مراقبت از خود چیست؟ چگونه خودمان را دوست داشته باشیم؟ گاهی اوقات ممکن است فریب بخوریم و فکر کنیم که مراقبت از خود شامل خریدن چیزهایی است که می خواهیم اما این همه ماجرا نیست.

بیدار شدن در ساعت ۵ صبح برای یک کلاس تمرینی اگر واقعا به آن احتیاج داشته باشیم می تواند مراقبت از خود در نظر گرفته شود (حتی اگر در آن زمان احساس خوبی نداشته باشیم)، خود مراقبتی می تواند شامل تمیز کردن خانه، خواب اضافی و ورود کمی دیر به محل کارتان باشد.

بیشتر اقدامات خودمراقبتی با نوعی «هزینه» همراه است (معمولاً زمان و گاهی اوقات پول) در حالی که هنوز به یاد داشته باشیم که نسبت به اطرافیانمان تعهداتی داریم (مانند کار، خانواده، روابط).

مراقبت از خود کاملاً ذهنی بوده و بر اساس خواسته ها و نیازهای فرد در آن لحظه است. ممکن است برخلاف رئیستان که برنامه مهمانی برای آخر هفته فراهم کرده است دوست داشته باشید در خانه بمانید و فیلم ببینید، یا برخلاف همسرتان که دوست دارد در خانه بماند دوست داشته باشید که به پیاده روی بروید.

مراقبت از خود در کجای یک رابطه قرار می گیرد؟

خود مراقبتی در رابطه سخت تر می شود، به عبارت دیگر می‌توانید استدلال کنید که برای بسیاری از افراد، مجرد بودن مراقبت از خود را تا حدودی آسان‌تر می‌کند و در این شرایط ما زمان و قدرت تصمیم‌گیری بیشتری داریم تا دقیقاً آنچه می‌خواهیم انجام دهیم (آنچه می‌خواهیم بخوریم، وقت خود را صرف انجام آنچه می‌خواهیم کنیم).

جنبه‌های منفی نیز در این مورد وجود دارد (ممکن است احساس تنهایی کنیم یا حمایت عاطفی را که روابط به همراه دارد از دست بدهیم)، اما واقعیت این است که مراقبت از خود در هنگام مجردی بسیار آسان‌تر است.

رابطه نیاز به سازش طرفین دارد بنابراین این احتمال وجود دارد که برنامه های آن ها شلوغ تر شود و مجبور شوند برای فعالیت های مشترکی که حتی مورد علاقه آن ها نمی باشد نیز جا باز کنند.

سرگرمی هایی که در زمان مجردی انجام می‌دهیم، مانند ورزش منظم، صرف وقت با دوستان، سرگرمی‌های انفرادی مانند پیاده‌روی طولانی یا کلاس‌های زبان در زندگی مشترک کم رنگ تر می شود.

مراقبت از خود

چرا باید خودمان را دوست داشته باشیم؟

۱٫ دوست داشتن خود باعث ایجاد اعتماد به نفس می شود.

وقتی خودتان را دوست دارید، به احتمال زیاد احساس اعتماد به نفس و امنیت خواهید داشت.

این به شما قدرت می‌دهد تا ریسک‌های خلاقانه بپذیرید، چیزهای جدید را امتحان کنید، با افراد جدید ملاقات کنید و افق‌های خود را گسترش دهید. عشق به خود باعث اعتماد به نفس می شود و اعتماد به نفس باعث رشد می شود.

۲٫ وقتی خودتان را دوست دارید، نیازی به تایید خارجی ندارید.

همه دوست دارند احساس کنند که مورد علاقه و اعتبار هستند. بسیاری از ما به دنبال این اعتبار هستیم، اما اگر بتوانید یاد بگیرید که خودتان را دوست داشته باشید، می‌توانید هر جا که می‌روید احساس دوست داشتن و معتبر بودن را با خود داشته باشید، زیرا این احساس از درون شما می‌آید.

۳٫ می توانید از بازی مقایسه رها شوید. مقایسه بسیار مضر است.

رسانه‌های اجتماعی مقایسه را به یک بیماری همه‌گیر تبدیل کرده‌اند به این شکل ما مشکلات و بدی های زندگی خود را با قسمت های خوب زندگی دیگران مقایسه می کنیم.

اما وقتی خودت را دوست داشته باشی، مقایسه دیگر قدرتی ندارد. شما می توانید شادی دیگران را ببینید و برای او خوشحال باشید، بدون اینکه اجازه دهید این اتفاق روی خوشبختی شما تأثیر منفی بگذارد.

چگونه خود را دوست داشته باشیم؟

۵٫ جملات تاکیدی مثبت

با خود تکرار کن که خودت را دوست داری و به ویژگی های خوب خود اشاره کرده و باور کنید که آن ها درست هستند. جملات تاکیدی نفوذ بالایی دارند به جای تکرار جملات منفی با جملات مثبت اعتماد به نفس خود را بالا برده و خود را بیش تر دوست داشته باشید.

۶٫ از تنهایی خود لذت ببرید.

معاشرت با دیگران مهم است، اما اینکه بتوانید وقت خود را به تنهایی نیز بگذرانید نیز مهم است. یاد بگیرید که از تنهایی خود لذت ببرید. کارهایی را که دوست دارید انجام دهید، فقط به این دلیل که انجام آن ها را دوست دارید.

وقتی هیچ کس دیگری در اطراف نیست، کشف کنید که واقعاً چه کسی هستید. به یاد داشته باشید: وقتی خودتان را همان طور که هستید ببینید، می توانید خودتان را دوست داشته باشید.

۷٫ در طول روز از خود مراقبت کنید.

انجام چه کارهایی به شما انرژی می دهد؟ گاهی اوقات، ما تنها زمانی که احساس افسردگی و خستگی می کنیم به سراغ مراقبت از خودمان می رویم. اما شما هر روز به شارژ جدید نیاز دارید، بنابراین مراقبت روزانه را در برنامه خود قرار دهید.

۸٫ خود را در روابط گم نکنید

همه ما شنیده‌ایم که قبل از اینکه بتوانیم واقعاً کسی را دوست داشته باشیم، باید خودمان را دوست داشته باشیم. وقتی ابتدا خودتان را دوست نداشته باشید، در روابط گم خواهید شد. ممکن است بیش از اندازه به همسرتان وابسته شوید در حدی که مرزهای خود را فراموش کنید.

برای این که خود را در رابطه گم نکنید حتما فعالیت هایی را که دوست داشته اید ادامه دهید و با همسرتان در مورد آن ها صحبت کنید.