مهارت های زوجین در جهت حفظ تفاهم و عشق در زندگی

ازدواج و رابطه خوب یکدفعه و از روی نا آگاهی و غفلت شکل نمی گیرد بلکه باید برای آن وقت گذاشت و با تلاش و زحمت و از روی آگاهی و شناخت به وجود می آید.

برای ارتباط عاشقانه خوبی داشته باشید باید برای شناخت بیشتر وقت بگذارید و فعال باشید و تنها نیت داشتن کافی نمی باشد.

پس در نظر داشته باشید که ازدواج و روابط خوب ناآگاهانه به وجود نمی آید بلکه نتیجه تلاش و زحمت می باشد که فرد می تواند بعدا زندگی خوبی داشته باشد، برای رسیدن به عشق باید عمل کنیم تا بتوانیم آن را تجربه کنیم.

بر اساس نظر روانشناسان اگر کسی قصد ازدواج داشته باشد و به آن عمل کند در بهترین حالت می توان فقط به صحبت کردن اشاره کرد و در بدترین حالت ممکن بین طرفین شکایت و سرزنش به وجود می آید و احساسات مخرب و نگرش ها به تدریج رشد می کنند.

برای به وجود آمدن عشق و داشتن یک دوره رابطه نمی توان به شانس و تقدیر امیدوار بود چون با آن ها تعیین نمی شود بلکه باید همسران تصمیم های درستی بکیرند و نسبت به وظایف خود مسئولیت پذیر باشند.

بعضی اوقات ممکن است زن و مرد از تاثیر رفتارشان به یکدیگر آگاه نباشند و به دلیل این ناآگاهی باعث خواهد شد پیوند بین آن ها شکل گیرد و اصلاح شود.

مهارت های زوجین برای ایجاد یک رابطه

به مجموع رفتارهایمان و چگونگی رفتارهایمان رابطه می گویند همه انسان ها در مورد چگونگی آغاز رابطه و به وجود آمدن آن می دانیم اما نمی دانیم در طول مسیر چه خواهد گذشت و به همین دلیل در طول مسیر سست می شویم و نسبت به رفتارمان بی تفاوت خواهید شد و حساسیت کمتری نسبت به آن نشان می دهیم.

رابطه های ثابت و ساکن نیستند و تغییراتی می کنند ممکن است در حال رشد و پیشرفت باشند یا از مسیر خود منحرف شده باشند و به سمت مسیر نامناسبی بروند.

بر اساس نظر مشاوران اگر فرد وارد رابطه ای شد و مسئولیت های به او واگذار شد اگر آن مسئولیت ها را بپذیرد و به طور مسئولانه به آن ها عمل کند در اینصورت رفتارش در جهت مثبت رشد خواهد کرد و باعث گسترش شادابی، نشاط و گرمی خواهد شد.

اگر فرد درمورد این اصل آگاهی درستی داشته باشد و به خوبی آن را بپذیرد می تواند با درک کردن آن احساس بهتر و خوبی نسبت به رفتارش داشته باشد و احساسات منفی مانند ناکامی و دشواری در او به وجود نخواهد آمد.

اگر در مورد رابطه تان آگاهی لازم را داشته باشید و بدانید که می توانید سرنوشت رابطه تان را تعیین کنید در این صورت به جای اینکه فکرهای منفی داشته باشید یا عمل منفعلانه انجام دهید نسبت به آینده و رابطه تان خوش بین تر خواهید بود.

مهارت های زوجین در جهت حفظ تفاهم و عشق در زندگی:

زن و مرد برای اینکه عشق در زندگی آن ها وجودداشته باشد و هر روز بیشتر شود باید با یکدیگر تفاهم داشته باشند و مهارت های لازم را بیاموزند تا بتوانند به درستی تفاهم ها را حفظ کنند.

در زیر مسائلی که زوجین باید در نظر بگیرند را ذکر کرده ایم.

 • درباره تفاوت ها با یکدیگر گفت و گو کنید و سعی کنید تفاوت های یکدیگر را بپذیرید و درمورد آن به تفاهم برسید.
 • به علایق و سلیقه های یکدیگر احترام بگذارید.
 • برای رشد و تقویت عزت نفس یکدیگر تلاش کنید و باعث رشد طرف مقابلتان شوید.
 • کارهای روزمره را به درستی بین خودتان تقسیم کنید و سعی کنید مسئولیت پذیر باشید و کارها را به درستی انجام دهید.
 • هر دو برای رسیدن به اهدافتان تلاش کنید و در مسیر رشد و پیشرفت حرکت کنید.
 • نسبت به رفتارهایی که انجام می دهید مسئولیت پذیر باشید و مسئولیت رفتار خود را قبول کنید.
 • نسبت به استقلال یکدیگر حمایت کنید.
 • در شرایط بحرانی حامی یکدیگر باشید
 • برای رشد و پیشرفت رابطه خود مهارت های لازم را بیاموزید و از آن ها به درستی استفاده کنید.

همه ما انسان ها شخصیت های متفاوتی داریم و خلق و خو و علایق ما متفاوت می باشد نکته ای که برا یداشتن زندگی خوب مهم می باشد این است که شما و همسرتان ارزش های یکسانی داشته باشید .

اگر بتوانید ارزش هایتان را با همسرتان هماهنگ کنید و هر چه این هماهنگی بیشتر باشد در این صورت بهتر خواهید توانست زندگی مشترک خود را مدیریت کنید.

مهارت دلبری

مهارت های زوجین برای داشتن یک زندگی مشترک

برای داشتن زندگی مشترک خوب باید به بسیاری از ارزش های اصلی و بنیادی که در زندگی مشترک وجود دارد توجه شود که در زیر این ارزش ها را ذکر می کنیم.

 • رشد شخصی
 • تعهد پذیری
 • اولویت ارتباط مشترک
 • تمایل برای چالش کشیدن یکدیگر
 • باز سازی درونی
 • مسئولیت پذیری

زمانی که بتوانید ارزش های اصلی زندگی مشترک تان را تعیین و شناسایی کنید و به خوبی آن ها را بشناسید در این صورت خواهید توانست اختلاف هایتان را به خوبی شناسایی کنید و برای حل آن ها رغبت بیشتری داشته باشید و به خوبی بتوانید آن ها را حل کنید.

مهارت های زوجین

ارزش های زندگی مشترک بسیار مهم هستند و نمی توانید آن ها را نادیده بگیرید و به آن ها توجه نکنید اگر حتی ذره ای از آن ها غافل شوید و چشم پوشی کنید  باعث خواهید شد به یکپارچگی شخصیت شما آسیب جدی وارد شود و زندگی مشترک تان مورد تخریب و آسیب واقع شود.

بنابراین بسیار اهمیت دارد تا زن و شوهر در مورد ارزش های اصلی  به توافق برسند چون این ارزش ها در زندگی مشترک نقش بسیار مهمی دارد و اگر اختلاف و تفاوت های در ارزش های اصلی به وجود آید قابل حل و سازش نیست و مشکلاتی در زندگی مشترک به وجود می آید.