خواب آلودگی شدید در طول روز: نارکولپسی

نارکولپسی به اختلال خواب مزمن گفته می شود که تمام جنبه های زندکی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد، البته با درمان و پیگیری های مناسب می توان این خواب آلودگی روزانه را متوقف کرد. در اینجا همه چیزهایی است که باید در مورد علائم، علل و درمان نارکولپسی بدانید ذکر شده است.

خواب آلودگی شدید در طول روز چیست؟

همان طور که بیان شد نارکولپسی یک اختلال عصبی مزمن است که بر بخشی از مغز که خواب را تنظیم می کند تأثیر می گذارد. این اختلال باعث می شود خواب‌آلودگی بیش از حدی را در طول روز تجربه کرده و حتی در برخی از موارد عدم کنترل ماهیچه‌ای (به نام کاتاپلکسی) را تجربه کنید که باعث می‌شود در طول فعالیت‌های عادی در طول روز مانند کار یا مطالعه به خواب بروید.

این عدم کنترل اغلب توسط احساسات قوی آغاز می شود، این مشکلات کوتاه و موقتی می باشند و فقط چند ثانیه طول می کشند، اما می توانند ترسناک بوده و باعث اختلال جدی در زندگی شما شوند.

در این شرایط فعالیت‌های معمولی روزانه مانند رانندگی، آشپزی یا حتی پیاده‌روی می‌تواند خطرناک باشد و خواب‌آلودگی شدید در طول روز می‌تواند بر کار، مدرسه و روابط صمیمانه فشار وارد کند. نارکولپسی همچنین می تواند مشکلات حافظه و تمرکز ایجاد کند و بر عزت نفس و سلامت روان شما تأثیر بگذارد.

خواب آلودگی شدید در طول روز شایع‌تر از آن چیزی است که احتمالاً تصور می‌کنید و از هر ۲۰۰۰ نفر ۱ نفر را مبتلا می‌کند. اگرچه هنوز درمانی وجود ندارد، اما راه های زیادی وجود دارد که می توانید علائم آن را کاهش دهید. ترکیبی از تغییرات سبک زندگی، استراتژی های خودیاری، مشاوره و حمایت پزشکی می تواند به شما در مدیریت این اختلال، بهبود هوشیاری و لذت بردن از زندگی کمک کند.

اثرات خواب آلودگی شدید در طول روز

براساس آنچه بیان شد خواب آلودگی در طول روز به بسیاری از جنبه های زندگی آسیب می زند که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره شده است:

  • آسیب جسمانی و ایمنی. بسیاری از فعالیت‌های معمولی روزانه، مانند آشپزی، پیاده‌روی و رانندگی در صورت به خواب رفتن یا از دست دادن کنترل عضلات به طور غیرمنتظره، می‌توانند بسیار خطرناک شوند.
  • سلامت روان. نارکولپسی می تواند زندگی شما را تا حدی مختل کند که منجر به افسردگی و اضطراب شود.
  • روابط اجتماعی و حرفه ای. متأسفانه، خواب ناگهانی اغلب برای کسانی که با این اختلال آشنا نیستند، طنزآمیز است. برخی از افراد ممکن است تصور کنند که شما تنبل، بی‌ادب، یا حتی در حال تظاهر به خواب ناگهانی هستید.
  • اختلال در روابط شخصی. روابط شما به خصوص روابط عاشقانه، اغلب ممکن است آسیب ببیند. خواب آلودگی شدید همچنین ممکن است باعث کاهش میل جنسی و ناتوانی جنسی شود.
  • حافظه و توجه. نارکولپسی ممکن است باعث شود شما در به خاطر سپردن چیزها و تمرکز مشکل داشته باشید و اختلال بیشتری در فعالیت های روزانه شما ایجاد کند.
علائم آپنه خواب

علائم و نشانه ها

اکثر افراد مبتلا به نارکولپسی اولین علائم خود را بین سنین ۱۰ تا ۲۵ سالگی تجربه می کنند. این علائم می تواند به ویژه برای کودکان یا جوانانی که با چالش های مدرسه، دانشگاه یا مراحل اولیه حرفه خود نیز مواجه هستند نگران کننده باشد.

دو مورد از رایج ترین علائم نارکولپسی که خواب آلودگی بیش از حد در طول روز و کاتاپلکسی می باشد، اغلب با وضعیت عاطفی شما مرتبط هستند. ممکن است زمانی که احساسات شدیدی مانند خنده، غم، تعجب یا ناامیدی را تجربه می کنید، این علائم را نشان دهید.

علائم رایج خواب آلودگی شدید در طول روز عبارتند از:

کاتاپلکسی (از دست دادن کنترل عضلانی). خواب آلودگی شدید ممکن است باعث از دست دادن ناگهانی کنترل عضلانی در هنگام بیداری شود که معمولاً توسط احساسات قوی مانند خندیدن یا گریه ایجاد می شود.

توهمات. برخی از افراد مبتلا به نارکولپسی هنگام به خواب رفتن یا پس از بیدار شدن، مشکلات بینایی یا شنوایی را تجربه می کنند.

فلج خواب. ممکن است در ابتدا یا انتهای خواب قادر به حرکت یا صحبت نباشید.

بیداری شبانه اگر از نارکولپسی رنج می برید، ممکن است دوره های بیداری در شب همراه با گرگرفتگی، ضربان قلب بالا، یا هوشیاری شدید را تجربه کنید.

خواب آلودگی شدید در طول روز

علل خواب آلودگی شدید در طول روز

محققان به دنبال علت اصلی نارکولپسی هستند. توافق عمومی این است که ژنتیک نیز در این امر تاثیر دارد، به عنوان مثال، یک محرک محیطی مانند ویروس، ممکن است بر مواد شیمیایی مغز شما تأثیر بگذارد و باعث ایجاد اختلال شود.

دانشمندان کشف کرده اند که افراد مبتلا به نارکولپسی فاقد هیپوکرتین (یک ماده شیمیایی در مغز) هستند که برانگیختگی را فعال می کند و خواب را تنظیم می کند.

تشخیص نارکولپسی

خواب آلودگی شدید در طول روز اغلب ممکن است اشتباه گرفته شده  یا تشخیص داده نشود. افراد مبتلا به این اختلال ممکن است درمان را جدی نگیرند، زیرا شایع ترین (و گاهی اوقات تنها) علامت خواب آلودگی بیش از حد در طول روز است که می تواند نشان دهنده بسیاری از شرایط باشد. علاوه بر این، علائم نارکولپسی اغلب به اشتباه به سایر اختلالات خواب یا شرایط پزشکی (مانند افسردگی یا صرع) نسبت داده می شود.

از آنجایی که تنها علامت منحصر به فرد نارکولپسی، کاتاپلکسی (از دست دادن ناگهانی کنترل عضلانی) است، تشخیص این عارضه می تواند زمان زیادی طول بکشد. اگر مشکوک به نارکولپسی هستید، حتماً با پزشک خود در مورد همه علائمی که تجربه می کنید صحبت کنید.

پزشکان و متخصصان خواب همراه با کمک علائم شما از روش های زیر برای تشخیص این اختلال استفاده می کنند:

پلی سومنوگرام شبانه. این تست فعالیت الکتریکی مغز و قلب و حرکت ماهیچه ها و چشمان شما را اندازه گیری می کند.

تست تأخیر خواب چندگانه (MSLT). این تست مدت زمانی که طول می کشد تا شما در طول روز به خواب بروید را اندازه گیری می کند.

تجزیه و تحلیل مایع نخاعی. فقدان هیپوکرتین در مایع مغزی نخاعی ممکن است نشانگر نارکولپسی باشد. بررسی مایع نخاعی یک آزمایش تشخیصی جدید است.

خروپف چیست؟ و چگونه خروپف را متوقف کنیم