مشاورانه-صدا-صوتی روانشناسی

ایجاد دوستی های جدید هرچند ممکن است مشکل به نظر برسد اما اگر موفق به این کار شوید، بسیار خوشایند خواهد بود.

دوستان نقش عمده ای می توانند در زندگی ما داشته باشند. در واقع ما با دوستانمان زندگی را از پیش می بریم، پستی ها و بلندی های زندگی مان را با آنها در میان می گذاریم حتی دردها و لذت ها را. بدون حضور دوستان، زندگی کیفیت چندانی نخواهد داشت.

با این حال، اینکه چگونه دوست و یا دوستان جدید پیدا کنیم، گاهی مشکل به نظر می رسد. در اینجا ما چند گام را به شما آموزش می دهیم تا بتوانید دوست و یا دوستان جدیدی پیدا کنیم اما اول از همه انواع دوست را باید بشناسید. در حالت کلی ما سه دسته از دوستان را داریم:

۱) دوستان “سلام-خداحافظ”. این ها افرادی هستند که در مدرسه، دانشگاه و یا سر کار میبینیم و در واقع محیط کاری و مدرسه و زمینه آن باعث می شود که یک سلام احوالپرسی داشته باشیم.

اما این دوستی در همین حد باقی می ماند و صمیمیتی ایجاد نمی شود.

در ابتدای روز که همدیگر را میبینید سلام می دهید و در اخر روز یا حین خروج از محل یک خداحافظی ممکن است داشته باشید. زمانی که از آن محیط کاری و یا مدرسه دور شوید و ارتباط خود را با این محیط قطع کنید این دوستی شما نیز خاتمه پیدا می کند.

۲) دوستان معمولی و اجتماعی. دوستانی که در اجتماع و مناسبت های اجتماعی همدیگر را میبینید. دوستان باشگاهی، دوستان تئاتری و …

گهگاه ممکن است با هم بیرن بروید و وقت بگذرانید. با این دوستان تنها موضوعات عمومی و کلی را صحبت می کنید و نه مسائل شخصی.

۳) دوستان واقعی و صمیمی. افرادی که شما در ارتباط با هر موضوع شخصی، کاری، درسی، عاطفی و .. صحبت کنید.

ممکن است هر روز این دوستان را ببینید و یا نه هر از گاهی اما مهم نیست چون دوستی شما قوی تر از اینهاست که با مدتی ندیدن دوستتان، این دوستی از بین برود.

این دوستان کسانی هستند که شما همیشه مطمئن هستید که در صورت نیاز داشتن به آنها، همیشه برای کمک به شما حاضر خواهند بود و شما نیز در موقع نیاز آنها به کمکشان خواهی رفت.

اغلب ما دوست داریم که دوستان معمولی و اجتماعی پیدا کنیم و اگر بتوانیم دوستان صمیمی نیز ایجاد کنیم. اما اغلب در این کار مشکل داریم چرا که ممکن است خجالتی و یا کم رو باشیم، احساس راحتی نکنیم و یا …

مراقبت از خود

در این مقاله در ادامه ده روش برای یافتن دوستان بیشتر و ارتباط های موثر معرفی کرده ایم:

۱٫ ترس های درونی خود را تشخیص دهید

قدم اول ایجاد و تقویت یک تصویر ذهنی سالم از آشنا شدن و ملاقات با افراد جدید است. گاها ما آشنا شدن با افراد جدید را کار ترسناکی فرض می کنیم.

نگران هستیم که آیا برخورد مناسبی خواهیم داشت یا نه، اینکه فرد مقابل از ما خوشش خواهد آمد یا نه؟ چگونه می توانیم مکالمه را ادامه دهیم و …

هر چه بیشتر به این مسائل فکر کنیم ترسمان هم بیشتر می شود. این حس درونی به مرور به ترس ذهنی تبدیل می شود که زندگی ما را تحت تاثیر قرار می دهد و ما را از ایجاد دوستان جدید دور میکند.

حس خجالت از دیگران نتیجه عملی این ترس است. اما بدانید که این ترس ها فقط در ذهن شما هستند و وجود خارجی ندارند.

اگر دقت کنید ۹۰ درصد مردم به حدی مشغولیت های ذهنی دارند و درگیریهای شخصی دارند که دیگر مجالی برای نگرانی در مورد شما ندارند.

هر اندازه که شما نگرانی دارید در مورد نحوه ایجاد دوستی، آنها هم نگران این موضوع هستند. اما ۱۰ درصد باقیمانده کسانی هستند که می دانند رابطه بر اساس ارزش های قوی تری از آنچه که در ملاقات اولیه به سادگی گفته و عمل شده، شکل میگیرد.

۲٫ با افرادی که تا حدودی می شناسید، شروع کنید

ممکن است اجتماعی شدن و مواجهه با تعداد زیادی از افراد چندان در ایجاد دوستی موفقیت آمیز نباشد. پس با قدم های کوچک شروع کنید.

از افرادی که با آنها نسبتا آشنایی دارید شروع کنید. برای ایجاد آشنایی های اولیه می توانید اقدامات زیر را انجام دهید.

• با افرادی که قبلا می شناختید ارتباط مجدد برقرار کنید: دوستانی که مدت هاست از آنها خبری ندارید و یا دوستانی که فقط با آنها احوالپرسی می کردید، ارتباط برقرار کنید و سعی کنید دوستی تان را بازیابی کنید.

• سعی کنید به گروه دوستان بپیوندید. ببینید آیا گروه دوستی وجود دارد که بتوانید به گروهشان ملحق شوید یا نه.

• سعی کنید دوستان دوستانتان را هم بشناسید و با آنها آشنا شده و رابطه دوستانه برقرار کنید.

• دعوت افراد برای بیرون رفتن را قبول کنید.

۳٫ سعی کنید به دنیای بیرون از خانه قدم بگذارید.

بعد از اینکه با دوستان معمولی تان صمیمیت ایجاد کردید، حال می توانید با افراد جدیدی که نمی شناسید، رودر رو شوید.

• به گروههای جلسه ای دوستانه و میتینگ های دوستانه بپیوندید.
• در ورکشاپ ها و دوره ها شرکت کنید.
• برای کارهای اجتماعی داوطلب شوید.
• به مکان های فرهنگی و هنر ی بروید.
• به گروههای فضای مجازی بپیوندید.