آزمایشات مشاوره ژنتیک

اگر قصد بارداری دارید ممکن است احساسات متفاوتی را تجربه کنید. اگرچه ورود بچه به زندگیتان می تواند بسیار هیجان انگیز باشد، طبیعی است که شما شرایط سختی را تجربه کنید. شما می خواهید کودکتان در سلامت و بهترین وضعیت به دنیا بیاید در این صورت احتمال ایجاد اختلالات ژنتیکی ممکن است شما را نگران کند.

بیماری هایی مانند کم خونی سلول های داسی شکل، بیماری تای-ساکس و دیستروفی عضلانی در صورت وجود علائم خطرناک ژنتیکی می توانند به کودک انتقال یابند.

اندرو فاوکت، استاد طب ژنومی که به هدایت و آموزش جامعه به استفاده از تست  MyCodeمی پردازد، در این خصوص گفته است  افرادی که اختلالات ژنتیکی دارند یا اعضای خانواده آن ها دارای اختلالات ژنتیکی هستند، گاهی اوقات در داشتن فرزند تردید دارند. مشاوره ژنتیک می تواند تعیین کند که آیا کودک شما در معرض ابتلا به اختلالات ژنتیکی قرار دارد یا خیر و در صورت نیاز راه هایی برای کمک به شما ارائه می دهد.”

مشاوره ژنتیک genetics

مشاوران ژنتیک چه کاری انجام می دهند

مشاوران ژنتیک به افراد در درک چگونگی ژن، شرایط پزشکی خانواده ها و تاثیرات آن بر سلامت کودکان کمک می کنند. قبل از بارداری مشاوره ژنتیک می تواند به شما کمک کند تا نتایج آزمایش های ژنتیکی (مانند آزمایش خون) را تفسیر کنید و به شما در تصمیم گیری در مورد بارداری و شیوه مراقبت از فرزندتان کمک می کند.

فاوکت همچنین گفت ” مشاوران ژنتیک می توانند به شما کمک کنند تا بفهمید چقدر احتمال دارد کودکتان مبتلا به بیماری های ژنتیکی باشد.

ن ها می توانند به سؤالات پزشکی خانواده ها پاسخ دهند، آموزش و منابع لازم برای افزایش اطلاع خانواده ها ارائه دهند. مشاوران ژنتیک به افراد کمک می کنند تا برای هرگونه خطر یا شرایط خاص آماده شوند.”

شرایطی مانند سندروم داون، فیبروزکیستیک، کم خونی داسی، شکاف کام و نقص قلب همه در دوران حاملگی قابل مشاهده است. با تشخیص این شرایط می توان مراحل اولیه درمان را شروع کرد. علاوه براین مشاوره ژنتیک می تواند سلامت خود شمارا هم بررسی کند.

نتایج آزمایش می تواند نشان دهد که در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی یا سرطان های خاصی هستید یا خیر. به عنوان مثال، آزمایش ها می توانند ژن هایی مانند BRCA1 و BRCA2 را پیدا کنند که با سرطان سینه و تخمدان ارتباط دارند.

در اینجا پنج دلیل که مشاوره ژنتیک می تواند برای شما مناسب باشد ذکر شده است.