اعتیاد جنسی، از علائم تا درمان اعتیاد به سکس

افرادی که اعتیاد به سکس دارند گرفتار اعتیاد جنسی شده اند این اعتیاد یک حالت وسواسی برای درگیری در فعالیت های جنسی به خصوص دخول می باشد.

اعتیاد جنسی

بر اساس نظریه برخی از روانشناسان اعتیاد جنسی یکی از بیماری ها و اختلالات جنسی می باشد که به عنوان پیش فعالی جنسی شناخته می شود. افرادی که در کنترل رفتار، انگیزه و افکار جنسی شان با مشکلاتی رو به رو هستند را می تواند در گروه اعتیاد جنسی قرار داد.

در صورتی که درگیر اعتیاد جنسی شده این مقاله را از دست ندهید. زیرا در مورد اعتیاد جنسی، راه های تشخیص و درمان آن توضیحاتی ارائه شده است که مطالعه آن می تواند برای شما بسیار مفید باشد.

اعتیاد به سکس در مقابل اعتیاد به پورن

اعتیاد به سکس یکی از انواع اختلالات جنسی می باشد که فشار روانی بسیاری بر روی فرد قرار می دهد به طوری که افرادی که به این مشکل دچار می شوند درگیر مسائل جنسی هستند و مشغولیت های ذهنی بسیاری در این خصوص دارند.

این افراد زمانی که شریک جنسی ندارند دچار تنش و بی قراری می شوند و بعد از سکس به طور موقتی آرامش و رضایت را تجربه می کنند.

اما به طور کلی مشغولیت ذهنی آن ها بسیار زیاد است و به همین دلیل سکس آن ها همواره با احساسات ناخوشایندی از جمله اضطراب و احساس گناه می باشد.

توجه داشته باشید که اعتیاد به سکس با اعتیاد به پورنوگرافی متفاوت می باشد. زمانی که فرد درگیر پورنوگرافی می شود به دیدن فیلم های پورن معتاد می شود و به طور معمول نیازش را از طریق خودارضایی رفع می کنند.

اعتیاد به دیدن این فیلم ها ممکن است زمینه اعتیاد به سکس را فراهم کند اما صددرصد به آن نمی انجامد.

در صورتی که فیلم های پورنوگرافی به صورت بیمارگون مشاهده شود بیش از هر چیز باعث ایجاد تصورات غلط از رابطه جنسی به کژکاری جنسی می شود و در واقع عملکرد جنسی فرد را تحت تاثیر قرار داده و مشکلاتی را به وجود می آورد.

انواع رفتارهای مختلف مرتبط با اعتیاد جنسی

فردی که به این اختلال مبتلا است ممکن است همه یا برخی از علائم زیر را از خود نشان دهد:

اعتیاد جنسی یا مشغولیت فکری زیاد در مورد رابطه جنسی باعث به وجود آمدن رفتارهای گوناگونی در فرد می شود، که از آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شریک های جنسی متعددی را برای خود فراهم می کند و سعی می کند به طور اجباری با آن ها سکس را تجربه کند.
 • تمایل زیادی به فیلم های پورن دارد و به صورت وسواسی و بیمار گون آن ها را مشاهده می کند.
 • اعتیاد پیدا کردن به خودارضایی
 • درگیر شدن در انحرافات جنسی که به عنوان اختلالات پارافیلیک شناخته می شوند.

اختلالات پارافیلیک و اعتیاد جنسی

مبتلا بودن به اعتیاد جنسی می تواند باعث به وجود آمدن اختلالات پارافیلیک یا همان انحرافات جنسی شود و به صورت رفتارهای جنسی ناهنجار خود را نشان دهد. از جمله این رفتارها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

انحرافات مرتبط با تحریک جنسی

در صورتی که فرد درگیر اعتیاد جنسی می شود به هر طریقی می خواهد تحریک جنسی را به دست آورده و در فرآیند سکس درگیر شود. این امر می تواند در قالب رفتارهای نامناسب نشان داده شود که برخی از آن ها عبرت اند از : چشم چرانی، نمایشگری و مالش دوستی.

نمایشگری وضعیتی است که در آن فرد بدون آن که رضایت طرف مقابل را کسب کند اندام جنسی خود را به او نشان می دهد و باعث احساس انزجار، ترس و وحشت در طرف مقابل می شود.

هم چنین در مالش دوستی هم فرد برای این که به تحریک جنسی دست یابد بدون کسب رضایت فرد بدن آن ها به خصوص اندام جنسی شان را لمس می کند و باعث عصبانیت و ناراحتی آن ها می شود. امروزه این انحرافات به عنوان آزار جنسی شناخته می شوند.

درمان اختلالات جنسی مردان

انحرافات مرتبط با انتخاب هدف جنسی

برخی از افرادی که به انحرافات جنسی دچار می شوند در انتخاب هدف جنسی برای ارضای سالم غریزه دچار مشکل می شوند. در حقیقت آن ها نمی توانند روابط عاطفی سالمی داشته و در کنار روابط معمول سکس را تجربه کنند.

در بسیاری از موارد افراد برای این که نیاز جنسی خود را رفع کنند کودکان را مجبور به برقرار کردن رابطه جنسی می کنند که این امر آسیب های روانی شدیدی را برای فرد مقابل به همراه دارد و باید هر چه زودتر برای درمان آن اقداماتی صورت گیرد و فرد توسط متخصصان سلامت روان درمان شود.

علائم اعتیاد جنسی

علائم اعتیاد جنسی

فردی که به اعتیاد جنسی مبتلا می شود ممکن است همه یا برخی از این علائم را داشته باشد.

 • دچار شدن به افکار و فانتزی های مزمن و وسواسی
 • روابطه جنسی متعددی با افراد و حتی با غریبه ها تجربه می کند.
 • پنهان کردن رفتارهای خود حتی ممکن است دروغ بگوید.
 • در کنترل رفتارهای جنسی احساس ناتوانی می کند.
 • درگیری بیش از اندازه در سکس حتی زمانی که منجر به اختلال در عملکرد روزانه فرد می شود.
 • بعد از برقراری رابطه جنسی، احساس گناه می کند.
 • هنگام رو به رو شدن با روابط جنسی زیاد، پیامدهای منفی بسیاری را تجربه می کند.

به خاطر داشته باشید که یک نشانه به این معنا نیست که فرد درگیر اعتیاد جنسی می باشد و بر این اساس نمی توانیم به او برچسب اختلال جنسی بزنیم.

برای تائید این اختلال باید مجموعه ای از نشانه ها وجود داشته باشند و زندگی فرد را مختل کنند تا بتوان تشخیص اختلال جنسی داد.

برای این که اختلال را به درستی تشخیص دهید بهتر است از روانشناس متخصص کمک بگیرید تا در این خصوص شما را راهنمایی کند.

اعتیاد جنسی

علل ابتلا به اعتیاد جنسی

بسیاری از کارشناسان معتقدند که علت خاص و مشخصی برای اعتیاد جنسی وجود ندارد و این مشکل به خاطر تعامل عوامل خطر گوناگون به وجود می آید. در ادامه این مقاله مهم ترین عللی که در این زمینه شناسایی شده است را بیان و بررسی می کنیم.

 • ناتوانی در بازداری هیجانی و خود کنترلی و داشتن مشکلاتی در این زمینه
 • پرداختن به رابطه جنسی به عنوان راهی برای آرام کردن خود و عدم برخورداری از مهارت حل مسئله
 • اضطراب های پنهان در زندگی
 • برخورد نامناسب خانواده در دوره رشدی در مورد کنجکاوی های جنسی کودک
 • برخورداری از زمینه ژنتیکی در مورد ابتلا به اختلالات اعتیادی به خصوص اعتیاد و وابستگی به روابط جنسی

پیامدهای ابتلا به اعتیاد جنسی

در صورتی که اعتیاد جنسی مورد درمان قرار نگیرد، فرد ممکن است گرفتار مشکلات روانی، اجتماعی و سلامتی شود و هر کدام از این رفتارها پیامدهای خطرناکی به همراه دارد و احتمال این که رفتارهای پر خطری از طرف سر بزند بسیار زیاد است.

به عنوان مثال فرد به دلیل این که احتمال برقراری رابطه جنسی با روسپی ها بسیار زیاد است ممکن است دچار بیماری های مقاربتی شود.

هم چنین صرف کردن زمان، انرژی و پول بسیار برای رفع نیاز جنسی، در بسیاری از موارد مشکلات مالی و قانونی بسیاری را برای فرد به وجود می آورد و موقعیت اجتماعی او را به خطر بیندازد.

زمانی که فرد درگیر اعتیاد به سکس می شود با پیامدهایی رو به رو می شود که می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سلامت روانی فرد به خطر می افتد و فرد پس از تجربه ارضا جنسی دچار هیجانات منفی می شود و ممکن است احساس گناه کند.
 • درگیر اختلالات روانشناختی از جمله افسردگی و اضطراب می شود که وضع سلامت روانی فرد را با خطراتی رو به رو می کند.