بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی ( ۴ خطر اصلی)

آیا در مورد بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی آگاهی دارید؟ ازدواج فامیلی در بعضی از خانواده ها طرفداران بسیاری دارد اما این نوع ازدواج با مشکلات و بیماری های احتمالی همراه می باشد که افراد باید در مورد آن آگاه باشند.

امروزه جوانانی که قصد ازدواج فامیلی دارند به پشتوانه پیشرفت علم، آزمایش های بسیاری را انجام می دهند تا از خطرهای ازدواج فامیلی آگاه شوند و نتیجه ازدواج بسته به جواب آزمایش ها می باشد. اگر در آزمایش خطری تشخیص داده نشود پس برای ازدواج مشکلی به وجود نمی آید.

هم چنین با پیشرفت علم پزشکی می توان از بروز بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی پیشگیری لازم را فراهم کرد.

قبل از ازدواج کمک گرفتن از مشاوره ازدواج از اهمیت بسیاری برخوردار است و مشاوره های روانشناختی ازدواج نیز در جهت ارتقاء مهارت های زندگی مشترک به ویژه در ازدواج های فامیلی که در بعضی از جهات مشکلات خاصی به همراه دارند، ضروری می باشند.

بیماری های ناشی ازدواج فامیلی، خطرات بالقوه

ازدواج فامیلی یکی از انواع ازدواج ها بوده و ویژگی ها و پیامدهای خاص خودش را دارد، ازدواج یکی از مهم ترین تصمیمات در زندگی هر شخصی می باشد و نمی توان با قاطعیت نظر داد که ازدواج با فامیل بهتر است یا غریبه.

تصمیم گیری در این مورد به شرایط شما و خانواده تان وابسته است. اما در ازدواجی که اشتراک ژنتیکی با آن شخص دارید ممکن است خطراتی ایجاد شود که قبل از ازدواج باید آگاهی و شناخت لازم را پیدا کنید و هم چنین آزمایش های لازم را انجام دهید تا بعد از ازدواج دچار مشکل نشوید.

در بین جامعه این طور جا افتاده است که خطر ازدواج فامیلی می تواند فقط در به دنیا آمدن کودک معلول و عقب مانده ذهنی ظاهر شود. در حالی که ازدواج فامیلی برای زوجین هم خطراتی به همراه دارد.

اگر قصد ازدواج فامیلی دارید و یا زمانی که به این موضوع فکر می کنید از آینده آن می ترسید به شما می گوییم که اصلا نگران این مسئله نباشید.

زیرا امروزه علم پزشکی پیشرفت کرده است و به خوبی خطرات ناشی از ازدواج های فامیلی را مورد بررسی قرار داده و میزان خطر را برای شما مشخص می کند.

در این مقاله به معرفی خطرات ممکن الوقع ناشی از ازدواج فامیلی می پردازیم:

  1. بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی: احتمال نقص ایمنی

کودکان حاصل از ازدواج فامیلی ممکن است مبتلا به بیماری نقص ایمنی باشند، کودکانی که مبتلا به این بیماری هستند سیستم ایمنی آن ها پایین است و در معرض بیماری های عفونی قرار دارند. هر گاه سیستم ایمنی بدن به شکل صحیح و درست کار نکند امکان ابتلا به این وضعیت وجود دارد.

افرادی که فرزند آن ها درگیر این بیماری ها شده اند باید هر چه سریع تر فرزند خود را نزد متخصص برده و برای درمان آن ها اقداماتی را انجام دهند البته امروزه نقص ایمنی با استفاده از قرص ها و ویتامین ها قابل درمان می باشد.

یکی از بیماری های شایع در ازدواج های فامیلی سندروم داون می باشند این بیماری علاوه بر تاثیر در ظاهر انسان مانند گردن کوتاه، زبان متورم و صورت پهن از لحاظ ذهنی نیز باعث بروز علائمی مانند کم توانی ذهنی، وسواس فکری و ضعف یادگیری می شود.

سندروم ترنر یکی دیگر از بیماری های ناشی از ازدواج های فامیلی می باشد که مخصوص زنان می باشد و باعث به وجود آمدن مشکلاتی مانند مشکلات کلیوی، قلبی و آرتروز می گردد.

  1. احتمال سقط جنین در ازدواج های فامیلی

یکی از خطراتی که طرفین را در ازدواج فامیلی تهدید می کند احتمال سقط جنین می باشد. بر اساس تحقیقات انجام شده میزان سقط جنین ناخواسته و مرده زایی در ازدواج های فامیلی به مراتب بیشتر از ازدواج های غیر فامیلی می باشد.

به طوری که از ۴۸۴ ازدواج  غیر فامیلی ۵۰ مورد سقط جنین ناخواسته داشته ایم در حالی که در ۱۲۰ ازدواج فامیلی ۲۲ سقط جنین ناخواسته وجود داشته است.

  1. بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی، معلولیت در کودکان

یکی از مهم ترین و بازدارنده ترین خطرات ناشی از ازدواج های فامیلی، خطر تولد کودک معلول می باشد، در نتیجه ی ازدواج فامیلی امکان این که اختلالات ژنتیکی متعددی بین زوجین به وجود آید، هست و هم چنین این اختلالات در ذهن و جسم کودک اثر می گذارد.

بر اساس تحقیقات انجام شده درصد قابل توجهی از مرگ و میر نوزادان به دلیل اختلالات ژنتیکی می باشد. این نکته را در نظر بگیرید که احتمال وقوع اختلالات و بیماری های ژنتیکی در فرزندانی که والدین شان نسبت های دور فامیلی دارند نیز وجود دارد.

بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی

  1. احتمال ابتلای زوجین به بیماری شب کوری

یکی از بیماری های ناشی از ازدواج های فامیلی، شب کوری می باشد که در اثر کمبود ویتامین A در کودکان به وجود می آید.

ازدواج فامیلی ممکن است منجر به ابتلا زوجین به این بیماری در سنین بالا نیز شود این بیماری بر روی بینایی فرد مبتلا اثر می گذارد و در صورتی که مورد درمان قرار نگیرد ممکن است منجر به کوری دائمی فرد شود.

از دیگر عوارض این بیماری می توان به خشک شدن چشم اشاره نمود. در این شرایط برای پیشگیری از این بیماری و سایر خطرات ازدواج فامیلی باید پیش از ازدواج از مشاوره ژنتیکی کمک بگیرید و به طور کامل و منظم تحت درمان باشید تا بتوانید از خطرات ناشی از ازدواج فامیلی دور بمانید.