اختلال روانی مشکلات جدی هستند که در دنیای کنونی افراد بسیار زیادی را درگیر خود نموده اند به صورت کلی باید گفت که بیماریها روانی اختلالاتی هستند که بر رفتار و نحوه تفکر فرد بسیار تأثیرگذار بوده و سبب ایجاد عدم آرامش و ناراحتی در فرد مبتلا به خود می گردند.

انواع اختلال روانی

اگر بخواهیم انواع اختلال روانی را مورد بررسی قرار دهیم باید اختلالاتی مانند:

برای مطالعه در مورد روش های درمان و شناسایی اختلال های فوق می توانید به انتهای متن مراجعه کرده و جدیدترین مقالات را مشاهده کنید.

و سایر اختلالات شبیه به آن را یاد کنیم که نشانه های هر یک از این اختلال روانی با دیگر اختلالات مشابه نیست و نشانه های متفاوت دارند.

بسیاری از افراد جامعه با انواع مختلفی از بیماری روانی دست و پنجه نرم می‌کند اما ممکن است خیلی از آنها از این مورد آگاهی نداشته باشند و بنابراین قاعدتاً برای درمان آن اقدامی را انجام نمی‌دهند.

اما بایستی بدانیم که اولین مرحله برای درمان این نوع بیماری ها شناخت و درک مناسب ان است در واقع تا زمانی که ما ندانیم به چه اختلال روانی دچار شده ایم قادر نخواهیم بود به خوبی برای درمان آن اقدام نماییم.

اگر کسی از اعضای خانواده شما از یکی از انواع بیماری های روانی رنج می‌برد بایستی ابتدا نسبت به آن مطمئن شده و سپس برای درمان آن به صورت مرحله به مرحله اقدام نماید.

چرا که اگر یک فرد در یک خانواده از یک اختلال روانی رنج ببرد نه تنها خود بلکه در حد بیشتری سایر افراد خانواده را نیز درگیر این مسئله کرده و آنها را به شدت تحت تاثیر قرار داده و ممکن است سبب بروز مشکلات بسیار زیادی برای آنها نیز گردد.

- مردی که اختلال دارد- اختلال روانی- مشاورانه

مشاوره روانشناسی و درمان اختلال روانی

مشاوره های روانشناسی یکی از راه‌های اصلی درمان بوده و موجب کاهش دغدغه ها و مشکلات افرادی که به اختلال روانی مبتلا هستند می باشد. در ادامه به بررسی چند نمونه از مهمترین اختلال روانی که می‌توانند سبب به وجود آمدن مشکلات بسیار زیادی برای افراد شوند پرداخته و آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

بنابراین به عنوان مهم ترین و اولین گام باید بدانید که ابتدایی ترین راه برای درمان بیماریهای روانی مراجعه به روانشناس و در میان گذاشتن مشکلات با فرد روانشناس می باشد و در صورتی که بیماری به مراحل حساس خود رسیده استفاده از روان پزشک و دارو نیز برای فرد مبتلا به بیماری روانی پیشنهاد می‌گردد.

اما این بایستی در آخرین مرحله و پس از اعمال مراحل روانشناسی انجام گردد یکی از انواع مختلف ناهتجاری های روانی را باید دسته غم زده ها نامید.

اختلالات عصبی شناختی
اختلال روان پریشی

اختلال افسردگی و نشانه های آن

در این مورد بیماری‌ها و نشانه های افسردگی و اندوهگین دارند و به ان مبتلا می‌شوند و احساس اندوه و غم سبب می‌شود که فرد مورد نظر افسرده تر و افسرده تر شود و گاهی حتی لبخند نیز نمی زند و همیشه بغض داشته و دوست دارد گریه کند و نمی تواند به خوبی احساسات خود را کنترل نماید.

افسرده ها به خوبی مانند دیگران از زندگی خود لذت نمی برند و مشکلات بسیار زیادی برای آنها در طول زندگی به وجود می آید  بیماران معمولا نسبت به محیط اطراف خود توجه خاصی نداشته و به قول معروف به اطراف خود بی توجه هستند.

همچنین ممکن است سر و وضع آشفته داشته باشند. و کسانی نیز ممکن است مدت‌ها حمام نکنند و علاوه بر ان به مرتب کردن سر و وضع زندگی خود علاقه ای نداشته باشند.

در انجام کارهای خود مشکل دارید؟

همچنین مسئولیت های خود را به خوبی انجام نمی دهند و از انجام آنها شانه خالی می‌کند.

از دیگر علائم مهم اختلال روانی افسردگی این است که افراد افسرده به شدت از نظر عملکردی و فعالیتی دچار مشکل می شوند.

در مراحل ها در آن ممکن است به انزوا و گوشه گیری نیز مبتلا شده و حتی افکار و تفکرات خودکشی نیز به آنها دست بزنند و همچنین ممکن است از دردهای جسمی نیز رنج ببرند.

گاهی نیاز به شدت فراموشکار شده و مشکلات زیادی را از این نظر برای خود به وجود می آورند و بایستی به دقت مورد بررسی و کنکاش قرار بگیرد به صورت کلی بایستی گفت که زندگی افرادی که به افسردگی مبتلا هستند.

مطابق با یک برنامه‌ریزی خاصی و منسجم پیش نمی‌رود و ممکن است آنها از زمان مناسب و معینی برای خواب برخوردار نباشند و زمان و وقت کافی برای فعالیت و نیز انجام امور روزمره و کاری خود را نیز نداشته باشند.

بسیاری از افراد افسرده حتی با اختلالات مهمی همچون اختلالات خواب و اختلالات خوردن نیز مواجه می شود و در بسیاری از موارد با انواع بیماری ها در این زمینه مواجه می شود مثلاً بی خوابی یا بد خوابی یا خواب در زمان نامناسب و یا نامعین از انواع نشانه های افسردگی می باشد.

همچنین ممکن است بیماران مبتلا به افسردگی دچار عادت های بد در خوردن شوند و به انواع بیماری هایی همچون اختلالات وزن مانند کاهش وزن و یا افزایش شدید وزن مبتلا گردند که بایستی تحت نظر روانشناس و نیز پزشک مشاور مورد بررسی قرار گیرد.