زبان نوزاد ، صداها و زبان نوزاد را چگونه بفهمیم؟

آشنایی با زبان کودک از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد زیرا باعث می شود تا مادران به خصوص مادران کم تجربه با مشکلات و چالش های کمتری رو به رو شوند و نوزادان معمولا علائم و نشانه هایی از خود نشان می دهند که بیانگر مسئله و موضوع خاصی می باشد .

جالب است که بدانید ۹۰ درصد ارتباط بین نوزادان و بزرگسالان به صورت غیر کلامی می باشد در ادامه این مقاله می خواهیم معنایی زبان نوزاد و حرکات او را مورد بررسی قرار دهیم پس این مقاله را تا انتها مورد مطالعه قرار دهید.

معنای گریه نوزاد

بسیاری از والدین در اکثر مواقع متوجه گریه نوزاد نمی شوند و به همین دلیل بسیار ناراحت هستند و در بیشتر مواقع گریه نوزاد را به گرسنه بودن او ربط می دهند، صدای گریه نوزاد گاهی اوقات متفاوت می باشد و اگر والدین کمی دقت کنند و آگاهی لازم را داشته باشند متوجه می شوند که نوزاد قصد دارد چه چیزی را بگوید.

در ادامه به بررسی پنج کلام جهانی نوزادان در زمان گریه کردن می پردازیم و معنا و توضیحاتی در مورد آ  ها ارائه می دهیم.

زبان نوزاد، Nah یا Neh، صدای اونگه

زمانی که کودک گریه می کند و در ابتدای گریه او صدای (ن) شنیده می شود به این معنی است که کودک گرسنه می باشد و زمان شیر دادن و سیر کردن نوزاد است و همچنین اگر صدای ( ایننقهه) را در هنگام گریه کردن تشخیص دادید به معنای گرسنه بودن نوزاد می باشد.

کم خوابی

Owh

اگر دقت کرده باشید این صدا شبیه زمانی است که نوزاد خمیازه می کشد و زمانی که گریه می کند این صدا را از خود بروز می دهد و به معنای خستگی او می باشد، در این حالت دهان نوزاد به صورت بیضی شکل باز می شود و لازم است که والدین شرایطی را مهیا کنند تا فرزندشان استراحت کند.

زبان نوزاد، Eh

زمانی که عضلات نوزاد منقبض می شود نوزاد این صدا را در خود ایجاد می کند و به معنای آن است که می خواهد آروغ بزند و ممکن است چند بار حرف را به صورت (Eh, Eh,Eh,Eh) تکرار کنند.

باید این نکته را در نظر بگیرید که نوزاد علاوه بر زمانی که شیر می خورد احتمال دارد نیاز به آروغ زدن داشته باشد و والدین باید به نوزاد کمک کنند تا آروغ بزند.

Eairh

زمانی که عضلات شکم نوزاد منقبض می شود این صدا را در خود ایجاد می کند، احتمال دارد زمانی که نوزاد نفخ دارد این صدا یا صداهایی مانند) (eerrhh را داشته باشد که در این زمان کودک نیاز دارد دردش را تسکین کنید و والدین باید به او کمک کنند تا نفخ او رفع شود.

برای این که نفخ نوزاد را بگیرید او را روی شکم بخوابانید و پشتش را ماساژ دهید و یا می توانید او را روی زمین بگذارید و ناحیه شکم او را ماساژ دهید، باید توجه داشته باشید که جهت ماساژ در جهت عقربه های ساعت باشد و محل آن در اطراف ناف به صورت دایره ای به شعاع ۵ سانتی متر باشد.

زبان نوزاد

زبان نوزاد، Heh

تشخیص این صدا راحت می باشد و احتمال دارد به صورت (Heh,Heh,Heh) یا (Ha,Ha,Ha) باشد، این صدا به معنی آن می باشد که کودک ناراحت است و باید والدین وضعیت کودک را مورد بررسی قرار دهند و شرایط او را مانند گرما، سرما، گرسنگی، تعویض پوشک یا محل نوزاد را چک کنند تا کودک به آرامش برسد.

البته باید توجه داشته باشید که هر نوزادی منحصر به فرد می باشد و احتمال دارد صدای گریه او با دیگران شبیه هم نباشد به همین دلیل با کسب تجربه و صداهای کلیدی گفته شده می توانید دلیل گریه نوزادتان را متوجه شوید، اگر زمان گریه صدای متفاوتی را می شنوید باید به صداهایی که بیشتر تکرار می شود توجه نمایید.