انواع مهارت های ارتباطی چیست و چگونه زندگی کاری و اجتماعی ما را تحت تاثیر قرار می دهد. انسان یک موجود اجتماعی است و همین امر باعث می شود تا فرد مهارت های ارتباطی لازم را کسب کند.

به طور کلی مهارت ارتباطی شامل دو نوع مهارت کلامی و غیرکلامی می شود و داشتن این مهارت ها در روابط بین فردی، کاری و تحصیلی و مکاتباتی بسیار لازم و ضروری می باشد. مهارت های ارتباطی را می توان یاد گرفت و با استفاده از تمرین و آموزش این مهارت ها را در خود تقویت کرد.

باید ارتباطات را به خوبی بشناسید زیرا در بسیاری از مواقع همین ارتباطات سبب آسیب می شود و در این شرایط شما باید درک عمیقی از فرآیند ارتباطات داشته باشید تا در جنبه های مختلف زندگی تان به طور مثبت از آن استفاده کنید و برای شما موفقیت آمیز باشند.

افرادی که نمی توانند با دیگران ارتباط موثری برقرار کنند به دلایل مختلفی مانند عدم اعتماد به نفس یا مشکلات دوران کودکی می باشد در این شرایط باید در جلسات مشاوره روانشناسی شرکت کنند تا ناتوانی افراد در عدم برقراری ارتباط ریشه یابی شود و برای حل آن راهکارهایی بیان شود.

در این مقاله به بررسی مهارت های ارتباطی و انواع آن می پردازیم.

انواع مهارت های ارتباطی

مهارت ارتباطی به توانایی فرد برای انتقال اطلاعات به دیگران به صورت موثر و کارآمد می باشد، در صورتی که فرد این مهارت ها را به صورت عمیق و کارآمد یاد بگیرد می تواند ارتباط بین فردی  و تجاری موفقیت آمیزی با دیگران داشته باشد، در نتیجه رضایت فرد از زندگی افزایش می یابد.

مهارت های ارتباطی

اولین مرحله برای ارتباط برقرار کردن با دیگران تولید اطلاعات می باشد و بعد از آن شخص راهی برای رساندن اطلاعات به دیگران پیدا می کند. توجه داشته باشید که فرآیند برقراری ارتباطات صحیح علاوه بر اطلاعات به شیوه انتقال اطلاعات هم بستگی دارد.

هر شخصی به شیوه خاص خودش از مهارت های ارتباطی استفاده می کنند تا اطلاعات را به دیگران انتقال دهد. در صورتی که مهارت های فرد بیشتر باشد و بتواند تسلط بهتری بر روی مهارت هایش داشته باشد به شیوه بهتری می تواند با دیگران ارتباط برقرار کند.

اهمیت افزایش این مهارت ها در زندگی

در صورتی که فرد مهارت های ارتباطی را فرا گرفته باشد می تواند ازدواج موفق، دوستی های پایدار، فرصت های شغلی بیشتر و پیشرفت هایی در زمینه های مختلف زندگی داشته باشد.

در صورتی که شما مهارت های ارتباطی تان را افزایش دهید، خواهید توانست در زمینه کاری به جایگاه های بالاتری برسید و تبدیل به مدیری موفق و ثروتمند شوید. هم چنین در ارتباط با دیگران اعتماد به نفس شما افزایش یافته و نسبت به خودتان به دید مثبت تری خواهید رسید.

اگر مهارت های ارتباطی در میان اعضای خانواده به ویژه در ارتباط با فرزندان افزایش یابد این ویژگی بر روی روابط شما تاثیر مثبت گذاشته و در شکل گیری خانواده سالم نقش بسیار مهمی  دارد.

برای این که ارتباط موثری با فرزندان خود داشته باشید بهتر است از مشاور خانواده کمک بگیرید و هم چنین با مشاوره روانشناسی در ارتباط باشید تا ارتباطات شما بهبود یابد.

مهارت های زندگی مشترک

انواع مهارت های ارتباطی کلی

مهارت های ارتباطی کلی چند نوع دارند که شامل موارد زیر می شوند:

  1. مهارت های انتقال پیام

مهارت های ارتباطی

مهارت انتقال پیام شامل مهارت ارتباط کلامی و ارتباط غیرکلامی می باشد، مهارت های کلامی شامل کلمات و جملات بیان شده و اصواتی می شود که به انتقال اطلاعات و معانی می پردازد. مهارت های غیرکلامی به زبان بدن مربوط می شود که چگونه فرد علاوه بر صحبت کردن با استفاده از حرکات بدن، چهره، طرز نشستن و ایستادن بر دیگران تاثیر بگذارد و از این طریق پیامی را به آن ها انتقال دهید.

  1. مهارت های دریافت پیام

مهارت هایی که از طریق آن ها پیام های مخاطب دریافت می شود به عنوان مهارت های دریافت پیام شناخته می شوند که شامل مواردی مانند مهارت های خوب گوش دادن، مشاهده با جزئیات و پاسخ دادن مدنظر است.

انواع مهارت های ارتباطی جزئی

این مهارت ها جزئی انواع مختلفی دارند که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. مهارت های ارتباطی بین فردی

برای این که در ارتباطات روزمره بتوانید عملکرد بهتری داشته باشید باید این مهارت های بین فردی را در خود پرورش دهید و به افزایش و تقویت مهارت بین فردی بپردازید که با استفاده از تقویت مهارت های انتقال و دریافت پیام صورت می گیرد. هم چنین برای این که مهارت ارتباطی را افزایش دهید باید به نکات زیر توجه داشته باشید تا بتوانید ارتباط موثر و صلح آمیزی با دیگران برقرار کنید.

در مرحله اول باید شنونده خوبی باشید و به صحبت های دیگران با دقت گوش دهید. این که بتوانید چه میزانی از پیام خود را به مخاطب برسانید به درک عمیق گفته های طرف مقابل تان بستگی دارد برای این که علاقه خود را به صحبت های دیگران نشان دهید باید سعی کنید از آن ها سوال بپرسید تا متوجه شوند به صحبت های آن ها گوش می دهید.

مهارت های ارتباطی

به طور معمول افراد به سمت کسانی جذب می شوند که مشتاق به برقراری ارتباط با دیگران هستند و علاقه واقعی آن ها را نسبت به برقراری ارتباط می بینند به همین دلیل شما باید بتوانید این مهارت ها را فرا بگیرید و با توجه به ویژگی های زیر خودتان را فردی اجتماعی و جذاب نشان دهید. تا دیگران به سمت شما جذب شوند.

  • در هنگام ارتباط با دیگران سعی کنید لبخند بزنید و خوشرو باشید.
  • تماس چشمی یکی از موثرترین روش های برقراری ارتباط موثر می باشد سعی کنید در هنگام صحبت کردن تماس چشمی برقرار کنید.
  • درک دیدگاه های مختلف و شنونده بودن آن ها به روابط عمیق و دوستانه کمک بسیاری می کند.
  • سعی کنید در جمع ها نظر خود را بیان کنید و ابراز وجود نمایید و منفعل نباشید.
  • در مورد موضوعاتی که اطلاعات ندارید گزافه گویی نکنید و سعی کنید اطلاعات بروزی داشته باشید.
  1. مهارت های ارتباطی کاری

یکی از مهارت هایی که در زمینه کاری باید به آن توجه شود مهارت های ارتباطی کاری می باشد و برخی از مدیران شرکت های موفق مبالغی را برای آموزش این مهارت ها برای کارمندان خود هزینه می کنند که باعث بهبود اخلاق کارکنان، تولیدات بیشتر، افزایش فروش و رضایت مشتری می شود.

برای این که ارتباط کاری با کیفیتی داشته باشید باید تمام انرژی خود را بر روی درک مخاطبتان صرف کنید و برای به دست آوردن این مهارت باید به تقویت مهارت های کلامی و غیرکلامی بپردازید.

مهارت ارتباطی در محیط  کار چیست؟

  1. مهارت های ارتباطی نوشتاری

در صورتی که بتوانید مهارت نوشتن خود را تقویت کنید این مسئله باعث می شود تا درک پیام های نوشتاری شما برای خواننده عمیق تر شود و تاثیر بیشتری بر روی خواننده بگذارد، ارتباطات نوشتاری شامل نامه ها، ایمیل ها، یادداشت ها و خبرنامه ها می شود و توجه داشته باشید که نوشته شما باید به شکل صحیح و درست بیان شود و مقدمه ای جذاب داشته باشد.

کلید ارتباط نوشتاری، مشخص کردن و وضوح هدف از انتقال پیام می باشد برای مثال می توانید از جمله ( در این نامه قصد دارم تا شما را از علاقه خودم به موضوع … آگاه کنم) استفاده کنید، استفاده از دستور زبان صحیح و مناسب، املای درست کلمات، لحن مکالمه از نکات مهم و قابل توجه می باشد که باید در ارتباط نوشتاری به آن دقت کرد و بر روی متن تاثیر گذار خواهد بود.