطمینان از سلامت جسمی به دنبال روان درمانی باشه. در چنین شرایطی نیاز هست که شما در کنار مصرف دارو، پروسه ی روان درمانی رو توسط روانشناس شناخت درمانگر طی کنید، در واقع دارو برای کنترل سریع نشانه ها و برای ایجاد آمادگی بیشتر در فرد برای روان درمانی هست و در اکثر مواقع مصرف اون به تنهایی تاثیر پایداری نداره بنابراین نیاز هستش که شما حتما به صورت حضوری به یک شناخت درمانگر مراجعه کنید و در کنار دارو درمانی تحت درمان شناختی نیز قرار بگیرید تا بتونید نتیجه ی مثبتی رو دریافت کنید.
     روانشناس
     ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵

     پاسخ
 11. مریم علیپور گفته:

  سلام من هم مریم خیلی وقتها استرس دارم از۶۳از۶۳نمیدونم چیکار کنم بیشتر به خاطر درس و امتحان هست الان هم کلاس هشتم و نمیدونم سال آینده چه جوری میشه؟

  پاسخ
  • روانشناس گفته:

   سلام به شما
   مریم جان چه مدت هست که دچار علائم استرس شدین؟
   منظورتون از اینکه نمیدونین سال آینده چطور میشه چیه؟
   زمانی که دچار استرس می شین چه حالت هایی بهتون دست میده؟
   آیا تابحال برای درمانتون اقدامی کردین؟

   پاسخ
 12. ناشناس گفته:

  سلام من ۱۷ سالمه خیلی استرس بی دلیل میگیرم این استرس باعث میشه دردهای فیزیکی زیادی به سراغم بیان نمیراره درس بخونم همش ازمرگ میترسم میگم ماک میخوایم بمیریم برا چی باید شاد باشیم زندگی کنیم خیلی خیلی زود رنجم میگن بهم برو اون ور می شینم گریه میکنم چیکاکنم

  پاسخ
  • روانشناس گفته:

   سلام به شما
   عزیزم از ابتدا استرسی بودین یا اینکه اواخر دچار چنین حالت ها و افکاری شدین؟ و آیا به نظرتون استرس های شما علت خاصی داره؟ یعنی شرایط محیطی خاصی باعث ایجاد حالت های استرسی در شما شده یا اینکه بدن دلیل دچار چنین حالت هایی شدین؟

   پاسخ
  • Anonymous گفته:

   سلام. من ۱۵ سالمه و خیلی استرس دارم. از وقتی که کرونا اومده و مدرسه ها آنلاین شدن بخاطر شرایط مقدار اضطرابم بیشتر شده. اکثرا روزا بی دلیل و یا بخاطر استرس میزنم زیر گریه. خانواده م میگن که نسبت به قبل حرف های نا امید کننده میزنم. بیشتر مواقع هم یه حس بد و دلشوره دارم که اذیتم میکنه.

   پاسخ
   • روانشناس گفته:

    سلام به شما
    عزیزم احساسات شما قابل درکه، به هر حال شرایط کنونی شرایط خاص و حساسی هست و البته میزانی از استرس در شما طبیعی هستش ولی دقت کن که کارایی استرس برای این هستش که ما بتونیم نسبت به خطرات احتمالی از خودمون محافظت کنیم ولی اگر میزان استرسمون بیش از حد باشه تبعات بسیار زیادی از جمله ضعف سیستم ایمنی و اختلال در عملکرد روزانه از جمله عملکرد تحصیلی و اجتماعیمون خواهد داشت و همه ی این اختلالات میتونن خطراتی بیشتر از بیماری کرونا برای ما داشته باشن، بنابراین شما باید تلاش کنید که در این شراط از خودتون و خانوادتون مراقبت کنید و سعی کنید از بوجود اوردن مشکلات دیگه جلوگیری کنید.
    عزیزم این رو هم در نظر بگیر که این جزئی از واقعیت زندگیه که بسیاری از اتفاقاتی که در اظراف ما به وقوع می پیوندن خارج از کنترل ما هستن و تمرکز کردن روی این موارد غیر قابل کنترل می تونه احساس درماندگی رو در ما تقویت کنه بنابراین بهتر هستش که ما بتونیم شیوه ی جایگزینی رو بکار بگیریم و تمرکزمون رو به جای موارد غیر قابل کنترل، روی موراد قابل کنترل بزاریم یعنی شما در حال حاضر نمی تونید جلوی شیوع کرونا رو بگیرید بنابراین بهتره به جای درگیری بیش از حد روی این مسئله روی این مسئله تمرکز کنید که میتونید از خودتون و خانوادتون محافظت کنید و یکی از راه های محافظت از خودتون علاوه بر رعایت پروتکل های بهداشتی، کنترل استرستون هست تا بتونید سیستم ایمنیتون رو بالا ببرید.
    این رو هم بدونید که کرونا مساوی با مرگ نیست و اکثر افرادی که مبتلا به کرونا هستن خیلی زود بهبودیشون رو به دست میارن بنابراین اگر هم قرار بر این باشه که مبتلا به کرونا بشین قرار نیست اتفاق خاصی بیفته، یعنی اگر به دید منطقی یه مسئله نگاه کنیم متوجه میشویم که احتمال بهبود یافتن بسیار بیشتر از احتمال مرگ هست. سعی کنید با آگاهی از این شرایط روی خودتون کنترل داشته باشید، در مورد مدارس هم این رو در نظر بگیرید که در شرایط فعلی همه ی دانش آموزان در شرایط یکسانی قرار دارن و اگر عملکردتون هم افت کنه شما مقصر نیستید ولی با این حال در این شرایط خاص نیاز به تلاش بیشتر برای موفقیت در تحصیلتون دارید.
    سعی کنید مواقعی که دچار علائم استرس میشید نفس عمیق بکشید و شب ها موقع خواب از تمرین های ریلکسیشن که به راحتی می تونید اون ها رو از گوگل و سایت های مختلف دانلود کنید استفاده کنید. سعی کنید در طول روز هم زمانی رو به ورزش اختصاص بدین و سعی کنید قهوه، شکلات و خوراکی های کافئین دار رو کمتر مصرف کنید ولی با وجود این تمرینات اگر میزان استرستون کاهش پیدا نکرد حتما به یک روانشناس مراجعه کنید.
    روانشناس
    ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲

    پاسخ
 13. حسن گفته:

  من خیلی ناراحتم به خاطر برنامه مدارس شاد معلم هادرس نمی دهند مدیر رسیدگی نمی کند من هم ناراحت می شوم هر روز امتحان دوتاعکس می ندازند هفته بعد امتحان نه توضیحی نه پرسشی من هم نمی توانم به درسام نگاه کنم 😢😢😢😢

  پاسخ
  • روانشناس گفته:

   سلام به شما
   حسن جان عزیزم سختی این شرایط برای شما کاملا قابل درکه عزیزم، شرایط فعلی شرایط سخت و استثنایی هست و به این دلیل که هنوز هم بسیاری از دانش آموزان و معلمان با شرایط فعلی سازگار نشده اند ممکن هستش که مشکلاتی این چنینی پیش روی دانش آموزان و معلمان باشه، ولی عزیزم در نظر بگیر که این مشکلات برای اکثر افراد هست و اینکه این شرایط موقتی هست و دائمی نیست و روزی تمام خواهند شد در این شرایط با وجود کم و کاستی های موجود سعی کنید بر خودتون تمرکز کنید و تلاش خودتون رو برای فعالیت هرچه بهتر بکنید ولی اگر کم و کاستی بوو خودتون رو سرزنش نکنید و اگر اعتراضی دارید یا خودتون اون رو با مدیر مدرسه درمیون بزارید یا از خانوادتون بخواین صحبت کنن، صحبت کردن در مورد مشکلات قطعا نتایج بهتری از سکوت کردن در پی خواهد داشت.

   پاسخ
 14. ناشناس گفته:

  سلام.اضطراب من شد اضطراب شدید 😞۲۲سالمه
  من موقع مدرسه هم اضطراب میگرفتم سر جلسه ها یا کلا استرس اضطراب مدرسه ام زیاد بود و همه چی خیلی برام بزرگ‌تر از واقعیت بود البته معلم ها هم خیلی استرس وارد میکردن😞😞
  الانم چند ساله خییییلی استرسم بیشتر شده از موقع کنکورم۴ سال پیش یا بعدش بخاطر مشکلات ماالی شدید و بدهکار شدن پدرم و طلبکارای روانی که میومدن دم خونه و داد و فریاد
  استرس زیادی بهم وارد می‌شد که تا همین الانم که اونا هنوز هستن و من همینکه حتی صدای در میشنوم تپش قلب و استرس شدیدی میگیرم دست و پام انگار قفل میشه
  و همش فکر میکنم اتفاق بدی میفته برای یکی از اعضای خانواده یا از دست دادنشون یه نگرانی ته قلبم هست که من هی مثلا سرکوبش میکنم یا سعی میکنم مثبت باشم چون کلا ادم مثبتی بودم و سعی میکنم باشم اما اتفاق بدی آفتاد مخصوصا این۴ سال خییییلی بد
  چیکار کنم واسه اضطرابم؟
  خیلی رو روحیه اعصابم و حتی سلامتیم اثر گذاشته😔😔😔

  پاسخ
  • روانشناس گفته:

   سلام به شما
   عزیزم شرایط شما قابل درکه و قطعا این شرایط می تونه فشار روانی زیادی رو به شما وارد کنه، برای کنترل استرستون تمرین های یوگا و همچنین آزام سازی عضلانی (ریلکسیشن) قبل از خواب بسیار می تونه موثر باشه این فایل ها رو می تونید به راحتی دانلود کنید و از اونها استفاده کنید، سعی کنید زمان هایی که استرس می گیرید تنفس های عمیق بکشید و گاهی موسیقس های آرام گوش کنید، دوش آب سرد هم در این شرایز می تونه به شما کمک کنه ولی عزیزم به طور کلی در کنار این تمرین ها بهتر هست که برای کنترل اضطرابتون به روانشناس و روانپزشک مراجعه کنید و نیاز هست که در کنار درمان شناختی از دارو درمانی هم استفاده کنید، بنابراین در صورت امکان سعی کنید حتما به صورت حضوری برای مراجعه به روانشناس اقدام کنید.
   روانشناس
   ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲

   پاسخ
   • مریم گفته:

    سلام من یه مدتی از تابستون که استرس داشتم و خودمم مطمئن بودم که اضطرابه چمیدونم بی خوابی و افکار بد گذشته و همه و همه در حال بر طرف کردنش هستم و میدونم هم که ممکنه بهتر بشه ولی بر طرف نمیشه فقط یه سوال داشتم این روند چقدر ممکنه طول بکشه من همیشه قراره درگیرش باشم نه؟

    پاسخ
    • روانشناس گفته:

     سلام‌به شما
     عزیزم مدت زمان بهبودی شما بستگی به عوامل مختلفی داره، عواملی مثل میزان استرسی که در حال تجربه ی اون هستید یعنی شدت اختلالتون، محیط فعلیتون و از همه مهمتر نوع مداخله ای که برای بهبود استرستون بکار میگیرید یعنی باید دید که آیا شما تحت نظر متخصصی با رویکرد خاص هستید یا اینکه در حال خوددرمانی هستید و اگر در حال خوددرمانی هستید چه تدابیری رو بکار میگیرید و چه کارهایی میکنید.

     پاسخ
    • الناز گفته:

     سلام . من ۲۸ سالمه و قبلا در مواقع حضور در جمع استرس میگرفتم الان دانشگاه نمیرم و درسم تموم شده و سرکار هم نمیرم . ۱۰سال پیش پدرم و چندماهی هست که برادرمو از دست دادم . تو این مدت علائم خاصی از اضطراب نداشتم فقط بخاطر کرونا یه مقدار نگران و مضطرب بودم . چند ماه پیش کرونا گرفتم و خوب شدم اما الان که فکر میکنم بعد از اون علائم اضطرابیم بدتر شده. تپش قلبم انقدر زیاده که سر و تنم رو میلرزونه . گاهی دستام میلرزه. سرگیجه زیاد دارم . البته قبلاهم سرگیجه داشتم ولی نه انقدر. الان تقریبا هرشب سرگیجه میگیرم . گاهی احساس گزگز توی سرم و جاهای مختلف بدنم دارم . شبها دیر خوابم میبره و با یه بحث ساده دستام یخ میکنه . گاهی نفسم بند میاد و مجبورم چندتا نفس عمیق بکشم . مدام هم ترس دارم که بیماری بدی بگیرم . دکتر مغزو اعصاب رفتم چندتا تست گرفت گغت مشکلی نیست ولی ام آر آی از سرم نوشت هنوز نگرفتم بخاطر کرونا و آلودگی بیمارستانا عقب انداختمش.
     یه نکته ای هست که وقتی سرم گرم کاری میشه لرزش و سرگیجم کمتر میشه ولی به محض اینکه تمرکزمو از دست میدم دوباره سرم گبج میره و میلرزه و مجبور میشم دراز بکشم . الانم تستم از ۶۳عد ۳۶ شد .فکر میکنید مشکل جسمی دارم یا فقط اضطرابیه؟ لازمه برم روانشناس یا به مرور زمان خوب میشه؟

     پاسخ
     • روانشناس گفته:

      سلام به شما
      عزیزم با توجه به مراجعتون به پزشک و با توجه به علائمی که از خودتون شرح میدین به نظر میرسه که این علائم روانشناختی هستن که البته نیاز به بررسی بیشتر هست ولی اختلالات اضطرابی نیز علائمی مشابه علائم شما هستن و به همین دلیل چنین تشخیصی برای شما بسیار محتمل هستش و با توجه به اینکه شدت علائم جسمیتون زیاده نیاز هست که حتما برای کنترل اضطراب و استرستون اقدام کنید بنابراین سعی کنید در اسرع وقت با مراجعه حضوری به روانشناس اقدامات لازم رو برای درمانتون بکار بگیرید.
      روانشناس
      ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲

 15. نیکنام گفته:

  سلام خدمت دکتر های عزیز مرسی که همچین تست هایی میزارین و ماها هم استفاده میکنیم و پی میبریم…عزیزان منم تست رو دادم ۲۷ سالمه و پسر هستم ..نتیجه شد اضطراب شدید..من مشکلی نداشتم و از روزی که طلاق گرفتم انقدر فکر و خیال و غصه و مهریه و خیلی چیز هارو به دوشم کشیدم که الان دیگه زندگی سخت شده یهو بی دلیل خونه نشستم دلشوره خیلی بدی میگیرم تپش قلب گرفتم حالم فوق العاده خیلی خیلی زیاد بد میشه و خیلی میترسم هی مدام فک میکنم الان ی اتفاق بد قراره واسه خودم و عزیزام بیوفته دکتر قلب واسه تپش رفتم گفت مشکل تو اضطرابه از قلبت نیست قرص پرانول داد واسه تپش قلب ی قرصم داد واسه افسردگی اسمش فک کنم نورتپلیتین ی اینجور اسمی داشت اون بدتر کرده بود دلشورمو و قطع کردم…الان سوالم این هستش ک چی باید بکنم لطفا کمک کنید ببخشید متن زیاد شد..ب کمک احتیاج داااااااارم.

  پاسخ
  • روانشناس گفته:

   سلام به شما
   عزیزم برای این مشکلتون نیاز هست که حتما به یک روانشناس و در صورت لزوم و با تشخیص روانشناس به روانپزشک مراجعه کنید، اضطراب و استرس شما قابل درمان هست ولی نیاز هست که سریع تر برای درمانتون اقدام کنید.
   روانشناس
   ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵

   پاسخ
 16. امید گفته:

  سلام من تستم استرس مزمن دراومد علتم میدونم چیه زنمه که داریم جدا میشیم امکانش هست بعدش برطرف بشه؟

  پاسخ
  • روانشناس گفته:

   سلام به شما
   بله استرس در یک فرد میتونه موقیعتی باشه و بعد از مساعد شدن شرایط میزان اون استرس در فرد کاهش پیدا می کنه و یا به طور کامل از بین می ره ولی گاهی وقت ها اثرات استرس در فرد باقی می مونه و نیاز به مداخله ی درمانی داره البته این بستگی به ویژگی های شخصیتی شما داره ، در این شرایط وجود استرس در شما طبیعی هستش و حتی مدتی بعد از جدایی نیز وجود استرس در فرد طبیعی است ولی بسیار باید مراقب بود که میزان استرس شما شدید نشود و برای کنترل اون نیاز به تلاش هست، اگر فرد مستعدی نباشید و اسیب پذیری بالایی نداشته باشید و خودتون هم برای کنترل استرسشون تلاش کنید و تمرینهایی مثل ریلکسیشن و تنفس عمیق و ورزش های روزانه انجام دهید میزان استرس شما به مرور از بین خواهد رفت.

   پاسخ
  • مرتضی گفته:

   سلام خسته نباشید میخواستم بگم من فکرم خیلی درگیره که نمیتونم تصمیم بگیرم استرس و اضطراب شدیدی دارم به طوری که در اثر آن بدنم به لرزش افتاده قلبم درد میکنه احساس دلتنگی و احساس گناه شدید میکنم به خاطر فکرام و حرف های توی مغزم که بعضی توهین هارو تو مغزم به اعتقاداتم میگم
   گذشته ولم نمیکنه تنهایی را دوست دارم
   چه کار کنم؟

   پاسخ
   • روانشناس گفته:

    سلام به شما
    مرتضی جان به نظر میرسه که شما درگیر اختلالات وسواس فکری و اضطرابی هستین که البته اختلالات وسواسی در شرایط استرس زا شدت بیشتری پیدا می کنن و با کنترل شدت اضطرابتان وسواس های شما نیز کاهش پیدا می کنن. در چنین شرایطی معمولا نیاز هست که افراد با مراجعه به روانپزشک تحت دارو درمانی قرار بگیرن و همزمان با درمان دارویی به کمک روانشناس درمان شناختیشون رو شروع کنن. بنابراین سعی کنید هرچه سریعتر برای شروع روند درمانیتون به کمک یک متخصص اقدام کنید تا بتونید افکار و اضطرابتون رو کنترل کنید.
    روانشناس
    ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲

    پاسخ
  • سارا نظری مقدم مشاور خانواده گفته:

   شادی عزیز کل بخش کامت ها و مشاوره آنلاین سایت به صورت رایگان. اگر مشاهده کنید بیش از ده ها هزار مشاوره آنلاین رایگان در سایت داده شده است.

   پاسخ
  • کیارش گفته:

   آخه شما چجور مشاوری هستید
   کسی که این مطالب میخونه و شدیدا اضطرا باره شما باز هم میزنید و استرسشو بیشتر مبکنید

   افراد مبتلا به استرس مزمن احتمالا یک شکست نهایی دارند که می تواند به خودکشی، اعمال خشونت بار، حملات قلبی و سکته مغزی منجر شود

   خدایی کجا درس خوندید

   پاسخ
دیدگاه های جدیدتر »

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

hello