مشاوره تربیت کودک

شرایط استفاده از این خدمت مرکز مشاوره مشاورانه:

 • اگر کودک شما پرخاشگر است؟
 • اگر سوء رفتار همچون دزدی و دروغ گویی دارد؟
 • کنجکاوی و یا دیدن رابطه جنسی و موضوعات جنسی؟
 • احتمال بروز تعرض و تجاوز جنسی؟
 • بیش فعالی و کم بود توجه در خانه و مدرسه؟
 • مشکلات درسی و آموزشی در مدرسه و یا خانه؟
 • نگرانی والدین از برخی رفتارهای عجیب کودک

نحوه رفتار با بی نظمی و بی مسئولیت به چه صورت است؟

در بخش پایانی همین صفحه یا مقالات سایت بیش از ۱۰۰ نوشتار تخصصی به منظور تربیت رفتار کودک قرار داده شده است.

دلیل سکوت کودک در بیرون خانه چیست؟ در خانه مشکل کلامی ندارد.

سکوت اختیاری یا سکوت انتخابی به ناتوانی مداوم در صحبت کردن در موقعیت های خاص اجتماعی مانند مدرسه می پردازد، که انتظار می رود در این موارد کودک صحبت کند.

معمولا یک کودک از صحبت در موقعیت هایی مانند مدرسه، جامعه و بزرگسالان و خارج از خانه اجتناب می کند.

با وجود اینکه او با خواهر و برادرش در خانه است و حداقل با یکی از والدینش، او به راحتی صحبت می کند.

این اختلال اغلب کسانی که در اطراف شما هستند را تحت تاثیر قرار می دهد و حتی باعث اختلال در زندگی عادی کودک می شود و مانع از پیشرفت تحصیلی یا ارتباطی کودک می شود.

بدترین روش های تنبیه کودک چیست؟

 بدترین نوع تنبیه را می توان تنبیه بدنی کودکان دانست.

که در آن کودک دچار صدمه و آسیب می شود و در عین حال پدر و مادر در این راه بهترین حالت ممکن را برای کودک خود در نظر می گیرند.

تنبیه کودکان راه های مختلفی دارد.

 • مقایسه کودک با یک فرد دیگر
 • سرزنش کودک به خاطر کاری که انجام داده
 • سرزنش کودک به خاطر اینکه ما را مریض نموده
 • محروم کردن او از دوست داشتن و عشق
 • تهدید به جدایی از او
 • تحقیر کردن کودک نزد دیگران به خاطر کاری که انجام داده
 • ترساندن او

و سایر مواردی از این قبیل می تواند راه های تنبیه نامناسب کودک باشد.

در بخش زیر سوال خود را مطرح کنید تا متخصصین ما در اسرع وقت به شما پاسخ بدهند.

مشاوره کودک

مشاوره کودک ۴ و نیم ساله

باسلام.دختر۴ونیم ساله ای دارم که ازسن۳سالگی اغلب اوقات درمیهمانیها موقه شام به جای اینکه کنارمن بشینه وغذابهش بدم میره کناردیگرافرادفامیل میشینه.باوجودهرگونه محبت وتوجه و تنبیه ودعوا…امااثربخش نیست

پاسخ مشاور کودک

با سلام مادرگرامی اینکه کودک شما از ۳ سالگی چنین رفتاری دارد می تواند یا دال بر روابط اجتماعی قوی او باشد که بک مساله است و اصلا ربطی ندارد که شما رو دوست نداشته باشد و یا هر نکته ای صرفا تجربیات حضور در کنار دیگران را دوست دارد

از طرفی ممکنه در دوره ای حتی یک خاطره دعوا و تنش و ایرادگیری این مساله را ایجاو کرده باشد هر چند کوچک که در ذهن باقی بوده باشد و مساله سوم برریی شرایط هوشی وسایر جنبه های رشد عقلی کودک است و اینکه تفکیکی بین غریبه و والد قابل می شود یا خیر

منبع: مرکز مشاوره کودکان

122 دیدگاه نیاز به تایید دارند.
3.8 5 رای
امتیاز شما (روی ستاره سمت چپ بزنید↓)
مشترک شوید
قابل توجه

سوالات متداول مشاوره کودک

1 - مشاوره آنلاین کودک به صورت رایگان است؟

بله. خدمات مشاوره کودک بر اساس شرایط ذکر شده به صورت کاملا رایگان است.

2 - آیا کودکی که بیش از حد تحرک دارد، مشکل دارد؟

لزوما نه. کودکان نیاز دارند بازی کنند و تحرک زیاد داشته باشند و این برای بسیاری از والیدن غیرقابل تحمل است  و به کودک بر چسب بیش فعال یا کودک مشکل دار می زنند. در صورتی که کورکان برای پروزش ماهیچه های خود نیاز به فعالیت و تحرک دارند.

3 - نشانه ها بیش فعالی کودک چیست؟

از طریق مشاوره کودک آنلاین و رایگان می توانید نشانه ها را بیان کنید تا مشاوران تخصصی کودک مرکز مشاورانه شما را راهنمایی کنند.

4 - بدترین روش های تنبیه کودک چیست؟

تنبیه کودکان راه های مختلفی دارد. آیا این روش ها درست است؟ مقایسه کودک با یک فرد دیگر سرزنش کودک به خاطر کاری که انجام داده سرزنش کودک به خاطر اینکه ما را مریض نموده ادامه دارد

5 - بهترین مشاوران کودک را چگونه بیابیم؟

آیا می دانید مرکز مشاوره ستاره ایرانیان جز مراکز برتر روانشناسی است که خدمات تخصصی در زمینه مشاوره کودک ارائه می دهد؟ با ورود به سایت مشاورانه می توانید مشاوره آنلاین کودک دریافت کنید.

1K Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمام کامنت ها
کامليا دارایی
13 ساعت پیش

سلام خسته نباشید پسر من ۱۷ ماهه هستش و بسیار کنجکاو با اسباب بازی و کتاب در حد ۱۰ دقیقه بازی میکنه و تمام وقتش به ریختن کابینت‌ها و پریز برق و کمدها و کلا وسایل خونه. من هیچ مشکلی با این کاراش ندارم و آزاده ولی خونه رو امن کردم براش حالا سوالم دیروز خونه مادرم یه تیکه کاغذ دیوار کند و گچ دیوار رو با انگشتش می‌کند و می‌ریخت و من چندبار تذکر دادم گذشت یه چند ساعت بعد دوباره این کار رو کرد و من بلند اسمش رو گفتم یهو تو جمع برگشت بهم لبخند زد و… ادامه دیدگاه »

ویرایشگر
مشاور 24 ساعته
12 ساعت پیش

سلام به شما کاملیا جان در این مورد دو موضوع مهم وجود دارد که باهم در ارتباط هم می باشند که بهتر است به آنها نگاهی بیندازیم. ۱٫ در اول اینکه خب این کنجکاوی ها برای سن کودک شما کاملا طبیعی می باشد و خب همین که شما محیط را امن کنید تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود و او فضای لازم برای بازی و کنجکاوی را داشته باشد کافی می باشد. خب در زمان حضور در منزل افراد دیگر نیز می توانید برای او اسباب بازی لازم را تهیه کنید تا او فضای مناسب برای بازی را داشته باشد… ادامه دیدگاه »

محمد
21 ساعت پیش

سلام فرزند دختر ۴ ساله دادم که لامپ های مهتابی می‌ترسد و دائم میگوید بهش نگاه می‌کنند لطفا راهنمایی بفرمایید.

ویرایشگر
مشاور 24 ساعته
13 ساعت پیش
پاسخ به  محمد

سلام به شما آقا محمد در این مسیر بهتر است این ترس و یا اگر رفتاری گلیشه ای مانند زل زدن به لامپ وجود دارد در همین سنین کودکی بررسی و درمان شود چون اگر ترس ها درمان نشوند به مرور می تواند هم برای کودک با علایم اضطرابی زیادتری همراه شود و هم اینکه باعث شود عملکرد و اعتماد به نفس او تحت تاثیر قرار بگیرد . در کنار اینکه درمان در دوران کودکی بسیار راحت تر از دوران نوجوانی و یا بزرگسالی می باشد پس بهتر است با مراجعه به روانشناس کمک کنید تا او شرایط بهتری را… ادامه دیدگاه »

سیروان
6 روز پیش

سلام وقت بخیر .خواهش میکنم به من کمک کنید .پسر هفت ساله دارم امسال میره کلاس دوم .علاقه ای انجام تکالیف نداره .همش میکنه بعد از خواب یا بازی یا تلویزیون یا تفریح کلا همش به بعد موکول میکنه تکالیف رو .همیشه تا کتاب باز میکنم شروع به ناراحتی میکنه با میگه خسته ام یا مریضم یا هرچیزی که فرار کنه تشویق کردم در حد همون ساعت خوب بوده دیگه بعدش باز همینجور میشه.خیلی وقت درس کسل هستش و همیشه تا کتاب رو میبینه بعض میکنه .خیلی زیاد نازک نارنجی هستش دائم گریه میکنه نمیدونم چیکار کنم درس خیلی مهمه… ادامه دیدگاه »

فرناز
25 روز پیش

سلام، دختری یک سالو نیمه دارم که به تازگی پرخاشگر شده و وقتی عصبی میشه گاز میگیره، داره دندون در میاره اما فکر نمی‌کنم گاز گرفتنش فقط بعلت دندون درآوردن باشه چون جدیدا اگر کاری که داره انجام میده رو نتونه تا آخر انجام بده جیغ میکشه و گریه میکنه درصورتیکه قبلا اینطور نبود، این نکته رو بهتون بگم که من هرازگاهی عصبی میشم و داد میزنم و حتی گهگاهی به پشت باسنش هم زدم اما خیلی دارم رو خودم کار میکنم که عصبانیتمو کنترل کنم، اما یه رفتارخوبی که دارم اینه که زیاد به بچه نه نمیگم که راحت… ادامه دیدگاه »

ویرایشگر
مشاور 24 ساعته
25 روز پیش
پاسخ به  فرناز

سلام به شما فرناز جان ببین عزیزم نگرانی شما برای فرزندتان قابل احترام هست اما در این مسیر نمیتوان بیان کرد کا تنها یک نفر در این رفتار مقصر هست در این مسیر خب درد های دندان میتواند عصبانیت و تحریک پذیری بیشتری برایش به همراه داشته باشد اما خب در این مسیر اگر او از َشما اموزش ببیند که در زمان ناراحتی او را می زنید و یا عصبی می شوید بجای استفاده از کلمات خب ممکن است به عنوان یک الگو باشد در کنار فشار روحی که تجربه می کند‌ . بکن و نکن هم در میزان زیاد… ادامه دیدگاه »

پریاپروین
1 ماه پیش

سلام وقت بخیر من دختری ۶ساله دارم مدتی هست زودرنج شده وسرهرمسیله الکی گریه میکنه. چکار کنم این مسله حل بشه دیگه سرهرچیز کوچک گریه نکنه وقهر نکنه

ویرایشگر
مشاور 24 ساعته
1 ماه پیش
پاسخ به  پریاپروین

سلام به شما دوست عزیز در این مسیر در اول بهتر است که در روابط شما با خودش و اطرافیان مانند پدر و دیگر اعضای خانواده مشاهده کند که شماها از تعامل برای حل مشکلات استفاده می کنید چون داشتن الگوها در این مسیر رشدی از اهمیت زیادی برخودار می باشد. در مورد دوم اینکه او را سرزنش نکنید و با او وارد صحبت شوید به نظر می رسد که ناراحت هستی اما تا زمانی که در مورد آن صحبت نکنیم ممکن است نتوانم بهت کمک کنم هر وقت دوست داشتی بیا باهم صحبت کنیم. و یا اینکه بیان کنید… ادامه دیدگاه »

صاحبی
1 ماه پیش

باسلام وعرض ادب
پسرم نه سال و سه ماه دارد متتاسفانه به خاطر گریه های زیادی که میکنه حسابی منو کلافه میکنه سر هر چیز الکی گریه میکنه در ضمن وقتی چیزی میخاد اگر بهش بگم نه انقدر اصرار میکنه و گریه میکنه که آخرش به کتک ختم میشه بعد از اون هم اینقدر گریه میکنه که اعصاب همه رو خورد میکنه واقعا نمیدونم با این اخلاقش چه کار کنم خواهش میکنم منو راهنمایی کنید خیلی باهاش حرف میزنم اما فایده نداره

ویرایشگر
مشاور 24 ساعته
1 ماه پیش
پاسخ به  صاحبی

سلام به شما دوست عزیز قابل درک هست که این شرایط برای شما هم با فشار روحی زیادی همراه شده است اما موضوع مهمی که وجود دارد این است که بهتر است از تنبیه جسمانی استفاده نکنید چون این حالت می تواند مشکلات بیشتری را ایجاد کند در کنار اینکه تایید کننده رفتارهای نادرست فرزندتان در مسیر ارتباطی می باشد. آنچه مشخص می باشد این است که او نمیتواند خواسته و نیازهای خودش را از مسیری که سازندگی داشته باشد بیان کند و اگر شما نیز بخواهید با قهر، دعوا، کتک زدن واکنش نشان بدهید بازهم همین مسیر رفتاری را… ادامه دیدگاه »

صدیقه سادات عمادی
1 ماه پیش

سلام من پسرم کلاس اول هست و دو روز هست که کلاس ها به طور کامل فعال شده و باید حضوری به مدرسه بره امروز گفت آقای معلم من رو تنبیه کرد و برد پای تخته برای چند دقیقه ایستاد جلوی بچه ها چون وقتی نوبت من رسید به روخوانی حواسم نبود و نمیدونستم نفر قبلی تا کجا رو خوانده و نتونستم ادامه ی روخوانی نفر قبل رو بکنم بنطرتون من چه رفتاری باید داشته باشم با معلم و با پسرم

ویرایشگر
مشاور 24 ساعته
1 ماه پیش

سلام به شما صدیقه جان نگرانی شما برای فرزندتان قابل احترام هست اما در این مسیر بهتر است که از سرزنش کرن فرزندتان خوداری کنید اما او را تشویق کنید که در کلاس درس حواسش را بیشتر جمع کند. اما با توجه به اینکه این سبک از تنبیهات منسوخ شده است و میتواند اعتماد به نفس کودکان را مخصوصا در شرایط کلاس اول که مهم هست آنها خاطره خوبی به یاد داشته باشند و با آرامش با آنها برخورد شود مورد پذیرش نیست . بهتر است در زمان مناسبی به مدرسه او بروید و با معلم او به صورت خصوصی… ادامه دیدگاه »

گلبرگ
1 ماه پیش

سلام وقت بخیر من دوتا پسر دارم .۳ ساله و ۹ ماهه. چون خودم افسردگی دارم و دارو مصرف میکنم و تو زندگی مشکلات زیادی دارم همش نگران تربیت بچه هام هستم از بچگی تو خانواده خودم تحقیر میشدم وحتی تا الان هم که دوتا بچه دارم پدر و مادر و خواهرام و برادرم هنوز هم تحقیرم میکنن هر حرفی میزنم ازم ایراد میگیرن اگر درد و دل کنم دائم منو مقصر میدونن تو زندگیم خیلی دخالت میکنن دیگه تو جمع هاشون جرآت نمیکنم حرف بزنم همسرم هم خیلی خود شیفته و مغروره همش نگرانم رفتار خودم روی پسرام تاثیر… ادامه دیدگاه »

ویرایشگر
مشاور 24 ساعته
1 ماه پیش
پاسخ به  گلبرگ

سلام به شم دوست عزیز نگرانی شما به عنوان یک مادر قابل احترام هست اما دقت کنید که شما یک مادر به اندازه کافی خوب هستید همین که سعی می کنید به احسااست و نیازهای کودکتان توجه کنید و یا اگر با مشکلی مواجهه هستید ا متخصص کمک بگیرید همه نشان می دهد که شما در مسیر رشدی درستی قرار دارید. در هرصورت قهر کردن و گریه کردن برای کودکیک امر طبیعی می باشد. اما در مورد شرایط روحی خودتان در این مسیر بهتر است در کنار دارو درمانی روان درمانی را نیز تحت نظر روانشناس طی کنید چون ترکیب… ادامه دیدگاه »

ناشناس
2 ماه پیش

با سلام و خسته نباشید خدمت مشاور عزیز
من یک دختر ۱۳ساله هستم و میخواهم برای خودم مشاوره بگیرم
ببخشید اما اینجا نمیتونم مسائل رو مطرح کنم میشه شمارتون رو بدین که بهتون پیام بدم؟خیلی ممنون میشم که شمارتون رو بدین🙏🏻

ویرایشگر
مشاور 24 ساعته
2 ماه پیش
پاسخ به  ناشناس

سلام به شما عزیزم بله اگر نیاز به مشاوره خصوصی دارید می توانید به صورت تلفنی و یا آنلاین با تماس با شماره زیر این خدمات را دریافت کنید.درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
۰۲۱۲۲۳۵۴۷۸۳

ناشناس
2 ماه پیش

خیلی ممنونم😊❤

ضیایی
2 ماه پیش

سلام وقت بخیر من یک دختر ۶ ساله دارم که به شدت عصبی و پرخاشگر هست کتک میزنه و جیغ و داد میکنه همش دوست داره نقش مامان داشته باشه تو بازی هاش با بچه ها و حتی آدم های بزرگ این نقش رو داره ( به اصطلاح خودش بچه بازی ) همش تو فکر و خواب به مسائل جنسی فکر میکنه و اینو تو بازی هاش هم عنوان میکنه ، خواب و خوراک درستی هم نداره دایم در مورد مردن حرف میزنه و مشکلات ظاهری من ( چوش و کم مویی و … ) رو عنوان میکنه در حضور… ادامه دیدگاه »

ویرایشگر
مشاور 24 ساعته
2 ماه پیش
پاسخ به  ضیایی

سلام به شما دوست عزیز با توجه به شرایطی که از فرزندتان بیان می کنید بهتر است که حتما به صورت حضوری روانشناس بالینی کودک مراجعه کنید چون نیاز است که حتما شرایط او بررسی دقیق شود چون در هرصورت اگر او نتواند متناسب با شرایط سنی خودش در این مسیر پیش برود خب می تواند برایش با فشار روحی زیادی همراه شود. تا میزانی از بازی هایی که بازی نقش های بازگسالی می باشد یک امر طبیعی هست اما اگر این نقش ها با مسائل جنسی همراه شود خب در کنار پرخاش و کتک کاری نیاز به بررسی دقیق… ادامه دیدگاه »

ضیایی
2 ماه پیش

ممنون از پاسخگویی شما ، رفتم بهم پیشنهاد دادن بیشتر پارک ببرم و تو محیط های شاد بزارمش و حتی نوروفیدبک انجام دادن با موسیقی های بتهون ولی همکاری نکرد دارو هم مصرف میکنه لطفا من مادر رو راهنمایی کنید که چه رفتاری باهاش داشته باشم ، ممنونم

ویرایشگر
مشاور 24 ساعته
2 ماه پیش
پاسخ به  ضیایی

بهتر است از سرزنش کردن خودتان خوداری کنید چون شما تلاش خودتان را در مسیر رشدی او می کنید پس بهتر است که بدون سرزنش کردن خودتان به او کمک کنید تا به کمک روان درمانگر کودک برای بهبود مسیر رشدی خودش گام بردارد و بتوانید متناسب با شرایط سنیش گام بردارد.
در این مسیر کودک شما در سنی قرار ندارد که بخواهید از حواس پرتی برای او استفاده کنید هرچند که ایجاد محیطی مناسب با شرایط سنش می تواند کمک کننده باشد اما اینکه بررسی شود در روان کودکتان چه چیزی تجربه می شود از اهمیت برخودار می باشد.

ضیایی
2 ماه پیش

سلا

ویرایشگر
مشاور 24 ساعته
2 ماه پیش
پاسخ به  ضیایی

سلام شما می توانید در همین قسمت سوال خود را ارسال کنید و با داشتن لینک جواب را در زیر سوال مشاهده کنید.

1 16 17 18
مشاوره کودک - روش تربیت کودک | مشاوره رفتاری کودکان