ازدواج موقت چیست؟

ازدواج موقت در دین اسلام به آن ازدواج صیغه ای، متعه یا نکاح ذکر شده است و یکی از ازدواج هایی است که در کشورهای اسلامی به خصوص درمیان شیعیان رواج دارد.

بسیاری از افراد به دلایل مختلف از این ازدواج استقبال می کنند اما در بسیاری از کشور ها به خاطر عواقبی که این ازدواج دارد آن را ممنوع می دانند.

دقت داشته باشید که این ازدواج با ازدواج سفید متفاوت می باشد، ازدواج سفید در بسیاری از کشورهای غربی مرسوم می باشد و در آن افراد بدون خواندن عقد موقت و انجام مراحل رسمی زیر یک سقف می روند و تا زمانی که به دلخواه یکدیگر هستند با یکدیگر زندگی می کنند.

ازدواج موقت با مزایا و معایبی همراه می باشد اما معایب آن بیشتر می باشد و خیلی از افراد آن را با روسپیگیری یکی می دانند.

در این مقاله به بررسی موضوعاتی مانند ازدواج موقت، مزایا، معایب آن و دلایلی که باعث می شود این روش را انتخاب کنند، می پردازیم.

تعریف ازدواج موقت

این ازدواج، صیغه، متعه یا نکاح منقطع نوعی از ازدواج می باشد که در آن زن و مرد به مدت زمان معلوم و با مهریه معلوم به عقد یکدیگر در می آیند و بعد از اتمام زمان، عقد آن ها باطل می شود و اگر تمایل داشتند، می توانند عقد خود را تمدید کنند، این ازدواج رسمی نیست و می تواند پنهان باشد و اطرافیان فرد متوجه این ازدواج نشوند.

ازدواج صیغه ای در برخی از شهر های کشورهای اسلامی که مذهب شیعه دارند مرسوم می باشد البته این ازدواج در شهرهای کوچک و روستاها بیشتر دیده می شود.

بسیاری از افراد ازدواج موقت را ناشایست می دانند و آن را ازدواج اشتباهی می دانند زیرا با تعریف اصلی ازدواج و تشکیل خانواده مغایرت دارد و می تواند مشکلات بسیاری در آینده به طرفین وارد کند.

خواستگاری بدون حضور پسر

علت اصلی و مزایای ازدواج موقت چیست؟

ازدواج کوتاه مدت یا صیغه به دلایل مختلفی ایجاد می شود، به طور مثال خانواده ها برای این که فرد مورد نظر برای فرزندشان را پیدا کرده و چون فرزندشان در حال تحصیل می باشد، آن ها را به عقد موقت یکدیگر در می آورند و به اصطلاح برای یکدیگر نشان می کنند تا هنگامی که بزرگ شوند و بعد از تحصیل شان با یکدیگر ازدواج دائمی کنند.

بر اساس تحقیقات انجام شده این ازدواج بیشتر در سنین زیر ۱۸ سال صورت می گیرد و انگیزه مردان برای این ازدواج بر طرف کردن نیاز جنسی، نیاز عاطفی و در آخر نیاز مالی می باشد.

در زنان رایج ترین دلیل برای این ازدواج و صیغه نیاز عاطفی و مالی می باشد، در این جا بسیاری از عوامل اصلی و مزایای ازدواج موقت بیان شده است که به بررسی آن ها می پردازیم.

  1. نیاز جنسی

یکی از دلایل اصلی برای ازدواج و دوستی با جنس مخالف، نیاز جنسی می باشد، زیرا این نیاز یک غریزه جنسی می باشد و بسیاری از تنش ها را در زندگی کاهش می دهد.

به همین دلیل افراد به دنبال روشی بودند تا بتوانند به صورت قانونی رابطه جنسی مشروع برقرار کنند، به همین دلیل ازدواج کوتاه مدت را در صورتی که شرایط لازم برای ازدواج دائم نداشته باشند انتخاب می کنند و از ازدواج کوتاه مدت بهره می برند.

آشنایی قبل ازدواج دائم

برخی از افراد برای این که با شخصیت و علایق یکدیگر به خوبی آشنا شوند قبل از ازدواج دائم، صیغه موقت بین آن ها خوانده می شود تا به شخصیت یکدیگر بهتر آشنا شوند.

در صورتی که بین آن ها تفاهم های لازم بود و به شناخت نسبی رسیدند ازدواج دائمی بین آن ها اتفاق می افتد.

این گزینه را معمولا خانواده ها پیشنهاد می کنند تا جوانان گناه نکنند و شناخت کافی را نیز به دست بیاورند.

ازدواج موقت

  1. راه حل جایگزین ازدواج مجدد

بسیاری از افراد ممکن است بر اثر حادثه ای همسر خود را از دست بدهند و یا از همسر قبلی خود طلاق بگیرند، در این صورت آن ها برای حفظ آبرو، ترس از قضاوت دیگران و یا ترس از طلاق برای بار دوم، این ازدواج را به عنوان ازدواج مجدد جایگزین می کنند.

  1. نیاز مالی

برخی از زنان و در مواقعی بعضی از مردان برای آن که مشکلات مالی خود را کاهش دهند و نیاز مالی شان را رفع کنند از ازدواج کوتاه مدت استفاده می کنند تا حمایت طرف دیگر را از نظر مالی دریافت کنند.

  1. رفع نیاز عاطفی

برخی از زنان و مردان شرایط لازم برای ازدواج دائم را ندارند و برای این که نیاز های عاطفی شان را رفع کنند و یک همدم و همراه داشته باشند از ازدواج موقت استفاده می کنند.

البته این ازدواج راه دائمی برای پاسخ به این نیازها نمی باشد و فقط به طور موقت آن ها را برطرف می کند.

  1. شرایط سخت برای ازدواج دائم

در این روز ها شرایط اقتصادی بسیار سخت و نابسامان می باشد و افراد دیگر توانایی این که زندگی مشترک برقرار کنند را ندارند، در این شرایط برخی از افراد برای این که بتواند با فرد مورد علاقه شان باشند و نیاز های جنسی و عاطفی شان را رفع کنند از ازدواج موقت استفاده می کنند.

  1. کاهش آمار طلاق

در صورتی که این ازدواج را در جامعه ترویج دهید، آمار طلاق کاهش می یابد و در صورتی که فرد از رابطه خود خسته شده باشند می توانند این ازدواج را به راحتی باطل کنند.