اختلال بیش فعالی و کم توجهی (ADHD)، شرایطی است که با عدم توجه، بیش فعالی و تکانشگری مشخص می شود.

بیش فعالی بیشتر در جوانان تشخیص داده می شود. تخمین زده می شود ۹٪ کودکان بین سن ۳ تا ۱۷ ساله مبتلا به بیش فعالی هستند.

در حالی که بیش فعالی معمولا در دوران کودکی تشخیص داده می شود، نه تنها کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد که برآورد شده ۴٪ از بزرگسالان نیز، بیش فعالی دارند.

اکثر افراد مبتلا به بیش فعالی  با درمان، می توانند در مدرسه، کار و زندگی موفق باشند. محققان از ابزارهای جدیدی مانند تصویربرداری مغز استفاده می کنند تا شرایط بهتری را بدست آورند و روش های موثرتری برای درمان و پیشگیری از بیش فعالی پیدا کنند.

بیش فعالی چیست و علائم آن

در حالی که برخی رفتارهای مرتبط با بیش فعالی طبیعی هستند، فرد مبتلا به بیش فعالی مشکل کنترل این رفتارها را دارد و آنها را بیشتر از ۶ ماه نشان می دهد.

در ادامه فرق بی توجهی و اختلال بیش فعالی با هم مقایسه شده است.

نشانه های بی توجهی

نشانه های بی توجهی عبارتند از:

 • پرش از فعالیتی به فعالیت دیگر.
 • عدم تمرکز یا عدم تکمیل کردن یک کار یا فعالیت.
 • گم کردن چیزهایی مانند تجهیزات مدرسه یا اسباب بازی ها.
 • عدم گوش دادن یا توجه کردن به صحبت کردن.
 • فریاد زدن یا سرگردان بودن همراه با فقدان انگیزه.
 • پردازش اطلاعات در فرد، دشوار است.
 • ناتوانی برای پیروی از دستورالعمل ها

علائم بیش فعالی

علائم بیش فعالی عبارتند از:

 • فریاد زدن و تکان دادن خود، مشکل داشتن در یک جا به طور ثابت نشستن.
 • صحبت کردن بدون توقف
 • لمس کردن یا بازی کردن با همه چیز
 • دشواری در انجام دادن فعالیت ها به صورت آرام.
 • علائم تکانشی عبارتند از:
 • بی تابی.
 • بدون توجه به عواقب کارها، دست به فعالیت زدن.
 • ناتوانی در نشستن در صف و یا نوبت.
 • قطع کردن صحبت دیگران.

اختلال بیش فعالی

دلایل بروز اختلال بیش فعالی

عوامل متعددی در بروز بیش فعالی دخالت دارند:

ژنتیک: تحقیقات نشان می دهد که ژن ها ممکن است نقش مهمی در بیش فعالی داشته باشند.

بیش فعالی اغلب در خانواده هایی دچار نقص  در برخی نواحی مغز که به توجه کمک می کند، رخ می دهد.

فاکتورهای محیطی: مطالعات نشان می دهد که ارتباطی بین مصرف سیگار و مصرف الکل در دوران بارداری و کودکان مبتلا به بیش فعالی وجود دارد.

همچنین نشان داده شده است که در کودکانی که در معرض ابتلا به سرطان هستند نیز احتمال ابتلا به بیش فعالی افزایش می یابد.

مشاوره استرس - استرس چیست

راه تشخیص بیش فعالی چیست؟

بیش فعالی در کودکان و بزرگسالان اتفاق می افتد، اما اغلب اوقات در دوران کودکی تشخیص داده می شود.

تشخیص بیش فعالی گاهی می تواند دشوار باشد، زیرا علائم بیش فعالی در بیشتر کودکان بسیار شبیه به رفتار معمولی است.

معلمان اغلب اولین کسانی هستند که علائم بیش فعالی را متوجه می شوند زیرا کودکان را هر روز در محیط یادگیری با همسالان خود می بینند.

هیچ تستی وجود ندارد که بتواند یک کودک مبتلا به بیش فعالی را تشخیص دهد، بنابراین با یک پزشک یا متخصص بهداشت روان آشنا شوید تا اطلاعات لازم را برای تشخیص جمع آوری کنید.

هدف این است که هر گونه علل بیرونی برای علائم مانند تغییرات محیطی، مشکل در مدرسه، مشکلات پزشکی، شناسایی شود و اطمینان حاصل شود که آیا کودکی واقعا مبتلا به ADHDهست یا خیر؟

راه تشخیص بیش فعالی چیست؟

تست پیش از ازدواج

درمان اختلال بیش فعالی

بیش فعالی از طریق چندین روش مدیریت و درمان می  شود:

داروها:

از جمله محرک ها، داروهای غیر مضر و داروهای ضد افسردگی

رفتار درمانی:

خود مدیریتی، برنامه های آموزشی و کمک گرفتن از طریق مدارس یا کار درمانی و یا روش های درمانی جایگزین

اختلالات مشترک با بیش فعالی

حدود دو سوم از کودکان مبتلا به بیش فعالی همچنین شرایط دیگری دارند.

بسیاری از بزرگسالان نیز تحت تأثیر علائم دیگری قرار می گیرند.

شرایط مشترک مرتبط با بیش فعالی عبارتند از:

 1. ناتوانی های یادگیری
 2. اختلال خلع سلاح مخالف: امتناع از دستورالعمل بزرگسالان
 3. اختلال رفتار، رفتار مخرب یا خشونت آمیز
 4. اضطراب و افسردگی
 5. اختلال وسواس فکری
 6. اختلال دو قطبی
 7. سندرم تورت
 8. اختلالات خواب
 9. شب ادراری
 10. سوء مصرف مواد

نشانه های بیماری های دیگر، درمان بیش فعالی را دشوار می کند.

صحبت کردن با یک متخخص ماهر کمک می کند تا تشخیص بهتری داده شود و اثر بخشی درمان افزایش می یابد.

مشاوره حضوری آنلاین و تلفنی مشاورانه

افسردگی پدر و مادر و تاثیر آن بر کودک
با افسردگی دوران بارداری چگونه مقابله کنیم؟
افسردگی شدید در زنان و نشانه های تشخیصی آن

14
دیدگاه بگذارید

7 رشته نظرات
7 پاسخ ها به رشته نظرات
2 دنبال کنندگان
 
نظران بیشتر دیده شده
داغترین رشته نظرات
8 نویسنده نظر

سوالات متداول اختلال بیش فعالی

1 -

  مشترک شوید  
جدیدترین ها قدیمی ترین ها بیشترین امتیاز
قابل توجه
M. A

با سلام من پسری ۱۰ دارم که یک سال و نیم پیش به خاطر اینکه درسش ضعیف بود پیش مشاور بردم تست هوش گرفتن گفتن نرماله ولی احتمال بیش فعالی دادن اختلال یادگیری هم داشت یک سال مشاوره شد ولی پسرم علاقه نشون نمیداد به کلاسای مشاوره و اینکه همکاری نمیکرد مجبور شدم ادامه ندم مشاوره ها رو ولی پیش روانپزشک بردم الان روزی یک عدد ریتالین مصرف میکنه ولی احساس میکنم مشکل فقط این نیست یا اینکه شاید تشخیص اشتباه بوده چون از معلمش که میپرسم میگه یاد میگیره هرچی درس میدم ولی اینکه تو امتحان نمینویسه از نوشتن… ادامه دیدگاه »

مشاور

با سلام خدمت شما دوست عزیز
دقت کنید که در این مورد نیاز به مصاحبه و بررسی دقیق عملکرد درسی فرزندتان می باشد و تنها با افزایش کارایی درسی نمی توان نتیجه گیری اختلال یادگیری و یا بیش فعالی داد چون می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشید بهتر است در این مسیر کودکتان را برای بررسی دقیق به روانشناس بالینی کودک مراجعه بدهید و یک رفتار درمانگر نیز ایشان را بررسی کنند تا بتوانید نتیجه گیری بهتری داشته باشید .

درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
۰۲۱-۲۲۳۵۴۳۰۴

امیر

سلام خسته نباشید
ببخشید من ۲۶ سال سن دارم و چندین سال هست درطول شب خوابای مختلف میبینم و نمیتونم استراحت کنم همیشه با بی حالی وخستگی تخت خوابو ترک میکنم

مشاور

با سلام خدمت شما دوست عزیز خواب های مکرر می تواند نشان دهنده درگیری های ذهنی شما باشد که حل نشده باقی مانده اند و به صورت خواب به هشیاری شما نیاز می باشند . بهتر است برای بررسی شرایط روحی و مشکلات خواب خود به صورت حضوری به روانشناس مراجعه داشته باشید تا بتوانیم شرایط روحیتان را بررسی کنیم و در کنار آن شرایط خواب شما نیز می تواند با بهبود روبرو شود. برای تشخیص اختلال خواب نیاز است که شما نشانه های زیر را داشته باشید که طی پروسه درمانی قابل برطرف شدن می باشد a. شکایت اصلی… ادامه دیدگاه »

مهسا

سلام.من ۱۴ سالمه و احساس بی ارزشی میکنم.به طوری که خودمو حتی لایق چیزای کوچیک نمیدونم.مثلا حاضرم از سرما یخ بزنم ولی بخاری نزنم.چون حس میکنم من لیاقت ندارم.تو گرماهم همینطوره.یا مثلا همش حس میکنم من چون لیاقت این خانوادمو ندارم به خاطره اینه کع بهم سختگیری میکنن.یکی از عزیزانمم ۳ ماه پیش مرده و من هیچ جوره نمیتونم فراموش کنم و هر شب به خاطرش کلی گریه میکنم.خانوادمم خیلی روم سختگیری میکنن.مثلا خونه دوستم که همسایمونه نمیزارن برم.به خاطر یه سری دلایل پوچ و قدیمی.یا مثلا ۱ دقیقه دیر میرسم خونه کلی سوال پیچم میکنن.تنها راه دیدن دوستام مدرسس… ادامه دیدگاه »

مشاور

با سلام خدمت شما دوست عزیز دقت کنید که در اول نیاز است شما خودتان را دوست داشته باشید تا دیگران نیز به حضور شما توجه کنند و اینکه شما خودتان را بخاطر رفتارهای دیگران سرزنش کنید کمکی به بهبود شرایط شما نمی کندو نیاز است با توجه به علایمی که بیان می کنید چند جلسه مشاوره دریافت کنید تا به شما در شناسایی احساسات و شرایط روحیتان کمک کنیم. خانواده شما نسبت به شرایط سنی که رد آن قرار دارید ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به رفتارهای شما داشته باشند و در این مسیر می توانید در احترام و… ادامه دیدگاه »

بهار

سلام
همسرم مواد مخدر مقابل چشم پسر بچه ام که ۴ سال دارد استفاده میکند .بارها پسرم را دیدم که با تو مداد ادای پدرش را در میاورد.هربار سر این قضیه با همسرم جرو بحث کرده ام .
ولی توجه نمیکند.
خواستم ببینم من چجوری میتونم به پسرم کمک کنم.

مشاور

با سلام خدمت شما دوست عزیز
دقت کنید که کودک شما در سن الگو برداری می باشد و مصرف مواد در مقابل پسرتان می تواند باعث ایجاد عادی سازی این مسئله شود و او را با مشکلات دیگری روبرو کند بهتر است در آرامش و بدون توهین از همسرتان بخواهید که برای ترک ادقام کنند و یا در زمان مصرف فرزندتان را از منزل خارج کنید .
سعی کنید از واکنش شدید و تنبیه بدنی فرزندتان خوداری کنید چون او معنای این رفتار را نمی داند و تنها نوعی تقلید و تکرار رفتار دیگران انجام می دهد .

زهره کرمی

با سلام و عرض ادب من یه دختر ۸ ساله دارم که بیش از دو سال ناخن میجوه پیش مشاور هم بردمش فایده ای نداشته چند ماهه موهای سرشو می‌ذاره دهنش اوایل فکر میکردم اتفاقیه اما بعد متوجه شدم خودش این کارو می‌کنه چند روز پیش هم متوجه شدم مژه های خودشو می‌کنه اینو بگم خودم از بچگی تا الان عادت دارم با موهام ور میرم حتی موهامو میکنم یادمه راهنمایی بودم یه تیکه از سرم اندازه یه سکه کوچیک کچل کرده بودم .اما اصلا یادم نمیاد ناخن جویده باشم در گذشته توی خونه با همسرم خیلی کشمکش داشتیم ولی… ادامه دیدگاه »

مشاور

با سلام خدمت شما دوست عزیز با توجه به توضیحات شما ممکن است دخترتان وسواس داشته باشند و در این مسیر بدون مصاحبه کامل نمی توان نظر دقیقی بیان کرد اما یکی از انواع وسواس وسواس کندن مو می باشد که افراد در زمان های مختلف مخصوصا در زمان اضطراب به صورت تکراری آن را انجام می دهند . در این مسیر بهتر است فرزندتان را به صورت حضوری به روانشناس بالنی کودکان ارجاع بدهید تا پروسه درمانی او طی شود و در صورت نیاز برای مصرف دارو به روان پزشک نیز ارجاع داده شوند تا بتوانید نتایج بهتری در… ادامه دیدگاه »

مصطفی

سلام وقتتون بخیر
برادرم یازده سالشه و کلاس ششم هست
چندین روانشناس بردیم و گفتن بیش فعالی داره
تو مدرسه با کلاس و همشاگردی ها مشکل داره
یک نامه برای مدرسه میخواستم که شرایطش رو بیان کنه و بگه معلم چطور باهاش برخورد کنه

مشاور

با سلام خدمت شما دوست عزیز
در این مورد نیاز است اگر بیش فعالی برادر شما تایید شده است به صورت حضوری به روانشناس مراجعه کنید تا در این مسیر به شما کمک شود و اصلاحات رفتاری لازم به شما و مربی او آموزش داده شود و در کنار ان در صورت نیاز به مصرف دارو نیز به روان پزشک ارجاع داده شود.
درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
۰۲۱-۲۲۳۵۴۷۶۲

سارینا

سلام، وقتتون بخیر از موقعی که یادم میاد، ینی سنین خیلی پایین، همیشه ناخن میجویدم. الان نوزده سالمه عدم تمرکزم تو سالهای ابتدایی تاثیری روی درسام نداشت و حتی تونستم مدرسه تیزهوشان قبول شم اما به محض ورود به راهنمایی کاملا سر ملاسا بی توجه و بی تمرکز بودم و افکار پارانوییدم هم شروع شدن، یه سری علائم از وسواس رو هم از کودکی داشتم یه مدت به لحاظ بهداشتی و هر بازه زمانی نسبت به چیزای خاصی الان هم هرچیزی رو صد دفعه چک میکنم که یک بخشی از این موضوع هم به این دلیله که همیشه وسایلم رو… ادامه دیدگاه »

مشاور

با سلام خدمت شما دوست عزیز
افکار وسواسی می تواند با خود اضطراب زیادی را به همراه داشته باشد که می تواند با ناخن جویدن شما و کاهش تمرکزتان نیز همراه باشد اما برای اینکه بتوانیم تشخیص گذاری درستی داشته باشیم و به شما نیز در این مسیر کمک کنیم نیاز است که به صورت حضوری به روانشناس مراجعه داشته باشید تا در این مسیر به شما کمک شود که از نظر رروحی در شرایط بهتری قرار بگیرید و در کنار آن عملکرد بهتری را نیز تجربه کنید.

درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
۰۲۱-۲۲۳۵۴۷۹۰