صفر تا صد روند زایمان طبیعی

بی شک تمامی مادران حس شیرین بچه دار شدن همراه با استرس های زایمان را تجربه کرده اند و این حس اضطراب و استرس را گذرانده اند.

یکی دیگر از استرس هایی که در دوران بارداری اتفاق می افتد انتخاب نوع زایمان می باشد که دغدغه ها و اضطراب بسیاری برای مادران به وجود می آورد.

بی شک بسیاری از مادران به دلیل ترس از زایمان طبیعی، عمل سزارین را برای زایمان انتخاب می کنند. آن ها به دلیل ترس از درد زیاد و صدمه دیدن در زایمان از زایمان طبیعی ترسیده و سزارین را انجام داده اند.

درد در هنگام زایمان و حتی داشتن زایمان های سخت دلیل نمی شود تا مادران اقدام به بارداری مجدد و به دنیا نیاوردن فرزند های بعدی شوند.

در دوران بارداری به خصوص در زمان زایمان نقش پدر بسیار حساس می باشد و از اهمیت ویژه ای برخوردار است، البته متاسفانه بسیاری از افراد نسبت به آن بی توجه هستند و به آن دوران اهمیت نمی دهند.

مفهوم زایمان طبیعی

در واقع زایمان طبیعی نوعی از انواع مختلف خارج کردن نوزاد از شکم مادر می باشد؛ بسیاری از مادران از زایمان طبیعی می ترسند و ممکن است آن را انتخاب نکنند.

زایمان طبیعی در طی چند مرحله اتفاق می اغتد که مادر قبل از زایمان باید با این مراحل به خوبی آشنا شود.

زایمان طبیعی درد جسمانی زیادی دارد و بسیاری از مادران برای فرار از درد و اضطراب به وجود آمده آن را انتخاب نمی کنند و عمل سزارین را در اولویت قرار می دهند.

بر اساس تحقیقات انجام شده روش عمل جراحی و سزارین با وجود آن که عوارضی برای مادر و جنین دارد اما رو به رشد و پیشرفت می باشد.

لازم است بدانید که در کشور های پیشرفته به خاطر عوارض و خطرات بیهوشی و جراحی، عوارض زایمان سزارین و غیره تا حدی کاهش یافته است و زمانی که زایمانی با مشکل رو به رو شود و برای جنین و مادر خطر آفرین باشد از زایمان سزارین استفاده می کنند.

مراحل زایمان طبیعی

می توان زایمان را یکی از سخت ترین کار های جسمانی برای زنان دانست که اکثر زنان آن را انجام داده و بی نصیب نمانده اند، اما یکی از مهم ترین مسائلی که در دوران بارداری باید به آن توجه شود، انتخاب نوع زایمان می باشد که با توجه به انتخاب مادر و مشورت با پزشک نوع زایمان مشخص می شود.

انتخاب نوع زایمان به میزان قابل توجهی به دوران بارداری و همچنین شرایط مادر در این دوران بستگی دارد و باید نوع زایمان به درستی انتخاب شود.

زایمان طبیعی از بخش های مختلفی به وجود آمده است که بسیاری از مادران به دلیل ترس از درد آن، زایمان طبیعی را انتخاب نمی کنند در ادامه بخش های زایمان طبیعی را بیان می کنیم.

  • محو یا گشاد شدن دهانه رحم
  • خروج بچه از شکم مادر
  • خروج جفت

شرح سه مرحله زایمان 

مادرانی که این زایمان را انتخاب کرده اند باید با مراحل آن به خوبی آشنا شوند چون آشنایی با این مراحل امری ضروری و مهم می باشد که در ادامه این مقاله این مراحل را به اختصار توضیح می دهیم.

  • محو یا گشاد شدن دهانه رحم در زایمان 

اولین مرحله که باید در یک زایمان طبیعی انجام شود گشاد شدن دهانه رحم می باشد که ساعات بسیاری طول خواهد کشید، در زایمان اول به طور متوسط بین ۱۲ تا ۱۴ ساعت زمان لازم است تا دهانه رحم گشاد شود و در زایمان دوم و هم چنین زایمان های بعدی حدود ۴ تا ۶ ساعت زمان لازم می باشد.

گشاد شدن دهانه رحم و یا محو شدن آن در نتیجه انقباضات رحم می باشد که در زمان زایمان بیشتر و قوی تر شده است و باعث می شود تا دهانه رحم و یا همان گلوی رحم گشاد، محو و نازک شود.

در این هنگام مجرایی از رحم به مجرای واژن که نام دیگر آن مجرای تولد می باشد، تشکیل می شود.

  • مرحله خروج بچه از شکم مادر

در واقع خروج بچه از شکم مادر اصلی ترین مرحله برای این نوع زایمان می باشد، این مرحله شیرین ترین مرحله برای مادر شدن نیز است و زمان مورد نیاز برای زایمان طبیعی در زایمان اول حدود ۵۰ دقیقه می باشد و در زایمان های بعدی به ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارد.

در این مرحله انقباض های رحم ادامه دارد و مادر به طور طبیعی حس می کند که باید به شکم خود فشار آورد، و زمانی که بچه از شکم مادر خارج می شود به دلیل انقباض های شکمی مادر خواهد بود.

در واقع با هر انقباض شکمی بچه به سمت بیرون و پایین کشیده می شود و می خواهد از شکم مادر خارج شود.

  • مرحله خروج جفت از شکم مادر در زایمان طبیعی

در این مرحله نه تنها بچه بلکه جفت نیز از بدن مادر خارج شده و زایمان به پایان می رسد، در آخر زایمان با چند انقباض نهایی مادر و فشار نهایی او زایمان به اتمام خواهد رسید.

این انقباض ها باعث می شود تا جفت از جداره رحم در مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه خارج شود و زایمان طبیعی پایان یابد.

در زایمان طبیعی بچه از کجا خارج میشود