جلب اعتماد خانواده پس از ترک اعتیاد، راهنمای مصرف کننده و خانواده

پس از ترک اعتیاد جلب اعتماد خانوده چگونه اتفاق می افتد؟ معمولا شخصی که مصرف کننده مواد بوده است و بعد از مدت کوتاهی ترک و شروع درمانش توقع دارد تا اطرافیان و خانواده یک شبه رفتارشان را تغییر دهند و به او اعتماد کنند او انتظار دارد امکاناتی که پیش از این ها محروم بوده است و در اختیارش قرار نمی داده اند در اختیارش قرار دهند و دیگر به او شک نکنند، این توقع غیر طبیعی منجر به افراط و تفریط در خانواده ها می شود.

بسیاری از خانواده ها انتظارات فرد را می پذیرند تا دوباره به سمت مصرف مواد نرود و برخی دیگر مانند پلیس مچ گیری می کنند تا دوباره بتوانند نشانه های مصرف مواد را کشف نمایند اما چطور می توان اعتماد خانواده را مجددا به دست آورد؟ اعضای خانواده باید در مقابل عضوی که بهبود یافته است چه برخوردی داشته باشند و چطور رفتار کنند؟ برای این که به پاسخ این سوالات برسید باید مقاله را تا انتها مورد مطالعه قرار دهید.

جلب اعتماد خانواده پس از ترک اعتیاد، برای خانواده ام ترک می کنم؟

در قدم اول باید به این سوال پاسخ دهید که قطع کردن مصرف مواد به هدف جلب اعتماد و حمایت اعضای خانواده می باشد؟ در صورتی که اعتماد اعضای خانواده بر نگردد یعنی من شکست خورده ام و باید دوباره به سمت مصرف مواد مخدر برگردم؟ یا آن که اگر خانواده به من اعتماد نکنند پس من می توانم مصرف کنم و قول معروف آش نخورده و دهن سوخته نمی شوم؟ اگر به خاطر لجبازی با اعضای خانواده ام مصرف کنم من بیشتر آسیب می بینم یا اعضای خانواده ام؟

برای آن که بتوانید به این سوالات به درستی پاسخ دهید باید ارزش ها و اهدافی که باعث بهبودی شما شده است را در نظر بگیرید و به آن ها توجه کنید و به یاد آوردید که ارزش و هدف بنیادی شما برای قطع مصرف مواد مخدر چه چیزی بوده است. به شما توصیه می کنیم به دنبال ارزشی باشید که درون شما ریشه دارد و در صورتی که اطرافیان به شما اعتماد نکنند باز هم در مسیر ترک نا امید نمی شوید و برای بهبودی خود تلاش می کنید.

خانواده به بی اعتمادی اعتیاد دارد!

اگر شما به تازگی برنامه ای برای ترک اعتیاد خود دارید و مصرف مواد را کنار گذاشته اید باید آگاه باشید زمانی که خانواده با مسئله ترک شما درگیر بوده است چه تجاربی را از سر گذرانده است، احتمالا در زمان ترک تان چند بار لغزش داشته اید و با شرایط عود مواجه شده اید و درمان خود را نیمه کاره رها کرده و پیگیری های لازم را انجام نداده اید در این حالت اطرافیان بعد از چندین بار اعتماد کردن از پیگیری درمان شما ناامید شده اند و این فرایند باعث شده است که همانطور که شما به مواد اعتیاد دارید و ترک برای شما سخت می باشد اعضای خانواده به بی اعتمادی معتاد شده باشند و ترک آن برای آن ها دشوار باشد.

هم چنین ممکن است روش هایی که شما استفاده می کنید تا اعتماد آن ها را جلب کنید درست نباشد و یا آن ها باور های غلطی دارند که اعتماد کردن را برایشان سخت کرده است اما باید امیدوار باشید زیرا این پایان راه نمی باشد و متخصصان اعتیاد امروزه با استفاده از روش هایی مانند برگزاری جلسات خانواده درمانی حل این مشکلات را آسان کرده اند به طوری که خانواده ای شخصی که فرایند درمان را انجام می دهد در این جلسات شرکت می کنند به طوری که انگار آن ها هم مورد درمان قرار گرفته اند و از این روش اطلاعات آن ها افزایش می یابد و به آگاهی خوبی در زمینه اعتیاد دست می یابند.

افسردگی بعد از ترک اعتیاد

جلب اعتیاد خانواده پس از ترک اعتیاد، آیا با ترک اعتیاد همه چیز حل می شود؟

شاید تصور کرده باشید که اگر از مصرف مواد رهایی یابید و ترک کنید همه مشکلات شما حل خواهد شد و آسیب ها و زخم هایی که به خاطر مصرف مواد در شما ایجاد شده از بین خواهد رفت اما باید این نکته را در نظر بگیرید که پاکی تنها جزئی از درمان اعتیاد می باشد و قسمت مهم اعتیاد درمان مشکلات روحی و روانی و تغییر مهارت های ارتباطی و رفتاری می باشد که اگر درمان شود آسیب های اعتیاد جبران خواهد شد.

در واقع اعتیاد ذهن را درگیر می کتد و اگر به آسیب های روانی که به خاطر اعتیاد به وجود می آید پرداخته نشود درمان هرگز انجام نخواهد شد.

جلب اعتماد خانواده پس از ترک اعتیاد

به طور مثال بسیاری از مواد مخدر باعث تحریک پذیری افراد می شوند و در نتیجه افراد معتاد بسیار سریع عصبانی می شوند و به دیگران از جمله خانواده شان پرخاشگری می کنند در این هنگام اگر مواد را هم کنار گذاشته باشید باید مهارت های مانند کنترل خشم را فرا بگیرید تا بتوانید ارتباط سالم تری با اعضای خانواده تا داشته باشید.

علاوه بر این شما باید مسئولیت های جدیدی که به شما محول می شود را به درستی بپذیرید و پس از ترک با سبک زندگی تازه و جدیدتان وفق شوید و اگر بتوانید سبک زندگی، تفریحات، دوستان و رفتارهای اجتماعی در زمان مصرف را کنار بگذارید راحت تر خواهید توانست اعتماد اعضای خانواده را جلب کنید، در جلساتی که برای ترک اعتیاد برگزار می شود به تمام این مسائل توجه می شود و درمانگر همه این موارد بیان شده را در نظر می گیرد.